Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

4.4/5 - (Ocen: 7)

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

Nie zapomnij o dokumentach!

Choć Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej i przekroczenie granicy nie stanowi żadnej trudności, musisz koniecznie pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty. Mowa tu o dokumentach tożsamości (Twoich oraz wszystkich pasażerów w tym również małych dzieci), prawie jazdy oraz dokumentach poświadczających ważność polisy OC – jej posiadanie jest bowiem wymagane w tym kraju. Za brak ważnej polisy zapłacisz z kolei mandat i to na niemałą kwotę.

Porównaj oferty

Jeśli już mowa o ubezpieczeniu OC, podczas poruszania się po słowackich drogach w zupełności wystarczy Ci standardowa, polska polisa – jest ona akceptowana przez przepisy w tym kraju. Upewnij się jednak, że Twoje ubezpieczenie zapewni Ci pomoc również za granicami kraju. Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy tutaj: Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

autem na słowację

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji

Słowackie kontrole drogowe słyną ze skrupulatności – szczególnie pod kątem obowiązkowego wyposażenia, które jest bardziej rozbudowane niż w naszym kraju. Zobacz, co powinieneś mieć ze sobą, przejeżdżając przez Słowację:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • zapasowe bezpieczniki,
  • komplet zapasowych żarówek,
  • podnośnik samochodowy i klucz do demontażu kół,
  • koło zapasowe,
  • linka holownicza,
  • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażera,
  • apteczka.

UWAGA!

W przypadku apteczki sprawa nie jest tak prosta, gdyż musisz nie tylko ją mieć, lecz również posiadać w niej wszystkie wymagane akcesoria, czyli: 10 sztuk gazy hydrofilnej, płyn dezynfekcyjny, ustnik do sztucznego oddychania, folię izotermiczną, chustę trójkątną, rękawiczki jednorazowe, chustę foliową, plaster, 4 bandaże, kompres hydrofilny w różnych rozmiarach, opaskę elastyczną, 4 agrafki, nożyce, samo opakowanie apteczki.

Wyjazd na Słowację samochodem – o czym jeszcze pamiętać?

Z pewnością jesteś świadomy tego, że część słowackich dróg jest płatna – aby móc się po nich poruszać, musisz zatem wykupić winietę. Na szczęście nie powinieneś mieć trudności z jej zakupem – znajdziesz ją na każdej stacji benzynowej lub też w sklepach ze specjalnym oznaczeniem. Możesz też kupić ją przez Internet.

WARTO WIEDZIEĆ

Obecnie koszt zakupu 10-dniowej winiety wynosi 10 euro – przy czym czas jej obowiązywania liczony jest od dnia jej zakupu. Jeśli potrzebujesz winiety na dłuższy czas, możesz wybrać wariant 30-dniowy za 14 euro.

Pamiętaj też o tym, by respektować ustalone ograniczenia prędkości na drogach. Choć w naszym kraju obowiązuje pewna tolerancja błędu, tutaj otrzymasz mandat nawet wtedy, gdy przekroczysz prędkość o 5 km/h. Powinieneś zatem bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych.

Sprawdź ceny OC i AC

Uważaj też na to, co przewozisz przez granicę – możesz bowiem zostać zmuszony do zapłacenia cła. Wolne od niego są tylko te produkty, które zabierasz na własny użytek, czyli:

  • do 10 litrów wyrobów spirytusowych,
  • do 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22%,
  • do 20 litrów wina musującego,
  • do 110 litrów piwa,
  • 800 sztuk papierosów,
  • 1 kg tytoniu.

    Sprawdź również: ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie.

autem na słowację

Zamierzasz podróżować samochodem również po innych krajach europejskich? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać w razie ewentualnej stłuczki: Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą? Sprawdź także, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w innych państwach, jak chociażby w Czechach, Niemczech i Hiszpanii – przeczytasz o tym w naszym artykule: Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Wioleta Kowalczyk
    - -

    Witam o jakim cle na artykuły alkoholowe jest tu mowa ??

    • Iwona Sowuska
      - -

      Na Słowację z państw nie należących do Unii Europejskiej można przywieźć bez cła następujące ilości towarów:
      • 200 (40) papierosów, albo 100 (20) cygaretek, albo 50 (10) cygar, albo 250 (50) gramów tytoniu
      • 1 litr napojów alkoholowych o zawartości ponad 22 % czystego alkoholu (objętościowo),
      • 2 litry wina musujacego,
      • 4 litry wina (nie musującego),
      • inne towary o maksymalnej wartości 430 (300) €
      (Uwaga! Limit ten jest dodatkowo obniżony do 150 € w przypadku podróżnych młodszych niż 15 lat).

Więcej artykułów i porad
Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, że polisy komunikacyjne dla […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej