Winiety Węgry

Winiety Węgry

4/5 - (Ocen: 1)

Gdy planuje się przejazd na Węgry, czy wyjazd turystyczny lub biznesowy, trzeba sprawdzić, na jakich warunkach dostępne są winiety na Węgrzech. Brak dokonania zakupu będzie skutkował ryzykiem uzyskania mandatu. To często wysokie kary, których zdecydowanie warto uniknąć. Zgodnie z obowiązującym na Węgrzech prawem winiety obowiązkowe są w przypadku samochodów osobowych, motocykli i autobusów. Są dowodem na uiszczenie opłaty drogowej i pozwalają na poruszanie się po płatnych drogach bez ryzyka poniesienia kary.

Winieta i e – winieta na Węgrzech

E – winiety są nowoczesnym sposobem na uiszczanie wymaganych w danym kraju opłat drogowych. Wykupić muszą je kierowcy, którzy chcą korzystać z dróg płatnych. Pod względem zadania e – winiety nie różnią się od winiet tradycyjnych, które naklejane są na szybie.

Czy winieta na Węgrzech jest obowiązkowa?

Zarówno autostrady, jak i drogi szybkiego ruchu na Węgrzech zaliczane są do dróg płatnych, co oznacza, że kierowcy chcący się nimi poruszać zobowiązani są do wykupienia winiety.

Na Węgrzech winiety muszą wykupić kierujący:

 • motocyklami;
 • samochodami osobowymi do 3,5 tony z przyczepami oraz pozwalające na przewóz 7 osób;
 • samochodami osobowymi, które pozwalają na przewóz więcej niż 7 osób, dostawczymi do 3,5 tony oraz kamperami;
 • autobusami oraz pojazdami, które przystosowane zostały do przewozu więcej niż 9 osób.

Co ważne, niezbędne jest wykupienie również winiety dla przyczepy.

Jak wybrać winietę na Węgrzech online?

Na terenie Węgier e-winiety nie są obowiązkowe. Jednak planując poruszanie się drogami szybkiego ruchu, czy autostradami, trzeba je wykupić. Oczywiście przejazd przed ten kraj bez wykupienia winiet jest możliwy. Natomiast należy zdawać sobie sprawę, że poruszanie się drogami lokalnymi może być uciążliwe. Z tego powodu większość kierowców planujących przejazd przez ten kraj, czy wyjazd wakacyjny z wykorzystaniem samochodu prywatnego, będzie musiało zdecydować się na zakup odpowiedniego pozwolenia na poruszanie się autostradami. Z tego powodu niezbędne jest, aby sprawdzić między innymi, jaka jest cena za winietę na Węgrzech.

Zakup e- winiety na Węgrzech

W każdym kraju obowiązuje nieco inny system zakupu pozwolenia na poruszanie się drogami szybkiego ruchu i autostradami. Na innych zasadach funkcjonują winiety na Słowacji, a inne opcje zakupu można wykorzystać przy planowaniu wyjazdu na Węgry. Warto to brać pod uwagę już na etapie planowania podróży.

Zakup winiet do wykorzystania na terenie Węgier można zrealizować na różne sposoby, co obejmuje:

 • skorzystanie ze sprzedaży na stacjach benzynowych,
 • dokonanie płatności w punktach granicznych,
 • zdecydowanie się na winietę na Węgrzech przez Internet.

Jak widać, wybrać można różne opcje zrealizowania transakcji. Gdy chce się kupić winiety na Węgrzech jeszcze przed wyjazdem i na etapie planowania podróży, wówczas warto zdecydować się na realizację transakcji za pośrednictwem strony internetowej. W ten sposób można dokonać zakupu bez konieczności wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę  ematrica.nemzetiutdij.hu .Z drugiej strony do zrealizowania takiej transakcji, trzeba mieć kartę kredytową. Jednak to wygodniejsza opcja podobnie jak skorzystanie z narzędzi typu porównywarka ubezpieczeń turystycznych i dokonanie zakupu polis przez Internet. Kupując winietę w punkcie stacjonarnym – na stacji benzynowej czy w punkcie sprzedaży – musisz pamiętać, że weryfikowany będzie numer rejestracyjny Twojego pojazdu. Jest to jednak standardowa procedura.

Jaka winieta na Węgrzech na samochody ciężarowe?

Planując przejazd przez Węgry, czy wyjazd do tego kraju, trzeba brać pod uwagę, że na poszczególne typy samochodów obowiązują nieco inne winiety elektroniczne na Węgrzech. Kierowcy pojazdów ciężarowych, czyli przekraczających masę 3,5 tony mogą zdecydować się na zakup biletów lub wykorzystanie urządzeń pokładowych doładowanych środkami. Zatem mogą oni skorzystać, także z dodatkowej opcji potwierdzenia wykupienia winiety w stosunku do kierowców pojazdów osobowych. Przy planowaniu wyjazdu na Węgry, warto sprawdzić kategorie pojazdów w świetle opłat drogowych.

Podział pojazdów z punktu widzenia rodzaju winiety obejmuje:

 • jednoślady,
 • motocykle i samochody osobowe poniżej 3,5 tony,
 • pozostałe samochody osobowe,
 • autobusy i małe pojazdy mechaniczne do 10 miejsc,
 • przyczepy holowane przez samochody,
 • pojazdy powyżej 3,5 tony i autobusy.

Rodzaje i okres ważności winiet na Węgrzech

Koszt winiety na Węgrzech zależy od ważności opłaty w związku z czym wyróżnić można cztery rodzaje biletów drogowych:

 • tygodniowe,
 • miesięczne,
 • roczne lokalne,
 • roczne krajowe.

Roczna winieta regionalna to dobry wybór dla tych, którzy nie planują przekraczać granicy komitatu, czyli odpowiednika naszego województwa. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj winiet dostępny jest w wersji rocznej, co oznacza, że nie ma winiet regionalnych ważnych przez tydzień czy miesiąc.

Warto to ustalić przed wyjazdem, co następnie ułatwi wybór, gdy będzie się realizowało zakup poprzez punkty sprzedaży winiet na Węgrzech. Podobnie jak przy zakupie takich produktów jak ubezpieczenie turystyczne Węgry, można zdecydować się na taką wersję biletu drogowego, który pozwoli legalnie poruszać się po drogach szybkiego ruchu i autostradach, a równocześnie nie będzie wiązał się z koniecznością przepłacania. Zdecydować można się na takie winiety, które są dopasowane pod kątem ważności do czasu, który będzie się przebywać na terenie Węgier.

Ile kosztuje winieta na Węgrzech?

Ceny węgierskich winiet uzależnione są od kategorii pojazdu oraz tego, jak długo ważna jest winieta. Kierujący samochodami osobowymi do 3,5 tony za ważną przez 10 dni winietę zapłacą 5500 HUF, co w przeliczeniu daje kwotę około 64 złotych. Winieta ważna przez miesiąc jest już oczywiście droższa – kosztuje 8900 HUF, czyli około 104 złote. Za winietę roczną krajową dla samochodów osobowych trzeba zapłacić 49190 HUF, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 580 złotych.

Jak aktywować winiety na Węgrzech?

Aby kupić winietę online, wystarczy wejść na podaną wcześniej przez nas stronę. Niezbędna jest rejestracja, bez której kupno winiety, a tym samym jej aktywacja nie będzie możliwa. Procedura jest bardzo prosta – podać należy:

 • adres e-mail;
 • hasło;
 • państwo;
 • adres zamieszkania;
 • numer rejestracyjny samochodu.

Na podany adres e – mail otrzymasz wiadomość, w której będzie znajdował się link potwierdzający rejestrację – musisz w niego kliknąć. Po aktywacji konta pozostaje się na nie zalogować i wybrać odpowiednią winietę. Pamiętaj, aby prawidłowo wskazać datę rozpoczęcia korzystania z winiety – od tego dnia będzie ona ważna, a Ty będziesz mógł zgodnie z prawem poruszać się do węgierskich drogach płatnych. Po przejściu przez płatność otrzymasz winietę w formacie PDF.

Kontrola winiety na Węgrzech

Nie ryzykuj jazdy bez winiety – pamiętaj, że na Węgrzech działa system kontroli elektronicznej (kamery), kierowcy sprawdzani są również przez mobilne patrole. Brak ważnej winiety to mandat karny w wysokości około 200 złotych w przeliczeniu na złotówki. Pamiętaj, że kwota ta obowiązuje jedynie przez 60 dni od dnia, w którym otrzymasz mandat. Po upływie tego czasu jego wysokość wzrasta do około 800 złotych. Wyjeżdżając na Węgry, zadbaj nie tylko o zakup winiety. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości, stosuj się również do innych przepisów ruchu drogowego.

Podsumowanie

Jeśli chcesz legalnie przemieszczać się po płatnych drogach na Węgrzech, pamiętaj, że musisz posiadać odpowiednią winietę. Możesz kupić ją, będąc jeszcze w Polsce za pośrednictwem Internetu.

FAQ

Czy każdy pojazd na Węgrzech musi posiadać winietę?

Winiety na Węgrzech są obowiązkowe dla samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 tony, przyczep oraz autobusów. Kupić muszą je również ci, którzy chcą poruszać się po płatnych drogach motocyklem.

Gdzie mogę zakupić winietę na Węgrzech?

Winietę wymaganą na Węgrzech można kupić online, wchodząc na stronę ematrica.nemzetiutdij.hu. Można zrobić to też na stacji benzynowej.

Jakie są typy winiet i okresy ich ważności?

Jeśli pod uwagę weźmiemy kryterium ważności, to wyróżnimy winiety dziesięciodniowe, miesięczne oraz roczne. Węgierskie winiety dzielą się również na lokalne oraz krajowe.

Ile kosztuje winieta na Węgrzech?

Ważna przez 10 dni winieta dla samochodu osobowego kosztuje około 64 złote, miesięczna kosztuje 104 złote, zaś roczna około 580 złotych.

Co grozi za brak winiety na Węgrzech?

Brak ważnej winiety to ryzyko mandatu karnego, którego wysokość wynosi około 200 złotych. Jeśli nie zostanie on zapłacony przez 60 dni od dnia otrzymania, zapłacić trzeba będzie dużo więcej, bo około 800 złotych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie narciarskie

Ubezpieczenie narciarskie

Wybierając się na narty, zawsze trzeba kalkulować, że może dojść do jakiegoś wypadku. Jako że zdarzenia losowe na stoku mogą wydarzyć się każdemu, ubezpieczenie narciarskie to coś, co pozwala zachować spokojną głowę podczas urlopu. Tego rodzaju ubezpieczenia mogą […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Czechy

Ubezpieczenie na narty Czechy

Wybierasz się do Czech na narty? Ponieważ ów kraj sąsiaduje z Polską, może Ci się wydawać, że w razie rozstroju zdrowia będziesz mógł szybko wrócić i zająć się leczeniem u siebie. To błędne myślenie. Ubezpieczenie narciarskie chroni Cię […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej