Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach są płatne. U naszych południowych sąsiadów obowiązują winiety. Czechy jak dotąd nie wprowadziły niestety elektronicznego systemu opłat. Wybierając się tam samochodem – kup winietę i naklej ją na szybę auta. Sprawdź, jaki jest koszt jazdy po czeskich autostradach i drogach ekspresowych!

Winiety – Czechy. Czechy samochodem. Jak to działa?

Wjeżdżając na terytorium Czech, winieta to obowiązek praktycznie każdego kierowcy. Naklejki na szybę są niezbędne do poruszania się nie tylko po autostradach w Czechach, ale także po drogach szybkiego ruchu. Aby dokument był ważny, winiety w Czechach należy nakleić na przednią szybę naszego pojazdu. Nieprawidłowe użycie może skutkować mandatem w kwocie od 5000 koron (około 850 zł) do nawet 100 tys. koron (około 17 tys. zł).

Winiety Czechy – wyjazd do Pragi

Kiedy winieta czeska jest nieważna? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy:

  • w Twoim pojeździe brak jest winiety na Czechy,
  • wypełniłeś niewłaściwie winietę czeską,
  • nakleiłeś czeską winietę w złym miejscu,
  • nie nakleiłeś winiety na szybie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat winiet i opłat za autostrady (Czechy)? Sprawdź nasz artykuł Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują.

Winieta – Czechy. Gdzie kupić w Czechach winiety?

Płatne drogi w Czechach wymagają winiet, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie nabędziemy taki dokument. Można to zrobić m.in. na stronie Państwowego Funduszu Infrastruktury Komunikacyjnej. Wpisując miasto, z którego zaczynamy naszą czeską wyprawę (np. Náchod – od strony przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju), znajdziemy co najmniej kilkanaście propozycji miejsc, w których możemy zakupić czeską winietę.

Winieta Czechy – płatne autostrady

Gdzie najlepiej kupić w Czechach winiety? Oto lista najpopularniejszych miejsc:

  • stacje paliw – m.in. Shell, OMV, MOL, Benzina,
  • placówki pocztowe – płatność jedynie w koronach czeskich,
  • sklepy – np. Kaufland, Albert, Globus.

Winiety – ceny w Polsce

Co ciekawe, czeskie winiety dostaniemy też na samej granicy – jeszcze po stronie polskiej. Choć rodzime kantory czy sklepy przygraniczne są zaopatrzone w winiety do Czech, warto jednak zachować tu pewną ostrożność. Ceny bywają zawyżane (nawet o 30%) lub zaniżane. W tym drugim przypadku nie liczmy raczej na promocję, lecz miejmy na uwadze, że takie tańsze czeskie winiety mogą być… podróbkami.

Winieta – Czechy. Cena, rodzaje

Cena winiety w Czechach uzależniona jest od jej rodzaju. Widełki zaczynają się od kilkuset do nawet półtora tysiąca koron. Obecnie dla samochodów do 3,5 tony wyróżniamy trzy rodzaje czeskich winiet:

  • roczna winieta Czechy (cena 1500 Kč) – dokumenty te oznaczane są literą R; ważność czeskich winiet wydanych w 2019 roku rozpoczyna się 1 grudnia 2018 roku i kończy 31 stycznia 2020 roku,
  • miesięczna winieta Czechy (cena 440 Kč) – winiety oznaczane są literą M; ważność dokumentu rozpoczyna się w dniu oznaczonym na winiecie i wygasa tego samego dnia – w następnym miesiącu; jeśli przyszły miesiąc nie ma takiego dnia – ważność winiety wygasa ostatniego dnia miesiąca,
  • 10-dniowa winieta Czechy (cena 310 Kč) – dokumenty oznaczane są literą D; ważność dziesięciodniowej czeskiej winiety rozpoczyna się w dniu oznaczonym na dokumencie i wygasa za dziesięć dni kalendarzowych.

Porównaj oferty

Autostrady w Czechach. Jak wyglądają?

Ile u naszych południowych sąsiadów jest obecnie kilometrów dróg płatnych? Czechy rozwijają sieć autostrad i dróg ekspresowych. W 2019 roku drogi płatne w Czechach to już około 1000 km autostrad w okolicy głównych ośrodków miejskich, takich jak Praga, Brno, Ołomuniec czy Ostrawa. Wybierając się w tamte rejony pamiętaj, że obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to m.in. kamizelka odblaskowa, apteczka, trójką, gaśnica, koło zapasowe i klucz do kół, a także komplet bezpieczników.

Jedziesz własnym samochodem, np. na narty, do Czech? Drogi płatne w niektórych rejonach znajdziesz tam co chwilę. Wykup winiety i pomyśl o ubezpieczeniu urlopu. Przeczytaj koniecznie Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie. Swoją polisę znajdziesz na KioskPolis.pl.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

4 kroki w razie utraty dokumentów za granicą

4 kroki w razie utraty dokumentów za granicą

Ubezpieczenie podróżne pomoże chronić Twój paszport, dowód osobisty czy karty kredytowe. Kradzież dokumentów, a może ich zgubienie lub zaginięcie? Z dobrą polisą to nie problem. Sprawdź, jak przygotować się do takich ekstremalnych sytuacji w podróży i co w […]

więcej
Jakie są najczęściej spotykane wypadki na wyjeździe?

Jakie są najczęściej spotykane wypadki na wyjeździe?

Ubezpieczenie na wyjazd pozwala odprężyć się podczas zwiedzania nowych miejsc. Nawet jeśli rozchorujesz się lub złamiesz nogę, ochrona zapewniona przez ubezpieczyciela umożliwi Ci szybkie rozwiązanie problemu. Inną, jedną z głównych obaw rodziców wysyłających dzieci na wycieczkę zorganizowaną jest […]

więcej
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Czy warto zakupić rozszerzone ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeżeli miejscem docelowym mają być kraje tropikalne? A może wystarczy zwykłe ubezpieczenie na wakacje o niskiej składce i podstawowym zakresie ochrony? Przekonaj się, które wybrać i dlaczego. Sprawdź też, […]

więcej
Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Marzysz o wyjeździe na narty, lecz ceny w kurortach w szczycie sezonu przekraczają Twoje możliwości? Choć z narciarstwem jednoznacznie kojarzy się okres od grudnia do lutego, nie brakuje miejsc, w których możesz się oddać tej rozrywce również wczesną […]

więcej