Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 2)

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić przed wyjazdem samochodem do Czech, Hiszpanii i Niemiec!

Wyjazd samochodem do Niemiec – na co powinieneś zwrócić uwagę?

O czym pamiętać, wjeżdżając na niemieckie terytorium? Przede wszystkim uważaj na obowiązujące przepisy drogowe i bezwzględnie je respektuj. Nasi zachodni sąsiedzi są bowiem znani z niezwykłego zamiłowania do porządku – dlatego też nawet najmniejsze wykroczenia nie kończą się na pouczeniu, lecz od razu na mandacie, i to sporym. Może się zatem okazać, że nawet przekroczenie prędkości o 10 km/h (co u nas może być jeszcze tolerowane), będzie Cię dużo kosztować. Jak wyglądają przykładowe kwoty mandatów?

Łamanie przepisów obowiązujących na autostradach 70-200 euro
Jazda z niezapiętymi pasami 30 euro
Jazda pod wpływem alkoholu 500-1500 euro
Zignorowanie czerwonego światła 90-360 euro
Przekroczenie prędkości o 10 km/h 20 euro
Przekroczenie prędkości o 30-40 km/h 200 euro i zakaz prowadzenia pojazdu przez miesiąc
Przekroczenie prędkości o 60 km/h i więcej 600 euro i zakaz prowadzenia pojazdu przez 3 miesiące

Jeśli chodzi o potrzebne dokumenty, wystarczą te, z których korzystasz w domu – czyli dowód osobisty i prawo jazdy. Podobnie wygląda sprawa z ubezpieczeniem samochodu. Standardowa polisa OC wykupiona w Polsce będzie obowiązywać także podczas wypadku czy stłuczki w Niemczech. Przed wyjazdem zaleca się jednak – jak w przypadku każdego pobytu za granicą – do wykupienia dodatkowej polisy zdrowotnej, NNW i assistance – abyś był w pełni chroniony i mógł liczyć na pomoc w niespodziewanej sytuacji.

Sprawdź ceny OC i AC

Co włożyć do bagażnika? Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech obejmuje apteczkę w standardzie unijnym, trójkąt ostrzegawczy oraz gumowe rękawiczki. Na mocy Konwencji Wiedeńskiej wystarczy jednak, że będziesz posiadać wyposażenie, które jest wymagane w Polsce.

CZY WIESZ, ŻE..?

W niektórych niemieckich miastach obowiązują tzw. Umweltzonen. Co to oznacza? Są to specjalne strefy ekologiczne, do których możesz wjechać tylko wtedy, gdy Twój samochód spełnia określoną normę spalin, co potwierdza znajdująca się na szybie naklejka – kupisz ją chociażby na stacji benzynowej. Jej brak może być karany mandatem – podobnie jak wjazd do miasta autem, które nie spełnia norm ekologicznych.

Autem do Hiszpanii – o czym pamiętać?

Podobnie jak w przypadku pozostałych krajów z tego artykułu, podczas wyjazdu samochodem do Hiszpanii będą Ci potrzebne dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisa OC. Co powinieneś mieć ze sobą, aby uniknąć mandatu podczas kontroli drogowej? Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w tym kraju należą:

  • kamizelka odblaskowa,
  • 2 trójkąty ostrzegawcze,
  • koło zapasowe.

Co ciekawe, posiadanie apteczki i gaśnicy nie jest wymagane. Jednak ze względów bezpieczeństwa, warto je mieć ze sobą – są to bowiem rzeczy, które w razie ewentualnego wypadku mogą uratować życie Tobie czy też innym uczestnikom ruchu drogowego.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Choć przepisy drogowe w Hiszpanii lub innym państwie europejskim nie różnią się od tych obowiązujących w Polsce, warto pamiętać o kilku szczegółach. Oto one:

  • włączanie świateł mijania jest obowiązkowe tylko w nocy, w tunelach oraz w dzień, lecz tylko podczas złych warunków atmosferycznych,
  • wygodną podróż przez Hiszpanię zapewniają dwa rodzaje dróg: ekspresowe (autovías) oraz autostrady (autopistas). Pierwsze z nich są zupełnie darmowe, za przejazd tymi drugimi musisz już zapłacić,
  • jeśli opuszczasz pojazd na drodze poza terenem zabudowanym (np. w przypadku awarii) masz obowiązek założenia kamizelki odblaskowej. Jej brak będzie karany mandatem,

wyjazd samochodem do czech

  • w Hiszpanii obowiązuje całkowity zakaz instalowania urządzeń antyradarowych,
  • dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi podczas jazdy autem w Hiszpanii wynosi pół promila. Jeśli kontrola wykryje wyższą wartość, zostaniesz ukarany mandatem i to surowym – od 300 do 600 euro. Stracisz również prawo do prowadzenia pojazdu na okres od 4 miesięcy do 4 lat. Możesz także trafić do aresztu na 8 do 12 tygodni,
  • pamiętaj o respektowaniu ograniczeń prędkości. Jak wyglądają przepisy? Na terenie niezabudowanym możesz poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h na zwykłych drogach, 90 km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych oraz 80 km/h na drogach z więcej niż jednym pasem ruchu,
  • w przypadku obcokrajowca hiszpańska policja może zażądać zapłaty mandatu na miejscu. Jeśli odmówisz, Twój pojazd zostanie zatrzymany aż do uregulowania należności,
  • hiszpańskie mandaty za przewinienia drogowe należą do najsurowszych w Europie. Co więcej, w kraju tym obowiązuje zerowa tolerancja błędu. W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli przekroczyłeś prędkość o 1 km/h to i tak dostaniesz mandat – choć w Polsce skończyłoby się to najpewniej tylko na pouczeniu. Oto kilka przykładowych kwot mandatów w Hiszpanii:
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 200 euro za każdą osobę
Przewożenie dziecka bez fotelika 200 euro
Wyprzedzanie na linii ciągłej 400 euro
Rozmowa przez telefon w czasie jazdy 200 euro
Wymuszenie pierwszeństwa/przejazd na czerwonym świetle 200 euro
Jazda bez ważnego OC 300 euro (3 000 euro, jeśli spowodujesz przy tym wypadek)
Jazda bez ważnego przeglądu technicznego 200 euro
Prowadzenie „pod wpływem” 100 euro i więcej

Przepisy drogowe i obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Czy na wyjazd samochodem do Czech będą Ci potrzebne jakieś specjalne dokumenty? Nie- wystarczy Ci dowód osobisty, prawo jazdy oraz ważna polisa OC. Co ważne, w tym kraju honorowana jest standardowe, polskie ubezpieczenie samochodu, nie musisz więc dokupować osobnego pakietu.

Nie zapominaj również o tym, że nie wszystko drogi w Czechach są zupełnie darmowe – za przejazd przez część z nich musisz bowiem zapłacić. Służą do tego specjalne winiety na określony czas – od 10 dni aż do roku. Kupisz je w zasadzie na każdej stacji benzynowej.

 wyposażenie samochodu w czechach

Porównaj oferty

Podróżując po tym kraju, warto też pamiętać o doposażeniu auta w rzeczy, które są wymagane przez prawo. Co należy do niezbędnego wyposażenia samochodu w Czechach?

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczka w standardzie unijnym,
  • gaśnica,
  • komplet żarówek i bezpieczników,
  • koło zapasowe.

WARTO WIEDZIEĆ

W teorii wszystkie te kraje należą do strefy Schengen i respektują Konwencję Wiedeńską, na mocy której jesteś zobowiązany do posiadania takiego wyposażenia auta, które jest wymagane w Twoim kraju. Mimo to miejscowa policja nie zawsze jest tego świadoma i ma skłonność do wystawiania mandatów polskim kierowcom. Co zrobić, jeśli spotka Cię taka sytuacja? Jeśli przyjmiesz mandat, nie ma już możliwości odwrotu – musisz go zapłacić. Jeśli odmówisz jego przyjęcia, sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie masz bardzo duże szanse na wygraną, jeśli powołasz się na Konwencję – w końcu chroni Cię prawo. Jednak sam proces za granicą może być kosztowny i czasochłonny.

Czechy to kraj, który warto odwiedzić szczególnie zimą – gdy piękne, górzyste stoki pokrywają się śniegiem i stwarzają wręcz wymarzone warunki dla narciarzy. O czym pamiętać, wyjeżdżając na narty do tego kraju? Garść praktycznych wskazówek przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule: Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie?

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Czy wiesz, że jedną z częstszych szkód występujących w samochodach jest zbita szyba? Jej ponowne wstawienie może słono kosztować, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można wykupić ubezpieczenie do szyb jako dodatek do OC. Ubezpieczenie do szyb […]

więcej
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej