Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach są płatne. U naszych południowych sąsiadów obowiązują winiety. Czechy jak dotąd nie wprowadziły niestety elektronicznego systemu opłat. Wybierając się tam samochodem – kup winietę i naklej ją na szybę auta. Sprawdź, jaki jest koszt jazdy po czeskich autostradach i drogach ekspresowych!

Winiety – Czechy. Czechy samochodem. Jak to działa?

Wjeżdżając na terytorium Czech, winieta to obowiązek praktycznie każdego kierowcy. Naklejki na szybę są niezbędne do poruszania się nie tylko po autostradach w Czechach, ale także po drogach szybkiego ruchu. Aby dokument był ważny, winiety w Czechach należy nakleić na przednią szybę naszego pojazdu. Nieprawidłowe użycie może skutkować mandatem w kwocie od 5000 koron (około 850 zł) do nawet 100 tys. koron (około 17 tys. zł).

Winiety Czechy – wyjazd do Pragi

Kiedy winieta czeska jest nieważna? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy:

  • w Twoim pojeździe brak jest winiety na Czechy,
  • wypełniłeś niewłaściwie winietę czeską,
  • nakleiłeś czeską winietę w złym miejscu,
  • nie nakleiłeś winiety na szybie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat winiet i opłat za autostrady (Czechy)? Sprawdź nasz artykuł Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują.

Winieta – Czechy. Gdzie kupić w Czechach winiety?

Płatne drogi w Czechach wymagają winiet, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie nabędziemy taki dokument. Można to zrobić m.in. na stronie Państwowego Funduszu Infrastruktury Komunikacyjnej. Wpisując miasto, z którego zaczynamy naszą czeską wyprawę (np. Náchod – od strony przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju), znajdziemy co najmniej kilkanaście propozycji miejsc, w których możemy zakupić czeską winietę.

Winieta Czechy – płatne autostrady

Gdzie najlepiej kupić w Czechach winiety? Oto lista najpopularniejszych miejsc:

  • stacje paliw – m.in. Shell, OMV, MOL, Benzina,
  • placówki pocztowe – płatność jedynie w koronach czeskich,
  • sklepy – np. Kaufland, Albert, Globus.

Winiety – ceny w Polsce

Co ciekawe, czeskie winiety dostaniemy też na samej granicy – jeszcze po stronie polskiej. Choć rodzime kantory czy sklepy przygraniczne są zaopatrzone w winiety do Czech, warto jednak zachować tu pewną ostrożność. Ceny bywają zawyżane (nawet o 30%) lub zaniżane. W tym drugim przypadku nie liczmy raczej na promocję, lecz miejmy na uwadze, że takie tańsze czeskie winiety mogą być… podróbkami.

Winieta – Czechy. Cena, rodzaje

Cena winiety w Czechach uzależniona jest od jej rodzaju. Widełki zaczynają się od kilkuset do nawet półtora tysiąca koron. Obecnie dla samochodów do 3,5 tony wyróżniamy trzy rodzaje czeskich winiet:

  • roczna winieta Czechy (cena 1500 Kč) – dokumenty te oznaczane są literą R; ważność czeskich winiet wydanych w 2019 roku rozpoczyna się 1 grudnia 2018 roku i kończy 31 stycznia 2020 roku,
  • miesięczna winieta Czechy (cena 440 Kč) – winiety oznaczane są literą M; ważność dokumentu rozpoczyna się w dniu oznaczonym na winiecie i wygasa tego samego dnia – w następnym miesiącu; jeśli przyszły miesiąc nie ma takiego dnia – ważność winiety wygasa ostatniego dnia miesiąca,
  • 10-dniowa winieta Czechy (cena 310 Kč) – dokumenty oznaczane są literą D; ważność dziesięciodniowej czeskiej winiety rozpoczyna się w dniu oznaczonym na dokumencie i wygasa za dziesięć dni kalendarzowych.

Porównaj oferty

Autostrady w Czechach. Jak wyglądają?

Ile u naszych południowych sąsiadów jest obecnie kilometrów dróg płatnych? Czechy rozwijają sieć autostrad i dróg ekspresowych. W 2019 roku drogi płatne w Czechach to już około 1000 km autostrad w okolicy głównych ośrodków miejskich, takich jak Praga, Brno, Ołomuniec czy Ostrawa. Wybierając się w tamte rejony pamiętaj, że obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to m.in. kamizelka odblaskowa, apteczka, trójką, gaśnica, koło zapasowe i klucz do kół, a także komplet bezpieczników.

Jedziesz własnym samochodem, np. na narty, do Czech? Drogi płatne w niektórych rejonach znajdziesz tam co chwilę. Wykup winiety i pomyśl o ubezpieczeniu urlopu. Przeczytaj koniecznie Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie. Swoją polisę znajdziesz na KioskPolis.pl.

Więcej artykułów i porad

Co wziąć ze sobą pod namiot lub na biwak?

Co wziąć ze sobą pod namiot lub na biwak?

Letni wyjazd pod namioty do Chorwacji, a może camping nad Balatonem lub bliżej – w okolicach pięknej Soliny w Bieszczadach? Podpowiadamy, co zabrać pod namiot i co wziąć na biwak. Spakuj z nami rzeczy niezbędne, sprawdź listę tych […]

więcej
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie do krajów UE?

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie do krajów UE?

Stary Kontynent ma naprawdę wiele do zaoferowania – nic dziwnego, że podróżowanie po Europie wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wybierasz się na wakacje do któregoś z państw Unii Europejskiej? Zobacz, jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą przyda się w […]

więcej
Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Jak wskazują badania prowadzone wśród osób wyjeżdżających za granicę, aż 70 % osób korzysta z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Wniosek? Jesteśmy świadomi konieczności posiadania ubezpieczenia na wakacje za granicą, a co […]

więcej
Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Marzysz o wyjeździe na narty, lecz ceny w kurortach w szczycie sezonu przekraczają Twoje możliwości? Choć z narciarstwem jednoznacznie kojarzy się okres od grudnia do lutego, nie brakuje miejsc, w których możesz się oddać tej rozrywce również wczesną […]

więcej