Ubezpieczenie Tatry słowackie – jaką polisę turystyczną wybrać?

Ubezpieczenie Tatry słowackie – jaką polisę turystyczną wybrać?

Kup ubezpieczenie turystyczne
Górskie wyprawy mogą być zarówno niezwykle relaksującym sposobem na spędzenie czasu, jak i prawdziwym wyzwaniem dla osób rządnych przygód. Niezależnie od tego, jaki styl wędrówek się preferuje, urlop w kontakcie z naturą to zawsze przyjemne doświadczenie. Gdy polskie góry przejdzie się już wzdłuż i wszerz, wielu naszych rodaków postanawia odwiedzić sąsiadów. Radzimy, jakie ubezpieczenie Tatry słowackie warto wykupić na taki wyjazd!

Górskie wakacje to dobry pomysł zarówno na zimowy, jak i letni urlop. W takim miejscu można całkowicie zapomnieć o codziennych problemach. Niestety, aktywny wypoczynek zawsze wiąże się z ryzykiem. Gdy do wypadku dojdzie zagranicą, kłopoty są podwójne. Można wtedy narazić się na wiele niedogodności oraz ogromne wydatki. Z tego względu, zanim wyjedzie się z Polski, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie Tatry słowackie. Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednią polisę!

Dlaczego EKUZ nie działa tak, jak ubezpieczenie w góry słowackie?

Wielu urlopowiczów myśli, że ubezpieczenie turystyczne jest niepotrzebne, jeśli posiada się EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma jednak bardzo ograniczony zakres. Uprawnia jedynie do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, która przysługuje obywatelom kraju pobytu. Bynajmniej nie znaczy to, że leczenie w Słowacji staje się dzięki temu darmowe. Jeśli obywatele muszą dopłacić do jakieś usługi medycznej, obcokrajowca podróżującego z EKUZ czeka ten sam obowiązek. Nie ma znaczenia to, że ten sam zabieg jest refundowany w Polsce – pod uwagę wzięte są zasady panujące w danym kraju. Obciążenie tego typu nazywa się kosztami współpłacenia pacjenta i nie podlega zwrotowi przez NFZ.

Dlaczego EKUZ nie działa tak, jak ubezpieczenie w góry słowackie?

Niektórych może zmylić to, że nie wszystkie opłaty są wysokie. Dla przykładu, za dzień spędzony w szpitalu należy zapłacić ok. 2-10 EUR. Opłatę ponosi jednak także osoba towarzysząca. Hospitalizacja oraz każdy zabieg są opłacane osobno. Szybko koszty mogą więc urosnąć do sporej kwoty, dlatego lepiej jest zabezpieczyć się na taką ewentualność, kupując stosowne ubezpieczenie w góry słowackie.

EKUZ zapewnia bardzo ograniczoną pomoc. Nie obejmuje żadnych bardziej zaawansowanych zabiegów, a także nie pokryje kosztów akcji ratunkowej. Taka pomoc szczególnie często jest przydatna w górach. Gdy coś wydarzy się na szlaku czy na stoku, konieczne może być wsparcie ratowników. Jeśli niezbędny będzie helikopter, wykorzystanie specjalistycznego sprzętu czy inna, bardziej zaawansowana akcja poszukiwawcza, koszty mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie Tatry słowackie?

Dzienna składka za ubezpieczenie w Tatry słowackie nie powinna być zbyt wysoka, a może uchronić przed naprawdę wysokimi opłatami. Na trakcie w każdej chwili można się poślizgnąć i przewrócić. Nagłe zmiany pogody doprowadzają często do wichur, które łamią drzewa. Niedoświadczeni turyści często gubią się też w lasach i na zawiłych szlakach. Gdy zapadnie zmrok, mogą mieć ogromne problemy ze znalezieniem drogi powrotnej.

Dobrze dobrana polisa zagwarantuje wsparcie nie tylko w chwili, gdy dojdzie do wypadku. W wielu przypadkach do pakietu da się dobrać także ochronę bagażu, portfela, sprzętu sportowego itp. W każdej chwili można przecież coś zgubić, zniszczyć lub zostać okradzionym. Dzięki temu w razie jakichkolwiek kłopotów odzyska się pieniądze za stracone dobra. W razie utraty portfela dodatkowo otrzyma się środki na przeżycie i pomoc w organizacji powrotu do kraju.

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry słowackie?

Ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie powinno obejmować przynajmniej kilka podstawowych usług. Musi pokrywać koszty leczenia, odszkodowanie NNW i Assistance (pomoc w organizacji transportu oraz zakwaterowania). Bardzo ważne jest też ubezpieczenie kosztów akcji górskiej, a także dodatkowa polisa sportowa.

Szeroki zakres usługi nie jest jednak jedyną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. Wiele zależy od sumy ubezpieczenia. Im większa kwota gwarantowana NNW, tym będzie można otrzymać lepszą pomoc lub wyższe odszkodowanie. W przypadku kosztów leczenia również trzeba zasugerować się proponowaną pulą pieniędzy. Minimum powinno stanowić 150 000 zł.

Zwykle towarzystwa proponują także dodatkowe pakiety i usługi w ramach ubezpieczenia w góry słowackie. Wśród nich wymienić można m.in. ochronę bagażu, portfela czy sprzętu sportowego. Jesli na wakacje zabiera się kosztowne, cenne rzeczy, warto jest je ubezpieczyć. Zdarza się, że np. podczas robienia zdjęć upuści się drogi aparat czy smartfon. Zawsze można też po prostu coś zgubić lub zostać okradzionym. Wtedy otrzyma się stosowne odszkodowanie, które przeznaczy się na naprawę lub zakup nowego sprzętu.

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry słowackie?

Do dodatkowych usług na pewno warto też dodać OC w życiu prywatnym. Może dojść do sytuacji, w której spowoduje się szkody na czyimś mieniu lub zdrowiu. Gdy np. wpadnie się na kogoś na stoku lub przypadkiem zniszczy telewizor w hotelu, wszelkie koszty zostaną pokryte przez ubezpieczenie.

Ważna jest też polisa od chorób przewlekłych. Nadmierny wysiłek, ale też zmienna górska pogoda, mogą łatwo doprowadzić do przemęczenia, przemarznięcia czy przemoknięcia. Wtedy mogą nasilić się objawy posiadanych już dolegliwości. Jeśli istnieje ryzyko, że po urlopie konieczne będzie dodatkowe leczenie czy nawet hospitalizacja, koniecznie warto dopłacić do tego świadczenia, gdy wykupuje się ubezpieczenie w góry słowackie.

Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że większość towarzystw ubezpieczeniowych może odmówić wypłaty należnego świadczenia w sytuacji, do której doszło, gdy turysta był pod wpływem alkoholu. W chłodne dni wiele osób lubi pokrzepić się w schronisku grzanym piwem lub winem. Jeśli po jego spożyciu np. złamie się nogę, można nie otrzymać żadnych pieniędzy. By nie dopuścić do takich sytuacji, stworzono tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej, za dodatkową opłatą ubezpieczalnia zobowiązuje się mimo wszystko wypłacić odszkodowanie.

Przydatnym elementem ubezpieczenia turystycznego jest też tzw. ochrona kosztów odwołania wyjazdu. Jeśli wykupiło się wycieczkę organizowaną, z rożnych powodów może się nie odbyć. Świadczenie to gwarantuje pomoc w chwili, gdy organizator zawiódł, ale np. zastrzegał podczas płatności, że zaliczka jest bezzwrotna. Dzięki polisie można ją odzyskać. Czasem zdarza się też, że tuż przed wyjazdem plany pokrzyżuje choroba, wypadek lub inne kłopoty prywatne. Wtedy można odzyskać wszystkie poniesione koszty związane z wykupieniem wyjazdu.

Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo na stoku w Słowacji?

W góry można wybrać się nie tylko po to, by wędrować po łatwiejszych lub trudniejszych szlakach. Miłośnicy sportów zimowych uwielbiają szusować po stokach. Tacy turyści koniecznie powinni wykupić ubezpieczenie turystyczne. Nawet jednodniowe ubezpieczenie tatry słowackie, na dzień szaleństw na stoku, pozwoli zadbać nie tylko o własne zdrowie i życie, ale też o sprzęt. Zapaleńcy mają najczęściej własne narty lub deskę snowboardową oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Takie zestawy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc jeśli coś zaginie lub się zniszczy, z ubezpieczenia można otrzymać stosowne odszkodowanie.

Tak samo jak i inne polisy turystyczne, także i jednodniowe ubezpieczenie tatry słowackie jest dodatkowym świadczeniem, działającym na zasadach opisanych w OWU. Podstawowa polisa raczej wyłącza sytuacje losowe będące efektem uprawiania sportu, dlatego nie powinno się wybierać pakietów zawierających tylko taką usługę. Zaopatrując się w stosowne rozszerzenie nikt nie będzie miał wątpliwości, że poszkodowanemu należy się stosowna pomoc.

Ubezpieczenie w góry słowackie to wręcz obowiązkowa polisa dla każdego, kto chce uprawiać sporty zimowe, niezależnie od poziomu zaawansowania. Niektórzy są zdania, że skoro już od lat jeżdżą, to na pewno nie przytrafi im się nic złego. Niemniej to bardzo nierozsądne podejście! Nawet wysokiej klasy sportowiec może w każdej chwili odnieść poważne obrażenia. Uważać trzeba przecież nie tylko na siebie, ale też m.in. sprzęt, inne osoby na stoku, przedmioty na trasie itp. Każdy z tych czynników może doprowadzić do wypadku.

Ubezpieczenie (nawet jednodniowe ubezpieczenie tatry słowackie) często chroni turystów nie tylko podczas jazdy na nartach, ale też przy korzystaniu ze snowboardu lub uprawianiu innych sportów podwyższonego ryzyka. Jest przydatne zarówno dla początkujących, jak i tych brawurowo zapuszczających się na najwyższe poziomy oraz najtrudniejsze zjazdy.

Wyjazd w góry słowackie z dziećmi – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wyjazd za granicę z dziećmi zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zwłaszcza energiczni i żywiołowi kilkulatkowie w każdej chwili mogą doznać kontuzji bądź ulec wypadkowi. Aby nie pozostać w takiej sytuacji “na lodzie”, konieczne jest wykupienie dobrej polisy turystyczne, obemującej NNW.

Zabierając ze sobą małoletnich członków rodziny w podróż, należy zwrócić uwagę na szczegóły wybieranej polisy. Czteroosobowa rodzina, decydująca się na wypoczynek w górach słowackich, powinna zdecydować się na ubezpieczenie obejmujące koszty ratownictwa, leczenia, ataków terrorystycznych, a także zachorowania na COVID-19. W lipcu 2020 roku ceny kompletnych ubezpieczeń na 6-dniowy wyjazd, zaczynają się od 67,20 zł netto.

Tatry słowackie – ubezpieczenie. Jak znaleźć korzystną polisę?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych. Z tego względu trudno jest znaleźć ofertę, która w pełni odpowiadałaby wszystkim wymaganiom. Jeśli chciałoby się zapoznać ze wszystkimi dostępnymi propozycjami, trzeba by na to poświęcić przynajmniej kilka dni. Mało kto ma czas na taki research, który byłby po prostu stratą czasu oraz dużym utrudnieniem.

Z drugiej strony, nikt nie chce przepłacać, a może się okazać, że konkurencja proponuje podobne świadczenie w lepszej cenie. Pewne firmy posiadają też w ofercie wiele ciekawych dodatków, które gwarantują pełną ochronę – by odnaleźć najlepszą opcję, trzeba mieć świadomość tego, co jest dostępne.

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala znaleźć idealne ubezpieczenie turystyczne nawet w kilka minut! Na naszej stronie znajdziesz wygodny formularz online. Wypełnij go podstawowymi danymi oraz zaznacz wybrane preferencje, a algorytm w kilka chwil sprawdzi propozycje od najlepszych ubezpieczalni. Na podstawie podanych informacji od razu obliczy też cenę składki. Dzięki temu w mniej niż minutę otrzymasz gotowe zestawienie najbardziej opłacalnych polis. W ten sposób da się wygodnie je porówna – tak, by przeprowadzić wstępną selekcję. Gdy znajdziesz już idealne ubezpieczenie w góry słowackie, możesz wykupić je przez Internet. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe!

Ubezpieczenie Tatry słowackie to prawdziwy must have dla każdego, kto planuje spędzić swój urlop u naszych sąsiadów. Niezależnie od tego, czy wyjeżdża się zimą czy latem, zawsze warto zadbać o odpowiednią ochronę. Znajdź najlepszą polisę turystyczną, by ze spokojem ducha korzystać z wakacji!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Emigranci zarobkowi z Ukrainy nikogo już nie dziwią. Trudno dokładnie oszacować, ile takich osób obecnie pracuje na terenie Polski. Ich liczba prawdopodobnie przekracza 1,2 miliona. W związku z masowym charakterem emigracji zarobkowej do Polski, rodzimi pracodawcy coraz częściej […]

więcej
Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Co roku w lipcu operatorzy turystyczni mogą liczyć na wysokie zyski. Pierwszy miesiąc wakacji jest bowiem okresem dużego zainteresowania wyjazdami turystycznymi za granicę (podobnie jak sierpień). Można oczekiwać, że rok 2019 przyniesie rekordową liczbę wyjazdów zagranicznych naszych rodaków […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej