Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

4.9/5 - (Ocen: 10)

Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wybierz najlepsze rozwiązanie, by zapewnić sobie niezbędną ochronę, a jednocześnie nie przepłacić.

OC po zakupie auta – czy można korzystać z OC po poprzednim właścicielu?

Sporo osób zastanawia się, czy kupując samochód objęty ochroną OC, można z niej korzystać. Pytanie to zdaje się szczególnie ważne w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców. Wypowiedzenie umowy OC i zakup nowej to dodatkowe formalności i stres.

umowa kupna sprzedaży samochodu a wypowiedzenie oc

W świetle prawa nabywca może korzystać z OC samochodu aż do końca okresu ochronnego, choć oczywiście nie musi. W chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu powinieneś otrzymać od sprzedawcy komplet dokumentów poświadczających ważność polisy OC. Sprawdzisz tam również termin jej wygaśnięcia. Pamiętaj, by wykupić nowe ubezpieczenie zanim nastanie ostatni dzień. Jeśli nie zachowasz ciągłości OC, narazisz się na wysoką karę pieniężną.

O TYM PAMIĘTAJ!

Jeżeli dysponujesz numerem rejestracyjnym lub VIN samochodu, który zamierzasz kupić, możesz samodzielnie sprawdzić, czy pojazd jest objęty ochroną OC. Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpisz numer w odpowiednim polu. Otrzymasz informacje nie tylko o okresie ochronnym OC samochodu, ale także o przebytych kolizjach i wypadkach.

Kupno samochodu z OC – co zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży?

Jak tylko podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym poprzedni właściciel wykupił OC. Może się bowiem okazać, że mimo wcześniejszego opłacenia składki cena ubezpieczenia uległa zmianie. Wszystko przez to, że poprzedniemu właścicielowi przysługują inne zniżki niż Tobie – ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC i zażądać od Ciebie dopłaty ubezpieczenie samochodu.

UWAGA

Jeśli poprzedni właściciel zbywanego pojazdu kupił ubezpieczenie na raty, to jest on zobowiązany do spłaty kolejnych części składki tylko do momentu sprzedaży auta. Pozostałe raty, które przypadną na okres po sprzedaży auta powinien opłacić nabywca pojazdu.

Dopłacenie do składki OC uiszczonej przez poprzedniego właściciela to wciąż rozwiązanie atrakcyjniejsze cenowo od zakupu nowego ubezpieczenia. Z finansowego punktu widzenia warto więc pozostać przy zastanej ochronie.

Jak dokonać wypowiedzenia umowy OC po poprzednim właścicielu?

Jeżeli nie chcesz dopłacać do ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, ponieważ wybrane przez niego towarzystwo nie przewiduje ochrony zniżek, darmowej Zielonej Karty ani innych dodatkowych usług, bądź też umówiłeś się tak ze sprzedawcą, możesz dokonać wypowiedzenia umowy OC.

zachowanie lub wypowiedzenie umowy oc po zakupie auta

Na powiadomienie ubezpieczyciela o chęci wypowiedzenia umowy OC masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ochrona przestanie obowiązywać natychmiast po przyjęciu wniosku. Poprzedni właściciel otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony OC, Tobie zaś będzie potrzebne nowe ubezpieczenie. Pamiętaj, by wykupić je wcześniej, bo za brak ciągłości OC grożą wysokie kary!

Przeczytaj poradnik, który przeprowadzi Cię przez proces wypowiadania OC po zakupie samochodu.

Czy ubezpieczenie AC przechodzi na nabywcę? Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem i nie przechodzi na nowego właściciela samochodu. Poprzedni właściciel, jeśli chce otrzymać zwrot niewykorzystanych z polisy AC środków ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przed wygaśnięciem zastanego OC samochodu lub przed wypowiedzeniem umowy OC po poprzednim właścicielu zakup ubezpieczenie na swoje nazwisko. Wykorzystaj porównywarkę ubezpieczeń OC, by znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań zakresem oraz ceną. Korzystanie z porównywarki OC jest łatwe, bezpłatne i szybkie – przekonaj się, jak poprawnie wypełnić formularz w KioskuPolis.pl. Uzyskasz listę ofert posegregowanych od najtańszej do najdroższej. Zwróć uwagę na dodatki, o których napisaliśmy w artykule, np. darmowej Zielonej Karcie czy ochronie zniżek. Wybierz korzystną polisę i zapewnij sobie oraz swoim pasażerom ochronę na drodze.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Dorota
  - -

  Czy jeśli kupiłam samochód z opłaconym oc do maja to ubezpieczyciel po miesiącu ponad od zakończenia polisy u niego moze prosić o wyrównanie kosztów polisy skoro polisa i umowa się zakończyła ? Ja wykupiłam od maja ubezpieczenienie w innym towarzystwie

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki i wrazie potrzeby wezwać nowego Nabywcę do zapłaty.

 • aga
  - -

  Kupiłam samochód z ważnym oc, złożyłam wypowiedzenie tej polisy za pośrednictwem agenta i otrzymałam informacje po zakupie już innej polisy, że firma odmawia wypowiedzenia tamtej umowy twierdząc, że chodzi o dane na polisie-są inne imię niż te umowie kupna-sprzedaży (imię), w ciągu miesiąca jestem drugim nabywca, więc nie mam danych kontaktowych do osoby, która tą polisę wykupiła, by to ona wypowiedziała zawartą umowę. Do końca tamtej polisy został niecały miesiąc, nie wiem co robić i czy mam jakieś opcje. Nie miałam żadnych problemów z zarejestrowaniem tego samochodu, więc nie wiem skąd rozbieżność w danych i cały ten problem. W momencie zakupu do końca polisy były dwa miesiące.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z osobą od której Pani kupowała pojazd aby wyjaśniła sprawę z poprzednim właścicielem.

Więcej artykułów i porad
Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

5/5 – (Ocen: 1) Posiadasz samochód marki Volkswagen? Tak jak wszyscy polscy kierowcy, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy jesteś pewien, że opłacana przez Ciebie oferta jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen! Jedną z najpopularniejszych […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

5/5 – (Ocen: 1) Każdy kierowca w Polsce musi ubezpieczyć swoje auto. Posiadasz pojazd marki Ford? Przekonaj się, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo proponuje Ci rozsądną cenę. Być Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek […]

więcej
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

5/5 – (Ocen: 1) Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

5/5 – (Ocen: 1) Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak […]

więcej