Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

4.9/5 - (Ocen: 10)

Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wybierz najlepsze rozwiązanie, by zapewnić sobie niezbędną ochronę, a jednocześnie nie przepłacić.

OC po zakupie auta – czy można korzystać z OC po poprzednim właścicielu?

Sporo osób zastanawia się, czy kupując samochód objęty ochroną OC, można z niej korzystać. Pytanie to zdaje się szczególnie ważne w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców. Wypowiedzenie umowy OC i zakup nowej to dodatkowe formalności i stres.

umowa kupna sprzedaży samochodu a wypowiedzenie oc

W świetle prawa nabywca może korzystać z OC samochodu aż do końca okresu ochronnego, choć oczywiście nie musi. W chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu powinieneś otrzymać od sprzedawcy komplet dokumentów poświadczających ważność polisy OC. Sprawdzisz tam również termin jej wygaśnięcia. Pamiętaj, by wykupić nowe ubezpieczenie zanim nastanie ostatni dzień. Jeśli nie zachowasz ciągłości OC, narazisz się na wysoką karę pieniężną.

O TYM PAMIĘTAJ!

Jeżeli dysponujesz numerem rejestracyjnym lub VIN samochodu, który zamierzasz kupić, możesz samodzielnie sprawdzić, czy pojazd jest objęty ochroną OC. Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpisz numer w odpowiednim polu. Otrzymasz informacje nie tylko o okresie ochronnym OC samochodu, ale także o przebytych kolizjach i wypadkach.

Kupno samochodu z OC – co zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży?

Jak tylko podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym poprzedni właściciel wykupił OC. Może się bowiem okazać, że mimo wcześniejszego opłacenia składki cena ubezpieczenia uległa zmianie. Wszystko przez to, że poprzedniemu właścicielowi przysługują inne zniżki niż Tobie – ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC i zażądać od Ciebie dopłaty ubezpieczenie samochodu.

UWAGA

Jeśli poprzedni właściciel zbywanego pojazdu kupił ubezpieczenie na raty, to jest on zobowiązany do spłaty kolejnych części składki tylko do momentu sprzedaży auta. Pozostałe raty, które przypadną na okres po sprzedaży auta powinien opłacić nabywca pojazdu.

Dopłacenie do składki OC uiszczonej przez poprzedniego właściciela to wciąż rozwiązanie atrakcyjniejsze cenowo od zakupu nowego ubezpieczenia. Z finansowego punktu widzenia warto więc pozostać przy zastanej ochronie.

Jak dokonać wypowiedzenia umowy OC po poprzednim właścicielu?

Jeżeli nie chcesz dopłacać do ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, ponieważ wybrane przez niego towarzystwo nie przewiduje ochrony zniżek, darmowej Zielonej Karty ani innych dodatkowych usług, bądź też umówiłeś się tak ze sprzedawcą, możesz dokonać wypowiedzenia umowy OC.

zachowanie lub wypowiedzenie umowy oc po zakupie auta

Na powiadomienie ubezpieczyciela o chęci wypowiedzenia umowy OC masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ochrona przestanie obowiązywać natychmiast po przyjęciu wniosku. Poprzedni właściciel otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony OC, Tobie zaś będzie potrzebne nowe ubezpieczenie. Pamiętaj, by wykupić je wcześniej, bo za brak ciągłości OC grożą wysokie kary!

Przeczytaj poradnik, który przeprowadzi Cię przez proces wypowiadania OC po zakupie samochodu.

Czy ubezpieczenie AC przechodzi na nabywcę? Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem i nie przechodzi na nowego właściciela samochodu. Poprzedni właściciel, jeśli chce otrzymać zwrot niewykorzystanych z polisy AC środków ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przed wygaśnięciem zastanego OC samochodu lub przed wypowiedzeniem umowy OC po poprzednim właścicielu zakup ubezpieczenie na swoje nazwisko. Wykorzystaj porównywarkę ubezpieczeń OC, by znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań zakresem oraz ceną. Korzystanie z porównywarki OC jest łatwe, bezpłatne i szybkie – przekonaj się, jak poprawnie wypełnić formularz w KioskuPolis.pl. Uzyskasz listę ofert posegregowanych od najtańszej do najdroższej. Zwróć uwagę na dodatki, o których napisaliśmy w artykule, np. darmowej Zielonej Karcie czy ochronie zniżek. Wybierz korzystną polisę i zapewnij sobie oraz swoim pasażerom ochronę na drodze.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

    Dorota
    - -

    Czy jeśli kupiłam samochód z opłaconym oc do maja to ubezpieczyciel po miesiącu ponad od zakończenia polisy u niego moze prosić o wyrównanie kosztów polisy skoro polisa i umowa się zakończyła ? Ja wykupiłam od maja ubezpieczenienie w innym towarzystwie

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki i wrazie potrzeby wezwać nowego Nabywcę do zapłaty.

    aga
    - -

    Kupiłam samochód z ważnym oc, złożyłam wypowiedzenie tej polisy za pośrednictwem agenta i otrzymałam informacje po zakupie już innej polisy, że firma odmawia wypowiedzenia tamtej umowy twierdząc, że chodzi o dane na polisie-są inne imię niż te umowie kupna-sprzedaży (imię), w ciągu miesiąca jestem drugim nabywca, więc nie mam danych kontaktowych do osoby, która tą polisę wykupiła, by to ona wypowiedziała zawartą umowę. Do końca tamtej polisy został niecały miesiąc, nie wiem co robić i czy mam jakieś opcje. Nie miałam żadnych problemów z zarejestrowaniem tego samochodu, więc nie wiem skąd rozbieżność w danych i cały ten problem. W momencie zakupu do końca polisy były dwa miesiące.

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z osobą od której Pani kupowała pojazd aby wyjaśniła sprawę z poprzednim właścicielem.

    Sara
    - -

    Witam,
    kupuje swoje pierwsze auto od osoby prywatnej gdzie jest ważne jeszcze OC.
    Jestem młodym kierowcą więc na 100% moje oc jest droższe od tego co miał sprzedający. Jak to wygląda w praktyce?
    1. Mam sama się zgłosić do ubezpieczyciela czy czekać na jego kontakt w celu przeliczenia składki? Jeśli tego nie zrobię w razie szkody może nie uznać tej polisy i nic nie wypłacić?
    2. Czy w razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w tym dniu muszę już mieć nowe OC? Wiadomo ubezpieczyciel musi się jeszcze odnieść do mojego wypowiedzenia
    3. W przypadku wypowiedzenia umowy OC ubezpieczyciel zwraca pieniądze za ta niewykorzystana część trwania polisy? Jeśli tak to obecnemu właścicielowi czy poprzedniej osobie?
    4. Mozna do takiego oc dokupic samo ac?

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      1. Obowiązkiem Zbywcy i Nabywcy pojazdu jest zgłoszenie tego faktu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego aby ubezpieczenie OC zostało przepisane na nowego Nabywce. Może Pani samodzielnie zgłosić się z prośbą o rekalkulację składki.
      2. Ma Pani prawo wypowiedzieć polisę po poprzednim właścicielu ale musi mieć Pani nową polisę OC aby nie mieć przerwy w ubezpieczeniu.
      3. Jeśli wypowie Pani polisę OC po poprzednim właścicielu zwrot za niewykorzystany okres należy się poprzedniemu właścicielowi.
      4. Rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe ryzyka może Pani bezpośrednio w Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Więcej artykułów i porad
Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Samochody z Wielkiej Brytanii są łakomym kąskiem dla osób, które szukają tańszych modeli o dobrym stanie technicznym. Rejestracja anglika jest jednak możliwa, więc wiele osób się na to decyduje. Różnica pomiędzy anglikiem, a tym samym modelem w Polsce […]

więcej
Warszawa ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2024?

Warszawa ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2024?

Stolica naszego kraju jest jednym z najdroższych miejsc do życia. Mieszkańcy muszą liczyć się też z kosztownymi polisami komunikacyjnymi. Wiele osób dokłada więc wszelkich starań, by znaleźć najtańsze OC. Czy jest ono dużo wyższe niż w innych rejonach […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc […]

więcej