Ubezpieczenie piwnicy

Ubezpieczenie piwnicy

5/5 - (Ocen: 1)

Dysponując piwnicą w budynku mieszkalnym często przechowuje się tam wartościowe przedmioty, więc ubezpieczenie piwnicy może okazać się doskonałym sposobem na ograniczenie ryzyka ich utraty. Oczywiście polisa mająca w swoim zakresie taką ochronę może przydać się także przy ograniczeniu ryzyka strat wynikających między innymi z pożaru, czy zalania. Taki produkt sprawdzi się również przy piwnicach znajdujących się w domach.

Bardzo często polisa mieszkaniowa obejmuje swoim zakresem także piwnicę. Wiele towarzystw reasekuracji zabezpiecza tak zwane pomieszczenia przynależne. Uznawane są one za bazową część składkową ubezpieczonego mieszkania. Jednak decydując się na polisę mającą chronić mieszkanie, czy dom warto dokładnie sprawdzić ogólne warunki zapisane w umowie. Pozwala to między innymi ustalić jak dane ubezpieczenie piwnicy w bloku definiuje takie pomieszczenie. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia tego jak będzie chronić konkretna polisa. Równocześnie zapoznanie się ze szczegółami ubezpieczenia, pozwala znacznie lepiej określić dopasowane do potrzeb warunki.

Co powinno zawierać ubezpieczenie piwnicy?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie jakiegokolwiek ubezpieczenia, warto dokładnie sprawdzić przed jakimi zdarzeniami można chronić konkretne miejsce. Pozwala to następnie znacznie lepiej ustalić taki katalog zdarzeń, które powinna zawierać kupowana polisa. Warto zdecydować się na takie warunki zapisane w umowie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Z reguły ubezpieczenia piwnicy obejmują ochronę przed takimi zdarzeniami jak:

  • pękanie mrozowe,
  • zalanie,
  • pożar.

Jednak często można zdecydować się na ubezpieczenie piwnicy, które będzie miało znacznie szerszy zakres ochrony. Wiele zależy między innymi od tego, co planuje się przechowywać w takim miejscu. Gdy w piwnicy znajdować się będą cenne ruchomości, wówczas niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie rozszerzenie zakresu ochrony. Wówczas wyłącznie takie element jak ubezpieczenie domu od pożaru może nie być wystarczające. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie się na wypadek włamania. Zapewni to ubezpieczenie piwnicy od kradzieży. Pozwala to uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do utraty mienia. Natomiast decydując się na rozszerzenia należy brać pod uwagę, że nie tylko może rosnąć składka, ale również wymagania towarzystwa wobec podpisującego umowę. Obejmować to może, choćby konieczność znacznie lepszego zabezpieczenia miejsca, które podlega ubezpieczeniu. Generować to będzie dodatkowe koszty, które trzeba ponosić, gdy po wystąpieniu szkody nie chce się mieć problemów z uzyskaniem odszkodowania.

Kiedy zakup ubezpieczenia piwnicy będzie dobrym rozwiązaniem?

Wybierając jakąkolwiek polisę jak ubezpieczenie garażu, trzeba przede wszystkim ustalić, czy konkretna ochrona jest niezbędna. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na produkt o maksymalnie rozbudowanym katalogu zdarzeń, przy wystąpieniu których można uzyskać odszkodowanie. Natomiast rzadko zdarza się, że można sobie na taki produkt pozwolić z punktu widzenia finansowego. Z reguły ubezpieczający się są gotowi za ubezpieczenie samej piwnicy zapłacić kilkaset złotych składki. Z tego powodu podejmując decyzję o zakupie takiego produktu, warto wstępnie sprawdzić, jaką ochronę zapewnią podstawowe wersje. 

Standardowa polisa może być często wystarczająca. Równocześnie taki produkt jest znacznie tańszy. W podstawowych polisach mieszkaniowych można liczyć na ochronę, które zapewni choćby ubezpieczenie domu od burzy. Jednak nie zawsze podstawowy produkt bywa wystarczająca. Taka polisa przede wszystkim chroni elementy stałe obiektu. Wielu klientów towarzystw reasekuracji szuka ochrony także ruchomości. Wówczas trzeba zdecydować się, choćby na ubezpieczenie piwnicy od kradzieży. To popularne rozszerzenie różnych polis nieruchomości. W ten sposób bez problemu znajdzie się taką firmę, która w swoim produkcie zapewni choćby ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

Jaka cena za ubezpieczenie piwnicy?

Cena polisy nieruchomości nie powinna być kluczowa przy wybieraniu takich produktów. Jednak zawsze można zdecydować się na porównanie różnych produktów dostępnych w towarzystwach reasekuracji. Z reguły decydowanie się na pierwsze lepsze ubezpieczenie piwnicy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto dokonać dokładnej analizy rynku. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe.

W celu wybrania dopasowanej polisy mieszkaniowej z ochronę piwnicy warto:

  • sprawdzić rankingi ubezpieczeń tego typu,
  • wykorzystać porównywarki,
  • zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczeń za pośrednictwem stron internetowych towarzystw reasekuracji.

Uzyskanie takich informacji pozwala między innymi ocenić jaka będzie cena za ubezpieczenie piwnicy. Dotyczyć to może kompleksowego produktu, jak i też podstawowej wersji polisy. W rozszerzonych wersjach można sprawdzić, choćby jaka będzie cena za ubezpieczenie od zalania. Piwnicę również można zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami. Mając ubezpieczenie piwnicy od zalania, można liczyć na to, że uzyska się odszkodowanie, choćby w wyniku zalania przez sąsiada. Podobnie przy awariach instalacji będzie można uzyskać rekompensatę finansową. Takie środki finansowe pozwolą znacznie szybciej doprowadzić piwnicę ponownie do stanu używalności. Równocześnie nie trzeba inwestować własnych środków finansowych, gdyż dobra polisa będzie w stanie zapewnić pokrycie przez towarzystwo reasekuracji wydatków na usunięcie całkowitej szkody. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z […]

więcej
Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Każda polisa ma ściśle określone terytorium działania ochrony. W przypadku polis OC, ich posiadacze mają zapewnione działanie ubezpieczenia za powstałe szkody na terytorium Rzeczpospolitej Polski, jak i na terenie państw, z które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Do takich […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się […]

więcej
Fundator

Fundator

Fundatorem może zostać każda osoba fizyczna, która tylko zgłosi chęć regularnego wpłacania ustalonych składek na określone konto. Dotyczy to tak zwanych polis posagowych, w których uposażonym może być na przykład własne dziecko, wnuk, rodzeństwo bądź inna wskazana osoba, […]

więcej