Ubezpieczenie piwnicy

Ubezpieczenie piwnicy

5/5 - (Ocen: 1)

Dysponując piwnicą w budynku mieszkalnym często przechowuje się tam wartościowe przedmioty, więc ubezpieczenie piwnicy może okazać się doskonałym sposobem na ograniczenie ryzyka ich utraty. Oczywiście polisa mająca w swoim zakresie taką ochronę może przydać się także przy ograniczeniu ryzyka strat wynikających między innymi z pożaru, czy zalania. Taki produkt sprawdzi się również przy piwnicach znajdujących się w domach.

Bardzo często polisa mieszkaniowa obejmuje swoim zakresem także piwnicę. Wiele towarzystw reasekuracji zabezpiecza tak zwane pomieszczenia przynależne. Uznawane są one za bazową część składkową ubezpieczonego mieszkania. Jednak decydując się na polisę mającą chronić mieszkanie, czy dom warto dokładnie sprawdzić ogólne warunki zapisane w umowie. Pozwala to między innymi ustalić jak dane ubezpieczenie piwnicy w bloku definiuje takie pomieszczenie. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia tego jak będzie chronić konkretna polisa. Równocześnie zapoznanie się ze szczegółami ubezpieczenia, pozwala znacznie lepiej określić dopasowane do potrzeb warunki.

Co powinno zawierać ubezpieczenie piwnicy?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie jakiegokolwiek ubezpieczenia, warto dokładnie sprawdzić przed jakimi zdarzeniami można chronić konkretne miejsce. Pozwala to następnie znacznie lepiej ustalić taki katalog zdarzeń, które powinna zawierać kupowana polisa. Warto zdecydować się na takie warunki zapisane w umowie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Z reguły ubezpieczenia piwnicy obejmują ochronę przed takimi zdarzeniami jak:

  • pękanie mrozowe,
  • zalanie,
  • pożar.

Jednak często można zdecydować się na ubezpieczenie piwnicy, które będzie miało znacznie szerszy zakres ochrony. Wiele zależy między innymi od tego, co planuje się przechowywać w takim miejscu. Gdy w piwnicy znajdować się będą cenne ruchomości, wówczas niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie rozszerzenie zakresu ochrony. Wówczas wyłącznie takie element jak ubezpieczenie domu od pożaru może nie być wystarczające. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie się na wypadek włamania. Zapewni to ubezpieczenie piwnicy od kradzieży. Pozwala to uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do utraty mienia. Natomiast decydując się na rozszerzenia należy brać pod uwagę, że nie tylko może rosnąć składka, ale również wymagania towarzystwa wobec podpisującego umowę. Obejmować to może, choćby konieczność znacznie lepszego zabezpieczenia miejsca, które podlega ubezpieczeniu. Generować to będzie dodatkowe koszty, które trzeba ponosić, gdy po wystąpieniu szkody nie chce się mieć problemów z uzyskaniem odszkodowania.

Kiedy zakup ubezpieczenia piwnicy będzie dobrym rozwiązaniem?

Wybierając jakąkolwiek polisę jak ubezpieczenie garażu, trzeba przede wszystkim ustalić, czy konkretna ochrona jest niezbędna. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na produkt o maksymalnie rozbudowanym katalogu zdarzeń, przy wystąpieniu których można uzyskać odszkodowanie. Natomiast rzadko zdarza się, że można sobie na taki produkt pozwolić z punktu widzenia finansowego. Z reguły ubezpieczający się są gotowi za ubezpieczenie samej piwnicy zapłacić kilkaset złotych składki. Z tego powodu podejmując decyzję o zakupie takiego produktu, warto wstępnie sprawdzić, jaką ochronę zapewnią podstawowe wersje. 

Standardowa polisa może być często wystarczająca. Równocześnie taki produkt jest znacznie tańszy. W podstawowych polisach mieszkaniowych można liczyć na ochronę, które zapewni choćby ubezpieczenie domu od burzy. Jednak nie zawsze podstawowy produkt bywa wystarczająca. Taka polisa przede wszystkim chroni elementy stałe obiektu. Wielu klientów towarzystw reasekuracji szuka ochrony także ruchomości. Wówczas trzeba zdecydować się, choćby na ubezpieczenie piwnicy od kradzieży. To popularne rozszerzenie różnych polis nieruchomości. W ten sposób bez problemu znajdzie się taką firmę, która w swoim produkcie zapewni choćby ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

Jaka cena za ubezpieczenie piwnicy?

Cena polisy nieruchomości nie powinna być kluczowa przy wybieraniu takich produktów. Jednak zawsze można zdecydować się na porównanie różnych produktów dostępnych w towarzystwach reasekuracji. Z reguły decydowanie się na pierwsze lepsze ubezpieczenie piwnicy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto dokonać dokładnej analizy rynku. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe.

W celu wybrania dopasowanej polisy mieszkaniowej z ochronę piwnicy warto:

  • sprawdzić rankingi ubezpieczeń tego typu,
  • wykorzystać porównywarki,
  • zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczeń za pośrednictwem stron internetowych towarzystw reasekuracji.

Uzyskanie takich informacji pozwala między innymi ocenić jaka będzie cena za ubezpieczenie piwnicy. Dotyczyć to może kompleksowego produktu, jak i też podstawowej wersji polisy. W rozszerzonych wersjach można sprawdzić, choćby jaka będzie cena za ubezpieczenie od zalania. Piwnicę również można zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami. Mając ubezpieczenie piwnicy od zalania, można liczyć na to, że uzyska się odszkodowanie, choćby w wyniku zalania przez sąsiada. Podobnie przy awariach instalacji będzie można uzyskać rekompensatę finansową. Takie środki finansowe pozwolą znacznie szybciej doprowadzić piwnicę ponownie do stanu używalności. Równocześnie nie trzeba inwestować własnych środków finansowych, gdyż dobra polisa będzie w stanie zapewnić pokrycie przez towarzystwo reasekuracji wydatków na usunięcie całkowitej szkody. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej
Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Trudno znaleźć kogoś, kto nie marzy o wakacyjnym wypoczynku. Niestety, ceny wyjazdów nierzadko potrafią zwalać z nóg. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej Polaków zastanawia się, kiedy kupować wyjazd na wakacje, aby zapłacić możliwie […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Wynajmowanie samochodów staje się coraz popularniejsze. Z takich usług korzystają turyści, którzy odwiedzają konkretne miejscowości turystyczne, jak też osoby na wyjazdach biznesowych, służbowych. Coraz częściej kierowcy, którzy nie korzystają regularnie z samochodu wolą postawić na wynajem. Pozwala to […]

więcej
Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Ubezpieczenie roweru […]

więcej