Ubezpieczenie garażu

Ubezpieczenie garażu

4/5 - (Ocen: 1)

Coraz bardziej popularna polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko nieruchomość, ale także inne budynki, gdy wykupi się między innymi ubezpieczenie garażu. Natomiast decydując się na taki produkt, trzeba zdecydować się na odpowiednią wersję. Pozwoli to skutecznie zabezpieczyć budynek przed różnymi zdarzeniami.

Garaże to miejsca, które bardzo często służą nie tylko do przechowywania samochodu. W wielu przypadkach jest to miejsce, w którym przechowuje się dodatkowe przedmioty.

W garażu można znaleźć miejsce na:

  • akcesoria ogrodnicze,
  • narzędzia,
  • części zamienne,
  • rowery.

To cenne przedmioty, których utrata może być poważną stratą finansową. Zatem zdecydowanie się choćby na ubezpieczenie garażu od kradzieży, może być doskonałym rozwiązaniem.

Co powinno zawierać ubezpieczenie garażu?

Zanim podejmie się decyzję o wyborze takich produktów jak polisa chroniąca garaż, czy ubezpieczenie piwnicy, trzeba ustalić, z jakiego zakresu ochrony chce się korzystać. Przede wszystkim należy rozróżnić dwa produkty. Jeden to ubezpieczenie garażu wolnostojącego. Przy takim budynku trzeba zdecydować się na wykupienie odpowiedniego rozszerzenia polisy. Równocześnie trzeba brać pod uwagę, że często występują różnego rodzaju limity jak te dotyczące odległości. Obejmuje to odległość garażu od nieruchomości mieszkaniowej. Zdarza się, że produkt dostępny w towarzystwie reasekuracji pozwala ubezpieczyć jedynie taki garaż, który nie znajduje się w odległości dalszej, niż 2 kilometry od obiektu mieszkalnego. Gdy niezbędne jest wykupienie produktu, który nie zawiera takich ograniczeń, wówczas trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie spełniającego oczekiwania produktu. Innym produktem będzie ubezpieczenie garażu w zabudowie szeregowej. Często to miejsce połączone z budynkiem. W ten sposób można kupić polisę domu, czy mieszkania, która będzie w stanie zapewnić, także zabezpieczenie miejsc, które są z nią połączone.  

Kiedy opłaca się kupić ubezpieczenie wynajmowanego garażu?

Im bardziej wartościowe przedmioty przechowuje się w garażu, tym znacznie ważniejsze staje się zabezpieczenie ich przed skutkami zdarzeń losowych. Jednak to, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie garażu blaszanego zależy od indywidualnych potrzeb. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia garażu, trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że nie każdy będzie można zabezpieczyć. Do takich często zaliczają się te w wersji blaszanej. Dodatkowo nie zawsze można sobie na taki wydatek pozwolić. Równocześnie często wartość obiektu, który planuje się ubezpieczyć jest niska. Skutkować to może brakiem opłacalności wykupienia polisy. O ile ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania, czy nieruchomości, której jest się właścicielem jest wskazane, o tyle dodatkowe produkty nie zawsze są warte zakupu. Natomiast przechowując w garażu samochód, a także wiele cennych przedmiotów, warto zdecydować się, choćby na ubezpieczenie garażu od kradzieży. Wówczas włamanie nie doprowadzi do sytuacji, gdy utraci się mienie bez rekompensaty. Odpowiednio wybrana polisa będzie w stanie zapewnić możliwość uzyskania odszkodowania, które będzie w stanie często pokryć wszystkie straty.

Od jakich zdarzeń ubezpieczyć garaż?

Gdy podjęło się decyzję, że warto zdecydować się na wykupienie polisy chroniącej garaż, wówczas trzeba ustalić przed jakimi zdarzeniami ma być taki obiekt chroniony. Podstawowa wersja będzie w stanie zapewnić mniejszy zakres katalogu szkód, przy których będzie można uzyskać odszkodowanie.

Zdarzenia, które obejmuje podstawowe ubezpieczenie garażu to między innymi:

  • kradzież,
  • przepięcie,
  • powódź.

Nie zawsze takie ubezpieczenie garażu w bloku będzie wystarczające. Wówczas trzeba sprawdzić produkty, które pozwalają wykupić rozszerzenia. Jednak im bardziej kompleksowa polisa, tym większy będzie koszt ubezpieczenia garażu. Zatem należy rozsądnie podchodzić do poszerzania katalogu zdarzeń, przed którymi zabezpieczyć się obiekt. To sytuacja podobna jak przy kupowaniu polisy nieruchomości, gdzie nie zawsze trzeba decydować się na rozbudowane produkty. W podstawowej wersji można korzystać, choćby z takich produktów jak ubezpieczenie domu od dewastacji. Jednak, gdy zbudowało się obiekt, który jest bardziej wartościowy, wówczas polisa często musi być bardziej rozbudowana. W ten sposób ubezpieczenie garażu wolnostojącego będzie w stanie skuteczniej zabezpieczyć przed szkodami. Gdy polisa nie jest dopasowana, wówczas można spotkać się z sytuacjami, gdy nie będzie można uzyskać odszkodowania za wszystkie szkody, które powstały. 

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Kupując jakąkolwiek polisę nie można pomijać tego, jaki jest koszt ubezpieczenia garażu. Oczywiście cena nie powinna być kluczowym elementem, który brany jest pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Jednak warto przy szukaniu korzystnych produktów sprawdzić, czy można skorzystać z lepszej ceny ubezpieczenia garażu. Niższe koszty będzie generować podstawowa polisa. W przypadku nieruchomości można liczyć wówczas na taką ochronę, którą zapewni ubezpieczenie domu od pożaru. Z reguły podstawowe wersje produktów są w stanie zapewnić dość dobrą ochronę przed najczęściej występującymi zdarzeniami. Natomiast ubezpieczenie garażu od kradzieży, które będzie chroniło w bardziej kompleksowy sposób, trzeba kupić dodatkowo. Sprawdzając, ile kosztuje ubezpieczenie garażu, można zorientować się, że podstawowa polisa nie musi przekroczyć kwoty 200 złotych. Jednak za produkt z Home Assistance trzeba już zapłacić nawet dwa razy więcej. Zatem przy wybieraniu jakichkolwiek polis warto sprawdzić, czy dodatki jak ubezpieczenie od zalania, można kupić w towarzystwach reasekuracji nieco taniej. Często może się okazać, że o ile podstawowy produkt jest w danej firmie tani to już wykupienie rozszerzeń jest kosztowne. Zatem dokonanie analizy rynku pozwala znacznie lepiej określić indywidualne potrzeby dotyczące tego, jak powinna być zbudowana polisa. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Odszkodowanie za zalanie auta może pokryć całość strat, jednak trzeba […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
OC adwokata

OC adwokata

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to na przykład adwokatów, którzy wykonują zawód na podstawie ustawy Prawo o adwokaturze. Kupując OC adwokata, można skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i przenieść […]

więcej
Winiety Węgry

Winiety Węgry

Gdy planuje się przejazd na Węgry, czy wyjazd turystyczny lub biznesowy, trzeba sprawdzić, na jakich warunkach dostępne są winiety na Węgrzech. Brak dokonania zakupu będzie skutkował ryzykiem uzyskania mandatu. To często wysokie kary, których zdecydowanie warto uniknąć. Zgodnie […]

więcej