Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

5/5 - (Ocen: 1)

Jednym z najczęstszych szkód, które występują w mieszkaniu jest zalanie przez sąsiada, więc ubezpieczenie mieszkania od zalania to sposób na uniknięcie kosztów. Natomiast wybierając konkretny produkt, trzeba zdecydować się na taki, który będzie miał odpowiednie warunki zapisane w umowie. Decydują one o tym, na jakich zasadach będzie można korzystać z ubezpieczenia.

Polisa mająca chronić lokale mieszkalny przed różnymi, negatywnymi zdarzeniami, stają się coraz bardziej popularne. To produkty, które zawierają różny katalog szkód, przed którymi mogą skutecznie chronić Jedną z istotnych, która występuje bardzo często jest zalanie lokalu. Zatem dobra polisa mieszkaniowa powinna zawierać także ubezpieczenie od zalania mieszkania. Znalezienie odpowiedniej wymaga ustalenia, z jakiej ochrony chce się korzystać. Dodatkowo niezbędne jest ustalenie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie. Nieobowiązkowe polisy znacznie różnią się warunkami w poszczególnych towarzystwach. Należy to brać pod uwagę, gdy szuka się takiej firmy, która będzie w stanie zapewnić korzystny produkt. Równocześnie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie towarzystwa, które są dobrze oceniane na rynku przez klientów.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?

Wiele zdarzeń może się wydarzyć znacznie częściej. Przy użytkowaniu mieszkania do takich niewątpliwe można zaliczyć zalanie lokalu przez sąsiadów. Z tego powodu ubezpieczenie od zalania mieszkania jest istotnym elementem polis mieszkaniowych. W ten sposób nie trzeba próbować negocjować z sąsiadami kwoty rekompensaty. Nie trzeba wchodzić na drogę sądową. Środki finansowe można uzyskać z odszkodowania. Natomiast ewentualnym odzyskaniem pieniędzy od sprawy szkody zajmie się towarzystwo reasekuracji. Z tego powodu wybierając ubezpieczenia mieszkanie, warto zdecydować się na rozszerzenie o odszkodowanie w przypadku zalania. W standardowych warunkach ochrony, które są dostępne w polisie mieszkaniowej, nie zawsze będzie można liczyć na to, że będzie ona zawierała wspomniany element. W takim przypadku, gdy zmierza się wykorzystać możliwości, które oferuje ubezpieczenie od zalania przez sąsiada, wówczas trzeba zdecydować się na indywidualne rozszerzenie polisy.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Dobra polisa ma odpowiednie warunki, na których można korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Warto z tego powodu zdecydować się na takie produkty, które mają odpowiedni jej zakres.

W podstawowych wersjach polis tego typu można liczyć na odszkodowanie, gdy:

  • dojdzie do rozszczelnienia rur,
  • nastąpi wyciek wozy z kaloryferów,
  • wydarzy się awaria pralki.

Natomiast należy brać pod uwagę, że nie zawsze podstawowy zakres, który ma ubezpieczenie od zalania mieszkania, będzie wystarczający. Z tego powodu niezbędne jest dokładne zapoznanie się z warunkami, które zostały zapisane w umowie. Gdy katalog szkód obejmowanych przez polisę, nie jest zadowalający, wówczas można zdecydować się na wykupienie rozszerzenia. Jednym z nich jest między innymi ochrona przed ryzykiem wynikającym z wystąpienia szkód mrozowych. W ten sposób można korzystać z dodatkowej ochrony, gdy dojdzie do takich sytuacji, jak zamarzanie, czy rozmarzanie cieczy pod wpływem mrozu.

Do szkód mrozowych może dojść:

  • w rurach,
  • urządzeniach,
  • instalacjach.

W polskich warunkach klimatycznych zdecydowanie się na ubezpieczenie domu od zalania, które chroni przed szkodami mrozowymi może być dobrym rozwiązaniem. Oczywiście podobnie jak decydując się na ubezpieczenie domu od burzy, należy określić potrzebę korzystania z takiego rozszerzenia. Równocześnie trzeba ustalić także opłacalność składki, która zostanie powiększona w związku ze zdecydowaniem się na rozszerzenie.

Zalanie sąsiada a ubezpieczenie?

Decydując się na zabezpieczenie się przed koniecznością wypłacania odszkodowania z powodu spowodowania szkód w budynku mieszkalny, można zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada. Mając polisę nie trzeba martwić się koniecznością samodzielnego usunięcia szkody. Nie trzeba obawiać się konieczności wypłacenia rekompensaty. Dobra polisa będzie w stanie zapewnić pokrycie wydatków na usunięcie całkowitej szkody. Takie rozszerzenie polisy mieszkania jest równie przydatne jak ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Jak wskazują statystyki zalania i pożary to najczęstsze przyczyny wystąpienia szkód w lokalach. Zatem polisa mieszkania powinna zawierać w swoim katalogu takie zdarzenia. Wówczas ochrona będzie odpowiednia i uzyskać można odszkodowanie przy zdarzeniach, które mają duże prawdopodobieństwo wystąpienia.

Jak działa ubezpieczenie od zalania swojego mieszkania?

Bardzo często warto zdecydować się także na zabezpieczenie się przed szkodami, które można spowodować samodzielnie. Awaria takich urządzeń jak pralka, czy zmywarka może wystąpić nie u sąsiada, ale we własnym mieszkaniu. W takiej sytuacji dobrze jest, gdy ubezpieczenie od zalania będzie w stanie pokryć również powstałe w ten sposób szkody. Z reguły takie produkty obejmują swoim zakresem możliwość starania się o odszkodowanie, gdy dojdzie do zniszczeń w wyniku działania wody. Zatem większość polis będzie w stanie pokryć wydatki, które związane są także z awariami, które wystąpiły bezpośrednio w mieszkaniu i nie w wyniku działania osób trzecich. Natomiast warto mieć pewność, że polisa pokryje takie straty. Dobrym rozwiązaniem jest z tego powodu wstępne sprawdzenie, co obejmuje polisa. Wiele osób decyduje się na takie, które będą chronić na wypadek doprowadzenia do zalania sąsiadów. Gdy zamierza się korzystać z takiej ochrony, wówczas niezbędne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ochrony zapisanymi w polisie. Pozwala to dokładnie sprawdzić, czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje zalanie sąsiada. Należy brać pod uwagę, że popularne rozszerzenia polis jak ubezpieczenie domu od pożaru, często są dostępne już w podstawowych wersjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie od zalania?

Kierowanie się wyłącznie cenami, gdy wybiera się jakąkolwiek polisę, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Znacznie ważniejsze jest, aby jakiekolwiek ubezpieczenie mieszkania od pożaru gwarantowało skuteczną ochronę. Nie oznacza to, że konieczne jest przepłacanie. Jednak w takiej sytuacji, trzeba dokonać bardzo dokładnej analizy rynku. W ten sposób można zorientować się, ile kosztuje ubezpieczenie od zalania. Zapoznanie się z przeciętnymi warunkami cenowymi to wskazówka, z jakimi wydatkami można się spotkać przy opłacaniu składek. Warto brać pod uwagę, że z takiej polisy będzie się korzystało w długim okresie. Zatem składkę będzie regularnie płacić przez długi czas. Z tego powodu w celu wybrania nieco bardziej korzystnej oferty, warto sprawdzić między innymi ranking ubezpieczeń mieszkania. Pozwala to szybko ustalić, które produkty są pozytywnie oceniane przez klientów. Dodatkowo można wygodnie zapoznać się z warunkami cenowymi, które występują na rynku polis mieszkaniowych. W ten sposób można znacznie szybciej ustalić, która firma zapewni produkt spełniający oczekiwania. 

Gdzie wykupić ubezpieczenie od zalania swojego mieszkania?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie towarzystwa reasekuracji, które są w stanie zapewnić spełniający oczekiwania produkt, a równocześnie są dobrze oceniane na rynku. Ma to spore znaczenie między innymi z punktu widzenia jakości obsługi. W sprawdzonych firmach można mieć pewność, że nie pojawią się problemy, gdy trzeba będzie uzyskać odszkodowanie. Dodatkowo można korzystać z szybkiego zapewnienia wskazanych w umowie usług. W ten sposób ubezpieczenie mieszkania na wypadek zalania będzie realnie spełniać swoją rolę. Wybranie odpowiedniego towarzystwa reasekuracji będzie znacznie łatwiejsze, gdy wstępnie sprawdzi się i porówna między innymi opinie klientów. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publiczny musi zostać ubezpieczony przez właściciela od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Kierowcy zastanawiają się czasami, czy możliwe jest ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jeśli zapomną o […]

więcej
Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

Twój samochód został poważnie uszkodzony w wyniku wypadku z winy innego kierowcy? A może doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu, który całkowicie zmienił Twoją sytuację życiową? Możesz domagać się od sprawcy wypadku odszkodowania i zadośćuczynienia z OC – zobacz, […]

więcej
Warta OC – co musisz wiedzieć, zanim wykupisz polisę?

Warta OC – co musisz wiedzieć, zanim wykupisz polisę?

Warta Ubezpieczenia to druga pod względem wielkości firma oferująca polisy i ubezpieczenia OC. Marka z prawie stuletnią historią obecnie należy do niemieckiej grupy Talanx oraz japońskiej firmy ubezpieczeniowej – Meiji Yasuda. Jest to duża szansa dla Warty, ale […]

więcej
Ubezpieczenie domu od dewastacji

Ubezpieczenie domu od dewastacji

Jednym z produktów, które można wykupić w celu ochrony nieruchomości, jest ubezpieczenie domu od dewastacji. Zdecydowanie się na taką polisę pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do takich zdarzeń jak zniszczenie obiektu przez osoby trzecie. Jednak zakres ochrony ubezpieczeniowej […]

więcej