Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania. Warto więc uwzględnić tego rodzaju ryzyko w swojej polisie. Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić swoje lokum przed kradzieżą i jakie ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wybrać!

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – co obejmuje?

W teorii, od kradzieży można ubezpieczyć większość ruchomości domowych oraz wszystkie elementy stałe. W związku z tym, bez żadnego problemu możesz objąć ochroną, np. gotówkę, biżuterię, komputery, ubrania, przedmioty osobiste, narzędzia, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, sprzęt komputerowy, elektroniczny AGD czy RTV.

Często jednak w polisach ubezpieczeniowych znajdują się podpunkty z wyłączeniem odpowiedzialności dotyczące kradzieży. Problemy w objęciu ochroną mogą dotyczyć, m.in.

  • zwierząt domowych;
  • przedmiotów przechowywanych w przestrzeni, do której złodziej zyska łatwy dostęp, np. na balkonie;
  • dzieł sztuki – głównie obrazy współczesne, których wartości nie można jednoznacznie oszacować (uwaga: najczęściej do ubezpieczenia przedmiotu o wartości artystycznej potrzeba wcześniejszej wyceny eksperta na koszt właściciela, więc nie jest to niemożliwe!);
  • przedmiotów tymczasowo przechowywanych w budynkach gospodarczych;
  • przedmiotów znajdujących się w przestrzeni domu w budowie, w przypadku, gdy budynek nie posiada okien, dachu i drzwi, które można by było zamknąć na klucz i zabezpieczyć przed wtargnięciem do środka nieuprawnionych osób trzecich.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe różni się pod względem katalogu wyłączeń. Z tego względu, zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, warto dokładnie przeanalizować OWU polisy. Przydatna będzie także porównywarka ubezpieczeń, która wskaże, jakie ubezpieczenia warto uwzględnić.

Jak ubezpieczyć posiadłość od kradzieży?

Jak ubezpieczyć posiadłość od kradzieży?

Najczęściej, podstawowe ubezpieczenie mieszkania chroni tylko mury i elementy stałe. Aby ubezpieczyć nieruchomość również od kradzieży, należy wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy. Oprócz tego, konieczne jest spełnienie, określonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, wymogów bezpieczeństwa (zabezpieczenia własne). Pamiętajmy – ubezpieczenie od kradzieży nie istnieje jako odrębny produkt.

Ubezpieczenie mieszkania od rabunku – ile wynosi?

Ostateczna kwota ubezpieczenia mieszkania od kradzieży to maksymalna suma, na jaką ubezpieczasz swoje mieszkanie. Jej odpowiednie oszacowanie jest istotne, ponieważ w przypadku szkody towarzystwo wypłaci odszkodowanie w wysokości poniesionej straty, jednak nie więcej niż zadeklarowana kwota ubezpieczenia. Postaraj się więc, aby suma ta odpowiadała faktycznej wartości wyposażenia mieszkania. Dokładnie przeanalizuj, co cennego znajduje się w Twojej posiadłości, a dopiero później poszukaj najlepszego ubezpieczenia online.

O czym warto pamiętać, decydując się na ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania od rabunku, zwróć uwagę na limit ochrony w przypadku dewastacji przez złodzieja. Zwykle jest to procentowy limit wartości odszkodowania, jaką wypłaci Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie wystąpienia szkody.

Nasza wskazówka: najlepszą z możliwych ofert jest ta, w której ubezpieczyciel nie ustala limitu górnego i w przypadku rabunku zwraca równowartość tego, ile faktycznie wynoszą straty i zniszczenia.

Warto także zapytać ubezpieczyciela, w jaki sposób wyliczana jest suma odszkodowania, a konkretnie – czy decydując się na polisę zawierasz ubezpieczenie na kwotę rzeczywistą czy odtworzeniową. Bardziej korzystne jest drugie rozwiązanie, gdyż w przypadku szkody towarzystwo wypłaca odszkodowanie w takiej kwocie, aby można za nią było kupić sprzęt o podobnej jakości. W przypadku kwoty rzeczywistej, ubezpieczyciel potrąci wysokość odszkodowania o stopień zużycia sprzętu, co oznacza, że wypłacona suma może nie pokryć w pełni całości Twojej straty.

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie?

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie?

Ubezpieczenie mieszkania od rabunku warto dobierać pod kątem ceny i obejmowanej ochrony. Podstawową polisę uzupełnij o wartościowe dodatki, jak np. ochrona przed kradzieżą czy włamaniem. Wówczas zapewnisz sobie kompleksową ochronę. Poszukiwania ubezpieczenia nie musi być trudne i czasochłonne – na naszej stronie znajdziesz prosty formularz online, który pomoże Ci porównać najlepsze oferty od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy w kilka chwil go wypełnić, a otrzymasz najkorzystniejsze propozycje!

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży sprawi, że Ty i Twoja rodzina poczujecie się bezpieczniej. Warto się więc na nie zdecydować i wybrać najlepszą z ofert. Dzięki temu odszkodowanie, które otrzymacie w razie ewentualnych przykrych sytuacji, pokryje znaczną część strat i pozwoli np. na odkupienie sprzętów, które zostały zrabowane.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Dom jest dla wielu osób największą wartością. Często przez wiele lat spłaca się go z kredytu hipotecznego i inwestuje się w niego życiowe oszczędności. Z tego względu swoje lokum powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Radzimy, o czym pamiętać, wykupując […]

więcej
Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. W taki sposób bank nabywa prawo do wypłaty odszkodowania. […]

więcej
Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego kupić ubezpieczenie mieszkania? W takim razie w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przybliżymy nieco kwestię, jakie są zalety posiadania polisy mieszkaniowej i wskażemy, co powinna ona zawierać. Poza wyjaśnieniem, dlaczego warto […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. […]

więcej