Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru

Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru

4/5 - (Ocen: 1)

Będąc właścicielem nieruchomości, warto brać pod uwagę ryzyko wystąpienia różnych zdarzeń, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia szkód, co pozwala zdecydować się choćby na odpowiednie ubezpieczenie domu od pożaru. Ma to duże znaczenie w kontekście ograniczenia konieczności samodzielnego pokrywania wydatków. Zamiast tego można liczyć na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa reasekuracji.

Podejmując decyzję o zakupie jakiejkolwiek polisy, należy przede wszystkim ustalić, jaki zakres ochrony ma taki produkt zapewnić. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wybieraniu konkretnych polis. Dobre ubezpieczenie mieszkania od pożaru to takie, które jest kompleksowe, czyli zapewnia skuteczną ochronę. Często będzie to w stanie zapewnić polisa dostępna na standardowych warunkach. Jednak zdarza się, że niezbędne jest zdecydowanie się na produkt na specjalnych warunkach. W takim będą dostępne dodatkowe rozszerzenia zakresu ochrony. W ten sposób będzie ona pokrywała szerszy katalog szkód, przy których będzie można uzyskać odszkodowanie.

Co zapewnia ubezpieczenie domu od pożaru?

Pożar jest jedną z częstszych przyczyn występowania szkód w lokalach mieszkalnych, czy domach. Odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości przed skutkami takich zdarzeń ma bardzo duże znaczenie. Pozwala to między innymi skutecznie zabezpieczyć się przed kosztami, które mogą być związane z koniecznością wykonania generalnego remontu. Jeszcze większym problemem jest, gdy pożar sprawi, że nieruchomość nie będzie zdatna do użytkowania. Wówczas ubezpieczenia mieszkaniowe pozwalają uzyskać odszkodowanie, które pozwala kupić nieruchomość o porównywalnej wartości. Niemal każda polisa mieszkaniowa zawiera ubezpieczenie nieruchomości od pożaru. Natomiast nie zawsze zakres ochrony, który zapewni standardowa wersja będzie odpowiednia. Przede wszystkim taki produkt chroni przed wszystkim elementy stałe nieruchomości. Zatem w sytuacji, gdy zamierza się ubezpieczyć również ruchomości, trzeba zdecydować się na wykupienie rozszerzenia. W ten sposób można liczyć na to, że gdy dojdzie do pożaru, uzyska się odszkodowanie za utracone mienie. Oczywiście wybór tego jaki zakres będzie miało ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych, wpłynie bezpośrednio na wysokość składki.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania od pożaru?

Jeśli planuje się ubezpieczenie mieszkania, wówczas w większości polis będzie można korzystać z zabezpieczenia nieruchomości także przed skutkami pożaru. Z reguły zdecydowanie się na polisę mieszkaniową jest dobrym rozwiązaniem. W podstawowej wersji za maksymalnie 300 złotych można korzystać z podstawowej ochrony. W ten sposób ubezpieczenie mieszkania od pożaru i zdarzeń losowych pozwoli uzyskać rekompensatę. Ochrona przed skutkami działania ognia to popularne rozwiązanie podobnie jak ubezpieczenie mieszkania od zalania. Zatem nie ma większego problemu, aby znaleźć odpowiedni produkt. Natomiast istotne jest zdecydowanie się na takie produkty, które są przygotowane w sposób, który spełni indywidualne oczekiwania. Im lepiej będzie dopasowany zakres ochrony, tym w znacznie większym stopniu można ograniczyć ryzyko tego, że po wystąpieniu szkody, nie będzie można uzyskać odszkodowania. Zatem cena za ubezpieczenie domu od pożaru nie powinna być kluczowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania od pożaru?

Należy brać pod uwagę, że składki za polisę mieszkaniową będzie trzeba płacić w dłuższym okresie. Cena nie powinna być kluczowa przy wybieraniu ubezpieczeń, ale warto dokładnie sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie domu od pożaru przy konkretnym zakresie ochrony. Warto dokonać analizy rynku polis mieszkaniowych, co pozwala dokonać znacznie lepszego wyboru. Wykorzystać można w tym celu między innymi ranking ubezpieczeń mieszkania. Pozwala to szybko sprawdzić najbardziej popularne produkty. W ten sposób znacznie łatwiej można wybrać takie ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych, które spełni oczekiwania. Dotyczy to również warunków cenowych, na których będzie można korzystać z polisy. Równocześnie można zapoznać się z różnymi rozszerzeniami jak ubezpieczenie domu od burzy. Bardzo często można znaleźć takie produkty, które są dostępne na specjalnych warunkach. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej
OC dla fizjoterapeuty

OC dla fizjoterapeuty

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni osobę ubezpieczoną od konieczności wypłaty odszkodowania, w razie wyrządzenia szkody na majątku bądź czyimś zdrowiu. W niektórych zawodach, taka polisa jest obowiązkowa. Przykładem może być obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeuty, które musi wykupić każdy […]

więcej