Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

5/5 - (Ocen: 1)

Prace budowlane w mieszkaniu mogą skutkować różnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami, które będą wymagały sporych wydatków, więc ubezpieczenie mieszkania na czas remontu to doskonały sposób, aby zabezpieczyć się przed kosztami. Wybór odpowiedniego produktu dostępnego w towarzystwie ubezpieczeniowym, pozwala zabezpieczyć się przed dużymi wydatkami, które trzeba ponieść na usunięcie szkód.

Wybór odpowiedniej polisy, wymaga przede wszystkim dokładnego zapoznania się z warunkami ogólnymi. Pozwala to ograniczyć sytuację, w której może okazać się, że produkt nie będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć przed określonymi zdarzeniami. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne przeczytanie warunków zanim podpisze się umowę. To gwarancja, że ubezpieczenie na czas remontu zawiera określone zapisy. Dopasowany produkt pozwala zapewnić uzyskanie odszkodowanie, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia.

Przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania w trakcie remontu?

Podczas remontu lokalu mieszkalnego może dochodzić do wielu zniszczeń. Nie mając polisy, która pozwoli starać się o odszkodowanie, trzeba będzie pokryć straty samodzielnie. Bardzo często to duże wydatki, które są tym trudniejsze do poniesienia, gdy wydało się spore pieniądze na zakup nieruchomości. Zatem dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania podczas remontu.

Gdy realizuje się prace remontowe, może dochodzić do takich sytuacji jak:

  • zalanie,
  • przecięcie,
  • uszkodzenie elementów stałych,
  • wandalizm,
  • kradzież.

Przed takimi zdarzeniami skutecznie jest w stanie chronić odpowiednie ubezpieczenie remontu mieszkania. To polisa, która nie jest taka rozbudowana jak ubezpieczenia mieszkania. W ten sposób nie trzeba liczyć się z tak dużymi wydatkami na opłacenie składki. Równocześnie nie jest to produkt, który trzeba będzie opłacać regularnie.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na czas remontu?

Kupując podstawową polisę mieszkaniową, można liczyć na ochronę murów, a także elementów stałych. Oczywiście wiele zależy od warunków zapisanych w umowie dla konkretnego produktu. Gdy zamierza się uzyskać ubezpieczenie od remontu, wówczas można brać pod uwagę dwa rozwiązania. Po pierwsze można zdecydować się na polisę mieszkania. W takim produkcie można skorzystać z opcji rozszerzenia zakresu ochrony w związku z realizowanym remontem. Po drugie można kupić polisę, która ma chronić wyłącznie na czas remontu. Nie będzie to korzystnym rozwiązaniem, gdy planuje się zabezpieczyć lokal mieszkalny przed różnymi zdarzeniami. Wówczas lepiej jest zdecydować się na dopasowaną i odpowiednio rozbudowaną polisę mieszkania. Natomiast ubezpieczenie mieszkania w czasie remontu może być rozwiązaniem, gdy nie chce się kupować produktu o szerszym zakresie ochrony. Natomiast w takiej sytuacji trzeba brać pod uwagę, że produkt i tak musi być kupiony na określony czas. Rzadko zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zapewnią polisę, której okres obowiązywania będzie krótszy, niż pół roku. Z reguły będzie to rok. 

Na, co zwrócić uwagę, gdy wybiera się ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?

Decydując się na jakikolwiek produkt dostępny w towarzystwach reasekuracji jak ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank, bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami zapisanymi w umowie. Ogólne warunki decydują o tym, na jakich warunkach będzie można skorzystać z konkretnej polisy. Przy produktach, które nie są obowiązkowe, trzeba liczyć się z tym, że pomiędzy poszczególnymi towarzystwami występować mogą znaczne różnice w tym, co zapewnią klientom. Z tego powodu nawet, gdy kupiło się kiedyś jakieś ubezpieczenie na czas remontu mieszkania, nie oznacza to, że w innej firmie uzyska się takie same warunki. Sprawdzenie warunków zapisanych w umowie daje pewność, że polisa chroni przed konkretnymi zdarzeniami. Będzie to kluczowe z punktu widzenia zakresu szkód, przy których będzie można liczyć na odszkodowanie. Równocześnie OWU decydują również o tym jak będzie przebiegać, choćby wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania. Przy polisach kupowanych na czas remontu zdarza się, że towarzystwo zapewni produkt na okres krótszy, niż 6 miesięcy. W takiej sytuacji trzeba brać pod uwagę, że z produktu nie będzie można zrezygnować przy 30 dniowym okresie wypowiedzenia. Z drugiej strony większość towarzystw sprzedaje polisy na okres minimum 6 miesięcy.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania w trakcie remontu, które spełni oczekiwania?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie ubezpieczenie mieszkania w czasie remontu, które nie tylko zapewni odpowiedni zakres ochrony, ale również będzie można je kupić na optymalnych warunkach cenowych. Oczywiście nie powinno być to kluczowe kryterium przy wybieraniu spełniającego oczekiwania produktu. Nie oznacza to jednak, że warto przepłacać. Nawet decydując się na krótkoterminowe ubezpieczenie nieruchomości od kredytu, warto nie decydować się na pierwszy z brzegu produkt. Dobrze jest sprawdzić, co oferują poszczególne towarzystwa reasekuracji. Pozwala to następnie dokonać znacznie lepszego wyboru takiego produktu, który pod każdym kątem będzie lepszy. Dokonanie znacznie lepszego wyboru jest możliwe, gdy wstępnie dokona się analizy rynku polis mieszkaniowych. W tym celu można wykorzystać różne narzędzia dostępne na rynkach finansowych w Internecie. Obejmuje to między innymi ranking ubezpieczeń na dom. Pozwala to szybko sprawdzić, które produkty są dobrze oceniane. Równocześnie można wybrać ubezpieczenie mieszkania przy remoncie, które dostępne jest w kilku sprawdzonych towarzystwach reasekuracji. Wyselekcjonowanie kilku ofert, pozwala następnie zapoznać się ze szczegółami. Ma to duże znaczenie, gdy chce się podpisać dobrą umowę.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?

Szczególnie przy generalnym remoncie, warto zdecydować się na polisę. Przy bardziej rozbudowanych pracach budowlanych rośnie ryzyko, że dojdzie do zdarzeń, które mogą powodować kosztowne szkody. Z tego powodu ubezpieczenie na czas remontu jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę. Zabezpieczenie się przed dużymi szkodami jest szczególnie istotne. Z tego powodu kupuje się między innymi ubezpieczenie mieszkania od dewelopera. Ma ono znaczenie, gdy w lokalu wykonywane są prace wykończeniowe, a polisa sprzedającego lokal nie obejmuje już możliwych do powstania szkód.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania podczas remontu?

Gdy sprawdzi się temat jak wpływa remont na ubezpieczenie, wówczas można podejmować znacznie lepsze decyzje. Warto wykorzystać, choćby ubezpieczenia mieszkaniowe ranking. Pozwala to szybko sprawdzić, w jakich cenach dostępne są ubezpieczenia konkretnego typu w poszczególnych towarzystwach reasekuracji. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe. Często można wyszukać także oferty dostępne na specjalnych warunkach. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Wynajmowanie samochodów staje się coraz popularniejsze. Z takich usług korzystają turyści, którzy odwiedzają konkretne miejscowości turystyczne, jak też osoby na wyjazdach biznesowych, służbowych. Coraz częściej kierowcy, którzy nie korzystają regularnie z samochodu wolą postawić na wynajem. Pozwala to […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Austria

Ubezpieczenie na narty Austria

Każdy, kto planuje narty w Austrii, powinien zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie. Takie, które zapewnia ochronę zarówno na stoku, jak i poza nim. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co obejmuje kompleksowe ubezpieczenie na narty […]

więcej
Citroen

Citroen

Jeśli chce się szybciej znaleźć ubezpieczenie motoryzacyjne na korzystnych warunkach, warto korzystać z dostępu do narzędzi internetowych. Do takich można zaliczyć między innymi strony pozwalające na porównanie różnych ofert. W ten sposób można wygodnie sprawdzić konkretne OC Citroena […]

więcej
Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Trudno znaleźć kogoś, kto nie marzy o wakacyjnym wypoczynku. Niestety, ceny wyjazdów nierzadko potrafią zwalać z nóg. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej Polaków zastanawia się, kiedy kupować wyjazd na wakacje, aby zapłacić możliwie […]

więcej