Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu

5/5 - (Ocen: 1)

Decydując się na zakup polisy, ważne, aby sprawdzić między innymi jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania. Ma to znaczenie, gdy będzie się chciało zrezygnować z kontynuowania umowy. Nie zawsze będzie to można zrealizować w dowolnym momencie.

Sprawdzenie warunków, na których obowiązuje konkretna polisa, ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia ograniczenia ryzyka zakupu produktu, który nie spełni oczekiwań. Polisa mieszkaniowa to popularny produkt, który nawet w podstawowej wersji pozwala ograniczyć koszty związane z wystąpieniem wybranych szkód. Wielu klientów towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na dodatkowe rozszerzenia zakresu ochrony. Pozwala to zabezpieczyć się przed często występującymi zdarzeniami, do których można zaliczyć kradzieże z włamaniami, czy zalanie lokalu. Natomiast polisa, która ma spełnić oczekiwania musi być dopasowana pod kątem warunków do indywidualnych potrzeb. Niezbędne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, co obejmuje między informacje jak wygląda wypowiedzenie ubezpieczenia mieszkania. W ten sposób można uniknąć przykrych niespodzianek, gdy zakończenie umowy nie będzie możliwe, czy będzie wiązało się z dużymi kosztami. 

Na jakich warunkach można odstąpić od umowy ubezpieczenia mieszkania?

Polisy mieszkaniowe są coraz chętniej kupowane przez polskich klientów towarzystw reasekuracji. Jest to związane między innymi z tym, że rośnie liczba osób, które chcą się zabezpieczyć przed koniecznością samodzielnego pokrywania szkód. Koszty, z którymi trzeba się liczyć są coraz większe. Zatem mając ubezpieczenie mieszkanie można liczyć na ograniczenie wydatków, które trzeba samodzielnie ponieść praktycznie do minimum. Oczywiście ważne jest zdecydowanie się na odpowiednią polisę. W celu jej wybrania kluczowe jest między innymi zapoznanie się z warunkami ogólnymi ubezpieczenia. Wpływają one na warunki, na których można korzystać z konkretnej polisy. Równocześnie w umowie zapisane jest między innymi to jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia mieszkania. Natomiast należy brać pod uwagę, że obowiązuje tutaj również prawo cywilne. Pozwala ono na odstąpienie od umowy ubezpieczenia, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy, niż sześć miesięcy. Z reguły jest to minimalny okres, na który zawierane są umowy. Rzadko zdarza się, aby przy polisach mieszkaniowych ubezpieczyciel był chętny sprzedać ją na krótszy okres. Minimalny okres, na który trzeba kupić polisę w większości firm to rok czasu. Wówczas obowiązuje 30 dniowy okres wypowiedzenia.

Jak napisać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu?

Gdy zamierza się zrezygnować z polisy mieszkania, czy domu wówczas niezbędne jest zdecydowanie się na napisanie wniosku. W ten sposób można skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu.

Wniosek o rezygnacji z polisy nieruchomości powinien zawierać między innymi:

  • informację o rodzaju wniosku,
  • dane osobowe,
  • numer polisy,
  • nazwę towarzystwa reasekuracji,
  • adres nieruchomości,
  • powód wypowiedzenia.

Tak przygotowane pismo trzeba następnie dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. Wiedząc, jak napisać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania, można znacznie szybciej zrealizować całą procedurę. Zawsze można skorzystać z gotowych wzorów. To wygodne rozwiązanie, gdy pozwala ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, które mogą skutkować koniecznością dokonania poprawek. Obecnie wnioski dotyczące konkretnych produktów dostępnych w towarzystwach reasekuracji jak ubezpieczenie nieruchomości do kredytu, można znaleźć nawet na darmowych stronach.

Jak napisać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania?

Gdy przygotuje się pismo o rezygnacji z konkretnego ubezpieczenia, wówczas należy wybrać sposób dostarczenia go do wybranego towarzystwa reasekuracji. Gdy zamierza się to zrealizować szybciej, można zrobić to osobiście. Natomiast z takiej opcji mogą skorzystać te osoby, które mieszkają w miejscowościach, gdzie wybrana firma ma swoją siedzibę, czy oddziały. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z drogi wysyłania pisma pocztą. Nieco trudniej będzie wysłać wypowiedzenie drogą elektroniczną. Każda rezygnacja z ubezpieczenia domu wymaga własnoręcznego podpisu, więc trzeba to mieć na uwadze, gdy zamierza się wysłać pismo z wypowiedzeniem umowy. Równocześnie na to, jak będzie przebiegał proces zakończenia okresu obowiązywania ubezpieczenia zależy od warunków ogólnych polisy. Jeśli przedłużana jest ona automatycznie, wówczas czas na rezygnację jest w momencie, gdy kończy się okres umowy. Gdy wykorzystało się ranking ubezpieczeń mieszkania, w celu znalezienia dobrej polisy, wówczas zawsze warto dokładnie zapoznać się z tym, co jest zapisane w umowie. Będzie to miało kluczowe znaczenie jak będzie przebiegał proces rezygnacji.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania?

Gdy wybiera się polisę, warto jest zdecydować się na odpowiednie towarzystwa reasekuracji. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie towarzystwa, które mogą zaoferować wysoki standard obsługi. W takiej firmie każdy produkt jak ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank, można kupić znacznie wygodniej. Równocześnie wysoka jakość obsługi pozwala lepiej poradzić sobie z wszelkimi formalnościami. Dotyczy to również procesu, którym jest rezygnacja z ubezpieczenia nieruchomości. Z tego powodu tak ważna jest analiza rynku polis mieszkaniowych, co ułatwi sprawdzenie informacji, które zapewni ranking ubezpieczeń na dom. Pozwala to znacznie lepiej wybrać produkt, a także firmę, w której się go kupi. W ten sposób wiedząc jak napisać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu, można liczyć na to, że po wysłaniu pisma w krótkim czasie uzyska się pozytywną odpowiedź. Równocześnie cały proces zakończenia trwania umowy nie będzie niepotrzebnie przedłużany, co zdarza się w firmach, które nie są w stanie zapewnić najwyższej jakości obsługi klientów. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić […]

więcej
Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Marzysz o wyjeździe na narty, lecz ceny w kurortach w szczycie sezonu przekraczają Twoje możliwości? Choć z narciarstwem jednoznacznie kojarzy się okres od grudnia do lutego, nie brakuje miejsc, w których możesz się oddać tej rozrywce również wczesną […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą nie będzie żadnym kłopotem. […]

więcej
Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z […]

więcej