Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

5/5 - (Ocen: 1)

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków, więc warto dowiedzieć się, kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera. Pozwala to korzystać z ochrony, która może okazać się bardzo przydatna. Zatem warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi możliwości skorzystania z wykupu takiej polisy.

Polisa mieszkaniowa jest produktem, na których z roku na rok decyduje się coraz więcej Polaków. Pozwala to uzyskać skuteczną ochronę przed wieloma zdarzeniami, które mogą prowadzić do sporych wydatków. Dysponując polisą można liczyć na uzyskanie odszkodowania, które często pokryje szkody w całości. Jednak nawet uzyskanie częściowego odszkodowania może okazać się doskonałym sposobem na ograniczenie konieczności wydatkowania nadmiernie dużych środków finansowych na usunięcie zniszczeń. Natomiast polisa mieszkaniowa to nie jedyny produkt, którego zakup rozważają kupujący lokal. Innym produktem jest ubezpieczenie kupna mieszkania od dewelopera, która może być wykupiona, gdy jeszcze nie jest się właścicielem. Jednak zanim podejmie się decyzję o zakupie takiego produktu, warto dokładnie sprawdzić, kiedy może okazać się przydatne. Pozwala to ograniczyć sytuację, gdy kupi się polisę, która nie okaże się przydatna.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania od dewelopera? 

Kupując mieszkanie, trzeba dokładnie zorientować się, czy deweloper wykupił polisę dla danego obiektu, czy konkretnych lokali. Równocześnie trzeba sprawdzić, jakie są warunki, na których funkcjonuje ubezpieczenie. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia konieczności zdecydowania się, aby samodzielnie kupić ubezpieczenie mieszkania od dewelopera. Znaczenie ma między innymi stan formalno-prawny nieruchomości. Liczy się również poziom zaawansowania prac budowlanych przy wznoszeniu obiektu.

W zależności od konkretnej sytuacji, polisa deweloperska może:

  • chronić przed szkodami przed oddaniem mieszkania,
  • chronić lokal do podpisania aktu notarialnego,
  • działać w mieszkaniu budowanym i zamieszkanym.

Wielu deweloperów wykupuje polisę, która chroni cały budynek mieszkaniowy do czasu, gdy klienci nie zaczną odbierać mieszkań. Wówczas dopiero w momencie uzyskania kluczy, można zdecydować się na ubezpieczenie mieszkanie. Równocześnie ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim nie jest konieczne. Nieco inaczej jest, gdy polisa wygasa do podpisania aktu notarialnego. Wówczas na wykupienie ubezpieczenia, można zdecydować się już po złożeniu podpisu na umowie. Natomiast najbardziej bezpiecznym dla klientów rozwiązaniem jest sytuacja, gdy deweloper wykupił polisę, która chroni lokal w czasie budowy i w momencie zamieszkania. Często taki produkt może być przekształcony na indywidualne ubezpieczenie mieszkania.

Kiedy przyda się ubezpieczenie mieszkania od dewelopera?

Gdy wykupie się polisę mieszkania w stanie deweloperskim, wówczas można mieć pewność, że gdy dojdzie do szkody, nie trzeba będzie pokrywać jej usunięcia z własnych środków finansowych. Wydatki na kupno mieszkania są spore, więc warto unikać dodatkowych. Zatem ubezpieczenie kupna mieszkania od dewelopera może być dobrym rozwiązaniem, które pozwoli poczuć się bardziej bezpiecznie. Będzie to przydatne szczególnie dla tych osób, dla których zakup lokalu mieszkalnego jest sporym obciążeniem finansowym. Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na ograniczenie dodatkowych i niespodziewanych wydatków. Wprawdzie polisa mieszkania w stanie deweloperskim nie jest wymagane przez deweloperów, jak ubezpieczenie nieruchomości do kredytu przez banki, ale często pozwoli ograniczyć, choćby wydatki na usunięcie szkód, które powstaną w wyniku realizowania prac remontowych, wykończeniowych. Równocześnie taki produkt okaże się opłacalny zarówno przy wystąpieniu poważnych zniszczeń, jak i też drobnych uszkodzeń. Uzyskanie odszkodowania od towarzystwa często pozwoli przywrócić lokal do właściwego stanu znacznie szybciej.

Jak będzie można wykorzystać rekompensatę z ubezpieczenia mieszkania od dewelopera?

Rekompensata, którą zapewni między innymi ubezpieczenie mieszkania na czas remontu, pozwala na pokrycie różnych wydatków związanych z powstaniem określonych zniszczeń. Nie inaczej jest, gdy ma się wykupione ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Środki finansowe można przeznaczyć między innymi na doprowadzenie lokalu do stanu zamieszkania po eksplozji, czy pożarze. Takie zdarzenia mogą doprowadzić do bardzo poważnych szkód, których usunięcie może wymagać zainwestowania sporych pieniędzy. Zatem znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie wykupienie polisy. Równocześnie trzeba liczyć się z sytuacją, gdy zniszczenia będą na tyle duże, że nie będzie można doprowadzić lokalu do stanu zamieszkania. Wówczas można uzyskać z towarzystwa reasekuracji rekompensatę, która pozwoli na zakup nieruchomości o identycznej wartości. Zatem każde ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym jest w stanie skutecznie chronić szczególnie przed największymi możliwymi do poniesienia wydatkami.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Bardzo ważne jest określenie nie tylko, kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera, ale również jaką polisę kupić. Dopasowane warunki zapisane w umowie są w stanie zagwarantować, że produkt zapewnia skuteczną ochronę. Nie ma sensu decydować się na takie ubezpieczenia, które nie będą w stanie objąć swoim katalogiem zdarzeń tych, które bierze się pod uwagę przy zakupie polisy. Każde ubezpieczenie ma na celu zapewnić skuteczną ochronę przed sytuacjami o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia. Zatem warto decydować się na takie produkty, które w maksymalny sposób są dopasowane do potrzeb. Nawet decydując się na ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank, warto sprawdzić, co jest dostępne na rynku, a nie decydować się od razu na produkt oferowany przez instytucję finansową. Dobra polisa ma szeroki zakres ochrony, a równocześnie dostępna na odpowiednich warunkach cenowych. W ten sposób nie trzeba płacić nadmiernie dużych składek. Ma to znaczenie, gdy chce się wykorzystać takie ubezpieczenie mieszkania od dewelopera, które ma szerszy zakres ochrony. Wówczas z reguły trzeba liczyć się z nieco wyższymi cenami związanymi z koniecznością korzystania z rozszerzeń polisy.

Jak wykorzystać rankingi ubezpieczeń?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnej polisy, warto skorzystać z informacji, które pozwolą podejmować znacznie lepsze decyzje. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, które dają porównywarki produktów ubezpieczeniowych. To doskonały sposób, aby w krótkim czasie i w jednym miejscu sprawdzić różne produkty. Pozwala to zorientować się, które ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim jest dostępne na optymalnych warunkach. Podobnie działa ranking ubezpieczeń mieszkania. Za jego pośrednictwem można sprawdzić, które produkty w wybranej kategorii są najlepiej oceniane na rynku. W ten sposób można wyselekcjonować takie produkty, które są w stanie zapewnić możliwość wybrania polis, przy których warto zapoznać się ze szczegółami już bezpośrednio w konkretnej firmie. Zatem rankingi ubezpieczeń lokali mieszkaniowych w stanie deweloperskim mogą skrócić czas, w którym znajdzie się produkt, który spełni oczekiwania. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rozliczenie szkody komunikacyjnej

Rozliczenie szkody komunikacyjnej

Po wystąpieniu szkody komunikacyjnej i zgłoszeniu tego zajścia u ubezpieczyciela, następuje wycena powstałych szkód. Nosi to nazwę rozliczenia szkody komunikacyjnej i kończy się wypłatą odszkodowania. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w procesie mogą skorzystać z jednej z dwóch metod rozliczenia: Metoda […]

więcej
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Czy choć raz zdarzyło Ci się utknąć na lotnisku z powodu opóźnionego lotu? A może miałeś problem z powrotem z wakacji, gdyż Twój lot został odwołany? W obu tych sytuacjach możesz walczyć o swoje prawa i domagać się […]

więcej
Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Szukasz taniego i atrakcyjnego pod względem dodatków ubezpieczenia OC? Przekonaj się, dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie mógłby zadziałać tak dobrze, jak odpowiednik, gdzie dane się podaje. Poznaj największe zalety porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych na przykładzie KioskuPolis.pl. Wybierz […]

więcej
Winiety Austria

Winiety Austria

Planując podróż do Austrii własnym samochodem, trzeba wykupić odpowiednią winietę. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chcesz uniknąć mandatu karnego w czasie wakacyjnego bądź biznesowego wyjazdu. Winietę kupić możesz zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. Zatem już na etapie […]

więcej