Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu

5/5 - (Ocen: 1)

Wiele polis jest obowiązkowych i w konkretnych sytuacjach konieczne jest ich wykupienie, co obejmuje między innymi ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. W celu wybrania odpowiedniego produktu, trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami, na których można je wykupić. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wybieraniu konkretnych produktów.

Polisa mająca zabezpieczyć kredyt jest wymagana przez bank. Z tego powodu, gdy wybiera się ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego, warto dokładnie zapoznać się z tym, jakie możliwości wyboru się posiada. Ma to duże znaczenie w kontekście możliwość zdecydowania się na takie oferty, które nie wymagają przepłacania. Oczywiście ceny nie powinny być kluczowe przy dokonywaniu wyboru. Jednak zawsze lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na bardziej korzystne oferty. Ma to tym większe znaczenie, że zakup nieruchomości to spory wydatek. Do tego trzeba często decydować się na zakup wielu dodatkowych produktów.

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Z punktu widzenia banku ubezpieczenie mieszkania do kredytu to dodatkowe zabezpieczenie, z którego korzysta instytucja finansowa. Pozwala to ograniczyć ryzyko utraty pożyczonych pieniędzy. Równocześnie polisa do kredytu wprawdzie nie jest obowiązkowa, podobnie jak ubezpieczenia mieszkanie, ale większość banków stawia takie wymagania swoim klientom. Zatem bardzo często w ogóle możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego wymaga zdecydowania się na wykupienie polisy. Oczywiście zawsze można starać się znaleźć takie instytucje finansowe, które nie będą wymagały ubezpieczenia mieszkania do kredytu hipotecznego. Natomiast w takiej sytuacji będzie można korzystać jedynie z ograniczonego zakresu produktów bankowych. Zatem często nie pozostaje nic innego, jak zdecydować się na wykupienie takiej polisy. Jednak warto dokładnie rozważyć, czy zakup podstawowej wersji dostępnej w banku będzie właściwym rozwiązaniem. Często ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego można za niewielkie kwoty rozszerzyć. Zdecydować można się, choćby na ubezpieczenie domu w budowie.

Czy ubezpieczenie mieszkania do kredytu jest opłacalne?

Na opłacalność polisy będzie wpływać przede wszystkim to, czy będzie ona dopasowana do potrzeb. Zatem wstępnie dobrze jest dokładnie określić, co powinna zawierać ubezpieczenie mieszkania do kredytu. W podstawowej wersji chronione będą jedynie mury obiektu, a także elementy stałe. Równocześnie odszkodowanie będzie można uzyskać przy dużych zniszczeniach. Z tego powodu często ubezpieczenie mieszkania kredytu hipotecznego warto rozszerzyć. Oczywiście każdy dodatkowy element polisy to wyższa składka.

Jednak dobrym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę, choćby takich dodatków jak:

  • zabezpieczenie ruchomości domowych,
  • dostęp do domowego Assistance,
  • ochrona przed kradzieżą z włamaniem.

Takie elementy ubezpieczenia są w stanie zapewnić możliwość uzyskania odszkodowania w szerszym zakresie sytuacji. Często takie ubezpieczenie domu do kredytu okaże się bardziej opłacalne w stosunku do podstawowej wersji. Najgorszą sytuacją jest, gdy dojdzie do określonego zdarzenia, a polisa, którą się kupiło nie obejmuje tego swoim zakresem. Zatem każda polisa, ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb. W ten sposób można liczyć na to, że będzie w stanie skutecznie chronić przed takim zakresem ryzyk, które mają duże prawdopodobieństwo wystąpienia. Równocześnie w celu zdecydowania się na korzystne warunki, na których będzie można kupić ubezpieczenie, można wykorzystać serwisy pozwalające na porównanie cen za produkty oferujące odpowiednie warunki ochrony. Pozwala to dokładnie sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu, co pozwala podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe. Znaleźć można nawet takie produkty, które są dostępne na specjalnych warunkach. Taka sprzedaż realizowana przez towarzystwo pozwala uzyskać dostęp do produktów, za które nie trzeba będzie przepłacać. 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego?

Gdy niezbędne jest kupienie ubezpieczenia nieruchomości do kredytu hipotecznego, warto dokonać dokładnej analizy rynku tego typu polis. Pozwala to zdecydować się na takie produkty, które są dostępne na nieco lepszych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie rankingów. Obecnie przy większości polis można z takich korzystać, co obejmuje choćby ranking ubezpieczeń mieszkania. Pozwala to znacznie szybciej zorientować się, które produkty są dostępne na odpowiednich warunkach cenowych. Wprawdzie banki oferują możliwość zakupu polisy bezpośrednio przy staraniu się o kredyt, ale należy brać pod uwagę, że często nie można wówczas liczyć na najlepsze warunki. Zatem lepszym rozwiązaniem jest samodzielne wybranie odpowiedniej polisy. W tym celu można zdecydować się, aby wykorzystać porównania poszczególnych produktów ubezpieczeniowych. Każdy ranking ubezpieczeń domu pozwala sprawdzić najlepsze w danym momencie oferty. Pozwala to znacznie szybciej zorientować się, w której firmie ubezpieczeniowej będzie można liczyć na dopasowane do oczekiwań oraz optymalne pod kątem warunków cenowych produkty.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego?

Koszt polisy ubezpieczeniowej przy kredycie hipotecznym będzie zależał bezpośrednio od tego, czy zamierza się kupić podstawową, czy rozszerzoną wersję. Zatem to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego zależy od konkretnych warunków zapisanych w umowie. Jednak wymagane przez bank, standardowe polisy będą tańsze. Natomiast można zdecydować się także na rozszerzenia. W takich wariantach ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego będzie w stanie dodatkowo chronić, choćby na wypadek kradzieży wyposażenia. Jednak przy decydowaniu się na takie produkty, trzeba liczyć się z kosztem polisy, który wyniesie ponad 500 złotych. Natomiast ubezpieczenie domu do kredytu w wersji podstawowej będzie znacznie tańsze. Często można znaleźć takie produkty, których składka nie przekracza 200 złotych. Wiele zależy od konkretnego towarzystwa, a także od zakresu polisy, które w podstawowej wersji oferuje. Nie zawsze decydowanie się na tańsze produkty jak najtańsze ubezpieczenie mieszkania, będzie najlepszym rozwiązaniem. Często nieco droższa polisa będzie w stanie zapewnić znacznie szerszy zakres oferowanej ochrony.  

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Szukasz korzystnego ubezpieczenia domu lub mieszkania? Powinieneś kierować się nie tylko jego ceną, ale też treścią umowy. By mieć pewność, jak naprawdę działa i co obejmuje polisa, należy dokładnie zapoznać się z pełną dokumentacją usługi. Podpowiadamy, na co […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Szykujesz się do wyjazdu na narty do Szwajcarii? A może zmieniasz narty na snowboard? Podczas podróży niewątpliwie przyda Ci się kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Ochroni Cię, jeśli doznasz kontuzji, rozchorujesz się, zepsujesz lub stracisz sprzęt, a nawet wyrządzisz przypadkowo […]

więcej
Jakie auto jest najlepsze dla rodziny?

Jakie auto jest najlepsze dla rodziny?

Większość z nas absolutnie nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez dostępu do auta. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi, w przypadku których podróżowanie komunikacją miejską byłoby szczególnie utrudnione. Jak wybrać pojazd, który zagwarantuje Ci i Twoim najbliższym […]

więcej
Punkta – co warto wiedzieć o tej porównywarce OC?

Punkta – co warto wiedzieć o tej porównywarce OC?

Współcześnie istnieje tak wiele firm ubezpieczeniowych, że szukając polisy, można zupełnie stracić głowę. Coraz większą popularnością cieszą się serwisy umożliwiające ekspresowe znalezienie opcji najlepiej spełniającej wszystkie oczekiwania, w najkorzystniejszej cenie. Przeanalizowaliśmy serwis Punkta – dowiedz się, jak się […]

więcej