Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. W taki sposób bank nabywa prawo do wypłaty odszkodowania. Na czym polega cały proces? Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę! 

Czym jest cesja dla banku?

Cesja praw z umowy ubezpieczenia zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do wypłacenia odszkodowania – w całości lub częściowo – na rzecz banku, który w tym wypadku jest cesjonariuszem. Oznacza to w praktyce, że nawet, jeśli Ty płacisz ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania otrzyma bank. Dlaczego takie zobowiązanie jest konieczne? Sposób ten gwarantuje bankom zabezpieczenie podczas podpisania umowy kredytowej. Tym samym, gdy Twój nowy dom ulegnie zniszczeniu, np. po pożarze, takiego rodzaju ubezpieczenie uchroni Cię przed sytuacją, w której zostaniesz bez domu oraz z dużym kredytem do spłacenia.

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku – komu należy się odszkodowanie?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku – komu należy się odszkodowanie?

Ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku sprawia, że w razie ewentualnej szkody to bank, a nie Ty, jako właściciel lokalu, otrzyma należne odszkodowanie. W praktyce takie rozwiązanie wygląda różnie. Jeżeli jako klient banku spłacasz raty kredytu regularnie, zazwyczaj bank wyraża zgodę, żebyś to Ty otrzymał odszkodowanie, dzięki czemu możesz naprawić zaistniałe szkody. Zwykle już podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej zostaje określona suma, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi mieszkania. A co w sytuacji, kiedy mieszkanie ulegnie zniszczeniu, a Ty spłaciłeś już większość rat? Wówczas bank otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego tylko brakującą kwotę, z kolei reszta będzie przysługiwała Tobie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Kwota ubezpieczenia mieszkania zależy głównie od sumy ubezpieczenia (czyli maksymalnej wartości ubezpieczanego lokum). Powinna być ona co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu. Najłatwiejszym rozwiązaniem, aby poznać cenę ubezpieczenia jest skorzystanie z bardzo komfortowego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń. Po uzupełnieniu formularza otrzymasz orientacyjne oszacowanie wysokości składki w różnych towarzystwach.

Wybór zakresu ubezpieczenia mieszkania z cesją banku

Zwykle minimalny zakres ubezpieczenia ustala bank, dla którego najbardziej istotne jest ubezpieczenie murów i pozostałych elementów stałych, np. podłóg, drzwi, okien czy wszystkich instalacji. Polisa powinna zazwyczaj obejmować także ubezpieczenie mieszkania od nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Mieszkanie to także jego wyposażenie i wszystkie znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, np. sprzęt RTV, komputery czy cenna biżuteria. Te elementy także mogą być przedmiotem polisy – upewnij się, wyszukując w kilka chwil ubezpieczenia online.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania z cesją banku, możesz zadecydować, co konkretnie chcesz ubezpieczyć. Jeżeli uważasz, że istotna będzie dla Ciebie dodatkowa polisa, takie ubezpieczenie wykupujesz indywidualnie, bez cesji polisy na bank. Oczywiście, w ramach własnych potrzeb i możliwości finansowych, możesz zdecydować się wyłącznie na ubezpieczenie „pod kredyt”.

Jak znaleźć lepszego ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku jest niezwykle istotne, aby w razie przykrych zdarzeń ochronić swoje lokum i nie zostać ze zniszczonym mieszkaniem oraz ogromnym kredytem do spłacenia. Kluczowe jest jednak, aby wybrać odpowiednią, dobrze dopasowaną polisę. Jak ją znaleźć? Jedni radzą, by kierować się pozytywnymi opiniami klientów, inni polecają ubezpieczenia z najniższymi składkami. My zachęcamy, aby przede wszystkim sprawdzić, jakie są warunki polisy, dopiero później kierować się ceną polisy czy rekomendacjami innych.

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku jest obowiązkowe, kiedy bierzesz kredyt na swoją nieruchomość. Warto więc zdecydować się na jak najlepszy wariant, a w razie potrzeby dokupić także indywidualne rozszerzenia, które dodatkowo ochronią Twoje mieszkanie. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego kupić ubezpieczenie mieszkania? W takim razie w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przybliżymy nieco kwestię, jakie są zalety posiadania polisy mieszkaniowej i wskażemy, co powinna ona zawierać. Poza wyjaśnieniem, dlaczego warto […]

więcej
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy […]

więcej
Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Szukasz korzystnego ubezpieczenia domu lub mieszkania? Powinieneś kierować się nie tylko jego ceną, ale też treścią umowy. By mieć pewność, jak naprawdę działa i co obejmuje polisa, należy dokładnie zapoznać się z pełną dokumentacją usługi. Podpowiadamy, na co […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania. Warto więc uwzględnić tego rodzaju ryzyko w swojej polisie. Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić swoje lokum przed kradzieżą i jakie ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wybrać!

więcej