Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

5/5 - (Ocen: 1)

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank i czym się różni, od standardowego ubezpieczania. W taki sposób bank nabywa prawo do wypłaty odszkodowania. Na czym polega cały proces? Jak kupić ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę! 

Czym jest cesja dla banku?

Cesja praw z umowy ubezpieczenia zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do wypłacenia odszkodowania – w całości lub częściowo – na rzecz banku, który w tym wypadku jest cesjonariuszem. Oznacza to w praktyce, że nawet, jeśli Ty płacisz ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania otrzyma bank. Ubezpieczenie domu lub mieszkania z cesją na bank jest jednak niezbędne w wielu sytuacjach i niekiedy nie da się tego uniknąć. Dlaczego takie zobowiązanie jest konieczne? Sposób ten gwarantuje bankom zabezpieczenie podczas podpisania umowy kredytowej. Tym samym, gdy Twój nowy dom ulegnie zniszczeniu, np. po pożarze, takiego rodzaju ubezpieczenie uchroni Cię przed sytuacją, w której zostaniesz bez domu oraz z dużym kredytem do spłacenia. Ubezpieczenia domu w tej formie nie trzeba jednak podpisywać zawsze. Jest to konieczne wtedy, gdy kupuje się mieszkanie lub dom na kredyt, jednak jeśli jest to niewielki procent kredytowania, często można uniknąć konieczności ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, warto poszukać ofert różnych banków, by porównać ich podejście do tej kwestii. Ubezpieczenia mieszkania ranking pozwoli także na znalezienie ciekawej oferty, jednak trzeba pamiętać, że ubezpieczenie domu z cesją na bank może być problematyczne do tego stopnia, że bank narzuci swojego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu w ten sposób nie zawsze jest konieczne, więc warto rozejrzeć się za bardziej opłacalnymi opcjami.

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku – komu należy się odszkodowanie?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku – komu należy się odszkodowanie?

Ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku sprawia, że w razie ewentualnej szkody to bank, a nie Ty, jako właściciel lokalu, otrzyma należne odszkodowanie. W praktyce takie rozwiązanie wygląda różnie. Jeżeli jako klient banku spłacasz raty kredytu regularnie, zazwyczaj bank wyraża zgodę, żebyś to Ty otrzymał odszkodowanie, dzięki czemu możesz naprawić zaistniałe szkody. Zwykle już podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej zostaje określona suma, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi mieszkania. A co w sytuacji, kiedy mieszkanie ulegnie zniszczeniu, a Ty spłaciłeś już większość rat? Wówczas bank otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego tylko brakującą kwotę, z kolei reszta będzie przysługiwała Tobie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod cesję dla banku?

Kwota ubezpieczenia mieszkania zależy głównie od sumy ubezpieczenia (czyli maksymalnej wartości ubezpieczanego lokum). Powinna być ona co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu. Najłatwiejszym rozwiązaniem, aby poznać cenę ubezpieczenia jest skorzystanie z bardzo komfortowego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń. Po uzupełnieniu formularza otrzymasz orientacyjne oszacowanie wysokości składki w różnych towarzystwach. Można tu z łatwością znaleźć najtańsze ubezpieczenia mieszkania dostępne na rynku. To, gdzie ubezpieczyć mieszkanie jest jednak złożone, więc warto dokładnie zapoznać się ze wszystkim parametrami dostępnych polis i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Czasem niezbędne będzie ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym, gdyż bank będzie tego wymagał.

Wybór zakresu ubezpieczenia mieszkania z cesją banku

Zwykle minimalny zakres ubezpieczenia ustala bank, dla którego najbardziej istotne jest ubezpieczenie murów i pozostałych elementów stałych, np. podłóg, drzwi, okien czy wszystkich instalacji. Polisa powinna zazwyczaj obejmować także ubezpieczenie mieszkania od nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Nawet jeśli niezbędna jest cesja z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości, takie ubezpieczenia i tak będą bardziej opłacalne dla właściciela, jeśli dojdzie już do jakiegoś zdarzenia ubezpieczeniowego. Mieszkanie to także jego wyposażenie i wszystkie znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, np. sprzęt RTV, komputery czy cenna biżuteria. Te elementy także mogą być przedmiotem polisy – upewnij się, wyszukując w kilka chwil ubezpieczenia online.

 Decydując się na ubezpieczenie mieszkania z cesją banku, możesz zadecydować, co konkretnie chcesz ubezpieczyć. Jeżeli uważasz, że istotna będzie dla Ciebie dodatkowa polisa, takie ubezpieczenie wykupujesz indywidualnie, bez cesji polisy na bank. Oczywiście, w ramach własnych potrzeb i możliwości finansowych, możesz zdecydować się wyłącznie na ubezpieczenie „pod kredyt”.

Decyzję o tym, jaki powinien być zakres ubezpieczenia, zawsze należy podjąć indywidualnie. Jeśli w domu posiada się np. drogi sprzęt RTV, antyki czy dzieła sztuki, warto się dodatkowo ubezpieczyć, nawet jeśli to nie jest konieczne. To samo dotyczy sytuacji, gdy trzyma się inne wartościowe rzeczy. Na Kioskpolis.pl można znaleźć szerokie spektrum polis ubezpieczeniowych, które zapewnią bezpieczeństwo w rozmaitych sytuacjach.

Jak znaleźć lepszego ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku jest niezwykle istotne, aby w razie przykrych zdarzeń ochronić swoje lokum i nie zostać ze zniszczonym mieszkaniem oraz ogromnym kredytem do spłacenia. Kluczowe jest jednak, aby wybrać odpowiednią, dobrze dopasowaną polisę. Jak ją znaleźć? Jedni radzą, by kierować się pozytywnymi opiniami klientów, inni polecają ubezpieczenia z najniższymi składkami. My zachęcamy, aby przede wszystkim sprawdzić, jakie są warunki polisy, dopiero później kierować się ceną polisy czy rekomendacjami innych.

Ubezpieczenie mieszkania z cesją banku jest obowiązkowe, kiedy bierzesz kredyt na swoją nieruchomość. Warto więc zdecydować się na jak najlepszy wariant, a w razie potrzeby dokupić także indywidualne rozszerzenia, które dodatkowo ochronią Twoje mieszkanie. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

więcej