Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

5/5 - (Ocen: 1)

Gdy kupuje się polisę mającą chronić nieruchomość przed różnymi ryzykami, można zdecydować się także na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. W wielu miejscach taki produkt może okazać się bardzo przydatny. Pozwala odzyskać pieniądze za utracone podczas kradzieży rzeczy.

Kradzież jest jedną z najczęściej występujących przyczyn, które prowadzą do wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Zatem decydując się ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego można wiele zyskać. Włamania nie są niczym wyjątkowym, a ryzyko ich wystąpienia rośnie, gdy mieszka się w okolicy, w której dochodzi do większej liczby przestępstw. W takich sytuacjach zdecydowanie się na rozszerzenie chroniące przed kradzieżą z włamaniem może być szczególnie korzystnym rozwiązaniem. To jeden z bardziej popularnym elementów polis mających zabezpieczyć nieruchomość przed niekorzystnymi zdarzeniami losowymi. Takie rozszerzenie jest popularne wśród klientów, gdyż pozwala skuteczniej chronić mienie.  

Czy wynajmujący może ubezpieczyć mieszkanie?

Wielu najemców zastanawia się, czy może kupić, choćby ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od kradzieży. Z punktu widzenia prawa polisę mieszkaniową może kupić każda osoba trzecia. Natomiast należy brać pod uwagę, że standardowa wersja będzie zawsze chroniła właściciela nieruchomości. Pomimo opłacania składek, gdy dojdzie do szkody, wówczas odszkodowania nie uzyska płatnik, ale ubezpieczony. Jest nim zawsze właściciel nieruchomości. Zatem standardowa polisa mieszkaniowa nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla najemcy. Oczywiście, gdy jest to konieczne, wówczas można zdecydować się na ubezpieczenie wynajętego mieszkania. Bywa to niezbędne, gdy właściciel nie decyduje się na ubezpieczenia mieszkania. Wówczas mogą pojawić się problemy, gdy dojdzie do określonych szkód. Jednak wykupienie polisy mieszkaniowej przy wynajmowaniu lokalu, warto ustalić bezpośrednio z właścicielem. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które sprawdzą się w konkretnej sytuacji. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie polisy, które są specjalnie przygotowane dla najemców.

Co zapewni OC dla najemców?

Podczas użytkowania lokalu mieszkalnego, może dochodzić do różnego rodzaju zdarzeń, które prowadzić będą do powstania szkód. Nie mając wykupionego, choćby takiego produktu jak ubezpieczenie od dewastacji wynajmowanego mieszkania, trzeba będzie zapłacić za naprawienie szkód samodzielnie. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wykupienie takich polis, które będą w stanie zapewnić skuteczną ochronę. Specjalne produkty przygotowane przez towarzystwa reasekuracji będą w stanie zapewnić odpowiednie warunki zapisane w umowie. Takie są dopasowane do tego, jakie są potrzeby wynajmujących. Ubezpieczenie tego typu jest w stanie zapewnić znacznie lepszą ochronę przed zdarzeniami, które mogą dotyczyć wynajmujących mieszkania. W ramach takiej polisy można między innymi uzyskać ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od kradzieży.

Jaki będzie koszt ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania?

Cena każdej polisy zależy bezpośrednio od zakresu ochrony. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie produkty, które są maksymalnie dopasowane do potrzeb. Natomiast nie oznacza to, że trzeba za polisy przepłacać. Dobrym rozwiązaniem jest wstępne sprawdzenie, jakie ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania przez najemcę można znaleźć na rynku. Pozwala to wygodnie zorientować się, czy dostępne są takie produkty, które spełniają oczekiwania. W celu znalezienia takich, które mają lepsze składki, trzeba zdecydować się na porównanie różnych ofert. Obecnie można skorzystać ze stron firm ubezpieczeniowych, ale bez problemu można zdecydować się także na sprawdzenie takich informacji jak ranking ubezpieczeń mieszkania

W ten sposób można szybko zorientować się, które produkty są najlepiej oceniane w wybranej kategorii. Pozwala to wyselekcjonować kilka takich polis, które warto brać pod uwagę przy realizowaniu zakupu. Następnie można zorientować się, jakie są ceny za podstawowe wersje, a także rozszerzenia. W ten sposób można zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania wynajętego, które będzie w pełni spełniało oczekiwania. Oczywiście kierowanie się wyłącznie cenami, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Znacznie ważniejsze jest wybranie takich produktów, które maksymalnie spełniają oczekiwania. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której polisa nie będzie w stanie pokryć strat związanych z konkretnym zdarzeniem.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Gdy już wiadomo, kto może ubezpieczyć mieszkanie warto rozważyć także kwestię tego, czy będzie to opłacalne rozwiązanie. Oczywiście wszystko zależy bezpośrednio od sytuacji najemcy. Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa warto zdecydować się na ubezpieczenie wynajętego mieszkania. W ten sposób można ograniczyć ryzyko związane z koniecznością poniesienia z własnej kieszeni wydatków, choćby związanych ze zniszczeniami lokalu. Do takich może dojść w różnych sytuacjach, choćby w związku z zalaniem mieszkania przez sąsiadów. Nie są to wcale rzadkie sytuacje, więc zakup polisy warto przemyśleć. Tym bardziej, że koszt ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania wcale nie musi być wysokie. Wystarczy sprawdzić, czy dostępne jest tanie ubezpieczenie mieszkania. Warto brać pod uwagę, że często nawet podstawowa ochrona ubezpieczeniowa może być lepsza, niż brak jakiejkolwiek ochrony.

W jakiej firmie kupić ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Wiele towarzystw reasekuracji jest w stanie zapewnić polisy lokali mieszkalnych. Jednak warto zdecydować się na takie firmy, które nie tylko mają konkretny produkt, ale również są w stanie zapewnić odpowiedni poziom obsługi. Wybrać można między innymi takie firmy, które będą w stanie zapewnić wysoki standard realizowanej obsługi klientów. Zatem warto sprawdzić, gdzie ubezpieczyć mieszkanie. Kierować można się między innymi opiniami korzystających z konkretnych polis. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie firmy, które są dobrze oceniane na rynku. Gdy kupi się ubezpieczenie wynajętego mieszkania w takim towarzystwie, wówczas można liczyć na wysoki standard obsługi. W ten sposób można liczyć, choćby na znacznie szybsze uzyskanie odszkodowania. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu! Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?  Dodatkowa […]

więcej
Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Podpisując umowę ubezpieczenia zawsze należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby nie być zaskoczonym, jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń na życie i niektórych ubezpieczeń majątkowych firmy stosują tak zwaną karencję. Z umowy dowiemy […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Wystarczy tylko chwila, by drobna kolizja lub awaria samochodu zmusiła Cię do przedwczesnego zakończenia wakacji. Możesz jednak uniknąć takiego scenariusza, decydując się na zakup dobrego ubezpieczenia samochodu, które obejmie takie usługi jak holowanie pojazdu czy jego naprawę nawet […]

więcej
Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jesteś młodym kierowcą i niedawno odebrałeś prawo jazdy? Uważaj – ubezpieczając swój pierwszy samochód możesz natrafić na tzw. zwyżkę za wiek. Czym jest i jak jej uniknąć? Przedstawiamy sposoby na tańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców!

więcej