Ubezpieczenie domu od dewastacji

Ubezpieczenie domu od dewastacji

5/5 - (Ocen: 1)

Jednym z produktów, które można wykupić w celu ochrony nieruchomości, jest ubezpieczenie domu od dewastacji. Zdecydowanie się na taką polisę pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do takich zdarzeń jak zniszczenie obiektu przez osoby trzecie. Jednak zakres ochrony ubezpieczeniowej można wybierać indywidualnie.

Najczęstszym zdarzeniem, przed którym chroni polisa od dewastacji jest zniszczenie pomieszczeń podczas włamania. Jednak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić definicję tego, czym jest ubezpieczenie domu w budowie od dewastacji dla konkretnej firmy, w której kupuje się polisę. Mogą się one różnić w warunkach ogólnych przygotowanych przez wybrane towarzystwo reasekuracji. Natomiast istotne jest, aby mieć pewność, że polisa będzie w stanie zapewnić ochronę przed zdarzeniami, które są zagrożeniem branym pod uwagę podczas podpisywania umowy. Pozwala to ograniczyć sytuacje, przy których dojdzie do określonej sytuacji, ale nie będzie można uzyskać odszkodowania z wykupionego już ubezpieczenia. Zatem, aby nie być negatywnie zaskoczonym trzeba dokładnie czytać warunki ogólne dla wybranego produktu, co pozwala dokładnie sprawdzić definicję dewastacji.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie domu od dewastacji?

W podstawowej wersji ubezpieczenie domu od dewastacji jest produktem, które ma na celu zapewnienie ochrony elementów stałych i murów. Jest on najczęściej elementem, które zawierają ubezpieczenia mieszkanie. W ten sposób, gdy w podstawowej wersji takich produktów uwzględniona jest dewastacja, można korzystać, także z ochrony przed innymi ryzykami. Zatem na odszkodowanie można liczyć, choćby przy takich zdarzeniach jak ulewne deszcze, czy upadek drzewa. Gdy ochrona ma obejmować również wyposażenie nieruchomości, wówczas niezbędne jest, aby zdecydować się na produkt z rozszerzeniami. Ma to znaczenie, gdy ochronie podlegać ma również konkretne wyposażenie. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy polisa chroni przed dewastacją, czy przed aktami wandalizmu. W wielu firmach ubezpieczenie domu w budowie od dewastacji będzie chronić przed takimi zdarzeniami, jak bezprawne i rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia przez osoby trzecie. Dotyczy to między innymi graffiti, które pojawi się na murach obiektu.

Natomiast zdarza się, że firma ubezpieczeniowa wyróżnia:

  • dewastację,
  • wandalizm.

W takiej sytuacji należy wybrać i wykupić interesujące nas rozszerzenie. Dewastacja będzie w takim przypadku dotyczyć zniszczenia lub uszkodzenia mienia w związku z usiłowaniem lub dokonaniem kradzieży z włamaniem. Natomiast wandalizm będzie dotyczył ogólnie zniszczenia lub uszkodzenia mienia, które było umyślne. Zatem konkretny produkt z rynku ubezpieczeniowego, musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb. W ten sposób ubezpieczenie domu od dewastacji będzie w stanie zapewnić realną ochronę. 

Kiedy sprawdzi się ubezpieczenie domu w budowie od dewastacji?

Gdy kupuje się ubezpieczenie domu od dewastacji, należy dokładnie sprawdzić, jakie są wymaganie konkretnej firmy ubezpieczeniowej. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wystąpieniu konkretnych zdarzeń. Należy brać pod uwagę, że brak dopełnienia konkretnych obowiązków, może skutkować brakiem możliwości uzyskania odszkodowania. Zatem ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ogólnymi zapisanymi w umowie polisy, gdzie dokładnie zapisane są obowiązki ubezpieczonego, czy wyłączenia odpowiedzialności. Przy polisach od dewastacji ważne jest między innymi zgłoszenia zawiadomienia na policję, co jest istotne, gdy ma się polisę, przy której firma ubezpieczeniowa wymaga przedłożenia protokołu. Decydując się na wybór konkretnego produktu ubezpieczeniowego, niezbędne jest ustalenie szczegółów dotyczących sposobu korzystania z określonego typu produktów. Ważna jest między innymi wiedza czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, a także w jakich sytuacjach.

Jak wybrać odpowiednią polisę od dewastacji?

Wybranie odpowiedniej polisy, wymaga przede wszystkim ustalenia, z jakiego zakresu ochrony chce się korzystać. Ma to duże znaczenie, gdy ubezpieczenie domu w budowie od dewastacji ma zapewnić możliwość uzyskania zgodnych z oczekiwaniami kwot odszkodowań. Zatem ważne jest ustalenie wartości nieruchomości, która ma być zabezpieczona przed określonymi skutkami. Do tej wartości, trzeba będzie odpowiednio dopasować między innymi sumę ubezpieczenia. Oczywiście w zależności od tego, jakiej wartości mienie będzie się chciało zabezpieczyć polisą, tym z wyższymi składkami można się liczyć. Jednak najważniejsze jest, aby decydować się na takie produkty, które są w stanie w optymalny sposób zabezpieczyć nieruchomość. Z tego punktu widzenia nieco inaczej wybierać się będzie ubezpieczenie domu w budowie od dewastacji, a inaczej polisę, która ma chronić już wybudowany budynek. Wiedząc dotycząca tego, w jakich sytuacjach trzeba, czy warto zdecydować się na wybrane polisy, ma duże znaczenie z punktu widzenia dokonywania odpowiednich decyzji zakupowych. Pozwala to zdecydować się na wybranie znacznie lepszych ubezpieczeń pod kątem warunków ochrony nieruchomości.

Jak szukać spełniających oczekiwania produktów na rynku ubezpieczeń od dewastacji?

Obecnie zapoznanie się z różnymi produktami na rynku ubezpieczeniowym jest dużo łatwiejsze. Przede wszystkim można z łatwością wykorzystać różnego rodzaju porównania, które ułatwią zdecydowanie się na wersję polisy, która spełni oczekiwania. Jednym ze sposobów na zapoznanie się z dobrze ocenianymi i popularnymi produktami są rankingi. Każdy ranking ubezpieczeń domów pozwala sprawdzić wiele szczegółów dotyczących tego, jak wybrać spełniający oczekiwania produkt. Gdy wyselekcjonuje się kilka polis, która spełniają oczekiwania w kontekście warunków ochrony, wówczas można skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem reasekuracji. Pozwala to między innymi uzyskać dostęp do informacji dotyczących szczegółów, które znajdą się w umowie. Jest to kluczowa informacja, gdy ubezpieczenie domu od dewastacji ma zapewnić skuteczną ochronę. Porównanie poszczególnych produktów to również sposób, aby zdecydować się na inne produkty w ramach kompleksowej polisy chroniącej nieruchomość. W ten sposób można zdecydować się między innymi ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

Jaka będzie cena polisy?

Gdy oczekuje się odpowiedniej ochrony nieruchomości, wówczas cena składek nie powinna być kluczowa przy wybieraniu konkretnych produktów. Znacznie ważniejsze jest zdecydowanie się na takie produkty, które mają odpowiedni zakres ochrony. W ten sposób będzie można mieć pewność, że nie opłaca się składek bez potrzeby. Najgorszą sytuacją jest, gdy wiele lat opłaca się składki za ubezpieczenie, które następnie nie będzie w stanie zapewnić uzyskania odszkodowania przy konkretnym zdarzeniu. Zatem odpowiednia konstrukcja polisy chroniącej nieruchomość, musi brać pod uwagę między innymi sposób jej użytkowania. Pozwala to znacznie lepiej określić, czy warto zdecydować się, choćby na ubezpieczenie mieszkania od zalania. Oczywiście często można zdecydować się na standardowe polisy, które w nieznacznym stopniu poszerzy się o dodatkowy zakres ochrony. W ten sposób dopasowane ubezpieczenie domu od dewastacji będzie można kupić nieco taniej. Lepsze ceny można uzyskać również przy zdecydowaniu się na oferty, które dostępne są na specjalnych warunkach sprzedaży. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pokrzyżowały plany wielu miłośnikom sportów zimowych. Zastanawiasz się, jak spędzić tegoroczny urlop? Chociaż póki co w Polsce, Włoszech czy na Słowacji stoki są zamknięte, w niektórych krajach nadal można z nich korzystać. Podpowiadamy, […]

więcej
Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Od kilku lat coraz częściej podejmowane są działania na rzecz ochrony zarówno planety, jak i środowiska naturalnego. W związku z tym znaczną przemianę przechodzi wiele dziedzin, w tym także turystyka. W ostatnim czasie rosnące zainteresowanie na całym świecie […]

więcej
Karencja

Karencja

Karencją jest okres obowiązujący przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem, w którym ochrona może być ograniczona lub jeszcze nie obowiązuje. Okres karencji najczęściej występuje przy zawieraniu ubezpieczeń na życie lub grupowych i dopiero po okresie kilku, a nawet kilkunastu […]

więcej
EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

Na podróże po Europie każdy czas jest dobry, bez względu na porę roku! Jednak to latem i w okresie wakacji najczęściej wybieramy się za granicę – by zwiedzać, odpoczywać, pracować albo odwiedzić bliskich. Bez względu na charakter wyjazdu, […]

więcej