Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

5/5 - (Ocen: 1)

W większości przypadków wykupienie polisy domu jest obligatoryjne, ale warto poznać także wyjątki, które wpływają na to czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe. Z reguły takie produkty są dobrowolnie wybierane przez właścicieli nieruchomości. W podstawowej wersjach nie są nadmiernie kosztowne a pozwalają na skuteczne zabezpieczenie się przed kosztownymi szkodami.

Obowiązkowe polisy mają swoje zalety. Przede wszystkim warunki, na których są oferowane przez towarzystwa są ustalone przez ustawodawcę. Pozwala to znacznie łatwiej wybrać taki produkt, który zapewnia podstawową ochronę. Nie trzeba bardzo dokładnie sprawdzać tego, jakie są warunki ogólne, gdyż u wszystkich firm będą one niemal identyczne. Natomiast odpowiadając na pytanie: ubezpieczenie domu obowiązkowe czy nie, trzeba stwierdzić, że nie jest dla właściciela nieruchomości. Natomiast z takim obowiązkiem spotykają się zarządcy wspólnot mieszkaniowych, jak i też spółdzielni. Jednak lokator nie musi decydować się na wykup ubezpieczenia. Z drugiej strony warto rozważyć, czy ubezpieczenie mieszkanie nie będzie opłacalnym rozwiązaniem. Mając taką polisę można zabezpieczyć się, choćby przed takimi zdarzeniami jak zalanie. 

Czy jest obowiązek ubezpieczenia domu?

Kupując dom, trzeba brać pod uwagę, że w pewnych sytuacjach niezbędne będzie wykupienie polisy. W ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach można znaleźć zapisy, które wskazują, że trzeba wykupić taki produkt, gdy obiekt mieszkaniowych jest częścią gospodarstwa rolnego. Wówczas trzeba kupić obowiązkowe ubezpieczenie domu, gdy powierzchnia gospodarstwa przekracza 1 hektar. Inną sytuacją, w której wystąpić może konieczność wykupienia polisy nieruchomości, jest budowanie obiektu mieszkaniowego. Wówczas to czy jest niezbędne obowiązkowe ubezpieczenie domu decyduje instytucja finansowa, która udziela kredytu na realizację inwestycji. Takie produkty są dostępne na uproszczonych zasadach. Standardowa wersja pozwala chronić mury przed zdarzeniami losowymi. To sytuacja podobna jak w sytuacji, gdy kupuje się ubezpieczenie domu od dewastacji. Natomiast tego typu produkty nie mają szerokiego zakresu rozszerzeń. Równocześnie wiedząc, czy jest obowiązek ubezpieczenia domu, można również wyszukać polisę, która jest dostępna na nieco bardziej korzystnych warunkach cenowych. Przy korzystaniu z kredytów hipotecznych pod budowę domu, warto zdecydować się na opłacalne produkty.

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Wiedząc, czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wyborze konkretnych polis. W sytuacjach, gdy samodzielnie będzie się podejmować decyzję o zakupie produktu, można wybrać takie, które ma odpowiednie rozszerzenia. W ten sposób polisa może zawierać między innymi ubezpieczenie domu od pożaru. Równocześnie można zdecydować się na taki produkt, który dostępny jest na odpowiednich warunkach cenowych. Często to sposób, aby ograniczyć nadmiernie duże wydatki na polisę. Podstawowa wersja będzie kosztować kilkaset złotych, więc chcąc uzyskać ochronę i oszczędzić można zdecydować się na standardowe wersje ubezpieczeń nieruchomości. Takie produkty ubezpieczeniową mogą być w wielu przypadkach wystarczające. Natomiast zawsze należy dokładnie sprawdzić, przed jakimi rodzajami ryzyka będzie w stanie chronić wybrany produkt. W ten sposób można zawsze dokupić, choćby ubezpieczenie domu od burzy, gdy nie znajduje się w warunkach umowy konkretnej polisy. Ma to znaczenie, gdy nie występuje obowiązek ubezpieczenia domu, więc towarzystwo reasekuracji może w dowolny sposób kształtować warunki ochrony ubezpieczeniowej. Wówczas konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ogólnymi, które zapisane są w umowie kupowanej polisy, która ma skutecznie chronić nieruchomość.

Jak wyszukać odpowiednią wersję ubezpieczenia?

Znalezienie polisy, która będzie w stanie zapewnić skuteczną ochronę będzie znacznie łatwiejsze, gdy wykorzysta się możliwości porównania różnych produktów. Obecnie za pośrednictwem Internetu można wygodnie sprawdzić oferty różnych towarzystw. Dodatkowo można wykorzystać ubezpieczenie domu ranking. Wszelkie rzetelne i profesjonalne porównania to możliwość sprawdzenia informacji, które pozwalają podejmować znacznie lepsze decyzje przy wybieraniu polisy. Wiedząc, czy jest konieczne obowiązkowe ubezpieczenie domu w danym przypadku, można podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe. Należy zdawać sobie sprawę, że polisa chroniąca nieruchomość musi być użytkowana w długim okresie. Zatem składki za polisę mającą ubezpieczenie mieszkania od pożaru, trzeba opłacać przez wiele lat, gdy zamierza się korzystać ze skutecznej ochrony. W celu dokonanie dobrego wyboru polisy chroniącej nieruchomość, trzeba mieć dostęp do rzetelnej wiedzy, która może być wykorzystana w celu podejmowania znacznie lepszych decyzji zakupowych. Im więcej informacji uzyska się o dostępnych na rynku produktach, tym będzie można zdecydować się na produkty w lepszych cenach i oferujące większy zakres ochrony. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Volkswagen? Tak jak wszyscy polscy kierowcy, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy jesteś pewien, że opłacana przez Ciebie oferta jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen! Jedną z najpopularniejszych marek samochodów w Polsce […]

więcej
AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak […]

więcej
Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

W 2020 roku odwołano chyba rekordową liczbę wyjazdów na wakacje. Sytuacja w wielu krajach wygląda już na opanowaną i często okazuje się, że mimo wszystko można zaplanować ferie z rodziną czy znajomymi. To, gdzie w zimie na wakacje […]

więcej
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej