Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

4.5/5 - (Ocen: 17)

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc jest bezpośrednio powiązane z przepisami prawa, a nie wolą towarzystwa ubezpieczeniowego. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, do której z ustaw należy się w tej kwestii odwołać.

Prawo określa kilka szczególnych przypadków, w których kierowca może opłacić tzw. krótkoterminowe OC. Dzięki temu nie trzeba płacić za 12 miesięcy, czyli za standardowy okres trwania takiej polisy. Dowiedz się, kiedy może być Ci potrzebne ubezpieczenie OC na krótszy okres!

Czym jest krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC to rodzaj polisy, którą można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie, co standardowe, roczne ubezpieczenie samochodu. Zapewnia identyczny zakres ochrony i jest oparte na tych samych przepisach. Różnicą jest jednak to, że nie przedłuża się automatycznie – wygasa w dniu ustalonym w podpisanej umowie. Zazwyczaj taka polisa nie jest droga – w krótszym okresie ochronnym kierowca ma mniej okazji do spowodowania szkody. Tym, co każdy kierowca musi zapamiętać, jest to, że to pełnoprawne ubezpieczenie OC, które zakresem ochrony nie różni się od tradycyjnych polis. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli znaleźć właśnie takie ubezpieczenia, a jednocześnie uwzględni wszystkie inne parametry wpływające na kalkulację składki. To, gdzie kupić krótkoterminowe OC tak samo podlega rynkowym zasadom, tak jak zwykłe dwunastomiesięczne polisy. Warto więc porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i dopiero wtedy wybrać najlepsza z dostępnych ofert. Na Kioskpolis.pl ubezpieczenia OC wielu firm można porównać już w kilka minut.

OC na miesiąc – czy można wykupić?

W świetle prawa posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie krótkoterminowe to specyficzny rodzaj obowiązkowej polisy komunikacyjnej, którą wykupujesz na okres krótszy niż standardowe 12 miesięcy – najczęściej jest to 1 miesiąc, choć w szczególnych przypadkach może wynieść nawet 3 miesiące. Co ważne, ubezpieczenia krótkoterminowego nie może kupić każdy, gdyż istnieją określone przypadki, w których masz do tego prawo (określa to dokładnie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku). Należą do nich:

  • pojazdy wolnobieżne – czyli takie, których maksymalna prędkość nie przekracza 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego. Co może być takim pojazdem? Przede wszystkim najróżniejsze maszyny budowlane, leśne i transportowe;

WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku pojazdów wolnobieżnych okres obowiązywania ubezpieczenia krótkoterminowego może być nieco dłuższy i wynosić nawet do 3 miesięcy.

  • sprowadzanie auta z zagranicy – zgodnie z polskim prawem, masz prawo poruszać się po drogach sprowadzonym pojazdem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez 30 dni, o ile pojazd posiada ważny przegląd techniczny oraz nie został jeszcze wyrejestrowany. Aby jednak móc przekroczyć granicę takim pojazdem, potrzebujesz ubezpieczenia. Uważaj jednak na to, by po sprowadzeniu w miarę szybko zarejestrować nowy samochód – nie możesz bowiem wykupić kolejnej krótkoterminowej polisy;
  • prowadzenie komisu – jako ze każde, nawet niejeżdżące auto musi posiadać polisę OC, właściciele komisów wyposażają pojazdy na sprzedaż w ubezpieczenia na 30 dni;
  • czasowa rejestracja – przyda Ci się np. wtedy, gdy planujesz przewieźć auto za granicę. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być jednak krótszy niż okres rejestracji pojazdu;
  • doprowadzenie pojazdu do warsztatu / punktu badań – gdy musisz odprowadzić pojazd do warsztatu lub też na badania homologacyjne czy techniczne.
  • pojazdy zabytkowe – w ich przypadku możesz kupować 30-dniowe polisy kilkakrotnie w ciągu roku.To, czy można wykupić OC na miesiąc, jest więc zależne od tego, jak zarejestrowane jest auto. Kluczowe jest tutaj to, jakie informacje widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Niestety dla zwykłych kierowców odpowiedź na pytanie, czy można wykupić miesięczne OC, jest przecząca. Jeśli ktoś nie użytkuje pojazdu na co dzień i chce po prostu kupić polisę na krótszy okres, niż jeden rok, jest to niemożliwe. Zabraniają tego przepisy polskiego prawa, które restrykcyjnie określają obowiązki właścicieli pojazdów.Według przepisów wynikających z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych każdy pojazd musi być ubezpieczony od chwili rejestracji, aż do chwili, gdy zostanie wyrejestrowany, co zostanie potwierdzone odpowiednimi dokumentami z koncesjonowanej stacji utylizowania pojazdów, czyli złomowania.

    To, czy można opłacić OC na miesiąc, można jednak rozpatrzyć nieco inaczej. Wielu ubezpieczycieli umożliwia bowiem płacenie składek ubezpieczeniowych w ratach. Zawsze jednak trzeba podpisać umowę na roczną polisę OC, nawet jeśli składkę będzie płaciło się częściej w mniejszej kwocie.

Jak definiowany jest pojazd zabytkowy?

Zgodnie z art 2 pkt 39 Prawa o ruchu drogowym, jest to: „pojazd, który […] został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów […]”. Pojazdy zabytkowe zgodnie z przepisami mają: więcej niż 40 lat LUB co najmniej 25 lat i są uznane przez rzeczoznawcę za model unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Jak i kto może wykupić OC na miesiąc?

  • Właściciele samochodów zarejestrowanych na stałe, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną z zakupem, sprzedażą lub pośredniczeniem w kupnie/sprzedaży pojazdów;
  • Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo, którzy chcą wywieźć samochód za granicą lub potrzebują dojechać autem na przegląd;
  • Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą (z zagranicznymi blachami), których samochody zakupione za granicą będą dalej użytkowane w Polsce;
  • Właściciele pojazdów historycznych, który będzie użytkowany w ruchu drogowym;
  • Właściciele pojazdów przeznaczonych do jazd testowych, które są używane przez podmiot uprawniony (szkoły jazdy).

UWAGA!

Planujesz późniejsze przedłużenie takiej polisy na kolejne 30 dni? Upewnij się najpierw, czy będzie to możliwe i sprawdź dokładnie jej OWU. Bardzo często okazuje się bowiem, że taką możliwość mają jedynie klienci biznesowi, czyli najczęściej właściciele komisów. Klienci detaliczni natomiast muszą zadowolić się miesięcznym okresem obowiązywania ubezpieczenia, a następnie wykupić pełen pakiet na rok.

Ubezpieczenie OC na miesiąc – na co zwrócić uwagę w przypadku takiej polisy?

Pamiętaj koniecznie o tym, że ubezpieczenie auta na miesiąc jest specyficznym rodzajem polisy, dlatego też nie odnawia się automatycznie. Musisz więc pilnować jego końcowej daty i w razie potrzeby od razu wykupić „normalne” OC. Jeśli o tym zapomnisz, możesz się z kolei spodziewać kary z UFG, a ta będzie naprawdę surowa. O tym, ile może Cię kosztować brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego, możesz przeczytać w naszym artykule: Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

UBEZPIECZENIE NA VIN?

Sprowadzając samochód z zagranicy, nie daj się oszukać na tzw. ubezpieczenie na VIN. Czasem zdarza się bowiem tak, że sprzedawcy takich samochodów zakładają nieoryginalne tablice rejestracyjne i wmawiają kupującemu, że może wykupić ubezpieczenie na VIN i przez 30 dni poruszać się legalnie po polskich drogach. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. W praktyce takie auto uważa się bowiem za wyrejestrowane, a zatem niedopuszczone do ruchu – nawet jeśli je ubezpieczysz, nie otrzymasz odszkodowania z OC.

ubezpieczenie samochodu na miesiąc – kiedy się przyda?

Gdzie znaleźć i ile kosztuje krótkoterminowe OC?

To, ile kosztuje krótkoterminowe OC, jest zależne od konkretnego towarzystwa. Zazwyczaj jest to jednak ułamek standardowej ceny OC na cały rok. Można przyjąć, że jest to cena proporcjonalna do całkowitej ceny za standardowy okres ochrony 12 miesięcy. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli jednak znaleźć najciekawsze oferty na rynku. Kupowanie polisy online jest w tej sytuacji najlepszą opcją, zwłaszcza jeśli kupuje się ubezpieczenie kilka razy w roku. Korzystając z porównywarki Kioskpolis.pl nie dość, że można znaleźć ubezpieczenie w najlepszej cenie, to nie trzeba udawać się fizycznie do biura towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje OC na miesiąc?

Jak dużo będzie Cię kosztować krótkoterminowa polisa komunikacyjna? Oczywiście mniej niż standardowa – choć tutaj również wszystko zależy od indywidualnych parametrów dotyczących Ciebie i Twojego auta. Koszt jej zakupu nie powinien jednak przekroczyć kilkunastu lub maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Szukasz taniego ubezpieczenia OC? Online zapłacisz mniej! Zajrzyj do naszego kalkulatora OC AC, wybierz najlepszą ofertę i ciesz się polisą bez wychodzenia z domu.

Jak znaleźć najtańsze OC krótkoterminowe?

 W znalezieniu krótkoterminowego OC cenę pomocne będą niektóre z porównywarek ubezpieczeń. Zazwyczaj sam proces wyliczenia i ofertowania wygląda tak samo jak w przypadku klasycznego ubezpieczenia OC. Po wypełnieniu krótkiego formularza online od razu uzyskasz szczegółowe zestawienie najlepszych ofert znanych firm ubezpieczeniowych.

Niekiedy właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot za ubezpieczenie OC. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można o to wystąpić, zwłaszcza gdy chce się oszczędzić tak, jak w przypadku krótkoterminowego OC.

Krótkoterminowe OC jest dobrym wyjściem z sytuacji, w której zupełnie nie opłaca się kupować całorocznego ubezpieczenia. Jeśli więc musisz zabezpieczyć samochód na czas krótszy niż 12 miesięcy, warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej
Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Jesteś ubezpieczony w Link4 i właśnie doznałeś szkody? A może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces zgłaszania wypadków oraz innych nieprzyjemnych sytuacji? Wyjaśniamy, krok po kroku, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4! Jeśli chcesz sprawnie otrzymać […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków. Co to […]

więcej
Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

Tak jak nie kupuje się butów bez przymierzenia, tak zawsze warto przetestować samochód. Jeśli w dodatku planuje się nabyć model używany – tym bardziej trzeba dokładnie mu się przyjrzeć. Jak ocenić, czy dane auto rzeczywiście będzie spełniało nasze […]

więcej