Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

4.5/5 - (Ocen: 17)

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To właśnie krótkoterminowe OC pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym dostosowaniu się do przepisów prawa. Taka polisa podlega jednak odrębnym przepisom i tylko w niektórych sytuacjach można skorzystać z takiego rozwiązania. Na szczęście okazuje się, że dotyczy to wielu kierowców. Wyjaśniamy, jak działa i w jakich sytuacjach można je wykupić!

Prawo określa kilka szczególnych przypadków, w których kierowca może opłacić tzw. krótkoterminowe OC. Dzięki temu nie trzeba płacić za 12 miesięcy, czyli za standardowy okres trwania takiej polisy. Dowiedz się, kiedy może być Ci potrzebne ubezpieczenie OC na krótszy okres!

Czym jest krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC to rodzaj polisy, którą można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie, co standardowe, roczne ubezpieczenie samochodu. Zapewnia identyczny zakres ochrony i jest oparte na tych samych przepisach. Różnicą jest jednak to, że nie przedłuża się automatycznie – wygasa w dniu ustalonym w podpisanej umowie. Zazwyczaj taka polisa nie jest droga – w krótszym okresie ochronnym kierowca ma mniej okazji do spowodowania szkody. Tym, co każdy kierowca musi zapamiętać, jest to, że to pełnoprawne ubezpieczenie OC, które zakresem ochrony nie różni się od tradycyjnych polis. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli znaleźć właśnie takie ubezpieczenia, a jednocześnie uwzględni wszystkie inne parametry wpływające na kalkulację składki. To, gdzie kupić krótkoterminowe OC tak samo podlega rynkowym zasadom, tak jak zwykłe dwunastomiesięczne polisy. Warto więc porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i dopiero wtedy wybrać najlepsza z dostępnych ofert. Na Kioskpolis.pl ubezpieczenia OC wielu firm można porównać już w kilka minut.

OC na miesiąc – kiedy możesz je wykupić?

W świetle prawa posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie krótkoterminowe to specyficzny rodzaj obowiązkowej polisy komunikacyjnej, którą wykupujesz na okres krótszy niż standardowe 12 miesięcy – najczęściej jest to 1 miesiąc, choć w szczególnych przypadkach może wynieść nawet 3 miesiące. Co ważne, ubezpieczenia krótkoterminowego nie może kupić każdy, gdyż istnieją określone przypadki, w których masz do tego prawo (określa to dokładnie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku). Należą do nich:

 • pojazdy wolnobieżne – czyli takie, których maksymalna prędkość nie przekracza 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego. Co może być takim pojazdem? Przede wszystkim najróżniejsze maszyny budowlane, leśne i transportowe;

WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku pojazdów wolnobieżnych okres obowiązywania ubezpieczenia krótkoterminowego może być nieco dłuższy i wynosić nawet do 3 miesięcy.

 • sprowadzanie auta z zagranicy – zgodnie z polskim prawem, masz prawo poruszać się po drogach sprowadzonym pojazdem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez 30 dni, o ile pojazd posiada ważny przegląd techniczny oraz nie został jeszcze wyrejestrowany. Aby jednak móc przekroczyć granicę takim pojazdem, potrzebujesz ubezpieczenia. Uważaj jednak na to, by po sprowadzeniu w miarę szybko zarejestrować nowy samochód – nie możesz bowiem wykupić kolejnej krótkoterminowej polisy;
 • prowadzenie komisu – jako ze każde, nawet niejeżdżące auto musi posiadać polisę OC, właściciele komisów wyposażają pojazdy na sprzedaż w ubezpieczenia na 30 dni;
 • czasowa rejestracja – przyda Ci się np. wtedy, gdy planujesz przewieźć auto za granicę. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być jednak krótszy niż okres rejestracji pojazdu;
 • doprowadzenie pojazdu do warsztatu / punktu badań – gdy musisz odprowadzić pojazd do warsztatu lub też na badania homologacyjne czy techniczne.
 • pojazdy zabytkowe – w ich przypadku możesz kupować 30-dniowe polisy kilkakrotnie w ciągu roku.

Jak definiowany jest pojazd zabytkowy?

Zgodnie z art 2 pkt 39 Prawa o ruchu drogowym, jest to: „pojazd, który […] został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów […]”. Pojazdy zabytkowe zgodnie z przepisami mają: więcej niż 40 lat LUB co najmniej 25 lat i są uznane przez rzeczoznawcę za model unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Kto może wykupić OC na miesiąc?

 • Właściciele samochodów zarejestrowanych na stałe, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną z zakupem, sprzedażą lub pośredniczeniem w kupnie/sprzedaży pojazdów;
 • Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo, którzy chcą wywieźć samochód za granicą lub potrzebują dojechać autem na przegląd;
 • Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą (z zagranicznymi blachami), których samochody zakupione za granicą będą dalej użytkowane w Polsce;
 • Właściciele pojazdów historycznych, który będzie użytkowany w ruchu drogowym;
 • Właściciele pojazdów przeznaczonych do jazd testowych, które są używane przez podmiot uprawniony (szkoły jazdy).

UWAGA!

Planujesz późniejsze przedłużenie takiej polisy na kolejne 30 dni? Upewnij się najpierw, czy będzie to możliwe i sprawdź dokładnie jej OWU. Bardzo często okazuje się bowiem, że taką możliwość mają jedynie klienci biznesowi, czyli najczęściej właściciele komisów. Klienci detaliczni natomiast muszą zadowolić się miesięcznym okresem obowiązywania ubezpieczenia, a następnie wykupić pełen pakiet na rok.

Ubezpieczenie OC na miesiąc – na co zwrócić uwagę w przypadku takiej polisy?

Pamiętaj koniecznie o tym, że ubezpieczenie auta na miesiąc jest specyficznym rodzajem polisy, dlatego też nie odnawia się automatycznie. Musisz więc pilnować jego końcowej daty i w razie potrzeby od razu wykupić „normalne” OC. Jeśli o tym zapomnisz, możesz się z kolei spodziewać kary z UFG, a ta będzie naprawdę surowa. O tym, ile może Cię kosztować brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego, możesz przeczytać w naszym artykule: Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

UBEZPIECZENIE NA VIN?

Sprowadzając samochód z zagranicy, nie daj się oszukać na tzw. ubezpieczenie na VIN. Czasem zdarza się bowiem tak, że sprzedawcy takich samochodów zakładają nieoryginalne tablice rejestracyjne i wmawiają kupującemu, że może wykupić ubezpieczenie na VIN i przez 30 dni poruszać się legalnie po polskich drogach. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. W praktyce takie auto uważa się bowiem za wyrejestrowane, a zatem niedopuszczone do ruchu – nawet jeśli je ubezpieczysz, nie otrzymasz odszkodowania z OC.

ubezpieczenie samochodu na miesiąc – kiedy się przyda?

Gdzie znaleźć i ile kosztuje krótkoterminowe OC?

To, ile kosztuje krótkoterminowe OC, jest zależne od konkretnego towarzystwa. Zazwyczaj jest to jednak ułamek standardowej ceny OC na cały rok. Można przyjąć, że jest to cena proporcjonalna do całkowitej ceny za standardowy okres ochrony 12 miesięcy. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli jednak znaleźć najciekawsze oferty na rynku. Kupowanie polisy online jest w tej sytuacji najlepszą opcją, zwłaszcza jeśli kupuje się ubezpieczenie kilka razy w roku. Korzystając z porównywarki Kioskpolis.pl nie dość, że można znaleźć ubezpieczenie w najlepszej cenie, to nie trzeba udawać się fizycznie do biura towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile może Cię kosztować ubezpieczenie auta na miesiąc?

Jak dużo będzie Cię kosztować krótkoterminowa polisa komunikacyjna? Oczywiście mniej niż standardowa – choć tutaj również wszystko zależy od indywidualnych parametrów dotyczących Ciebie i Twojego auta. Koszt jej zakupu nie powinien jednak przekroczyć kilkunastu lub maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Szukasz taniego ubezpieczenia OC? Online zapłacisz mniej! Zajrzyj do naszego kalkulatora OC AC, wybierz najlepszą ofertę i ciesz się polisą bez wychodzenia z domu.

Jak znaleźć najtańsze OC krótkoterminowe?

 W znalezieniu krótkoterminowego OC cenę pomocne będą niektóre z porównywarek ubezpieczeń. Zazwyczaj sam proces wyliczenia i ofertowania wygląda tak samo jak w przypadku klasycznego ubezpieczenia OC. Po wypełnieniu krótkiego formularza online od razu uzyskasz szczegółowe zestawienie najlepszych ofert znanych firm ubezpieczeniowych.

Niekiedy właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot za ubezpieczenie OC. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można o to wystąpić, zwłaszcza gdy chce się oszczędzić tak, jak w przypadku krótkoterminowego OC.

Krótkoterminowe OC jest dobrym wyjściem z sytuacji, w której zupełnie nie opłaca się kupować całorocznego ubezpieczenia. Jeśli więc musisz zabezpieczyć samochód na czas krótszy niż 12 miesięcy, warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

5/5 – (Ocen: 13) Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

4.9/5 – (Ocen: 10) Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak […]

więcej
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

4.9/5 – (Ocen: 34) Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się […]

więcej
Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

5/5 – (Ocen: 1) Polisy ubezpieczeniowe są sprzedawane nie tylko przez banki czy specjalne firmy. Wiele osób jest członkami wyjątkowej organizacji opartej na samopomocy, w której odszkodowania finansują osoby do niej należące. Wyjaśniamy, kiedy i jak zgłosić szkodę […]

więcej