Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Tak jak nie kupuje się butów bez przymierzenia, tak zawsze warto przetestować samochód. Jeśli w dodatku planuje się nabyć model używany – tym bardziej trzeba dokładnie mu się przyjrzeć. Jak ocenić, czy dane auto rzeczywiście będzie spełniało nasze wymagania? Wyjaśniamy, dlaczego jazda próbna jest niezwykle ważna oraz radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę!

W salonach motoryzacyjnych często oferuje się możliwość wypróbowania modelu pojazdu, który szczególnie interesuje nabywcę. W takiej sytuacji zwykle sprawdza się wygodę oraz ogólne doznania. O wiele ważniejsze jest jednak przetestowanie samochodu używanego. Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć nic przeciwko takim testom. Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie sprawdzić pojazd. Dowiedz się, jak powinna przebiec jazda próbna!

Jazda próbna używanym samochodem – na co zwrócić uwagę?

Sprzedawca nie ma obowiązku udostępniania auta do jazdy próbnej. Niektórzy nie chcą po prostu niepotrzebnie ryzykować (nigdy nie wiadomo, jakim kierowcą jest kupiec). Jeśli jednak właściciel nie ma nic przeciwko, jak najbardziej powinno się to wykorzystać. Na zdjęciach i w opisach zazwyczaj wszystko jest zachęcające, ale rzeczywistość może być inna. Przed wyruszeniem warto ustalić, jak ma wyglądać jazda próbna – gdzie ma przebiegać jej trasa, ile będzie trwać test oraz kto będzie odpowiedzialny za ewentualne szkody.

Jazda próbna używanym samochodem – na co zwrócić uwagę?

W razie wypadku obowiązuje oczywiście ubezpieczenie OC właściciela auta, ale można porozumieć się ze sprzedawcą. W innym razie sprawa może trafić nawet do sądu. Jeśli uszkodzenia będą niewielkie, powinno się zaproponować pokrycie kosztów naprawy. W przypadku poważnych kłopotów można umówić się na opłacenie różnicy w składce, która będzie później z pewnością wyższa (jeśli zrezygnowałoby się z kupna pojazdu). W pewnych sytuacjach możliwe jest także pokrycie szkód przez ubezpieczenie AC, ale dżentelmeńska umowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Zanim wsiądzie się do pojazdu, dobrze jest po prostu obejrzeć pojazd. Jakiekolwiek wycieki, ślady agresywnej chemii czy nieprawidłowy poziom oleju to zły znak. Następnie warto posłuchać, jak rusza silnik oraz jak wyglądają spaliny – gryzący biały lub ciemnoniebieski dym to zdecydowanie powód do obaw.

Co powinno wzbudzić podejrzenia podczas jazdy próbnej?

Po ruszeniu od razu powinno się wyłączyć radio – jego działanie można sprawdzić na postoju, bo podczas jazdy będzie zagłuszało ewentualne nieprawidłowości. Nieuczciwi sprzedawcy często próbują spieniężyć pojazd, gdy wiedzą, że wkrótce może czekać go poważna awaria. Wtedy osoby nieposiadające ubezpieczenia Assistance mogą któregoś razu bardzo się zdziwić w trasie.

Na początek trzeba zwrócić uwagę na kontrolki oraz pracę skrzyni i sprzęgła. Jeśli unosi się dość wysoko, wkrótce może być konieczna wymiana. Ważne jest także to, czy auto nie „ściąga” na którąś ze stron podczas jazdy czy hamowania. Dobrym testem jest energiczny zakręt przy niskiej prędkości – nieprzyjemne dźwięki zdradzą kłopoty ze wspomaganiem i/lub przekładnią.

Jeśli zaś podczas jazdy na wprost słychać charakterystyczne wycie, skrzynia biegów albo łożyska kół mogą być bardzo zużyte. Planując trasę niektórzy celowo wybierają też drogi o gorszej nawierzchni, by sprawdzić stan zawieszenia. Na koniec jazdy próbnej oczywiście warto jeszcze skontrolować światła w kabinie, klimatyzację, lusterka, wycieraczki itp.

Wszelkie awarie powinno wykryć się przed zakupem, ponieważ jeśli nie będzie się miało świadomości ich istnienia i doprowadzi się do wypadku, można mieć kłopoty. Zdarza się, że w takich sytuacjach nie otrzymuje się odszkodowania z ubezpieczenia NNW, ponieważ jazda uszkodzonym pojazdem może zostać uznana za przejaw skrajnej nieodpowiedzialności ze strony kierowcy.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na używane auto?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na używane auto?

Samochód z drugiej ręki powinien być już ubezpieczony i polisa ta przechodzi na kupca. Wtedy konieczna jest rekalkulacja składki, która może wypaść niekorzystnie. Z tego względu większość kierowców raczej chce zmienić polisę, starając się znaleźć najtańsze OC. Taką procedurę warto jest przeprowadzić dość sprawnie.

Na naszej stronie można znaleźć prosty, krótki formularz, który działa na zasadzie porównywarki. Po wypełnieniu go danymi kierowcy i pojazdu, kalkulator OC AC wyszukuje najlepsze oferty oraz oblicza ich ceny. W ten sposób można już nawet w kilkanaście minut wybrać oraz wykupić najbardziej opłacalną opcję.

Jazda próbna to bardzo ważny moment tuż przed zakupem używanego samochodu. Warto ze skupieniem podejść do takich testów, by później podjąć słuszną decyzję. Postaraj się jak najdokładniej sprawdzić pojazd, a następnie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

5/5 – (Ocen: 1) Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy […]

więcej
BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

5/5 – (Ocen: 3) W marcu 2015 r. osiem krajowych zakładów ubezpieczeń podpisało umowę, która przewidywała wprowadzenie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Z perspektywy ostatnich czterech lat można stwierdzić, że wspomniane rozwiązanie dobrze przyjęło się na krajowym rynku. […]

więcej
Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

4.2/5 – (Ocen: 4) Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Szkoda parkingowa i brak sprawcy są jednak sytuacjami, które zdarzają się bardzo często. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca […]

więcej
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

5/5 – (Ocen: 2) Z pewnością wiesz, że o odszkodowanie komunikacyjne należy starać się jak najszybciej. Co się stanie, jeśli nieco się z tym spóźnisz? Zobacz, czym jest przedawnienie roszczeń i na co zwrócić uwagę, by nie stracić […]

więcej