Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego na terenie kraju lub za granicą, którego sprawca ma pojazd zarejestrowany w innym kraju? W obu tych przypadkach w uzyskaniu odszkodowania pomoże Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przekonaj się, jak działa ta instytucja oraz co powinieneś zrobić, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Zapamiętaj informacje także na przyszłość.

Czym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja zrzeszająca wszelkie towarzystwa ubezpieczeniowe znajdujące się na terenie Polski, które mają w swojej ofercie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Powołano ją do życia w ramach Czwartej Dyrektywy do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z 22 maja 2003 r.

Do zadań Polskiego Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych należą:

  • komunikacja i współpraca z instytucjami o zakresie działań odpowiadającym Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych,
  • sprawowanie pieczy i zawieranie umów, dzięki którym zakupywane w Polsce ubezpieczenie OC będzie honorowane także za granicą,
  • likwidacja szkód powstałych na terenie Polski i poza nią, z winy kierowcy posiadającego samochód zarejestrowany w jednym z krajów honorujących Zieloną Kartę, należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andorze lub Serbii,
  • wystawienie Zielonych Kart posiadaczom samochodów zarejestrowanych w Polsce – sprawdź, czym jest Zielona Karta,
  • sprzedawanie ubezpieczeń granicznych, jeśli osoba wjeżdżająca do Polski nie ma Zielonej Karty,
  • wytyczanie zasad i trybu dystrybucji dokumentów dotyczących ubezpieczeń granicznych, w tym ustalanie wzorów,
  • przekazywanie informacji dotyczących umów OC zainteresowanym osobom (tu następuje współpraca z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym).

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych udziela informacji o reprezentancie do spraw roszczeń

Kiedy zwrócić się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zwrócisz się przede wszystkim w sytuacji, w której zostaniesz poszkodowany w kolizji lub wypadku drogowym, a sprawca okaże się obcokrajowcem lub osobą, która ma samochód zarejestrowany za granicą. W pierwszej kolejności możesz liczyć, że Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych udzieli Ci informacji o agencji ubezpieczeniowej, w której ma wykupione OC sprawca.

Jeśli do zdarzenia drogowego doszło na terenie Polski, do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych skierujesz się, by uzyskać informacje lub odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że samochód tego kierowcy musi być zarejestrowany w kraju Unii Europejskiej lub uznającym Porozumienie Wielostronne.

Sprawdź ceny OC i AC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pomoże Ci również, kiedy do stłuczki, wypadku czy innej szkody drogowej dojdzie za granicą. Instytucja ta wykorzysta numer rejestracyjny sprawcy, by sprawdzić, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupił OC oraz jaka firma reprezentuje to towarzystwo na terenie Polski. Uzyskawszy informację, zgłosisz szkodę bezpośrednio do wskazanego reprezentanta do spraw roszczeń. Zgodnie z prawem rozpatrzenie wniosku otrzymasz w ciągu 90 dni.

WAŻNE!

Są trzy sytuacje, w których to Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pomoże Ci w uzyskaniu odszkodowania, zamiast kierować Cię do polskiego reprezentanta do spraw roszczeń. Pierwsza sytuacja to brak odpowiedzi od reprezentanta w terminie 90 dni od zgłoszenia szkody. Druga sytuacja to brak reprezentanta zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego na terenie Polski. Trzecia sytuacja to niemożność ustalenia towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy w terminie do 60 dni od zdarzenia drogowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Jeśli chcesz się skontaktować z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wejdź na oficjalną stronę instytucji i sprawdź drogi kontaktu. Pamiętaj o tym, że aby uzyskać odszkodowanie, z wnioskiem musisz wystąpić Ty jako osoba poszkodowana – bez takiego wniosku nie rozpocznie się proces odszkodowawczy. Uwaga jednak: Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych nie rozpatrzy wniosku, jeśli wcześniej wstąpiłeś na drogę sądową przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu reprezentującemu sprawcę.

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych może wypłacić odszkodowanie

Odszkodowanie z OC wypłacane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie jest niższe od standardowego, więc na pewno nie będziesz stratny. Likwidacja szkód potrwa do 90 dni od zgłoszenia wniosku. Może przybrać różne formy, m.in. odszkodowania, zadośćuczynienia, zwrotu poniesionych kosztów czy renty.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, by dbać o ciągłość polisy OC. Jeżeli wyjeżdżasz za granicę do kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta, nie zostawiaj wykupienia jej na ostatnią chwilę. Zapewnij sobie właściwą ochronę od odpowiedzialności cywilnej niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! SPIS TREŚCI Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia […]

więcej
ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują przewożenie dzieci w samochodzie […]

więcej