Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

5/5 - (Ocen: 7)

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków.

Co to jest PBUK? To zrzeszenie firm ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie OC. Większość firm, które oferuje poszczególne polisy komunikacyjne jak ubezpieczenie NNW samochodu, sprzedaje również produkt chroniący przed odpowiedzialnością cywilną. Równocześnie przynależność towarzystwa reasekuracji, które sprzedaje OC samochodowe, jest obowiązkowe.

Czym zajmuje się PBUK?

Zadania PBUK to przede wszystkim reprezentowanie Polski w systemie Zielonej Karty. Pozwala on zapewnić kierowcom brak konieczności kupowania ubezpieczenia granicznego. Wówczas muszą oni wyrobić zieloną kartę.

Zielona Karta to dokument, który obowiązuje między innymi w takich krajach jak:

  • Izrael,
  • Rosja,
  • Ukraina,
  • Iran,
  • Maroko
  • Albania.

To miejsce wyjazdów wielu turystów z Polski. Wyrobienie Zielonej Karty pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do wypadku w krajach, w których obowiązuje ten dokument. Wiedząc co to PBUK, można w tej instytucji złożyć niezbędne papiery, aby móc otrzymać środki finansowe.

Biuro zajmuje się między innymi:

  • wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych, które są ważne w innych państwach,
  • zwieraniem zagranicznych umów,
  • organizowaniem likwidacji, niektórych szkód.

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych udziela informacji o reprezentancie do spraw roszczeń

Kto sprawuje nadzór nad PBUK?

PBUK jest elementem rynku finansowego. Kto sprawuje nadzór nad PBUK? Jest to niezależna instytucja. Bezpośrednim nadzorem nad prawidłową działalnością zajmuje się rada, która powoływana jest na podstawie statutu instytucji. Natomiast kontrolą działalności zajmuje się KNF. Odpowiada on za cały rynek finansowy, co obejmuje także ubezpieczeniowy. Korzystając między innymi z takich produktów jak ubezpieczenie NNW samochodu, można liczyć, choćby na zabezpieczenie przez Fundusz Gwarancyjny. Obejmuje on sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa nie jest w stanie pokryć finansowych szkód z powodu problemów finansowych. Zatem gdy wybiera się polisę wykorzystując narzędzie, jakim jest porównywarka OC AC, wówczas kupując taki produkt w firmie, która zabezpieczona jest przez gwarancje finansowe, można liczyć na uzyskanie wsparcia. To ważny element ochrony klientów towarzystw ubezpieczeniowych.

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych może wypłacić odszkodowanie

Kiedy PBUK odpowiada za szkodę?

To, kiedy PBUK odpowiada za szkodę, zależy od miejsca, w którym doszło do zdarzenia drogowego. Biuro funkcjonuje, jako organ odszkodowawczy, gdy zastosowanie ma europejska dyrektywa komunikacyjna. Gdy szkoda powstała w krajach poza UE, wówczas poszkodowany musi zgłosić się do lokalnego Biura Zielonej Karty. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela znacznie mniej. Zobacz, co […]

więcej
Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Gdy korzysta się z polis komunikacyjnych, warto wiedzieć między innymi, jak sprawdzić VIN samochodu. Zawiera on wszystkie informacje o pojeździe. Z tego powodu wykorzystywany jest w wielu sytuacjach, począwszy od zarejestrowania auta, aż po korzystanie z usług serwisowania. […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej
Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Ubezpieczenie roweru […]

więcej