Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

5/5 - (Ocen: 7)

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków.

Co to jest PBUK? To zrzeszenie firm ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie OC. Większość firm, które oferuje poszczególne polisy komunikacyjne jak ubezpieczenie NNW samochodu, sprzedaje również produkt chroniący przed odpowiedzialnością cywilną. Równocześnie przynależność towarzystwa reasekuracji, które sprzedaje OC samochodowe, jest obowiązkowe.

Czym zajmuje się PBUK?

Zadania PBUK to przede wszystkim reprezentowanie Polski w systemie Zielonej Karty. Pozwala on zapewnić kierowcom brak konieczności kupowania ubezpieczenia granicznego. Wówczas muszą oni wyrobić zieloną kartę.

Zielona Karta to dokument, który obowiązuje między innymi w takich krajach jak:

  • Izrael,
  • Rosja,
  • Ukraina,
  • Iran,
  • Maroko
  • Albania.

To miejsce wyjazdów wielu turystów z Polski. Wyrobienie Zielonej Karty pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do wypadku w krajach, w których obowiązuje ten dokument. Wiedząc co to PBUK, można w tej instytucji złożyć niezbędne papiery, aby móc otrzymać środki finansowe.

Biuro zajmuje się między innymi:

  • wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych, które są ważne w innych państwach,
  • zwieraniem zagranicznych umów,
  • organizowaniem likwidacji, niektórych szkód.

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych udziela informacji o reprezentancie do spraw roszczeń

Kto sprawuje nadzór nad PBUK?

PBUK jest elementem rynku finansowego. Kto sprawuje nadzór nad PBUK? Jest to niezależna instytucja. Bezpośrednim nadzorem nad prawidłową działalnością zajmuje się rada, która powoływana jest na podstawie statutu instytucji. Natomiast kontrolą działalności zajmuje się KNF. Odpowiada on za cały rynek finansowy, co obejmuje także ubezpieczeniowy. Korzystając między innymi z takich produktów jak ubezpieczenie NNW samochodu, można liczyć, choćby na zabezpieczenie przez Fundusz Gwarancyjny. Obejmuje on sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa nie jest w stanie pokryć finansowych szkód z powodu problemów finansowych. Zatem gdy wybiera się polisę wykorzystując narzędzie, jakim jest porównywarka OC AC, wówczas kupując taki produkt w firmie, która zabezpieczona jest przez gwarancje finansowe, można liczyć na uzyskanie wsparcia. To ważny element ochrony klientów towarzystw ubezpieczeniowych.

polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych może wypłacić odszkodowanie

Kiedy PBUK odpowiada za szkodę?

To, kiedy PBUK odpowiada za szkodę, zależy od miejsca, w którym doszło do zdarzenia drogowego. Biuro funkcjonuje, jako organ odszkodowawczy, gdy zastosowanie ma europejska dyrektywa komunikacyjna. Gdy szkoda powstała w krajach poza UE, wówczas poszkodowany musi zgłosić się do lokalnego Biura Zielonej Karty. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Elektryczne hulajnogi to nadal nowinka dla ruchu drogowego i polskiego prawa. Póki co nie ma obowiązku ich ubezpieczania, ale taki pojazd jak najbardziej może tego potrzebować. Zderzenie z przechodniem lub samochodem, kradzież czy usterka są sytuacjami, w których […]

więcej