Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to wiąże i jaka jest kara za brak OC.

Brak ważnego OC w Polsce

Zgodnie z art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jednym z rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność cywilna dotyczy tu ewentualnych szkód powstałych w związku z ruchem tych pojazdów.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia. Na jej podstawie osoba, która opłaca składki, korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Czas trwania i zakres OC musi odpowiadać przepisom ustawy o ubezpieczeniach.

Kara za brak OC jest wysoka – nie warto ryzykować

Jeśli poszukujesz OC komunikacyjnego, sprawdź koniecznie naszą ofertę na kioskpolis.pl. Porównaj oferty ubezpieczycieli i wybierz najlepszy pakiet OC z NNW lub Assistance. Wybierając odpowiednią polisę pamiętaj jednak, że umowa z ubezpieczycielem nie może obejmować okresu poprzedzającego jej zawarcie, tzn. nie możesz ubezpieczyć się wstecz.

CZY WIESZ, ŻE..?

Każda reguła ma swoje wyjątki i tak samo jest z obowiązkowym OC. W Polsce brak obowiązku ubezpieczenia dotyczy członków sił zbrojnych państw obcych oraz ich personelu cywilnego, będących posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych.

Czy w wyjątkowych przypadkach brak OC jest uzasadniony?

W Polsce przestępstwem jest brak ważnego OC, a także ewentualna jazda bez ważnego OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami polisę ubezpieczeniową musi posiadać więc każdy zarejestrowany samochód. W tym przypadku bez znaczenia są:

  • stan techniczny pojazdu – zarówno auto sprawne, które porusza się po drodze, jak i uszkodzone – stojące np. przez dłuższy czas w garażu, muszą mieć ważne OC,
  • sposób użytkowania pojazdu – auta wykorzystywane w działalności gospodarczej, do przewozu większej liczby osób czy, po prostu, w celach prywatnych – wszystkie muszą być objęte obowiązkową polisą ubezpieczeniową,
  • czasowe wycofanie z ruchu – w przypadku zgłoszenia czasowego wycofania z ruchu, opłacający składki ubezpieczeniowe może wnioskować o proporcjonalne obniżenie składki ubezpieczeniowej, która jednak nadal jest obowiązkowa.

 

Kara za brak OC w 2018 roku

Wiedząc, że już samo posiadanie zarejestrowanego pojazdu (niezależnie od jego stanu technicznego czy faktycznego czasu użytkowania) wiąże się z opłacaniem OC, sprawdź, jaki jest aktualny taryfikator kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Pamiętaj, że wysokości opłat karnych są uzależnione od pewnych czynników.

Na wysokość kar za brak OC wpływają:

  • rodzaj pojazdu – w przypadku aut osobowych jest to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – 3-krotność; pozostałe pojazdy – 1/3,
  • czas pozostawania bez OC – na wysokość kary wpływ ma długość okresu pozostawania bez OC w danym roku kalendarzowym; do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej; 4-14 dni – 50%; powyżej 14 dni – 100%, czyli pełna opłata karna,
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli – w 2018 roku jest to 2100 zł brutto.

Jaka jest kara za brak OC? Tabela stawek

Na podstawie informacji, które dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, skonstruowaliśmy tabelę z karami za brak OC w 2018 roku. Poniższa tabela zawiera stawki opłaty karnej w zależności od długości opóźnienia dla wszystkich rodzajów pojazdów (od osobowych, przez ciężarowe, ciągniki, autobusy, aż do pozostałych), a także gradację – 100%, 50% i 20%.

Kary za brak OC w 2018 roku
% opłaty samochody osobowe samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy pozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia 4 200 zł 6 300 zł 700 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia 2 100 zł 3 150 zł 350 zł
20% – do 3 dni opóźnienia 840 zł 1 260 zł 140 zł

 

Brak OC – kara surowa, ale i… nieuchronna

Warto wspomnieć, że kary finansowe za łamanie przepisów są nie tylko dość surowe, co pokazuje powyższa tabela, ale także nieuchronne. Co to oznacza w praktyce?

Brak OC może zostać ujawniony np. podczas stłuczki drogowej

Pierwszym przykładem jest jazda bez ważnego OC i spowodowanie wypadku lub kolizji. Policja, która przyjedzie na miejsce zdarzenia drogowego, od razu stwierdzi Twój brak dokumentu. Drugim przykładem jest Twój brak OC i ujawnienie tego faktu przez samo UFG. Jak to możliwe? Za sprawą „wirtualnego policjanta”, czyli weryfikacji, którą jest w stanie przeprowadzić sam Fundusz. Podstawą są tu bazy informacyjne, które UFG posiada w swoich systemach i założenie, że każde zarejestrowane auto musi mieć polisę.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku lub dowiedzieć się, czy jako posiadacz samochodu jesteś objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień – sprawdź bazę UFG, który udostępnia na swojej stronie informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Więcej artykułów i porad

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, możesz to zrobić w […]

więcej