Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to wiąże i jaka jest kara za brak OC.

Zobacz, jakie są aktualne kary za brak OC w 2021 tutaj.

Brak ważnego OC w Polsce

Zgodnie z art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jednym z rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność cywilna dotyczy tu ewentualnych szkód powstałych w związku z ruchem tych pojazdów.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia. Na jej podstawie osoba, która opłaca składki, korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Czas trwania i zakres OC musi odpowiadać przepisom ustawy o ubezpieczeniach.

Kara za brak OC jest wysoka – nie warto ryzykować

Jeśli poszukujesz OC komunikacyjnego, sprawdź koniecznie naszą ofertę na kioskpolis.pl. Porównaj oferty ubezpieczycieli i wybierz najlepszy pakiet OC z NNW lub Assistance. Wybierając odpowiednią polisę pamiętaj jednak, że umowa z ubezpieczycielem nie może obejmować okresu poprzedzającego jej zawarcie, tzn. nie możesz ubezpieczyć się wstecz.

CZY WIESZ, ŻE..?

Każda reguła ma swoje wyjątki i tak samo jest z obowiązkowym OC. W Polsce brak obowiązku ubezpieczenia dotyczy członków sił zbrojnych państw obcych oraz ich personelu cywilnego, będących posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych.

Czy w wyjątkowych przypadkach brak OC jest uzasadniony?

W Polsce przestępstwem jest brak ważnego OC, a także ewentualna jazda bez ważnego OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami polisę ubezpieczeniową musi posiadać więc każdy zarejestrowany samochód. W tym przypadku bez znaczenia są:

  • stan techniczny pojazdu – zarówno auto sprawne, które porusza się po drodze, jak i uszkodzone – stojące np. przez dłuższy czas w garażu, muszą mieć ważne OC,
  • sposób użytkowania pojazdu – auta wykorzystywane w działalności gospodarczej, do przewozu większej liczby osób czy, po prostu, w celach prywatnych – wszystkie muszą być objęte obowiązkową polisą ubezpieczeniową,
  • czasowe wycofanie z ruchu – w przypadku zgłoszenia czasowego wycofania z ruchu, opłacający składki ubezpieczeniowe może wnioskować o proporcjonalne obniżenie składki ubezpieczeniowej, która jednak nadal jest obowiązkowa.

 

Kara za brak OC w 2018 roku

Wiedząc, że już samo posiadanie zarejestrowanego pojazdu (niezależnie od jego stanu technicznego czy faktycznego czasu użytkowania) wiąże się z opłacaniem OC, sprawdź, jaki jest aktualny taryfikator kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Pamiętaj, że wysokości opłat karnych są uzależnione od pewnych czynników.

Na wysokość kar za brak OC wpływają:

  • rodzaj pojazdu – w przypadku aut osobowych jest to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – 3-krotność; pozostałe pojazdy – 1/3,
  • czas pozostawania bez OC – na wysokość kary wpływ ma długość okresu pozostawania bez OC w danym roku kalendarzowym; do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej; 4-14 dni – 50%; powyżej 14 dni – 100%, czyli pełna opłata karna,
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli – w 2018 roku jest to 2100 zł brutto.

Jaka jest kara za brak OC? Tabela stawek

Na podstawie informacji, które dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, skonstruowaliśmy tabelę z karami za brak OC w 2018 roku. Poniższa tabela zawiera stawki opłaty karnej w zależności od długości opóźnienia dla wszystkich rodzajów pojazdów (od osobowych, przez ciężarowe, ciągniki, autobusy, aż do pozostałych), a także gradację – 100%, 50% i 20%.

Kary za brak OC w 2018 roku
% opłatysamochody osobowesamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusypozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia4 200 zł6 300 zł700 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia2 100 zł3 150 zł350 zł
20% – do 3 dni opóźnienia840 zł1 260 zł140 zł

 

Brak OC – kara surowa, ale i… nieuchronna

Warto wspomnieć, że kary finansowe za łamanie przepisów są nie tylko dość surowe, co pokazuje powyższa tabela, ale także nieuchronne. Co to oznacza w praktyce?

Brak OC może zostać ujawniony np. podczas stłuczki drogowej

Pierwszym przykładem jest jazda bez ważnego OC i spowodowanie wypadku lub kolizji. Policja, która przyjedzie na miejsce zdarzenia drogowego, od razu stwierdzi Twój brak dokumentu. Drugim przykładem jest Twój brak OC i ujawnienie tego faktu przez samo UFG. Jak to możliwe? Za sprawą „wirtualnego policjanta”, czyli weryfikacji, którą jest w stanie przeprowadzić sam Fundusz. Podstawą są tu bazy informacyjne, które UFG posiada w swoich systemach i założenie, że każde zarejestrowane auto musi mieć polisę.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku lub dowiedzieć się, czy jako posiadacz samochodu jesteś objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień – sprawdź bazę UFG, który udostępnia na swojej stronie informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani tylko do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie zapewnia jednak wsparcia w razie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe. Z tego względu sporo osób decyduje się zainwestować w dodatkowe AutoCasco. Wiele towarzystw posiada […]

więcej
Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Koszt OC/AC kształtuje kilka czynników. Kupujesz auto? Wybierz mniejszą pojemność silnika. Pojazdu nie rejestruj na siebie – bądź współwłaścicielem z doświadczonym kierowcą. W adresie podaj mniejszą miejscowość. Po co to wszystko? Aby zaoszczędzić na polisie kilkadziesiąt, a nawet […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC samochodu a motocykla! Niezależnie […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej