Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

4.9/5 - (Ocen: 44)

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to wiąże i jaka jest kara za brak OC.

Zobacz, jakie są aktualne kary za brak OC w 2021 tutaj.

Brak ważnego OC w Polsce

Zgodnie z art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jednym z rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność cywilna dotyczy tu ewentualnych szkód powstałych w związku z ruchem tych pojazdów.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia. Na jej podstawie osoba, która opłaca składki, korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Czas trwania i zakres OC musi odpowiadać przepisom ustawy o ubezpieczeniach.

Kara za brak OC jest wysoka – nie warto ryzykować

Jeśli poszukujesz OC komunikacyjnego, sprawdź koniecznie naszą ofertę na kioskpolis.pl. Porównaj oferty ubezpieczycieli i wybierz najlepszy pakiet OC z NNW lub Assistance. Wybierając odpowiednią polisę pamiętaj jednak, że umowa z ubezpieczycielem nie może obejmować okresu poprzedzającego jej zawarcie, tzn. nie możesz ubezpieczyć się wstecz.

CZY WIESZ, ŻE..?

Każda reguła ma swoje wyjątki i tak samo jest z obowiązkowym OC. W Polsce brak obowiązku ubezpieczenia dotyczy członków sił zbrojnych państw obcych oraz ich personelu cywilnego, będących posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych.

Czy w wyjątkowych przypadkach brak OC jest uzasadniony?

W Polsce przestępstwem jest brak ważnego OC, a także ewentualna jazda bez ważnego OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami polisę ubezpieczeniową musi posiadać więc każdy zarejestrowany samochód. W tym przypadku bez znaczenia są:

  • stan techniczny pojazdu – zarówno auto sprawne, które porusza się po drodze, jak i uszkodzone – stojące np. przez dłuższy czas w garażu, muszą mieć ważne OC,
  • sposób użytkowania pojazdu – auta wykorzystywane w działalności gospodarczej, do przewozu większej liczby osób czy, po prostu, w celach prywatnych – wszystkie muszą być objęte obowiązkową polisą ubezpieczeniową,
  • czasowe wycofanie z ruchu – w przypadku zgłoszenia czasowego wycofania z ruchu, opłacający składki ubezpieczeniowe może wnioskować o proporcjonalne obniżenie składki ubezpieczeniowej, która jednak nadal jest obowiązkowa.

 

Kara za brak OC w 2018 roku

Wiedząc, że już samo posiadanie zarejestrowanego pojazdu (niezależnie od jego stanu technicznego czy faktycznego czasu użytkowania) wiąże się z opłacaniem OC, sprawdź, jaki jest aktualny taryfikator kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Pamiętaj, że wysokości opłat karnych są uzależnione od pewnych czynników.

Na wysokość kar za brak OC wpływają:

  • rodzaj pojazdu – w przypadku aut osobowych jest to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – 3-krotność; pozostałe pojazdy – 1/3,
  • czas pozostawania bez OC – na wysokość kary wpływ ma długość okresu pozostawania bez OC w danym roku kalendarzowym; do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej; 4-14 dni – 50%; powyżej 14 dni – 100%, czyli pełna opłata karna,
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli – w 2018 roku jest to 2100 zł brutto.

Jaka jest kara za brak OC? Tabela stawek

Na podstawie informacji, które dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, skonstruowaliśmy tabelę z karami za brak OC w 2018 roku. Poniższa tabela zawiera stawki opłaty karnej w zależności od długości opóźnienia dla wszystkich rodzajów pojazdów (od osobowych, przez ciężarowe, ciągniki, autobusy, aż do pozostałych), a także gradację – 100%, 50% i 20%.

Kary za brak OC w 2018 roku
% opłatysamochody osobowesamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusypozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia4 200 zł6 300 zł700 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia2 100 zł3 150 zł350 zł
20% – do 3 dni opóźnienia840 zł1 260 zł140 zł

 

Brak OC – kara surowa, ale i… nieuchronna

Warto wspomnieć, że kary finansowe za łamanie przepisów są nie tylko dość surowe, co pokazuje powyższa tabela, ale także nieuchronne. Co to oznacza w praktyce?

Brak OC może zostać ujawniony np. podczas stłuczki drogowej

Pierwszym przykładem jest jazda bez ważnego OC i spowodowanie wypadku lub kolizji. Policja, która przyjedzie na miejsce zdarzenia drogowego, od razu stwierdzi Twój brak dokumentu. Drugim przykładem jest Twój brak OC i ujawnienie tego faktu przez samo UFG. Jak to możliwe? Za sprawą „wirtualnego policjanta”, czyli weryfikacji, którą jest w stanie przeprowadzić sam Fundusz. Podstawą są tu bazy informacyjne, które UFG posiada w swoich systemach i założenie, że każde zarejestrowane auto musi mieć polisę.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku lub dowiedzieć się, czy jako posiadacz samochodu jesteś objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień – sprawdź bazę UFG, który udostępnia na swojej stronie informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

5/5 – (Ocen: 1) Masz samochód ubezpieczony w PZU i właśnie przytrafił Ci się wypadek lub inna nieprzyjemna sytuacja na drodze? Nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić, by na pewno otrzymać odszkodowanie oraz należytą pomoc? Wyjaśniamy, jak wygląda […]

więcej
Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

5/5 – (Ocen: 1) Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo […]

więcej
Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

5/5 – (Ocen: 1) Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

4.9/5 – (Ocen: 10) Z czego wynikają różnice w cenie OC, co wpływa na wysokość składki? Ile zapłacisz w zależności od zakresu ubezpieczenia i czy warto decydować się na opcje dodatkowe? Rynek jest pełen propozycji – sprawdź na […]

więcej