Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to wiąże i jaka jest kara za brak OC.

Brak ważnego OC w Polsce

Zgodnie z art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jednym z rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność cywilna dotyczy tu ewentualnych szkód powstałych w związku z ruchem tych pojazdów.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia. Na jej podstawie osoba, która opłaca składki, korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Czas trwania i zakres OC musi odpowiadać przepisom ustawy o ubezpieczeniach.

Kara za brak OC jest wysoka – nie warto ryzykować

Jeśli poszukujesz OC komunikacyjnego, sprawdź koniecznie naszą ofertę na kioskpolis.pl. Porównaj oferty ubezpieczycieli i wybierz najlepszy pakiet OC z NNW lub Assistance. Wybierając odpowiednią polisę pamiętaj jednak, że umowa z ubezpieczycielem nie może obejmować okresu poprzedzającego jej zawarcie, tzn. nie możesz ubezpieczyć się wstecz.

CZY WIESZ, ŻE..?

Każda reguła ma swoje wyjątki i tak samo jest z obowiązkowym OC. W Polsce brak obowiązku ubezpieczenia dotyczy członków sił zbrojnych państw obcych oraz ich personelu cywilnego, będących posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych.

Czy w wyjątkowych przypadkach brak OC jest uzasadniony?

W Polsce przestępstwem jest brak ważnego OC, a także ewentualna jazda bez ważnego OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami polisę ubezpieczeniową musi posiadać więc każdy zarejestrowany samochód. W tym przypadku bez znaczenia są:

  • stan techniczny pojazdu – zarówno auto sprawne, które porusza się po drodze, jak i uszkodzone – stojące np. przez dłuższy czas w garażu, muszą mieć ważne OC,
  • sposób użytkowania pojazdu – auta wykorzystywane w działalności gospodarczej, do przewozu większej liczby osób czy, po prostu, w celach prywatnych – wszystkie muszą być objęte obowiązkową polisą ubezpieczeniową,
  • czasowe wycofanie z ruchu – w przypadku zgłoszenia czasowego wycofania z ruchu, opłacający składki ubezpieczeniowe może wnioskować o proporcjonalne obniżenie składki ubezpieczeniowej, która jednak nadal jest obowiązkowa.

 

Kara za brak OC w 2018 roku

Wiedząc, że już samo posiadanie zarejestrowanego pojazdu (niezależnie od jego stanu technicznego czy faktycznego czasu użytkowania) wiąże się z opłacaniem OC, sprawdź, jaki jest aktualny taryfikator kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Pamiętaj, że wysokości opłat karnych są uzależnione od pewnych czynników.

Na wysokość kar za brak OC wpływają:

  • rodzaj pojazdu – w przypadku aut osobowych jest to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – 3-krotność; pozostałe pojazdy – 1/3,
  • czas pozostawania bez OC – na wysokość kary wpływ ma długość okresu pozostawania bez OC w danym roku kalendarzowym; do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej; 4-14 dni – 50%; powyżej 14 dni – 100%, czyli pełna opłata karna,
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli – w 2018 roku jest to 2100 zł brutto.

Jaka jest kara za brak OC? Tabela stawek

Na podstawie informacji, które dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, skonstruowaliśmy tabelę z karami za brak OC w 2018 roku. Poniższa tabela zawiera stawki opłaty karnej w zależności od długości opóźnienia dla wszystkich rodzajów pojazdów (od osobowych, przez ciężarowe, ciągniki, autobusy, aż do pozostałych), a także gradację – 100%, 50% i 20%.

Kary za brak OC w 2018 roku
% opłaty samochody osobowe samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy pozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia 4 200 zł 6 300 zł 700 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia 2 100 zł 3 150 zł 350 zł
20% – do 3 dni opóźnienia 840 zł 1 260 zł 140 zł

 

Brak OC – kara surowa, ale i… nieuchronna

Warto wspomnieć, że kary finansowe za łamanie przepisów są nie tylko dość surowe, co pokazuje powyższa tabela, ale także nieuchronne. Co to oznacza w praktyce?

Brak OC może zostać ujawniony np. podczas stłuczki drogowej

Pierwszym przykładem jest jazda bez ważnego OC i spowodowanie wypadku lub kolizji. Policja, która przyjedzie na miejsce zdarzenia drogowego, od razu stwierdzi Twój brak dokumentu. Drugim przykładem jest Twój brak OC i ujawnienie tego faktu przez samo UFG. Jak to możliwe? Za sprawą „wirtualnego policjanta”, czyli weryfikacji, którą jest w stanie przeprowadzić sam Fundusz. Podstawą są tu bazy informacyjne, które UFG posiada w swoich systemach i założenie, że każde zarejestrowane auto musi mieć polisę.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku lub dowiedzieć się, czy jako posiadacz samochodu jesteś objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień – sprawdź bazę UFG, który udostępnia na swojej stronie informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Czy wiesz, że ubezpieczyciel ma prawo domagać się od sprawcy wypadku rekompensaty kosztów poniesionych przy likwidacji szkody? Właśnie do tego służy regres ubezpieczeniowy. Sprawdź, czym dokładnie jest i jak można się przed nim bronić!

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej