Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i otrzymać od niego zwrot ubezpieczenia OC. Zwrot składki OC jest jednak możliwy tylko w wyjątkowych okolicznościach i z odpowiednim uzasadnieniem. Warto się jednak o nie ubiegać, jeśli w danej sytuacji jest to możliwe, gdyż każdy konsument jest tutaj chroniony szczegółowymi przepisami prawa, do których każde z koncesjonowanych towarzystw ubezpieczeniowych musi się dopasować. Nie masz czasu na zagłębianie się w Ustawę? W naszym artykule znajdziesz więc odpowiedź, kiedy i jak zwrócić OC!

Kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w Ustawie OC, która precyzyjnie wskazuje sytuacje, w których możemy starać się o zwrot składki z ubezpieczenia OC. Jest to możliwe poprzez rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem i może nastąpić w kilku sytuacjach.

1.   Gdy wyrejestrujemy pojazd

Twój samochód został skradziony, doszło do szkody całkowitej albo pojazd trafił do stacji zajmującej się rozbiórką pojazdów? W takiej sytuacji musimy udokumentować, że zaistniała zupełna i trwała jego utrata. Po wyrejestrowaniu pojazdu, możemy ubiegać się o zwrot składki za wszystkie dni – począwszy od daty wyrejestrowania pojazdu, aż do końca okresu ubezpieczenia.

2.   Gdy odstępujemy od umowy zawieranej na odległość

Jeśli zawarliśmy umowę przez telefon czy internet, mamy prawo odstąpienia od niej przez 30 dni od daty zawarcia. Składka została zapłacona, ale umowa jeszcze się nie rozpoczęła, a Tobie udało się znaleźć lepszą ofertę? Możesz ubiegać się o jej zwrot!

3.   Gdy rezygnujemy z automatycznie odnowionej umowy

Na podstawie art. 28a Ustawy OC, możemy ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC, kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia. Jeśli umowa została automatycznie odnowiona i opłacona, a Ty znalazłeś tanie OC u innego ubezpieczyciela, możesz wnieść wniosek o rozwiązanie umowy i otrzymać zwrot składki.

Zwrot za ubezpieczenie OC w powyższych sytuacjach należy się obligatoryjnie, więc towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma wyboru i musi wyjść naprzeciw klientowi. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw należy złożyć właściwy wniosek o zwrot składki OC i prawidłowo udokumentować powód oraz podstawę prawną. Wtedy nie powinno być problemu, a każdy z ubezpieczycieli szybko zwróci pieniądze.

To, jakie dokumenty do zwrotu składki OC są niezbędne, jest zależne od tego, jaka sytuacja zaszła. Jeśli jest to wypowiedzenie podwójnego OC, trzeba będzie dostarczyć dokumenty potwierdzające, że auto zostało ubezpieczone dwukrotnie. Jeśli zaś zwrot należy się, gdyż auto zostało wyrejestrowane, należy udokumentować to odpowiednimi dokumentami z właściwego urzędu.

Porównywarka OC AC pozwoli na szybkie odnalezienie optymalnej polisy ubezpieczeniowej, więc jeśli chce się rozwiązać umowę z poprzednim ubezpieczycielem, warto się do tego dobrze przygotować. Ubezpieczenia OC, a nawet OC krótkoterminowe można znaleźć dzięki porównywarce Kioskpolis.pl nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Można w ten sposób porównać wszystkie z najlepszych ofert dostępnych na rynku, a ponadto sprawdzić, która będzie najlepsza w konkretnej sytuacji. Zakup polisy online okazje się bardzo opłacalny, gdyż poza oszczędnością pieniędzy zyskuje się też oszczędność czasu, gdyż nie trzeba udawać się do biura ubezpieczyciela.

Jak zwrócić OC?

Po złożeniu prawidłowego wniosku, zwrot za ubezpieczenie OC nastąpi na konto bankowe. Ubezpieczyciel prawdopodobnie poinformuje o dokładnej procedurze właściwą dla siebie drogą – na przykład mailowo lub telefonicznie.

Ile się czeka na zwrot składki OC?

To, ile czeka się na zwrot składki OC, jest zależne od ubezpieczyciela, jednak termin jest ograniczony prawnie. Często zwrot następuje nawet szybciej, choć w wyjątkowych okolicznościach może się on przedłużyć.  Chcąc, by wszystko nastąpiło jak najszybciej, trzeba zadbać, by prawidłowo wypełnić wniosek, by nie trzeba go było korygować.

Jak zwrócić OC?

Zwrot za ubezpieczenie OC powinien nastąpić w ciągu 14 dni po tym, jak ubezpieczyciel otrzyma od nas informację o wypowiedzeniu umowy, złomowaniu czy wyrejestrowaniu pojazdu. W dużej mierze od nas zależy więc, kiedy dostarczymy niezbędne dokumenty. Aby proces przebiegł sprawnie, wniosek o zwrot ubezpieczenia OC powinien zawierać wyszczególniony powód, zapis Ustawy na podstawie którego wnioskujemy o zwrot składki i dokumenty, takie jak kopia lub skan potwierdzenia z wydziału komunikacji, że pojazd został wyrejestrowany. W piśmie powinna tez zostać wskazana data, z którą tego wypowiedzenia dokonujemy, a praktycznym posunięciem jest też umieszczenie numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.

Jak obliczyć zwrot składki OC?

Wysokość należnego zwrotu składki OC skalkuluje ubezpieczyciel. Zrobi to na podstawie obliczenia proporcji czasu, w której właściciel pojazdu realnie korzystał z polisy i uwzględni, kiedy rzeczywiście polisa przestała być wykorzystywana.  Zwrot będzie w kwocie proporcjonalnej do ceny rocznej polisy OC.

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Wielu klientów rezygnuje z przywileju otrzymania należnej sumy, ponieważ nie zna swoich praw lub po prostu nie wie, jak zwrócić OC. Jak widzisz, wcale nie jest to trudne ani pracochłonne! Wystarczy stworzyć krótki wniosek lub skorzystać z gotowego formularza, aby otrzymać należną sumę zwrotu. Czy warto? Oczywiście! To Twoje pieniądze, które możesz przeznaczyć np. na zakup ubezpieczenia Assistance. Takie posunięcie jest także polecane wszystkim, którzy posiadają podwójne OC, które wcale nie zapewnia większej ochrony. Zamiast tego lepiej zdecydować się na ubezpieczenie AC albo wybrać pakiet zawierający OC, AC i ubezpieczenie NNW.

Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych ofert, jednak na Kioskpolis.pl można je bezpośrednio ze sobą porównać. To właśnie dzięki porównywarce uwzględniającej precyzyjnie parametry osoby ubezpieczanej można wyselekcjonować oferty tych towarzystw, które są w stanie zagwarantować najlepszą cenę za ubezpieczenie.

Jak widzisz, zwrot ubezpieczenia OC jest możliwy. Już wiesz, kiedy i jak ubiegać się o odzyskanie części zapłaconych składek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, sięgnij do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, gdzie znajdziesz wszelkie szczegóły na ten temat!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Przepisanie ubezpieczenia OC warto zrobić jak najszybciej. Szczegółowe informacje, jak szybko trzeba to zrobić, regulowane są przepisami prawa. […]

więcej
Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym świadczeniem komunikacyjnym. Wysokość jej składki nie jest jednak uśredniona – towarzystwa obliczają ją indywidualnie dla każdego klienta. Często cena okazuje się dość wysoka, ale istnieje kilka skutecznych metod na to, by płacić mniej. […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jazda na rowerze cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego! Jest sportem mającym pozytywny wpływ na zdrowie, o stosunkowo niewielkim „progu wejścia” – do jazdy nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wystarczy odpowiedni sprzęt, który można kupić w […]

więcej