Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Kalkulator OC
Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i otrzymać od niego zwrot ubezpieczenia OC. Nie masz czasu na zagłębianie się w Ustawę? W naszym artykule znajdziesz więc odpowiedź, kiedy i jak zwrócić OC!

Kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w Ustawie OC, która precyzyjnie wskazuje sytuacje, w których możemy starać się o zwrot składki z ubezpieczenia OC. Jest to możliwe poprzez rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem i może nastąpić w kilku sytuacjach.

1.   Gdy wyrejestrujemy pojazd

Twój samochód został skradziony, doszło do szkody całkowitej albo pojazd trafił do stacji zajmującej się rozbiórką pojazdów? W takiej sytuacji musimy udokumentować, że zaistniała zupełna i trwała jego utrata. Po wyrejestrowaniu pojazdu, możemy ubiegać się o zwrot składki za wszystkie dni – począwszy od daty wyrejestrowania pojazdu, aż do końca okresu ubezpieczenia.

2.   Gdy odstępujemy od umowy zawieranej na odległość

Jeśli zawarliśmy umowę przez telefon czy internet, mamy prawo odstąpienia od niej przez 30 dni od daty zawarcia. Składka została zapłacona, ale umowa jeszcze się nie rozpoczęła, a Tobie udało się znaleźć lepszą ofertę? Możesz ubiegać się o jej zwrot!

3.   Gdy rezygnujemy z automatycznie odnowionej umowy

Na podstawie art. 28a Ustawy OC, możemy ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC, kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia. Jeśli umowa została automatycznie odnowiona i opłacona, a Ty znalazłeś tanie OC u innego ubezpieczyciela, możesz wnieść wniosek o rozwiązanie umowy i otrzymać zwrot składki.

Jak zwrócić OC?

Jak zwrócić OC?

Zwrot za ubezpieczenie OC powinien nastąpić w ciągu 14 dni po tym, jak ubezpieczyciel otrzyma od nas informację o wypowiedzeniu umowy, złomowaniu czy wyrejestrowaniu pojazdu. W dużej mierze od nas zależy więc, kiedy dostarczymy niezbędne dokumenty. Aby proces przebiegł sprawnie, wniosek o zwrot ubezpieczenia OC powinien zawierać wyszczególniony powód, zapis Ustawy na podstawie którego wnioskujemy o zwrot składki i dokumenty, takie jak kopia lub skan potwierdzenia z wydziału komunikacji, że pojazd został wyrejestrowany. W piśmie powinna tez zostać wskazana data, z którą tego wypowiedzenia dokonujemy, a praktycznym posunięciem jest też umieszczenie numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Wielu klientów rezygnuje z przywileju otrzymania należnej sumy, ponieważ nie zna swoich praw lub po prostu nie wie, jak zwrócić OC. Jak widzisz, wcale nie jest to trudne ani pracochłonne! Wystarczy stworzyć krótki wniosek lub skorzystać z gotowego formularza, aby otrzymać należną sumę zwrotu. Czy warto? Oczywiście! To Twoje pieniądze, które możesz przeznaczyć np. na zakup ubezpieczenia Assistance. Takie posunięcie jest także polecane wszystkim, którzy posiadają podwójne OC, które wcale nie zapewnia większej ochrony. Zamiast tego lepiej zdecydować się na ubezpieczenie AC albo wybrać pakiet zawierający OC, AC i ubezpieczenie NNW.

Jak widzisz, zwrot ubezpieczenia OC jest możliwy. Już wiesz, kiedy i jak ubiegać się o odzyskanie części zapłaconych składek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, sięgnij do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, gdzie znajdziesz wszelkie szczegóły na ten temat!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

Hulajnogi i rowery elektryczne mogą osiągać całkiem duże prędkości. Coraz częściej słyszy się o kolizjach drogowych z udziałem takich pojazdów. Ubezpieczalnie dostosowały się więc do potrzeb rynku, dodając do swoich ofert OC dla ekocyklistów. Wyjaśniamy, co warto o […]

więcej
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej
Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz […]

więcej
Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym świadczeniem komunikacyjnym. Wysokość jej składki nie jest jednak uśredniona – towarzystwa obliczają ją indywidualnie dla każdego klienta. Często cena okazuje się dość wysoka, ale istnieje kilka skutecznych metod na to, by płacić mniej. […]

więcej