Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Kalkulator OC
Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i otrzymać od niego zwrot ubezpieczenia OC. Nie masz czasu na zagłębianie się w Ustawę? W naszym artykule znajdziesz więc odpowiedź, kiedy i jak zwrócić OC!

Kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w Ustawie OC, która precyzyjnie wskazuje sytuacje, w których możemy starać się o zwrot składki z ubezpieczenia OC. Jest to możliwe poprzez rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem i może nastąpić w kilku sytuacjach.

1.   Gdy wyrejestrujemy pojazd

Twój samochód został skradziony, doszło do szkody całkowitej albo pojazd trafił do stacji zajmującej się rozbiórką pojazdów? W takiej sytuacji musimy udokumentować, że zaistniała zupełna i trwała jego utrata. Po wyrejestrowaniu pojazdu, możemy ubiegać się o zwrot składki za wszystkie dni – począwszy od daty wyrejestrowania pojazdu, aż do końca okresu ubezpieczenia.

2.   Gdy odstępujemy od umowy zawieranej na odległość

Jeśli zawarliśmy umowę przez telefon czy internet, mamy prawo odstąpienia od niej przez 30 dni od daty zawarcia. Składka została zapłacona, ale umowa jeszcze się nie rozpoczęła, a Tobie udało się znaleźć lepszą ofertę? Możesz ubiegać się o jej zwrot!

3.   Gdy rezygnujemy z automatycznie odnowionej umowy

Na podstawie art. 28a Ustawy OC, możemy ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC, kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia. Jeśli umowa została automatycznie odnowiona i opłacona, a Ty znalazłeś tanie OC u innego ubezpieczyciela, możesz wnieść wniosek o rozwiązanie umowy i otrzymać zwrot składki.

Jak zwrócić OC?

Jak zwrócić OC?

Zwrot za ubezpieczenie OC powinien nastąpić w ciągu 14 dni po tym, jak ubezpieczyciel otrzyma od nas informację o wypowiedzeniu umowy, złomowaniu czy wyrejestrowaniu pojazdu. W dużej mierze od nas zależy więc, kiedy dostarczymy niezbędne dokumenty. Aby proces przebiegł sprawnie, wniosek o zwrot ubezpieczenia OC powinien zawierać wyszczególniony powód, zapis Ustawy na podstawie którego wnioskujemy o zwrot składki i dokumenty, takie jak kopia lub skan potwierdzenia z wydziału komunikacji, że pojazd został wyrejestrowany. W piśmie powinna tez zostać wskazana data, z którą tego wypowiedzenia dokonujemy, a praktycznym posunięciem jest też umieszczenie numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Czy warto ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?

Wielu klientów rezygnuje z przywileju otrzymania należnej sumy, ponieważ nie zna swoich praw lub po prostu nie wie, jak zwrócić OC. Jak widzisz, wcale nie jest to trudne ani pracochłonne! Wystarczy stworzyć krótki wniosek lub skorzystać z gotowego formularza, aby otrzymać należną sumę zwrotu. Czy warto? Oczywiście! To Twoje pieniądze, które możesz przeznaczyć np. na zakup ubezpieczenia Assistance. Takie posunięcie jest także polecane wszystkim, którzy posiadają podwójne OC, które wcale nie zapewnia większej ochrony. Zamiast tego lepiej zdecydować się na ubezpieczenie AC albo wybrać pakiet zawierający OC, AC i ubezpieczenie NNW.

Jak widzisz, zwrot ubezpieczenia OC jest możliwy. Już wiesz, kiedy i jak ubiegać się o odzyskanie części zapłaconych składek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, sięgnij do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, gdzie znajdziesz wszelkie szczegóły na ten temat!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

Zgodnie z prawem, każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Tyczy się to również samochodów wystawionych na sprzedaż. Zwykle polisy komunikacyjne obowiązują przez okres 12 miesięcy. W pewnych sytuacjach można jednak podpisać krótszą umowę – często decydują się na […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Przez codzienne zabieganie lub kłopoty finansowe nie dałeś rady na czas uregulować składki za ubezpieczenie? Spóźnialscy kierowcy muszą liczyć się w takiej sytuacji z różnymi konsekwencjami. Czy tracą wtedy ochronę? Wyjaśniamy, jak wygląda opłacanie OC po terminie i […]

więcej
Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, […]

więcej
Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Wszelkie ustalenia zawarte w umowie automatycznie przechodzą na nabywcę, jednak konieczne jest także przepisanie polisy OC. Dlaczego jest […]

więcej