Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

3.7/5 - (Ocen: 12)

Kupiłeś samochód za granicą? Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, by móc zarejestrować taki pojazd i legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i jakie opłaty za sprowadzone auto będziesz musiał uiścić, by otrzymać polskie tablice rejestracyjne! Formalności przy sprowadzaniu auta z zagranicy nie są skomplikowane, jednak pod warunkiem, że dokładnie zna się wszystkie procedury! Sprawdź, jak to zrobić, by nie narażać się na kary administracyjne.

Jak sprowadzić samochód do Polski?

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć, chcąc sprowadzić samochód do Polski, jest ubezpieczenie OC – bez niego nie możesz się legalnie poruszać po drogach tak w kraju, jak za granicą. Jeśli polisa sprzedającego już wygasła lub została wypowiedziana, musisz wykupić krótkoterminowe OC, które obowiązuje przez 30 dni – tyle czasu powinno wystarczyć Ci na przyjazd do Polski, przerejestrowanie pojazdu i wykupienie standardowego ubezpieczenia auta.  W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie ma możliwości, by przyjechać zza granicy bez ważnego ubezpieczenia OC. Według polskiego prawa każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć ważną polisę OC, taką jak ubezpieczenie krótkoterminowe, jeśli nie ma jeszcze standardowego lub ubezpieczenia ważnego na terenie całej Unii Europejskiej. Sprowadzenie auta z zagranicy i formalności z tym związane można więc załatwiać, gdy ma się już ubezpieczenie OC na miesiąc. Bez niego, właściciel pojazdu naraża się na bardzo wysokie grzywny sięgające nawet kilku tysięcy złotych, a w razie kontroli, trzeba do tego doliczyć koszty holowania na parking policyjny.

Istotna jest także kwestia tablic rejestracyjnych. Jeśli auto nie zostało jeszcze wyrejestrowane, możesz nim spokojnie jeździć przez 30 dni, co wystarczy na przyjechanie nim do Polski. Jeśli jednak poprzedni właściciel już je wyrejestrował, nie pozostaje Ci nic innego, jak sprowadzić je do kraju na lawecie. Są to kluczowe informacje dotyczące tego, jak sprowadzić auto z zagranicy. Trzeba do tego podejść z odpowiednią rzetelnością, gdyż jazda autem, które nie będzie zarejestrowane, w przypadku kontroli drogowej skończy się holowaniem na parking policyjny, a następnie kolejnymi konsekwencjami prawnymi. Trzeba oczywiście też pamiętać, że w takiej sytuacji nie posiada się ubezpieczenia OC, które w przypadku kolizji chroni przed koniecznością pokrywania strat z własnej kieszeni. Na Kioskpolis.pl można jednak porównać oferty najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku i w łatwy sposób nabyć takie, które będzie najlepsze w danej sytuacji. Kupno samochodu z zagranicy nie będzie więc problemem.

CIEKAWOSTKA

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w ubiegłym roku do Polski sprowadzono ponad 840 tys. samochodów z zagranicy. To spadek w porównaniu z rokiem poprzednim – w całym 2019 do Polski przyjechało ponad milion aut. Głównym kierunkiem pozostają Niemcy – zza naszej zachodniej granicy sprowadzono prawie 490 tys. pojazdów w 2020 roku.  Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. sprowadziliśmy z Niemiec 133 tys. używanych samochodów.

samochód sprowadzony z zagranicy

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

Rejestracja auta z zagranicy przebiega nieco inaczej, niż rejestracja auta krajowego. Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic wymaga też zorganizowania transportu na lawecie, o czym nowi właściciele muszą pamiętać. Żadne auto nie może poruszać się po drogach publicznych bez tablic rejestracyjnych, choć kierowcy mają tu pewne ułatwienie. Mogą oni wystąpić do urzędu z wnioskiem o wydanie tablic tymczasowych, na których można jeździć do momentu załatwienia pozostałych formalności.

Po zakupie nowego auta warto też rozejrzeć się za atrakcyjnym ubezpieczeniem. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych i wybranie propozycji najlepszej pod względem ceny i zakresu ochrony. Ubezpieczenie OC trzeba kupić zaraz po zakupie nowego auta z innego kraju, jeśli nie było ono ubezpieczone. Ubezpieczenie AC jest zaś opcjonalne, jednak warto sprawdzić różne propozycje za pomocą porównywarki, gdyż kupując je razem z obowiązkowym OC, można nieco zaoszczędzić.

Ile wynosi akcyza za sprowadzenie auta?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie akcyza stanowi największy koszt przy sprowadzaniu samochodu do Polski. Dlaczego? Jeśli Twoje auto posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 ccm, zapłacisz za nie 3,1% wartości znajdującej się na fakturze. Jeśli jednak pojemność będzie większa, podatek wyniesie aż 18,6% wartości auta, co stanowi już niemałą kwotę.

Na uiszczenie opłaty akcyzowej masz 14 dni od zakupu samochodu za granicą. W tym celu powinieneś udać się do najbliższego urzędu celnego, złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową, a następnie zapłacić na miejscu gotówką lub przelewem. Dopilnuj, aby urzędnik wystawił Ci odpowiednie zaświadczenie o opłaceniu akcyzy – bez tego nie zarejestrujesz auta w Polsce. Więcej o podatku od kupna samochodu znajdziesz tutaj.  Jak widać, to jaki jest koszt sprowadzenia auta z Niemiec lub innych krajów jest mocno powiązane z podatkami i różnego rodzaju daninami na rzecz instytucji państwowych. Akcyza nie jest jednak jedyną daniną, gdyż trzeba też pamiętać o kosztach związanych z rejestracją samochodu w polskim urzędzie.

Czy można sprowadzić auto starsze niż 10 lat?

Często pojawia się też pytanie, czy można sprowadzić auto starsze niż 10 lat. W ostatnich latach często pojawiały się pomysły, które miały usunąć z polskich dróg starsze samochody między innymi poprzez ograniczenie możliwości rejestrowania starszych pojazdów. Jedną z metod na to miałaby być kilkukrotnie wyższa akcyza w przypadku pojazdów mających więcej niż 10 lat. Aktualnie jednak takie ograniczenia nie istnieją, więc można kupować i rejestrować samochody starsze niż 10 lat bez konieczności szukania możliwości rejestrowania ich na żółte tablice. To skąd sprowadzić auto do kraju jest zależne od tego, czego się szuka, jednak najprościej pod względem formalnym będzie sprowadzać samochody z terenu Unii Europejskiej. Ze względu na wspólny rynek, załatwienie wszelkich formalności nie będzie stanowiło żadnego kłopotu. Odpowiadając na pytanie, czy można sprowadzić auto na części, także można to potwierdzić, jednak trzeba pamiętać o szczegółach.

Najłatwiej jest po prostu sprowadzać auto rozłożone na części i kupione w legalnym źródle, co jest potwierdzone fakturami. Jeśli auto będzie rozbite, ale sprowadzone tylko jako uszkodzone, trzeba będzie je normalnie rejestrować, a potem wyrejestrować, co wiąże się z koniecznością załatwiania wszystkich dokumentów. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Z którego kraju najbezpieczniej sprowadzić auto?

Kierunków, z których Polacy sprowadzają auta, jest sporo. Najpopularniejszym krajem są jednak Niemcy, ze względu na ogromny rynek, na którym można znaleźć tanie auta w dobrym stanie. Niewątpliwie jest to bezpieczny kierunek ze względu na to, że historię niemieckich aut można łatwo sprawdzić. To powinno być kluczowe, wybierając kraj, z które ściąga się auta. Szukając odpowiedzi na pytanie, z którego kraju najbezpieczniej sprowadzić auta, najlepiej odpowiedzieć sobie odwrotnie. Nie należy sprowadzać aut z krajów, w których są problemy z rzetelnym zweryfikowaniem historii auta.

Sprawdź ceny OC i AC

Auto sprowadzone – jakie formalności trzeba załatwić?

Samochód sprowadzony z zagranicy i formalności, które trzeba załatwić to opłacenie akcyzy, a także rejestracja pojazdu w polskich urzędach. Jeśli uiściło się już opłatę i ma się w ręku odpowiedni dokument, który to potwierdza, można przejść do rejestracji samochodu. Trzeba jednak wiedzieć, jakie dokumenty powinien mieć sprowadzony samochód, gdyż jeśli ich nie ma, sprawa mocno się skomplikuje.

Jakie dokumenty powinien mieć sprowadzony samochód?

To, jakie dokumenty do rejestracji musi mieć auto, jest związane z konkretnymi procedurami. Jeśli właściciel pojazdu ich nie ma, będzie miał problem z rejestracją. Do rejestracji trzeba mieć przede wszystkim dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i umowę potwierdzającą nabycie pojazdu drogą kupna. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone, jeśli rejestruje się pojazd w polskim urzędzie.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy krok po kroku

1. Zacznij od przetłumaczenia wymaganych dokumentów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz umowy kupna-sprzedaży. Skorzystaj w tym celu z usługi tłumacza przysięgłego.

UWAGA

Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, o ile został wydany w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub kraju przynależącym do EFTA.

2. Opłać akcyzę.

3. Przeprowadź badanie techniczne pojazdu.

4. Odwiedź wydział komunikacji najbliższego urzędu miasta, zabierając ze sobą:

  • przetłumaczone dokumenty,

  • zagraniczne tablice rejestracyjne,

  • potwierdzenie opłacenia akcyzy,

  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,

  • dowód osobisty.

5. Ureguluj opłaty urzędowe – ich kwoty podaliśmy poniżej.

6. Po otrzymaniu czasowego pozwolenia i „czerwonych tablic rejestracyjnych” wykup roczną polisę OC.

7. Po 15 dniach odwiedź urząd i odbierz białą tablicę rejestracyjną, nalepki identyfikacyjne oraz miękki dowód rejestracyjny.

8. Po ok. 30 dniach odbierz twardy dowód rejestracyjny – urząd powinien powiadomić Cię o tym, że dokument jest już gotowy.

samochód kupiony za granicą

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Podstawową formalnością, którą należy dopełnić po zakupie samochodu z zagranicy jest złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub dzielnicy (w przypadku dużego miasta, np. Warszawy). Pierwsza rejestracja auta z zagranicy wymaga skompletowania wszystkich dokumentów i informacji. Wniosek powinien zawierać informacje na temat marki samochodu, modelu, roku produkcji, numeru identyfikacyjnego VIN lub numeru nadwozia, silnika pojazdu, rodzaju i przeznaczenia auta oraz dotychczasowy numer rejestracyjny.

Jeżeli pojazd posiada kilku właścicieli, do urzędu musi przyjść każdy z nich – chyba, że posiadają pełnomocników. Ostateczną decyzję o czasowej rejestracji, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, otrzymuje się po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba także ubezpieczyć pojazd. Pełna rejestracja następuje zazwyczaj po ok. miesiącu. Należy wówczas stawić się w urzędzie ponownie, pokazać pozwolenie czasowe oraz ważną polisę OC. Potem wydawany jest nowy dowód rejestracyjny.

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Mając wszystkie dokumenty rejestracja samochodu z zagranicy, potrwa od 10 do 14 dni. Na początku urząd wyda tak zwany miękki dowód rejestracyjny, a następnie będzie trzeba jeszcze poczekać około jednego miesiąca na stały dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Przy wydawaniu stałego dowodu rejestracyjnego urzędnik wyda także naklejki homologacyjne, które umieszcza się na szybie zarejestrowanego pojazdu. Osoby martwiące się, że będą musiały udać się do urzędu właściwego dla adresu zameldowania, nie muszą się o oto obawiać. To, do którego urzędu trzeba się udać, jest zależne od adresu zamieszkania, a nie zameldowania.

Mając już zarejestrowany samochód, warto też kupić ubezpieczenie NNW samochodu. Na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele porównań ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych z tego zakresu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch kwestii:

  • wartości samochodu,
  • pojemności skokowej silnika pojazdu.

Obecnie w Polsce istnieją dwie stawki akcyzy na auta:

  • 3,1% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Opłaty za sprowadzone auto – ile zapłacisz?

Koszt rejestracji samochodu kupionego za granicą niestety może naprawdę nadszarpnąć Twój budżet – chociażby za sprawą wysokiej opłaty akcyzowej, o której wspomnieliśmy powyżej. Oto pozostałe koszty, które musisz ponieść, by sfinalizować cały proces rejestracji takiego auta w Polsce:

  • badanie techniczne – jeśli w samochodzie nie wykonywano żadnych modyfikacji konstrukcyjnych, zapłacisz za nie 98 zł. O tym, jak przebiega przegląd, przeczytasz tutaj: przegląd samochodu ,

  • tłumaczenie dokumentów – ok. 150 zł,

  • karta pojazdu – 75 zł,

  • polskie tablice rejestracyjne – 80 zł,

  • dowód rejestracyjny – 54 zł,

  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

  • nalepka kontrolna – 18,50 zł,

  • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,

  • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Jeśli wszystko pójdzie bez większych komplikacji, za całość (bez opłaty akcyzowej) zapłacisz nieco ponad 500 zł.

Reasumując, całość, bez opłaty akcyzyjnej, wyniesie około 505 zł. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest więc bardzo droga. Koszty rejestracji samochodu z zagranicy są na tyle niewielkie, że często opłaca się poszukać aut za naszą zachodnią granicą. Sprawa nieco się komplikuje, gdy chodzi o auta o mocnych silnikach, które podlegają wyższej akcyzie, jednak przy autach o silnikach do 2000 cm3 koszty są bardzo niskie. Opłaty za rejestrację samochodu z zagranicy w samych urzędach, poza Urzędem Skarbowym są znikome w stosunku do kosztu zakupu auta.

Porównaj oferty OC i AC

Co jeszcze warto wiedzieć o opłatach za sprowadzone auto? Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule: Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu z Niemiec.

Wiedząc, co potrzebne do rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy musi mieć kierowca, warto też zastanowić się nad ubezpieczeniem. Po nabyciu nowego pojazdu trzeba liczyć się z tym, że cena obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie nieco wyższa. To samo może dotyczyć AC, którego cena jest zależna od wartości pojazdu. Opłaca się więc sprawdzić najlepsze oferty na rynku w Kiokspolis.pl, by móc kupić atrakcyjne pod względem ceny i zakresu ochrony ubezpieczenie.

Przeczytaj również nasz poradnik dotyczący złomowania samochodu – jak przebiegają formalności.

Pamiętaj, że najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz wykupić ubezpieczenie samochodu. To procedura wymagana przez prawo oraz ochrona dla Ciebie w przypadku potencjalnego wypadku czy kolizji. Sprawdź nasz kalkulator OC, który pomoże Ci znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance. Korzystając z naszej porównywarki ubezpieczenia OC, możesz dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne ubezpieczenia online i wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.  

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

    Adam
    - -

    Witam bardzo serdecznie. Mam prośbę o wyjaśnienie jak sprawa się ma jeśli sprowadzę auto kupione na aukcji w singapurze jako osoba prywatna a następnie wyślę je do wielkiej brytani czy w polsce też czekają mnie jakieś dodatkowe opłaty
    Z góry serdecznie dziękuje za informację

      Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z najbliższym urzędem skarbowym.

    Robert
    - -

    Czy osoba niepełnosprawna ma jakieś ulgi związane z opłatami za auto sprowadzone z zagranicy i rejestracjæ

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Z dostępnych źródeł wynika, że osoby niepełnosprawne są jedynie zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

    Tomasz
    - -

    Witam,
    a jak wygląda sprawa z VAT jeśli się kupuje przykładowo z niemieckiego komisu czy warsztatu?
    Dziękuje i pozdrawiam

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,

      W takim przypadku najlepiej skontaktować się z Urzędem Skarbowym.

Więcej artykułów i porad
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Kierowco, sprawdź, jakie są ceny paliw w Polsce na początku 2019 roku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ceny obowiązywały w ostatnich dniach grudnia 2018 roku i poznasz najnowsze rokowania. Czy wiesz już, dlaczego prognozowana jest podwyżka cen […]

więcej
Jazda po oblodzonej drodze – jak bezpiecznie prowadzić?

Jazda po oblodzonej drodze – jak bezpiecznie prowadzić?

Zima jest bardzo trudnym okresem dla kierowców. Warunki na drodze są wyjątkowo ryzykowne, szczególnie gdy pojawią się pierwsze przymrozki. W takich okolicznościach należy przede wszystkim skupić się na tym, by bezpiecznie prowadzić. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać jazda po […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej