Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

4/5 - (Ocen: 9)

Kupiłeś samochód za granicą? Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, by móc zarejestrować taki pojazd i legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i jakie opłaty za sprowadzone auto będziesz musiał uiścić, by otrzymać polskie tablice rejestracyjne! Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się z pewnymi detalami. Dowiedz się, jak wygląda cały proces rejestracji takiego pojazdu – krok po kroku – oraz z jakimi opłatami wiąże się zakup auta z zagranicy.

Jak sprowadzić samochód do Polski?

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć, chcąc sprowadzić samochód do Polski, jest ubezpieczenie OC – bez niego nie możesz się legalnie poruszać po drogach tak w kraju, jak za granicą. Jeśli polisa sprzedającego już wygasła lub została wypowiedziana, musisz wykupić krótkoterminowe OC, które obowiązuje przez 30 dni – tyle czasu powinno wystarczyć Ci na przyjazd do Polski, przerejestrowanie pojazdu i wykupienie standardowego ubezpieczenia auta.

Istotna jest także kwestia tablic rejestracyjnych. Jeśli auto nie zostało jeszcze wyrejestrowane, możesz nim spokojnie jeździć przez 30 dni, co wystarczy na przyjechanie nim do Polski. Jeśli jednak poprzedni właściciel już je wyrejestrował, nie pozostaje Ci nic innego, jak sprowadzić je do kraju na lawecie.

CIEKAWOSTKA

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w ubiegłym roku do Polski sprowadzono ponad 840 tys. samochodów z zagranicy. To spadek w porównaniu z rokiem poprzednim – w całym 2019 do Polski przyjechało ponad milion aut. Głównym kierunkiem pozostają Niemcy – zza naszej zachodniej granicy sprowadzono prawie 490 tys. pojazdów w 2020 roku.  Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. sprowadziliśmy z Niemiec 133 tys. używanych samochodów.

samochód sprowadzony z zagranicy

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

Rejestracja auta z zagranicy przebiega nieco inaczej, niż rejestracja auta krajowego. Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic wymaga też zorganizowania transportu na lawecie, o czym nowi właściciele muszą pamiętać. Żadne auto nie może poruszać się po drogach publicznych bez tablic rejestracyjnych, choć kierowcy mają tu pewne ułatwienie. Mogą oni wystąpić do urzędu z wnioskiem o wydanie tablic tymczasowych, na których można jeździć do momentu załatwienia pozostałych formalności.

Po zakupie nowego auta warto też rozejrzeć się za atrakcyjnym ubezpieczeniem. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych i wybranie propozycji najlepszej pod względem ceny i zakresu ochrony. Ubezpieczenie OC trzeba kupić zaraz po zakupie nowego auta z innego kraju, jeśli nie było ono ubezpieczone. Ubezpieczenie AC jest zaś opcjonalne, jednak warto sprawdzić różne propozycje za pomocą porównywarki, gdyż kupując je razem z obowiązkowym OC, można nieco zaoszczędzić.

Ile wynosi akcyza za sprowadzenie auta?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie akcyza stanowi największy koszt przy sprowadzaniu samochodu do Polski. Dlaczego? Jeśli Twoje auto posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 ccm, zapłacisz za nie 3,1% wartości znajdującej się na fakturze. Jeśli jednak pojemność będzie większa, podatek wyniesie aż 18,6% wartości auta, co stanowi już niemałą kwotę.

Na uiszczenie opłaty akcyzowej masz 14 dni od zakupu samochodu za granicą. W tym celu powinieneś udać się do najbliższego urzędu celnego, złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową, a następnie zapłacić na miejscu gotówką lub przelewem. Dopilnuj, aby urzędnik wystawił Ci odpowiednie zaświadczenie o opłaceniu akcyzy – bez tego nie zarejestrujesz auta w Polsce. Więcej o podatku od kupna samochodu znajdziesz tutaj.

Sprawdź ceny OC i AC

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy krok po kroku

1. Zacznij od przetłumaczenia wymaganych dokumentów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz umowy kupna-sprzedaży. Skorzystaj w tym celu z usługi tłumacza przysięgłego.

UWAGA

Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, o ile został wydany w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub kraju przynależącym do EFTA.

2. Opłać akcyzę.

3. Przeprowadź badanie techniczne pojazdu.

4. Odwiedź wydział komunikacji najbliższego urzędu miasta, zabierając ze sobą:

 • przetłumaczone dokumenty,

 • zagraniczne tablice rejestracyjne,

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,

 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,

 • dowód osobisty.

5. Ureguluj opłaty urzędowe – ich kwoty podaliśmy poniżej.

6. Po otrzymaniu czasowego pozwolenia i „czerwonych tablic rejestracyjnych” wykup roczną polisę OC.

7. Po 15 dniach odwiedź urząd i odbierz białą tablicę rejestracyjną, nalepki identyfikacyjne oraz miękki dowód rejestracyjny.

8. Po ok. 30 dniach odbierz twardy dowód rejestracyjny – urząd powinien powiadomić Cię o tym, że dokument jest już gotowy.

samochód kupiony za granicą

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Podstawową formalnością, którą należy dopełnić po zakupie samochodu z zagranicy jest złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub dzielnicy (w przypadku dużego miasta, np. Warszawy). Pierwsza rejestracja auta z zagranicy wymaga skompletowania wszystkich dokumentów i informacji. Wniosek powinien zawierać informacje na temat marki samochodu, modelu, roku produkcji, numeru identyfikacyjnego VIN lub numeru nadwozia, silnika pojazdu, rodzaju i przeznaczenia auta oraz dotychczasowy numer rejestracyjny.

Jeżeli pojazd posiada kilku właścicieli, do urzędu musi przyjść każdy z nich – chyba, że posiadają pełnomocników. Ostateczną decyzję o czasowej rejestracji, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, otrzymuje się po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba także ubezpieczyć pojazd. Pełna rejestracja następuje zazwyczaj po ok. miesiącu. Należy wówczas stawić się w urzędzie ponownie, pokazać pozwolenie czasowe oraz ważną polisę OC. Potem wydawany jest nowy dowód rejestracyjny.

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Mając wszystkie dokumenty rejestracja samochodu z zagranicy, potrwa od 10 do 14 dni. Na początku urząd wyda tak zwany miękki dowód rejestracyjny, a następnie będzie trzeba jeszcze poczekać około jednego miesiąca na stały dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Przy wydawaniu stałego dowodu rejestracyjnego urzędnik wyda także naklejki homologacyjne, które umieszcza się na szybie zarejestrowanego pojazdu. Osoby martwiące się, że będą musiały udać się do urzędu właściwego dla adresu zameldowania, nie muszą się o oto obawiać. To, do którego urzędu trzeba się udać, jest zależne od adresu zamieszkania, a nie zameldowania.

Mając już zarejestrowany samochód, warto też kupić ubezpieczenie NNW samochodu. Na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele porównań ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych z tego zakresu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch kwestii:

 • wartości samochodu,
 • pojemności skokowej silnika pojazdu.

Obecnie w Polsce istnieją dwie stawki akcyzy na auta:

 • 3,1% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Opłaty za sprowadzone auto – ile zapłacisz?

Koszt rejestracji samochodu kupionego za granicą niestety może naprawdę nadszarpnąć Twój budżet – chociażby za sprawą wysokiej opłaty akcyzowej, o której wspomnieliśmy powyżej. Oto pozostałe koszty, które musisz ponieść, by sfinalizować cały proces rejestracji takiego auta w Polsce:

 • badanie techniczne – jeśli w samochodzie nie wykonywano żadnych modyfikacji konstrukcyjnych, zapłacisz za nie 98 zł. O tym, jak przebiega przegląd, przeczytasz tutaj: Przegląd samochodu – sprawdź co powinieneś wiedzieć ,

 • tłumaczenie dokumentów – ok. 150 zł,

 • karta pojazdu – 75 zł,

 • polskie tablice rejestracyjne – 80 zł,

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,

 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,

 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,

 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Jeśli wszystko pójdzie bez większych komplikacji, za całość (bez opłaty akcyzowej) zapłacisz nieco ponad 500 zł.

Reasumując, całość, bez opłaty akcyzyjnej, wyniesie około 505 zł. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest więc bardzo droga. Koszty rejestracji samochodu z zagranicy są na tyle niewielkie, że często opłaca się poszukać aut za naszą zachodnią granicą. Sprawa nieco się komplikuje, gdy chodzi o auta o mocnych silnikach, które podlegają wyższej akcyzie, jednak przy autach o silnikach do 2000 cm3 koszty są bardzo niskie. Opłaty za rejestrację samochodu z zagranicy w samych urzędach, poza Urzędem Skarbowym są znikome w stosunku do kosztu zakupu auta.

Porównaj oferty OC i AC

Co jeszcze warto wiedzieć o opłatach za sprowadzone auto? Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule: Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu z Niemiec.

Przeczytaj również nasz poradnik dotyczący złomowania samochodu – jak przebiegają formalności.

Pamiętaj, że najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz wykupić ubezpieczenie samochodu. To procedura wymagana przez prawo oraz ochrona dla Ciebie w przypadku potencjalnego wypadku czy kolizji. Sprawdź nasz kalkulator OC, który pomoże Ci znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance. Korzystając z naszej porównywarki ubezpieczenia OC, możesz dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne ubezpieczenia online i wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.  

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Adam
  - -

  Witam bardzo serdecznie. Mam prośbę o wyjaśnienie jak sprawa się ma jeśli sprowadzę auto kupione na aukcji w singapurze jako osoba prywatna a następnie wyślę je do wielkiej brytani czy w polsce też czekają mnie jakieś dodatkowe opłaty
  Z góry serdecznie dziękuje za informację

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z najbliższym urzędem skarbowym.

Więcej artykułów i porad
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

5/5 – (Ocen: 1) Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

5/5 – (Ocen: 1) Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

5/5 – (Ocen: 1) Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd […]

więcej
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

5/5 – (Ocen: 2) Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą […]

więcej