Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu!

Złomowanie aut – kiedy się opłaca?

Zastanawiasz się nad tym, po co w ogóle złomować samochód? Oto sytuacje, w których może się to okazać konieczne, a nawet opłacalne:

 • w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej po wypadku drogowym. Poznaj więcej informacji na ten temat, przeglądając nasz artykuł: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?,

 • poruszanie się wyeksploatowanym samochodem może być niebezpieczne dla Ciebie i innych uczestników ruchu – lepiej zakończyć jego użytkowanie, zanim skończy się to wypadkiem,

 • jeśli posiadasz stary samochód, który jest w kiepskim stanie technicznym, jego sprzedaż może być nie tylko trudna, a nawet wiązać się z późniejszymi konsekwencjami – w sytuacji, gdy nowy nabywca nie jest świadomy wszystkich usterek i jadąc nim, wyrządzi sobie krzywdę,

 • ubezpieczenie OC dla starych samochodów jest zazwyczaj naprawdę drogie. Zamiast inwestować pieniądze w taki pojazd, lepiej się go pozbyć i kupić młodszy model, za którego polisę zapłacisz mniej i który będzie Ci służyć przez dłuższy czas.

złomowanie samochodu

Sprawdź ceny OC i AC

Kasacja pojazdów – krok po kroku

1. Znajdź Stację Demontażu Pojazdów posiadającą zezwolenie od Marszałka Województwa.

2. Odwiedź ją, zabierając ze sobą takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablica rejestracyjna. Upewnij się też, że auto posiada czytelny numer VIN.

3. Jeśli stacja zdecyduje się na pozyskanie podzespołów z Twojego auta, podpisz umowę kupna-sprzedaży.

4. Odbierz od pracownika stacji 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie pojazdu – jeden zostaje u niego, drugi jest potwierdzeniem dla Ciebie, trzeci będzie potrzebny w urzędzie do wyrejestrowania.

5. Wyrejestruj auto w ciągu 30 dni od demontażu. W urzędzie będziesz potrzebować dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia polisy OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Opłata skarbowa wyniesie w tym przypadku 10 zł.

6. Powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu auta, aby zakończyć polisę.

złomowanie auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

Złomowanie auta a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Jeśli jesteś posiadaczem starego samochodu w kiepskim stanie technicznym, z pewnością wiesz, ile kosztuje jego utrzymanie. Mowa tu nie tylko o dużym zużyciu paliwa czy ciągłych naprawach, ale przede wszystkim o wysokiej stawce OC, którą towarzystwa naliczają w przypadku starszych modeli. Nie powinno więc dziwić to, że zezłomowanie takiego pojazdu jest świetnym sposobem na pozbycie się przykrego obowiązku płacenia składki ubezpieczeniowej – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego sprzedaż nie wchodzi bowiem w grę, a wykupywanie kolejnego OC jest po prostu nieopłacalne.

UWAGA!

Zezłomowałeś pojazd przed upływem polisy OC? Masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki za cały okres od dnia demontażu auta do końca umowy ubezpieczeniowej. Sprawdź więcej szczegółów na ten temat: Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia.

Właśnie z tego powodu niska wartość jest jednym z najczęstszych powodów złomowania pojazdów. O zależności między wartością pojazdu a ceną jego ubezpieczenia przeczytasz tutaj: Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność.

Złomowanie auta – najczęściej zadawane pytania:

Czy mogę zezłomować samochód bez silnika lub innych części?

Tak. Złomowane auto powinno mieć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym – w przeciwnym razie zostaniesz poinformowany przez stację demontażu o niemożności zeszrotowania pojazdu. Brakujące kilogramy stacja może doliczyć drobną opłatę pomniejszającą cenę wraku. Jeśli masz możliwość zbytu części po lepszych cenach, niż w przypadku zezłomowania całego samochodu, warto zastanowić się nad demontażem sprawnych elementów przed kasacją.

Czy mogę zezłomować samochód bez karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego?

Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, potrzebujesz odpowiedniego zaświadczenia z wydziału komunikacji. W tym celu w urzędzie musisz okazać: oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego, dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu (np. umowę kupna-sprzedaży), lub jeśli pojazd jest zarejestrowany na firmę – wydruk z KRS. W przypadku istnienia współwłaścicieli będziesz potrzebować także ich pełnomocnictwa.

Czy mogę oddać samochód na złom bez pisemnej zgody właściciela?

Możesz zezłomować samochód po śmierci właściciela tylko, jeśli dostaniesz go w spadku (na mocy testamentu lub postanowienia sądu/notariusza). Musisz wtedy przerejestrować auto na siebie, a następnie wyrejestrować i dopiero zezłomować. Jeśli jest więcej spadkobierców wraku, a pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji (np. w wyniku śmierci właściciela w wypadku), mogą oni upoważnić jedną osobę do przejęcia i zezłomowania pojazdu.

Czy grozi mi kara za zezłomowanie samochodu bez ważnego OC?

Tak. Za brak ubezpieczenia OC auta przeznaczonego do kasacji można dostać karę, jeśli urzędnik w wydziale komunikacji zweryfikuje, czy skasowany samochód miał aktualne OC; wtedy może wysłać informację do UFG, a ty dostaniesz wezwanie do zapłaty, nawet jeśli samochód jest już zezłomowany.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (30)

 • LESŁAW RADAJ
  - -

  Dzień dobry.
  Prowadzę działalność gosp. jednoosobową (geodeta) i oddałem stary samochód (byl na stanie śr. trw.) do stacji demontażu. Mam zaświadczenie i fakturę, ale pani z Urz. Marszałk. twierdzi, że muszę się zarejestrować w BDO i cos tam wygenerować dla stacji demontażu.
  Niestety – dla mnie czarna magia, tym bardziej, ze z art. 66 ust.4 ustawy o odpadach nie wynika taki obowiązek.
  Czy jest jakieś na to wyjaśnienie. Proszę o pomoc.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji dokumenty, które są niezbędne do wyrejestrowania pojazdu to:
   Wniosek właściciela o wyrejestrowanie pojazdu.
   Dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku jego utraty stosowne oświadczenie, bądź decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
   Karta pojazdu (jeżeli była wydana), a w przypadku jej utraty stosowne oświadczenie.
   Tablice rejestracyjne, a w przypadku ich utraty stosowne oświadczenie.
   Zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu, bądź równoważny dokument wydany w innym państwie.
   Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa).
   W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu).
   Sprawy związane z wyrejestrowaniem pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione. Warto również skonsultować opisaną sytuację z innym urzędnikiem.

  • Kamster
   - -

   Witam nie zdążyłem przerejestrować samochodu na moje woj czy w takim wypadku jak że zlomuje auto to muszę jechać tam do wydziału gdzie jest dowód i tablicę wydane.

   • Iwona Sowuska
    - -

    Musi Pan udać się tam, gdzie auto zostało zarejestrowane.

 • Max
  - -

  Mój wysłużony Ford którego używałem w pracy po 23 latach zrobił sie już zbyt awaryjny . Kupilem już kolejny samochód do pracy i nie będe już używał poprzedniego . Niedługo idzie na złom załuje tylko że odnowiłem OC , i zapłaciłem za cały rok … czy pieniążki zostaną mi zwrócone ? Troche szkoda straconych pieniędzy….

  • Grzegorz Majker
   - -

   Bez przeszkód odzyska Pan pieniądze. Stacja demontażu pojazdów ma obowiązek wydać Panu zaświadczenie o kasacji oraz unieważniony dowód rejestracyjny. Te dokumenty przekazuje Pan ubezpieczycielowi. Należy się Panu zwrot składki za okres od daty zezłomowania samochodu do końca obowiązywania umowy.

 • Marcin Gróbarczyk
  - -

  Podjąłem decyzję o kasacji samochodu. Znalazłem jednak kilka ofert skupu pojazdw przeznaczonych na złom. Po podliczeniu wychodzi na to że zarobie troche więcej jeżeli sprzedam samochod. Nie sadze żeby ktoś nim jeździł i kto potrzebuje tyłu zepsutych aut? Zastanawiam się komu się to opłaca? Jest w tym jakiś haczyk?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Zalecam ostrożność w przypadku tego typu ofert. Zdarzają się oszuści, którzy mogą zamiast zaświadczenie o złomowaniu pojazdu przedstawić panu umowę jego sprzedaży. Po pierwsze, nie odzyska Pan części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W skrajnym przypadku Urząd Skarbowy może w ciągu 5 lat obciążyć Pana podatkiem w wysokości 2% wartości transakcji, jeśli nie uda się ustalić adresu nabywcy. Auta przeznaczone do kasacji należy złomować w stacji demontażu posiadającej zezwolenie wojewody.

 • Jarek F.
  - -

  Witam

  A co z pojazdami typu czterokołwiec lekki? Np. Aixa, Linger, Microcar. Tu robi się problem, bo stacje demontażu nie chcą ich przyjmować., bo… plastikowe 🙁
  Chciałbym taki zezłomować (lub wyrejestrować, bo rozebrać mógłbym sam na plastik i metal i oddałbym w PSZOKu).
  Proszę o informacje co ja mam zrobić.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu najbezpieczniej będzie się skontaktować z wydziałem komunikacji

 • mwowska
  - -

  Witam
  Jakis czas temu zakupiłam auto. Podczas chęci zarejestrowania okazało się że barkuje umowy i auta nie mogęzarejestrować na siebie. Czy bez ciągłości umow kupna sprzedaży mogę takie auto skasować w stacji demontażu? brakuje jakieś umowy z wcześniej, swoją końcową mam. Proszę o poradę czy jakieś np oświadczenie o braku ciągłości umów pomoże? Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów Stacja demontażu sprawdza miedzy innymi dokument własności pojazdu.
   Dokumentem własności jest umowa kupna a nie dowód rejestracyjny który jest dokumentem administracyjnym i w wypadku braku innej umowy jest świadectwem własności.Stacja demontażu wysyła egz.nr.2 do wydziału komunikacji który wydał dowód rejestracyjny a wydział komunikacji w ciągu 30 dni z urzędu wyrejestrowuje pojazd.

  • Dgmr
   - -

   Dzień dobry.
   Czy mogę zezłomować zepsuty, stary samochód, który nie został przerejestrowany? Posiadam umowę kupna. Samochodowi skończyła się polisa, stoi w garażu i zajmuje miejsce, a przewóz odbył by się lawetą.

   • Dominik Baczewski
    - -

    Do zezłomowania pojazdu konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenia z wydziału komunikacji.Pojazd można przekazać do Stacji demontażu mając umowę kupna oraz dowód rejestracyjny pojazdu na poprzedniego właściciela.

 • Patryk
  - -

  Witam,
  mam pytanie odnośnie ubezpieczenia, mianowicie skończyło się 2 tygodnie temu, zostało automatycznie przedłużone ( nie zgłaszałem ubezpieczalni chęć złomowania auta ), natomiast już wtedy wiedziałem że, auto będę złomował. Czy muszę je opłacać ? czy mogę przedstawić ubezpieczalni dokumenty zezłomowania auta z 30 dniowym opóźnieniem. Czy będę musiał zapłacić ubezpieczenie za ten okres ? Czy w ogóle będę mógł wyrejestrować auto bez ciągłości w ubezpieczeniu ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej przez Pana sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz z kompletem dokumentów potwierdzających zezłomowanie pojazdu, natomiast Ubezpieczyciel może oczekiwać środków za okres w którym auto było ubezpieczone.

   • Maciej9999
    - -

    Dzień dobry mam pytanie co zrobić w sytuacji kiedy to auto uległo zniszczeniu dewastacji za granicą. Zostało porzucone i na dzień dzisiejszy jest nie do ściągnięcia do Polski z tego co wiem został wrak pełne zniszczenie. Nieformalnie wszystko i nie zgłaszane nigdzie. Oc muszę płacić bo jest zarejstrowane. Wartość auta na dziś w takim stanie jakie było to 4000 zł . Co w tej sytuacji zrobić ? Dodam , że auto ma współwłaściciela jakim jest bank , ale nie ma już żadnych roszczeń względem auta. Pozdrawiam

    • Dominik Baczewski
     - -

     W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze swoim Urzędem Komunikacyjnym i ustalić aktualne procedury. Zazwyczaj w takim przypadku poddaje się wrak zezłomowaniu za granicą, a następnie wyrejestrowuje się pojazd w Urzędzie Komunikacyjnym. Niezbędne będzie jednak tłumaczenie dokumentu potwierdzenia demontażu pojazdu za granicą na język polski.

 • jacenty
  - -

  witam mam pytanie zezłomowałem samochód na wiosne przez tą pandemie były zamknięte urzędy no i zapomniałem wyrejestrować teraz mi przyszło pismo o postępowaniu jakimś co mi grozi?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji proszę niezwłocznie skontaktować się z Urzędem w celu wyjaśnienia sprawy

 • Natalia
  - -

  Witam zakupiłam 2 tydzień temu auto za granicą na polskich blachach i chciałabym go zezłomować tu zagranicą . Auto nie zostało przejerestrowanie i nie ma ubezpieczenia tylko mam do niego umowę kupna z kartę pojazdu dowód rejestracyjny byłego właściciela. Czy mogę go zezłomować mimo tego i już nie mieć nic wspólnego z tym samochodem? Czy będę musiała to gdzieś zgłosić że auto zostało zezlomowane?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Po zezłomowaniu pojazdu należy go wyrejestrować w Urzędzie Komunikacyjnym oraz poinformować o fakcie zezłomowania pojazdu również Towarzystwo Ubezpieczeniowe, gdzie była zawarta ostatnia polisa OC.

 • Kacper Kamiński
  - -

  Witam.
  Trzy lata temu miałem stłuczkę i został mi zabrany dowód rejestracyjny. Samochód stał w garażu celem jego wyremontowania, lecz niestety muszę go zezłomować.
  Jak wygląda sytuacja złomowania pojazdu jeśli nie mam dowodu? Czy jest mi potrzebny jakiś dokument z urzędu, albo od policji?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z wydziałem komunikacji.

 • Renia
  - -

  Co mogę zrobić w przypadku, gdy dbałam o samochód na bieżąco: niedawno wymieniłam rozrząd, trzeba było nowy akumulator, jest zakonserwowany, miał dalej jeździć, ale pojawiła się poważna usterka silnika i naprawa jest kosztowna… Jak mogę odzyskać włożone pieniądze w nowe części? Czy mogę wymontować te części i zezłomować samochód?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Można wymontować cenne części, następnie przekazać auto do stacji demontażu, zgłaszając to do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

 • Proszę o podpowiedź
  - -

  Zezlomowalem samochód w 2014r, zapomniałem zgłosić to do wydziału komunikacji. Na dzień złomowania miałem aktualna polisę OC. Dostałem karę z UFG za brak nowej polisy. Co w takiej sytuacji zrobić. Dokument że złomowania gdzieś mi się zapodział. Wybiorę się w miejsce w którym zlomowalem samochód, ale wątpię że będą mieli dokumenty powyżej 5 lat. Proszę o podpowiedź.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji zalecamy skorzystanie z pomocy prawnej oraz kontakt z UFG w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

 • Gronio
  - -

  Witam, kupiłem samochód z innego województwa z myślą „na części” czy jest jakiś sposób bym zostawił go dla siebie i mógł wyrejestrować by nie płacić OC?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Tak, sprzedaż części pojazdu kupionego na części do skupu złomu nie wyklucza możliwości wyrejestrowania auta na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym.

Więcej artykułów i porad

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej
Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Czy wiesz, jaka jest wartość rynkowa Twojego auta? Uważaj – lepiej ją znać, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi. Zobacz, jak wyliczyć wartość samochodu w zależności od tego, czy jest nowy czy też używany. Podpowiadamy też, z czym […]

więcej