Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

4.9/5 - (Ocen: 14)

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu! Warto wiedzieć, ile za złomowanie auta można dostać pieniędzy, a także, jakie są dokładne przepisy prawa normujące ten proces.

To, ile kosztuje złomowanie auta, nie ma znaczenia w wielu sytuacjach, zwłaszcza że to firma prowadząca auto kasację płaci za przyjęcie złomu. Trzeba jednak pamiętać, że złomowanie wykonuje się przede wszystkim po to, by móc wyrejestrować auto – bez odpowiedniego dokumenty ze złomowiska nie będzie to możliwe. Jeśli nie zdąży się zezłomować auta przed wygaśnięciem polisy OC, warto przed jej przedłużeniem sprawdzić w Kioskpolis.pl najlepsze oferty ubezpieczeń, by trochę zaoszczędzić.

Złomowanie aut – kiedy się opłaca?

Zastanawiasz się nad tym, po co w ogóle złomować samochód? Oto sytuacje, w których może się to okazać konieczne, a nawet opłacalne:

  • w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej po wypadku drogowym. Poznaj więcej informacji na ten temat, przeglądając nasz artykuł: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?,

  • poruszanie się wyeksploatowanym samochodem może być niebezpieczne dla Ciebie i innych uczestników ruchu – lepiej zakończyć jego użytkowanie, zanim skończy się to wypadkiem,

  • jeśli posiadasz stary samochód, który jest w kiepskim stanie technicznym, jego sprzedaż może być nie tylko trudna, a nawet wiązać się z późniejszymi konsekwencjami – w sytuacji, gdy nowy nabywca nie jest świadomy wszystkich usterek i jadąc nim, wyrządzi sobie krzywdę,

  • ubezpieczenie OC dla starych samochodów jest zazwyczaj naprawdę drogie. Zamiast inwestować pieniądze w taki pojazd, lepiej się go pozbyć i kupić młodszy model, za którego polisę zapłacisz mniej i który będzie Ci służyć przez dłuższy czas.

To, ile za złomowanie auta, można dostać nie jest wysoką kwotą, ale po tym procesie można już swobodnie wyrejestrować samochód, a to z kolei pozwala na niepłacenie obowiązkowych składek OC. Jeśli jednak nie zdecyduje się na złomowanie, porównywarka OC AC pozwoli na znalezienie najbardziej atrakcyjnej oferty. Biorąc pod uwagę, że koszty polis starszych aut, są czasem dość drogie, a osoby posiadające samochody po wypadkach z własnej winy, muszą liczyć się z podwyższonymi cenami polis, warto postarać się o obniżenie składek. Z porównywarką jest to bardzo łatwe, a najlepsze oferty są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Złomowanie auta – co i jak, to częste pytanie. Sam proces złomowania jest bardzo prosty. Wystarczy znaleźć w okolicy koncesjonowaną stację kasacji pojazdów, a następnie się do niej udać. Zazwyczaj nie trzeba się umawiać, a auta odbierane są od ręki. Ważne jest jednak to, by to była firma mająca odpowiednie pozwolenia, gdyż tylko wtedy może ona legalnie dokonywać złomowania i wystawiać na to odpowiednie dokumenty. Dokładne przepisy dotyczące złomowania określone są w polskim prawie.  By można było zrobić wypowiedzenie OC, stacja kasacji pojazdów musi wydać odpowiedni dokument o tym, że auto trafiło do złomowania. W myśl polskich przepisów nie można bowiem inaczej wyrejestrować samochodu, a to z kolei warunek, w którym można rozwiązać umowę OC z ubezpieczycielem, nie mając podpisanej umowy z innym towarzystwem. To, ile kosztuje złomowanie auta w takiej sytuacji, nie jest problemem, gdyż to firma płaci za przyjęcie złomu.

Złomowanie auta – jakie dokumenty?

To, jak wygląda złomowanie auta i jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, jest dość proste – wystarczą podstawowe dokumenty samochodu. To na ich podstawie stacja kasacji pojazdów wyda stosowne dokumenty potwierdzające utylizację przyjętego auta.  Sprawdź, co potrzeba do złomowania auta i jak to zrobić krok po kroku.

złomowanie samochodu

Sprawdź ceny OC i AC

Kasacja pojazdów – krok po kroku

1. Znajdź Stację Demontażu Pojazdów posiadającą zezwolenie od Marszałka Województwa.

2. Odwiedź ją, zabierając ze sobą takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablica rejestracyjna. Upewnij się też, że auto posiada czytelny numer VIN.

3. Jeśli stacja zdecyduje się na pozyskanie podzespołów z Twojego auta, podpisz umowę kupna-sprzedaży.

4. Odbierz od pracownika stacji 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie pojazdu – jeden zostaje u niego, drugi jest potwierdzeniem dla Ciebie, trzeci będzie potrzebny w urzędzie do wyrejestrowania.

5. Wyrejestruj auto w ciągu 30 dni od demontażu. W urzędzie będziesz potrzebować dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia polisy OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Opłata skarbowa wyniesie w tym przypadku 10 zł.

6. Powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu auta, aby zakończyć polisę.

złomowanie auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

Złomowanie auta a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Jeśli jesteś posiadaczem starego samochodu w kiepskim stanie technicznym, z pewnością wiesz, ile kosztuje jego utrzymanie. Mowa tu nie tylko o dużym zużyciu paliwa czy ciągłych naprawach, ale przede wszystkim o wysokiej stawce OC, którą towarzystwa naliczają w przypadku starszych modeli. Nie powinno więc dziwić to, że zezłomowanie takiego pojazdu jest świetnym sposobem na pozbycie się przykrego obowiązku płacenia składki ubezpieczeniowej – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego sprzedaż nie wchodzi bowiem w grę, a wykupywanie kolejnego OC jest po prostu nieopłacalne.

UWAGA!

Zezłomowałeś pojazd przed upływem polisy OC? Masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki za cały okres od dnia demontażu auta do końca umowy ubezpieczeniowej. Sprawdź więcej szczegółów na ten temat: Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia.

Właśnie z tego powodu niska wartość jest jednym z najczęstszych powodów złomowania pojazdów. O zależności między wartością pojazdu a ceną jego ubezpieczenia przeczytasz tutaj: Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność.

Złomowanie auta – najczęściej zadawane pytania:

Czy mogę zezłomować samochód bez silnika lub innych części?

Tak. Złomowane auto powinno mieć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym – w przeciwnym razie zostaniesz poinformowany przez stację demontażu o niemożności zeszrotowania pojazdu. Brakujące kilogramy stacja może doliczyć drobną opłatę pomniejszającą cenę wraku. Jeśli masz możliwość zbytu części po lepszych cenach, niż w przypadku zezłomowania całego samochodu, warto zastanowić się nad demontażem sprawnych elementów przed kasacją.

Czy mogę zezłomować samochód bez karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego?

Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, potrzebujesz odpowiedniego zaświadczenia z wydziału komunikacji. W tym celu w urzędzie musisz okazać: oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego, dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu (np. umowę kupna-sprzedaży), lub jeśli pojazd jest zarejestrowany na firmę – wydruk z KRS. W przypadku istnienia współwłaścicieli będziesz potrzebować także ich pełnomocnictwa.

Czy mogę oddać samochód na złom bez pisemnej zgody właściciela?

Możesz zezłomować samochód po śmierci właściciela tylko, jeśli dostaniesz go w spadku (na mocy testamentu lub postanowienia sądu/notariusza). Musisz wtedy przerejestrować auto na siebie, a następnie wyrejestrować i dopiero zezłomować. Jeśli jest więcej spadkobierców wraku, a pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji (np. w wyniku śmierci właściciela w wypadku), mogą oni upoważnić jedną osobę do przejęcia i zezłomowania pojazdu.

Czy grozi mi kara za zezłomowanie samochodu bez ważnego OC?

Tak. Za brak ubezpieczenia OC auta przeznaczonego do kasacji można dostać karę, jeśli urzędnik w wydziale komunikacji zweryfikuje, czy skasowany samochód miał aktualne OC; wtedy może wysłać informację do UFG, a ty dostaniesz wezwanie do zapłaty, nawet jeśli samochód jest już zezłomowany. Jeśli ktoś w ostatniej chwili zdecyduje się nie złomować auta, trzeba pamiętać o koniczności przedłużenia obowiązkowej polisy OC. W Kioskpolis.pl można łatwo znaleźć najlepsze i najtańsze oferty na rynku, a także dodatkowe ubezpieczenie AC i inne polisy komunikacyjne. Wszystko można zrobić online i kupić polisę nawet w ostatniej chwili przed wygaśnięciem poprzedniej.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (76)

  • LESŁAW RADAJ
    - -

    Dzień dobry.
    Prowadzę działalność gosp. jednoosobową (geodeta) i oddałem stary samochód (byl na stanie śr. trw.) do stacji demontażu. Mam zaświadczenie i fakturę, ale pani z Urz. Marszałk. twierdzi, że muszę się zarejestrować w BDO i cos tam wygenerować dla stacji demontażu.
    Niestety – dla mnie czarna magia, tym bardziej, ze z art. 66 ust.4 ustawy o odpadach nie wynika taki obowiązek.
    Czy jest jakieś na to wyjaśnienie. Proszę o pomoc.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji dokumenty, które są niezbędne do wyrejestrowania pojazdu to:
      Wniosek właściciela o wyrejestrowanie pojazdu.
      Dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku jego utraty stosowne oświadczenie, bądź decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
      Karta pojazdu (jeżeli była wydana), a w przypadku jej utraty stosowne oświadczenie.
      Tablice rejestracyjne, a w przypadku ich utraty stosowne oświadczenie.
      Zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu, bądź równoważny dokument wydany w innym państwie.
      Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa).
      W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu).
      Sprawy związane z wyrejestrowaniem pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione. Warto również skonsultować opisaną sytuację z innym urzędnikiem.

    • Kamster
      - -

      Witam nie zdążyłem przerejestrować samochodu na moje woj czy w takim wypadku jak że zlomuje auto to muszę jechać tam do wydziału gdzie jest dowód i tablicę wydane.

      • Iwona Sowuska
        - -

        Musi Pan udać się tam, gdzie auto zostało zarejestrowane.

    • PATRYK
      - -

      Witam. Dostałem karę z wydziału komunikacji. Auto kupiłem 16.01 A zezłomowałem 13.02 (Czyli poniżej 30dni) i tego samego dnia wysłałem tablice rej. i wszystkie dokumenty do wydziału komunikacji gdzie auto było zarejestrowane. W tamtym wydziale wprowadzili to do komputera dopiero 24.02 czyli ponad 30 dni. I mówią że to tydzień przekroczone i dlatego kara.
      A w drugim wydziale powiedziano mi że nawet jak wyrobiłem się z tym złomowaniem i poinformowaniem w ciągu 30 dni to kara że nie poinformowałem o nabyciu tylko odrazu o złomowaniu. Czy ma to prawo bytu? Czy ewidentnie chcą mnie oszukać.
      Pozdrawiam

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Dzień dobry,
        Jeśli nie poinformował Pan odpowiedniego organu o nabyciu pojazdu może skutkować to karą pieniężną. Tak samo w przypadku przekroczenia terminu na poinformowanie o jego złomowaniu.

        • PATRYK
          - -

          Ok, rozumiem. Tylko skoro mam 30 dni na poinformowanie o nabyciu pojazdu A w ciągu 27 już go zezłomowałem to troche bez sensu, i tak po tych 27 dniach informuje wydział że już tego samochodu niema. Czy jest możliwość się odwołać lub wyjaśnić to i uniknąć tej kary?

          • Katarzyna Dabrowska
            - -

            To już należałoby wyjaśnić z Wydziałem Komunikacji lub zasięgnąć porady prawnej.

    • Wiszowata Elżbieta
      - -

      Czy do zezlomowsnia auta potrzebna jest faktura i papiery , że samochód nie jest już w lizingu.

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Dzień dobry. Dokumentami potrzebnymi do złomowania auta są dowód rejestracyjny samochodu, dowód osobisty i umowa kupna-sprzedaży. Dodatkowo jeśli była wydana, to konieczna będzie także karta pojazdu. W tym przypadku konieczne będzie więc wyrobienie duplikatu dokumentu potwierdzającego nabycie prawa własności.

  • Max
    - -

    Mój wysłużony Ford którego używałem w pracy po 23 latach zrobił sie już zbyt awaryjny . Kupilem już kolejny samochód do pracy i nie będe już używał poprzedniego . Niedługo idzie na złom załuje tylko że odnowiłem OC , i zapłaciłem za cały rok … czy pieniążki zostaną mi zwrócone ? Troche szkoda straconych pieniędzy….

    • Grzegorz Majker
      - -

      Bez przeszkód odzyska Pan pieniądze. Stacja demontażu pojazdów ma obowiązek wydać Panu zaświadczenie o kasacji oraz unieważniony dowód rejestracyjny. Te dokumenty przekazuje Pan ubezpieczycielowi. Należy się Panu zwrot składki za okres od daty zezłomowania samochodu do końca obowiązywania umowy.

  • Marcin Gróbarczyk
    - -

    Podjąłem decyzję o kasacji samochodu. Znalazłem jednak kilka ofert skupu pojazdw przeznaczonych na złom. Po podliczeniu wychodzi na to że zarobie troche więcej jeżeli sprzedam samochod. Nie sadze żeby ktoś nim jeździł i kto potrzebuje tyłu zepsutych aut? Zastanawiam się komu się to opłaca? Jest w tym jakiś haczyk?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Zalecam ostrożność w przypadku tego typu ofert. Zdarzają się oszuści, którzy mogą zamiast zaświadczenie o złomowaniu pojazdu przedstawić panu umowę jego sprzedaży. Po pierwsze, nie odzyska Pan części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W skrajnym przypadku Urząd Skarbowy może w ciągu 5 lat obciążyć Pana podatkiem w wysokości 2% wartości transakcji, jeśli nie uda się ustalić adresu nabywcy. Auta przeznaczone do kasacji należy złomować w stacji demontażu posiadającej zezwolenie wojewody.

  • Jarek F.
    - -

    Witam

    A co z pojazdami typu czterokołwiec lekki? Np. Aixa, Linger, Microcar. Tu robi się problem, bo stacje demontażu nie chcą ich przyjmować., bo… plastikowe 🙁
    Chciałbym taki zezłomować (lub wyrejestrować, bo rozebrać mógłbym sam na plastik i metal i oddałbym w PSZOKu).
    Proszę o informacje co ja mam zrobić.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tym celu najbezpieczniej będzie się skontaktować z wydziałem komunikacji

  • mwowska
    - -

    Witam
    Jakis czas temu zakupiłam auto. Podczas chęci zarejestrowania okazało się że barkuje umowy i auta nie mogęzarejestrować na siebie. Czy bez ciągłości umow kupna sprzedaży mogę takie auto skasować w stacji demontażu? brakuje jakieś umowy z wcześniej, swoją końcową mam. Proszę o poradę czy jakieś np oświadczenie o braku ciągłości umów pomoże? Pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów Stacja demontażu sprawdza miedzy innymi dokument własności pojazdu.
      Dokumentem własności jest umowa kupna a nie dowód rejestracyjny który jest dokumentem administracyjnym i w wypadku braku innej umowy jest świadectwem własności.Stacja demontażu wysyła egz.nr.2 do wydziału komunikacji który wydał dowód rejestracyjny a wydział komunikacji w ciągu 30 dni z urzędu wyrejestrowuje pojazd.

    • Dgmr
      - -

      Dzień dobry.
      Czy mogę zezłomować zepsuty, stary samochód, który nie został przerejestrowany? Posiadam umowę kupna. Samochodowi skończyła się polisa, stoi w garażu i zajmuje miejsce, a przewóz odbył by się lawetą.

      • Dominik Baczewski
        - -

        Do zezłomowania pojazdu konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenia z wydziału komunikacji.Pojazd można przekazać do Stacji demontażu mając umowę kupna oraz dowód rejestracyjny pojazdu na poprzedniego właściciela.

  • Patryk
    - -

    Witam,
    mam pytanie odnośnie ubezpieczenia, mianowicie skończyło się 2 tygodnie temu, zostało automatycznie przedłużone ( nie zgłaszałem ubezpieczalni chęć złomowania auta ), natomiast już wtedy wiedziałem że, auto będę złomował. Czy muszę je opłacać ? czy mogę przedstawić ubezpieczalni dokumenty zezłomowania auta z 30 dniowym opóźnieniem. Czy będę musiał zapłacić ubezpieczenie za ten okres ? Czy w ogóle będę mógł wyrejestrować auto bez ciągłości w ubezpieczeniu ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej przez Pana sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz z kompletem dokumentów potwierdzających zezłomowanie pojazdu, natomiast Ubezpieczyciel może oczekiwać środków za okres w którym auto było ubezpieczone.

      • Maciej9999
        - -

        Dzień dobry mam pytanie co zrobić w sytuacji kiedy to auto uległo zniszczeniu dewastacji za granicą. Zostało porzucone i na dzień dzisiejszy jest nie do ściągnięcia do Polski z tego co wiem został wrak pełne zniszczenie. Nieformalnie wszystko i nie zgłaszane nigdzie. Oc muszę płacić bo jest zarejstrowane. Wartość auta na dziś w takim stanie jakie było to 4000 zł . Co w tej sytuacji zrobić ? Dodam , że auto ma współwłaściciela jakim jest bank , ale nie ma już żadnych roszczeń względem auta. Pozdrawiam

        • Dominik Baczewski
          - -

          W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze swoim Urzędem Komunikacyjnym i ustalić aktualne procedury. Zazwyczaj w takim przypadku poddaje się wrak zezłomowaniu za granicą, a następnie wyrejestrowuje się pojazd w Urzędzie Komunikacyjnym. Niezbędne będzie jednak tłumaczenie dokumentu potwierdzenia demontażu pojazdu za granicą na język polski.

  • jacenty
    - -

    witam mam pytanie zezłomowałem samochód na wiosne przez tą pandemie były zamknięte urzędy no i zapomniałem wyrejestrować teraz mi przyszło pismo o postępowaniu jakimś co mi grozi?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji proszę niezwłocznie skontaktować się z Urzędem w celu wyjaśnienia sprawy

  • Natalia
    - -

    Witam zakupiłam 2 tydzień temu auto za granicą na polskich blachach i chciałabym go zezłomować tu zagranicą . Auto nie zostało przejerestrowanie i nie ma ubezpieczenia tylko mam do niego umowę kupna z kartę pojazdu dowód rejestracyjny byłego właściciela. Czy mogę go zezłomować mimo tego i już nie mieć nic wspólnego z tym samochodem? Czy będę musiała to gdzieś zgłosić że auto zostało zezlomowane?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Po zezłomowaniu pojazdu należy go wyrejestrować w Urzędzie Komunikacyjnym oraz poinformować o fakcie zezłomowania pojazdu również Towarzystwo Ubezpieczeniowe, gdzie była zawarta ostatnia polisa OC.

  • Kacper Kamiński
    - -

    Witam.
    Trzy lata temu miałem stłuczkę i został mi zabrany dowód rejestracyjny. Samochód stał w garażu celem jego wyremontowania, lecz niestety muszę go zezłomować.
    Jak wygląda sytuacja złomowania pojazdu jeśli nie mam dowodu? Czy jest mi potrzebny jakiś dokument z urzędu, albo od policji?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z wydziałem komunikacji.

  • Renia
    - -

    Co mogę zrobić w przypadku, gdy dbałam o samochód na bieżąco: niedawno wymieniłam rozrząd, trzeba było nowy akumulator, jest zakonserwowany, miał dalej jeździć, ale pojawiła się poważna usterka silnika i naprawa jest kosztowna… Jak mogę odzyskać włożone pieniądze w nowe części? Czy mogę wymontować te części i zezłomować samochód?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Można wymontować cenne części, następnie przekazać auto do stacji demontażu, zgłaszając to do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • Proszę o podpowiedź
    - -

    Zezlomowalem samochód w 2014r, zapomniałem zgłosić to do wydziału komunikacji. Na dzień złomowania miałem aktualna polisę OC. Dostałem karę z UFG za brak nowej polisy. Co w takiej sytuacji zrobić. Dokument że złomowania gdzieś mi się zapodział. Wybiorę się w miejsce w którym zlomowalem samochód, ale wątpię że będą mieli dokumenty powyżej 5 lat. Proszę o podpowiedź.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji zalecamy skorzystanie z pomocy prawnej oraz kontakt z UFG w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

    • Dominik
      - -

      Czy udalo sie to jakos rozwiazac? Mam podobny problem

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Nie mamy takiej informacji, ale tak jak pisaliśmy wcześniej najlepiej skontaktować się z UFG lub zasięgnąć porady prawnej.

  • Gronio
    - -

    Witam, kupiłem samochód z innego województwa z myślą “na części” czy jest jakiś sposób bym zostawił go dla siebie i mógł wyrejestrować by nie płacić OC?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Tak, sprzedaż części pojazdu kupionego na części do skupu złomu nie wyklucza możliwości wyrejestrowania auta na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym.

  • Dorota
    - -

    Dzień dobry. Opis sytuacji: auto na polskich blachach kupione okolo rok temu. Stary właściciel zgłosił sprzedaż, nowy właściciel nie zarejestrował pojazdu. W ciągu pierwszego miesiąca od nabycia, auto musiało zostać skasowane (Holandia). Chłopak zostawił to bez ruchu. Minął rok. Oczywiście przyszło ponaglenie OC które spłacamy. Ale chcielibyśmy sprawę zamknąć. W miejscu gdzie auto zostało skasowane nie chcą wydać papierów o kasacji (tak naprawdę nie wiadomo więc co z tym autem się stało).. co teraz? Pozdrawiam

    • Dominik Baczewski
      - -

      Sytuacja jest dosyć skomplikowana więc zalecamy kontakt bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym gdzie było zawarte OC. W tej sytuacji najlepiej będzie wysłać od razu pisemną reklamację, której rozpatrzeniem zajmie się odpowiedni dział. Reklamację można również wysłać na wskazany na stronie ubezpieczyciela adres mailowy.

  • . Largo
    - -

    Czy da się zezlomowac pojazd po zmarłym właścicielu pojazdu bez badań technicznych jak spadkobiercy wyrażają zgodę na kasacje Pojazd nie nadaje się do użytku i ruchu drogowego przez wydział komunikacji czy muszą być badania? Co można zrobić w tej sprawie żeby nie było problemu?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Należy uzyskać sądowe postanowienie o nabyciu składki, tylko na jego podstawie można zezłomować pojazd.

  • Marcin Działak
    - -

    Witam posiadam samochod zakupiony mam umowe kupna sprzedazy z wczesniejszym wlascicielem. Nie zostal przerejestrowany na mnie posiadam dowod rej. Na zeszlego wlsciciela i umowe kupna sprzedazy . Samochod sie popsol i chce go zezlomowac . To wystarczy by dokonaczlomowania i pozbiejszego wyrejestrowania ??

    • Iwona Sowuska
      - -

      W celu zezłomowania- pojazd musi być zarejestrowany na Pana

  • Tomasz
    - -

    Proszę o informację czy po złomowaniu auta osobowego (osoba fizyczna) jestem zobowiązany do poinformowania o tym fakcie US? (złożenia stosownego druku?) za złomowany samochód dostałem 100 zł

    • Iwona Sowuska
      - -

      Przy kwotach poniżej 1000 zł nie ma takiej potrzeby.

  • Stefan
    - -

    Czyli jednym słowem lepiej zrobić to nielegalnie spisując fikcyjną umowę sprzedaży!!! Zdemontuj pojazd, sprzedaj części i zgłoś sprzedaż pojazdu na fikcyjną umowę!! Zero opłat i zero kłopotów a w urzędach niech sobie figuruje jak tak chcą!! Legalne złomowanie jest nieopłacalne!!!! Trzeba łamać prawo by nie ponosić kosztów!! Chory kraj chore przepisy!!

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Odradzamy jakichkolwiek nielegalnych działań z uwagi na możliwe konsekwencje. Opłata skarbowa w przypadku złomowania pojazdu to tylko 10 zł. Dodatkowo złomując samochód w sposób legalny dajemy możliwość wykorzystania części w sposób legalnych w innych pojazdach. Jednym słowem dajemy naszemu “staruszkowi” drugie życie.

  • IK
    - -

    Dzień dobry
    Podczas pożary stodoły uszkodził mi się skuter, nie ma na nim numeru VIN, bez którego nie chcą mi go zezłomować. Co mam zrobić w takiej sytuacji. Mam zaświadczenie z policji o pożarze.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W takiej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Komunikacji.

  • FAfik
    - -

    Czyli lepiej fikcyjna umowa wygenerowanie pesel i zgłoszenie sprzedaży pojazdu!!! Lepiej łamać prawo jak być uczciwym!!!!

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Odradzamy jakichkolwiek nielegalnych działań z uwagi na możliwe konsekwencje.

  • Artur
    - -

    Witam serdecznie chciałem poruszyć dwie kwestie odnośnie złomowania pojazdów ;pierwsza to sprzedaż całego samochodu przez stację demontażu bez nr identyfikacyjnych. dodam tutaj że jest możliwa .,dlaczego samochód przyjęty do stacji demontażu nie jest skasowany całkowicie tylko sprzedawane są z niego części ? dlaczego ja jako właściciel pojazdu nie mogę zrobić tego osobiście skoro jest to moja własność. A gdybym wyciągnął silnik ,który waży więcej jak 10 procent wagi pojazdu to muszę dopłącać za kilogramy . druga kwestia to opłata pobierana przez wydział komunikacji na utylizację w wys 500zł przy rejestracji pojazdu. Dlaczego ta kwota nie jest zwracana przy sprzedaży samochodu za granicę?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dziękujemy za wiadomość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce samodzielny demontaż pojazdu jest zabroniony. Należy pamietać, że w częściach pojazdu znajdują się szkodliwe substancje oraz tworzywa, które mogą mieć szkodliwe działanie na środowisko.
      W kwestii poniesionych opłat przy rejestracji pojazdu, serdecznie zachęcamy do kontaktu z odpowiednimi jednostkami w tym wypadku z Wydziałem Komunikacyjnym.

  • Artur
    - -

    dlaczego skasowano moje zapytanie odnośnie sprzedaży częsci z samochodu którego jestem właścicielem? i drugie pytanie moje brzmiało dlaczego nie jest zwracana kwota 500zł ,którą musiałem zapłacić przy rejestracji na poczet utylizacji gdy auto ponownie zostaje sprzedane za granicę naszego państwa? Nie ma odpowiedzi na te pytania????????

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dziękujemy za wiadomość, Pana pytanie nie zostało usunięte. Odpowiedz została udzielona do wcześniejszej wiadomości.

  • Fluder
    - -

    Dzień dobry.Pisze ponieważ mam problem z autem sprowadzonym z zagranicy.Auto sprowadziłem z Holandii .Samochód przyjechał na własnych kołach ,wcześniej wyrejestrowałem go w urzędzie RDV Amsterdam,wypowiedziałem ubezpieczenie i kupiłem tablice dojazdowe z ubezpieczeniem na dwa tygodnie .Auto zepsuło mi się na autostradzie ,zostało scholowane na parking złomowiska .Zanim je odebrałem minął czas gdy było ubezpieczone ,auto jest jeszcze nie oclone .Co w takiej sytułacji należy zrobić ,jakie spełniać wymogi by zezłomować auto?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Przede wszystkim trzeba dokończyć wszystkie formalności związane ze sprowadzeniem pojazdu z zagranicy i jego rejestrację w kraju. W wydziale komunikacji może Pan uzyskać więcej informacji na temat wyrejestrowania po zezłomowaniu samochodu.

  • Gosia
    - -

    Dzień dobry, mam pytanie : samochód jest zarejestrowany na dwie osoby ale zaraz kończy się OC i nie ma sensu go naprawiać. Jeden współwłaściciel zmarł, czy w tym wypadku drugi współwłaściciel może bez dodatkowych obowiązków prawnych zezlomować samochód czy potrzebne są jeszcze jakieś działania prawne? Pozdrawiam

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, zgodnie z obowiązującymi przepisami zgodę na zezłomowanie pojazdu muszą wyrazić wszyscy Współwłaściciele. Jeżeli współwłaściciel zmarł, część jego własności przechodzi na spadkobierców. Wtedy oni stają się współwłaścicielami samochodu, a do przeprowadzenia złomowania pojazdu jest wymagana ich pisemna zgoda.

  • Numenius
    - -

    Dzień dobry.
    Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu (jego wraku) rozbitego doszczętnie po wypadku, przy czym ten samochód pozostaje na parkingu jako dowód w toczącej się sprawie karnej w sprawie tegoż wypadku? Sąd nie wydał auta na wniosek strony, auto jest doszczętnie zniszczone, sprawa toczy się już 3 lata i nie wiadomo ile jeszcze potrwa, jest ciągłość OC, ale właściciel chce naleźć możliwość legalnego uniknięcia konieczności kolejnego odnawiania OC. Pojazd nie stanowi zabezpieczenia na poczet kary, ale był i jest dowodem w sprawie.
    Czy jest jakaś prawna możliwość rozwiązania sprawy z obowiązkiem opłaty kolejnego OC?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W tej sytuacji najlepiej udać się do wydziały komunikacji aby zweryfikowali czy jest możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu.

      • Numenius
        - -

        Dziękuję za odpowiedź, ale szukam raczej wskazania podstawy prawnej, bo zapewne Pani wie, że w wielu urzędach, w tym w Wydz. Komunikacji można usłyszeć “nie da się”. Jeśli nie łoży się wniosku odwołującego się do jakiejś podstawy prawnej, to spór z urzędnikiem będzie jałowy. Nie znalazłem niczego, co mogłoby posłużyć za taka podstawę, ale jestem laikiem.
        Pytając tutaj liczę, że może wskazane zostanie mi coś, co mi umknęło, jakaś prawna możliwość, której nie znam lub może ktoś przerabiał na własnym przypadku podobna sytuację.
        Pytanie utrzymuję zatem jako aktualne.

        • Katarzyna Dabrowska
          - -

          Proszę zapoznać się z Art. 78a Ustawy o ruchu drogowym, są w niej wskazane przypadki w której samochód może zostać czasowo wyrejestrowany. W Państwa sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

          • Numenius
            - -

            O, to jest już jakiś punkt zaczepienie. Dziękuję. Pytanie tylko, czy pojazd czasowo wycofany z ruchu z automatu (po powiadomieniu Ubezpieczyciela) zwolniony jest z ubezpieczenia OC?

          • Katarzyna Dabrowska
            - -

            Tylko pojazd, który jest czasowo wyrejestrowany.

  • Barbara
    - -

    Witam, artykuł jest jak najbardziej pomocny ale fajnie by było żeby miał opisanych więcej opcji problematycznych. Przykładowo.Dużo osób teraz stara się o upadłość konsumencką i samochody często trafiają pod własność syndyka. Stacje demontażu nie bardzo wiedzą jak się odnaleźć w sytuacji kiedy upadły chce zezłomować samochód będący w masie upadłościowej. Nie znalazłam niestety nic na ten temat w internecie. Formalnie syndyk powinien upoważnić (wyrazić zgodę) właściciela pojazdu do zezłomowania auta bądź sam się tym zająć. W upoważnieniu powinien być wskazany numer konta bankowego na który stacja demontażu ma przelać pieniążki za złomowanie gdyż muszą one trafić do masy upadłościowej. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli źle coś napisałam 🙂

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry, artykuł zawiera podstawowe informację na temat złomowania pojazdu i formalności z tym związanych. Nie jesteśmy wstanie opisać wszystkich przypadków złomowania pojazdu. Bardzo dziękujemy za pomocny komentarz.

  • 7BMW7ER
    - -

    Witam serdecznie
    Mam problem, kupiłem auto 10.04.2023 za kwote 999,- Stary Mercedes w210, miał miec jedynie zgnite drzwi i blotniki, po tygodniu wjechałem nim na kanal i okazalo sie, ze w aucie podloga jest doszczętnie zgnita oraz elementy zawieszenia. Auto juz zdazylem zarejestrować na siebie. Po tym jak zobaczyłem ta podloge stwierdziłem, ze auto oddaje na złom, do kasacji pojazdow. Skup przyjechał 26.04 i wypłacił mi 2000,- za auto. (Na kwicie o kasacji nie ma podanej kwoty transakcji) Następnego dnia wyrejestrowałem auto i zgłosiłem do ubezpieczalni.
    Czy musze teraz płacić podatek? Jakikolwiek? Skoro auto zezlomowalem przed upływem 6m-cy od daty zakupu? Oraz jezeli teoretycznie zarobiłem na nim 1001zl oddając go na złom?

    • Piotrek Popis
      - -

      Dzień dobry,

      Opisana przez Pana sytuacja wymagałaby indywidualnej interpretacji prawnej. W związku z tym rekomendujemy bezpośredni kontakt z Urzędem Skarbowym w poniższej sprawie.

  • Ewa
    - -

    Witam. Oddałam auto do kasacji. W dowodzie rejestracyjnym byl tata jako współwłaściciel i zmarł. Na stacji przyjęto normalnie auto i nikt nic nie mówił że sprawa spadkowa powinna być. Dziś poszłam z tablicami itd do urzędu i pan nawet mojego wniosku o wyrejestrowanie nie przyjął. Co teraz zrobić??

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, w celu wyrejestrowania auta niezbędnym dokumentem będzie sądowe postanowienie o nabyciu spadku. W takiej sytuacji należy zaczekać na zakończenie sprawy spadkowej a następnie spadkobierca będzie mógł zgłosić wyrejestrowanie auta.

  • Monika
    - -

    Dzień dobry co mam zrobić. TATO zmarł w kwietniu 2021 pozostawiając bus . Tata byl jedynym spadkibierca . Wszyscy spadek odrzucili. Auto nie ma przedlądu ani oc.Ale co w takim razie jak auto stoi na moim podwórku już tyle lat jak mogę go prawnie usunąć ? Proszę o porade

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, w takiej sytuacji zachęcamy do bezpośredniego kontaktu w Wydziałem Komunikacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli wszyscy spadkobiercy odrzucają spadek po zmarłej osobie, majątek zmarłego ostatecznie powinien przejść na Skarb Państwa.

  • Mariusz
    - -

    Witam. Nabyłem pojazd którego nie potrafię zarejestrować na siebie ponieważ nie posiadam oryginalnej umowy pomiędzy osoba od której kupiłem pojazd a osoba która jest w dowodzie, natomiast posiadam jedynie skan owej umowy. Czy przedstawiając skan i umowę będę w stanie zezłomować pojazd ? Albo go chociaż w jakikolwiek sposób zarejestrować ?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, co do zasady w celu zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu należy przedstawić w Urzędzie oryginał umowy kupna-sprzedaży. W sytuacji jaką Pan opisał zachęcamy do osobistego stawienia się w Urzędzie Komunikacji i zaczerpnięcia porady w jaki sposób może Pan rozwiązać sprawę. Ewentualnie zachęcamy do próby podjęcia kontaktu z poprzednim Właścicielem, który może posiadać oryginał umowy.

Więcej artykułów i porad
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie […]

więcej
Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Czy wiesz, jaka jest wartość rynkowa Twojego auta? Uważaj – lepiej ją znać, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi. Zobacz, jak wyliczyć wartość samochodu w zależności od tego, czy jest nowy czy też używany. Podpowiadamy też, z czym […]

więcej
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej