Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu!

Złomowanie pojazdu – kiedy się opłaca?

Zastanawiasz się nad tym, po co w ogóle złomować samochód? Oto sytuacje, w których może się to okazać konieczne, a nawet opłacalne:

 • w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej po wypadku drogowym. Poznaj więcej informacji na ten temat, przeglądając nasz artykuł: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?,

 • poruszanie się wyeksploatowanym samochodem może być niebezpieczne dla Ciebie i innych uczestników ruchu – lepiej zakończyć jego użytkowanie, zanim skończy się to wypadkiem,

 • jeśli posiadasz stary samochód, który jest w kiepskim stanie technicznym, jego sprzedaż może być nie tylko trudna, a nawet wiązać się z późniejszymi konsekwencjami – w sytuacji, gdy nowy nabywca nie jest świadomy wszystkich usterek i jadąc nim, wyrządzi sobie krzywdę,

 • ubezpieczenie OC dla starych samochodów jest zazwyczaj naprawdę drogie. Zamiast inwestować pieniądze w taki pojazd, lepiej się go pozbyć i kupić młodszy model, za którego polisę zapłacisz mniej i który będzie Ci służyć przez dłuższy czas.

złomowanie samochodu

Sprawdź ceny OC i AC

Złomowanie samochodu krok po kroku

1. Znajdź Stację Demontażu Pojazdów posiadającą zezwolenie od Marszałka Województwa.

2. Odwiedź ją, zabierając ze sobą takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablica rejestracyjna. Upewnij się też, że auto posiada czytelny numer VIN.

3. Jeśli stacja zdecyduje się na pozyskanie podzespołów z Twojego auta, podpisz umowę kupna-sprzedaży.

4. Odbierz od pracownika stacji 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie samochodu – jeden zostaje u niego, drugi jest potwierdzeniem dla Ciebie, trzeci będzie potrzebny w urzędzie do wyrejestrowania.

5. Wyrejestruj auto w ciągu 30 dni od demontażu. W urzędzie będziesz potrzebować dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia polisy OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Opłata skarbowa wyniesie w tym przypadku 10 zł.

6. Powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu samochodu, aby zakończyć polisę.

złomowanie auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

Złomowanie auta a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Jeśli jesteś posiadaczem starego samochodu w kiepskim stanie technicznym, z pewnością wiesz, ile kosztuje jego utrzymanie. Mowa tu nie tylko o dużym zużyciu paliwa czy ciągłych naprawach, ale przede wszystkim o wysokiej stawce OC, którą towarzystwa naliczają w przypadku starszych modeli. Nie powinno więc dziwić to, że zezłomowanie takiego pojazdu jest świetnym sposobem na pozbycie się przykrego obowiązku płacenia składki ubezpieczeniowej – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego sprzedaż nie wchodzi bowiem w grę, a wykupywanie kolejnego OC jest po prostu nieopłacalne.

UWAGA!

Zezłomowałeś pojazd przed upływem polisy OC? Masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki za cały okres od dnia demontażu auta do końca umowy ubezpieczeniowej. Sprawdź więcej szczegółów na ten temat: Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia.

Właśnie z tego powodu niska wartość jest jednym z najczęstszych powodów złomowania pojazdów. O zależności między wartością pojazdu a ceną jego ubezpieczenia przeczytasz tutaj: Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (12)

 • LESŁAW RADAJ
  - -

  Dzień dobry.
  Prowadzę działalność gosp. jednoosobową (geodeta) i oddałem stary samochód (byl na stanie śr. trw.) do stacji demontażu. Mam zaświadczenie i fakturę, ale pani z Urz. Marszałk. twierdzi, że muszę się zarejestrować w BDO i cos tam wygenerować dla stacji demontażu.
  Niestety – dla mnie czarna magia, tym bardziej, ze z art. 66 ust.4 ustawy o odpadach nie wynika taki obowiązek.
  Czy jest jakieś na to wyjaśnienie. Proszę o pomoc.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji dokumenty, które są niezbędne do wyrejestrowania pojazdu to:
   Wniosek właściciela o wyrejestrowanie pojazdu.
   Dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku jego utraty stosowne oświadczenie, bądź decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
   Karta pojazdu (jeżeli była wydana), a w przypadku jej utraty stosowne oświadczenie.
   Tablice rejestracyjne, a w przypadku ich utraty stosowne oświadczenie.
   Zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu, bądź równoważny dokument wydany w innym państwie.
   Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa).
   W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu).
   Sprawy związane z wyrejestrowaniem pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione. Warto również skonsultować opisaną sytuację z innym urzędnikiem.

 • Max
  - -

  Mój wysłużony Ford którego używałem w pracy po 23 latach zrobił sie już zbyt awaryjny . Kupilem już kolejny samochód do pracy i nie będe już używał poprzedniego . Niedługo idzie na złom załuje tylko że odnowiłem OC , i zapłaciłem za cały rok … czy pieniążki zostaną mi zwrócone ? Troche szkoda straconych pieniędzy….

  • Grzegorz Majker
   - -

   Bez przeszkód odzyska Pan pieniądze. Stacja demontażu pojazdów ma obowiązek wydać Panu zaświadczenie o kasacji oraz unieważniony dowód rejestracyjny. Te dokumenty przekazuje Pan ubezpieczycielowi. Należy się Panu zwrot składki za okres od daty zezłomowania samochodu do końca obowiązywania umowy.

 • Marcin Gróbarczyk
  - -

  Podjąłem decyzję o kasacji samochodu. Znalazłem jednak kilka ofert skupu pojazdw przeznaczonych na złom. Po podliczeniu wychodzi na to że zarobie troche więcej jeżeli sprzedam samochod. Nie sadze żeby ktoś nim jeździł i kto potrzebuje tyłu zepsutych aut? Zastanawiam się komu się to opłaca? Jest w tym jakiś haczyk?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Zalecam ostrożność w przypadku tego typu ofert. Zdarzają się oszuści, którzy mogą zamiast zaświadczenie o złomowaniu pojazdu przedstawić panu umowę jego sprzedaży. Po pierwsze, nie odzyska Pan części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W skrajnym przypadku Urząd Skarbowy może w ciągu 5 lat obciążyć Pana podatkiem w wysokości 2% wartości transakcji, jeśli nie uda się ustalić adresu nabywcy. Auta przeznaczone do kasacji należy złomować w stacji demontażu posiadającej zezwolenie wojewody.

 • Jarek F.
  - -

  Witam

  A co z pojazdami typu czterokołwiec lekki? Np. Aixa, Linger, Microcar. Tu robi się problem, bo stacje demontażu nie chcą ich przyjmować., bo… plastikowe 🙁
  Chciałbym taki zezłomować (lub wyrejestrować, bo rozebrać mógłbym sam na plastik i metal i oddałbym w PSZOKu).
  Proszę o informacje co ja mam zrobić.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu najbezpieczniej będzie się skontaktować z wydziałem komunikacji

 • mwowska
  - -

  Witam
  Jakis czas temu zakupiłam auto. Podczas chęci zarejestrowania okazało się że barkuje umowy i auta nie mogęzarejestrować na siebie. Czy bez ciągłości umow kupna sprzedaży mogę takie auto skasować w stacji demontażu? brakuje jakieś umowy z wcześniej, swoją końcową mam. Proszę o poradę czy jakieś np oświadczenie o braku ciągłości umów pomoże? Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z najbliższym dla Pani wydziałem komunikacji.

  • Dgmr
   - -

   Dzień dobry.
   Czy mogę zezłomować zepsuty, stary samochód, który nie został przerejestrowany? Posiadam umowę kupna. Samochodowi skończyła się polisa, stoi w garażu i zajmuje miejsce, a przewóz odbył by się lawetą.

   • Dominik Baczewski
    - -

    Do zezłomowania pojazdu potrzebne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się i zasięgnąć porady od stacji demontażu i wydziału komunikacyjnego.

Więcej artykułów i porad

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej