Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy jest w naszym kraju powszechną praktyką. Taka procedura wiąże się jednak z wieloma formalnościami. Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Wyjaśniamy, o co trzeba zadbać I za co zapłacić, gdy ściąga się auto z Niemiec! Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed jego nabyciem!

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Taki pojazd był już używany, dlatego jest bardziej narażony na usterki. Do tego nieuczciwi sprzedawcy maskują problemy techniczne, a nawet zatają ważne elementy jego historii. U naszych zachodnich sąsiadów rzadziej dochodzi do takich incydentów. Same pojazdy są też z reguły w lepszym stanie – chociażby ze względu na stan dróg. Czy jednak podróż po samochód i jego przerejestrowanie nadal sprawiają, że kupno jest opłacalne? Dowiedz się, jakie opłaty przy sprowadzeniu samochodu z Niemiec będziesz musiał uregulować!

Jeśli planujesz sprowadzenie auta z Niemiec, pamiętaj jednak, żeby dobrze sprawdzić każdy egzemplarz, gdyż faktem jest, że Niemcy ponadprzeciętnie dbają o swoje samochody, jednak nierozsądny kupujący może łatwo znaleźć egzemplarze, które będą wadliwe. Jeśli już masz auto, porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie porównanie wszystkich, ciekawych ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących na polskim rynku. Korzystając z porównywarki, można kupić ubezpieczenie OC nawet kilkadziesiąt procent taniej, niż gdyby poszło się do stacjonarnego biura pierwszego towarzystwa ubezpieczeniowego, które się trafi.

Dokonanie korzystnego i bezpiecznego zakupu używanego pojazdu jest nie lada wyzwaniem. Łatwo można stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców – cofających liczniki, zatajających informacje o wypadkach, przeprowadzonych naprawach itp. Samochód z niepewnego źródła może stanowić zagrożenie na drodze. Nie warto więc ryzykować. Przedstawiamy  skuteczne metody na  zweryfikowanie tego, czy zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy, poprzedni właściciel „jeździł autem tylko do sklepu”.

Wyszukiwarka Google dobra na wszystko

Czasem po prostu wystarczy wpisać numer VIN w wyszukiwarkę Google. Zdarza się, że sprzedawca i auto, które planujesz kupić, zostali już zdemaskowani przez kogoś innego. Powstaje wiele wątków na forach tematycznych, a nawet osobnych stron, na których ku przestrodze zamieszcza się dane oszustów. Na pewno nie zaszkodzi spróbować!

Koszt sprowadzenia auta z Niemiec. Akcyza i inne opłaty

Auto z Niemiec – opłaty. Ile kosztuje sprowadzenie pojazdu?

Pytanie o to, ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec, jest niezwykle częste. Warto dobrze przeanalizować wszystkie koszty jeszcze przed zakupem, gdyż czasem można trafić równie atrakcyjne propozycji na rodzimym rynku.

Zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Niemiec wiąże się z następującymi kosztami:

Jakie opłaty przy zakupie auta z Niemiec poniesie kierowca?

Na koszty rejestracji samochodu składają się następujące opłaty:

  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • tablice rejestracyjne – 80 zł,
  • karta pojazdu – 75 zł,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
  • nalepki kontrolna i legalizacyjna – 31 zł
  • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Jeśli wybrałeś już samochód i skontaktowałeś się ze sprzedawcą, musisz wybrać się za granicę. Może to nie być tylko jeden wyjazd – nie każdy od razu kupi używany pojazd, widząc go pierwszy raz w życiu. Do kosztów sprowadzenia auta z Niemiec należy więc doliczyć pieniądze wydane na paliwo lub bilety, a także nocleg, jeśli będzie potrzebny.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

To, jakie dokumenty na Auto z Niemiec trzeba posiadać, również jest bardzo istotne. Po podpisaniu umowy, sprzedawca musi przekazać Ci komplet dokumentów: dowód własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, analizę składu spalin, książkę serwisową oraz Kartę Pojazdu. Z nimi należy udać się do niemieckiego urzędu komunikacji. Tam samochód zostanie wyrejestrowany, otrzyma się tymczasowy dowód rejestracyjny i tablice zjazdowe, a także opłaci się ubezpieczenie OC. Cały proces trwa nie więcej niż kilka godzin. Płatności wynoszą ok. kilkadziesiąt euro. Jeśli planujesz zostać przez kilka dni z Niemczech, zastanów się, czy nie przyda Ci się też krótkoterminowe ubezpieczenie AC.

Opłaty za auto z Niemiec – jaką kwotę trzeba uregulować w urzędzie?

Po przyjeździe do Polski trzeba zmierzyć się z kolejnymi formalnościami. Najpierw należy uregulować akcyzę w Urzędzie Celnym. Wynosi ona 3,1% dla aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm lub 18,6% dla większych. Jak widać, koszt rejestracji samochodu osobowego z Niemiec z mocnym silnikiem będzie stosunkowo duży. To samo dotyczy aut dostawczych i ciężarowych.

Od razu warto też przetłumaczyć dokumenty (koszt to ok. 200 zł) i wykonać przegląd techniczny (ok. 100 zł). Przyspieszy to rejestrację, na którą ma się tylko 30 dni. Spóźnialscy muszą zapłacić karę w wysokości od 200 do nawet 1000 zł! Wyrobienie tablic i dowodu rejestracyjnego w przypadku auta z Niemiec kosztuje 256 zł. Kupując auto, warto od razu zapoznać się z zasadami, jak wygląda przepisanie ubezpieczenia OC. Jest to obowiązek, który leży po stronie osoby nabywającej samochód. Prawo ściśle reguluje obowiązki osoby kupującej auto, do których bezwzględnie należy się zastosować.

Opłaty auta z Niemiec – za co jeszcze trzeba zapłacić?

Po zarejestrowaniu auta z Niemiec koniecznie trzeba je jeszcze ubezpieczyć. Po tylu wydatkach, kierowcom zwykle zależy na tym, by znaleźć jak najtańsze OC. Najwygodniej i najszybciej można to zrobić korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić krótki formularz na KioksPolis, by uzyskać listę najlepszych ofert. Na podstawie wpisanych danych i zaznaczonych kryteriów, nasz kalkulator OC oblicza wysokość składek, więc od razu można wybrać najtańszą, a zarazem najlepszą opcję.

Opłaty auta z Niemiec – za co jeszcze trzeba zapłacić?

Auto z Niemiec a OC

 Kupując auto z drugiej ręki, w dodatku z zagranicy, tak naprawdę nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, czy jest to pojazd w pełni bezpieczny. Najrozsądniej jest więc od razu pomyśleć o ubezpieczeniu – tym bardziej, że po sprowadzeniu samochodu z Niemiec ma się jedynie 30 dni na jego zarejestrowanie. Polisa OC jest obowiązkowa, dlatego należy bezwzględnie wykupić ją tuż po rejestracji.

Po wydaniu większej kwoty pieniędzy z pewnością będziesz szukać korzystnych ofert. Najtańsze OC najszybciej znajdziesz używając naszego formularza on-line, umożliwiającego porównanie OC proponowanych przez wszystkie najlepsze firmy ubezpieczeniowe.

Z kolei kalkulator OC pomoże Ci w kilka minut zapoznać się z ofertami najlepszych ubezpieczalni, bez potrzeby wychodzenia z domu czy kontaktowania się z poszczególnymi firmami w żaden inny sposób! Wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane osobowe oraz informacje o ubezpieczanym samochodzie, a w kilka chwil dowiesz się, gdzie znajdziesz najtańsze OC. Nasza porównywarka bierze pod uwagę wszystkie informacje, które musiałbyś podać w ubezpieczalni, dlatego od razu dowiesz się, jakie zniżki OC Ci przysługują itp.

Jeśli planujesz sprowadzić auto z Niemiec, pamiętaj o tym, by dokładnie je sprawdzić. Następnym krokiem powinno być znalezienie korzystnego ubezpieczenia OC, które pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę – porównanie OC zajmie Ci tylko kilka minut!

Jak sprawdzić historię auta z Niemiec?

Często pojawiające się pytanie, to jak sprawdzić historię auta z Niemiec. Kierowcy nie muszą się jednak o nic martwić, gdyż samochody z Niemiec można sprawdzić tak samo łatwo, jak auta zarejestrowane w Polsce. Wystarczy znać numer VIN. Istnieje wiele baz danych, do których można uzyskać dostęp online i na tej podstawie zweryfikować auto. Trzeba jednak dobrze zweryfikować, czy sprzedawca jest uczciwy i podaje faktyczny numer VIN. Sprawdzenie auta z Niemiec jest jednak bardzo łatwe, nawet jeśli nie jest się na miejscu.

Sprawdź historię auta z Niemiec w usłudze Historia Pojazdu

Centrum Ewidencji Pojazdów i Kierowców umożliwia bezpłatne sprawdzenie historii aut zarejestrowanych w Polsce. Od niedawna także sprawdzenie historii pojazdów pochodzących z zagranicy nie stanowi wyzwania. Każda osoba, która posiada profil zaufany może skorzystać z całkowicie darmowej e-usługi na historiapojazdu.gov.pl i w łatwy sposób zweryfikować informacje przekazywane przez aktualnego posiadacza pojazdu. Jeśli jakiekolwiek fakty nie będą się pokrywać z opowieściami handlarza, lepiej wstrzymać się z zakupem.

Autoryzowane Stacje Obsługi

 W Autoryzowanych Stacjach Obsługi Pojazdów można sprawdzić historię pojazdów z Polski, Niemiec, a także większości pozostałych krajów europejskich. Co prawda należy udać się tam osobiście i uiścić opłatę, ale uzyskasz za to najwięcej informacji, z najpewniejszego źródła.

Podczas wizyty poproś o udostępnienie pełnych danych samochodu. Cała historia serwisowa, poddana wnikliwej analizie, może ujawnić nieścisłości. Każda niezgodność pozwala podejrzewać, że poprzedni właściciel próbował zatajać pewne informacje lub maskować rzeczywisty stan auta.

Uzyskanie historii pojazdu wynosi od 100 do ok. 250 zł. Jest to zdecydowanie najbardziej wiarygodne źródło informacji. Jeśli jednak samochód był naprawiany w nieautoryzowanych serwisach, niestety nie znajdziesz żadnych danych na ten temat.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z Niemiec?

Koszt sprowadzenia auta z Niemiec jest na tyle niski, że trafiając atrakcyjną cenowo ofertę, często się to opłaca. Zawsze jednak należy stosować się do tych samych zasad, co kupując samochód w Polsce. Należy więc podchodzić z ograniczonym zaufaniem do każdego sprzedającego i sprawdzić każdy egzemplarz tak dokładnie, jak to możliwe, zanim podpisze się dokumenty i zapłaci za auto.

Opłaty za samochód z Niemiec wcale nie są specjalnie wysokie, dlatego jeśli znajdzie się korzystną ofertę, warto ściągnąć taki pojazd. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych! Zadbaj o to, by dobrze skontrolować stan kupowanego auta oraz dopilnuj wszystkich formalności.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

4.4/5 – (Ocen: 5) Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

5/5 – (Ocen: 1) Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

5/5 – (Ocen: 1) Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

3.2/5 – (Ocen: 6) Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi […]

więcej