Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

2/5 - (Ocen: 5)

Kup OC

Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się z pewnymi detalami. Dowiedz się, jak wygląda cały proces rejestracji takiego pojazdu – krok po kroku – oraz z jakimi opłatami wiąże się zakup auta z zagranicy.

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

Rejestracja auta z zagranicy przebiega nieco inaczej, niż rejestracja auta krajowego. Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic wymaga też zorganizowania transportu na lawecie, o czym nowi właściciele muszą pamiętać. Żadne auto nie może poruszać się po drogach publicznych bez tablic rejestracyjnych, choć kierowcy mają tu pewne ułatwienie. Mogą oni wystąpić do urzędu z wnioskiem o wydanie tablic tymczasowych, na których można jeździć do momentu załatwienia pozostałych formalności.

Po zakupie nowego auta warto też rozejrzeć się za atrakcyjnym ubezpieczeniem. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych i wybranie propozycji najlepszej pod względem ceny i zakresu ochrony. Ubezpieczenie OC trzeba kupić zaraz po zakupie nowego auta z innego kraju, jeśli nie było ono ubezpieczone. Ubezpieczenie AC jest zaś opcjonalne, jednak warto sprawdzić różne propozycje za pomocą porównywarki, gdyż kupując je razem z obowiązkowym OC, można nieco zaoszczędzić.

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Podstawową formalnością, którą należy dopełnić po zakupie samochodu z zagranicy jest złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub dzielnicy (w przypadku dużego miasta, np. Warszawy). Pierwsza rejestracja auta z zagranicy wymaga skompletowania wszystkich dokumentów i informacji. Wniosek powinien zawierać informacje na temat marki samochodu, modelu, roku produkcji, numeru identyfikacyjnego VIN lub numeru nadwozia, silnika pojazdu, rodzaju i przeznaczenia auta oraz dotychczasowy numer rejestracyjny.

Jeżeli pojazd posiada kilku właścicieli, do urzędu musi przyjść każdy z nich – chyba, że posiadają pełnomocników. Ostateczną decyzję o czasowej rejestracji, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, otrzymuje się po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba także ubezpieczyć pojazd. Pełna rejestracja następuje zazwyczaj po ok. miesiącu. Należy wówczas stawić się w urzędzie ponownie, pokazać pozwolenie czasowe oraz ważną polisę OC. Potem wydawany jest nowy dowód rejestracyjny.

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Mając wszystkie dokumenty rejestracja samochodu z zagranicy, potrwa od 10 do 14 dni. Na początku urząd wyda tak zwany miękki dowód rejestracyjny, a następnie będzie trzeba jeszcze poczekać około jednego miesiąca na stały dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Przy wydawaniu stałego dowodu rejestracyjnego urzędnik wyda także naklejki homologacyjne, które umieszcza się na szybie zarejestrowanego pojazdu. Osoby martwiące się, że będą musiały udać się do urzędu właściwego dla adresu zameldowania, nie muszą się o oto obawiać. To, do którego urzędu trzeba się udać, jest zależne od adresu zamieszkania, a nie zameldowania.

Mając już zarejestrowany samochód, warto też kupić ubezpieczenie NNW samochodu. Na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele porównań ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych z tego zakresu.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Proces krok po kroku

Cały proces rejestrowania auta z zagranicy może wydawać się skomplikowany, ale jeśli dokładnie zastosujesz się do poniższych kroków, nie powinieneś mieć większego problemu z jego przeprowadzeniem:

8 prostych kroków:

Krok 1: Przetłumaczenie egzekwowanych dokumentów

(karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, umowy kupna/sprzedaży). Można to zrobić korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego. Dowodu rejestracyjnego nie trzeba tłumaczyć, jeśli został wydany w kraju UE, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Krok 2: Opłacenie akcyzy

Krok 3: Zrobienie przeglądu technicznego samochodu

Krok 4: Wizyta w Urzędzie Miasta

Udaj się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta, posiadając przygotowane:

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • przetłumaczone dokumenty,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne,
 • dowód osobisty.

Krok 5: Zapłata za opłaty urzędowe

Krok 6: Wykupienie ubezpieczenia OC

(zaraz po otrzymaniu czasowej rejestracji.)

Krok 7: Odebranie zezwolenia stałego

(Do urzędu należy udać się osobiście, zabierając ze sobą pozwolenie tymczasowej rejestracji oraz potwierdzenie zakupu OC.)

Krok 8: Odebranie nowego dowodu rejestracyjnego

(Po upływie ok. miesiąca możesz odebrać twardy dowód rejestracyjny. Jeśli będzie gotowy – urząd powinien Cię o tym powiadomić.)

Opłaty za sprowadzone auto – ile zapłacisz?

Opłaty za sprowadzone auto

Koszty rejestracji pojazdu kupionego za granicą czasami mogą być dosyć wysokie. Szczególnie biorąc pod uwagę wysoką opłatę akcyzową. Akcyza obejmuje wszystkie samochody osobowe, które są rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Opłata ta obowiązuje właścicieli aut nowych, jak i używanych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch kwestii:

 • wartości samochodu,
 • pojemności skokowej silnika pojazdu.

Obecnie w Polsce istnieją dwie stawki akcyzy na auta:

 • 3,1% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Do kosztów rejestracji samochodu kupionego poza granicami Polski zalicza się także:

 • badanie techniczne – 98 zł, jeśli w aucie nie było żadnych modyfikacji konstrukcyjnych,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • polskie tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tłumaczenie dokumentów – 150 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Reasumując, całość, bez opłaty akcyzyjnej, wyniesie około 505 zł. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest więc bardzo droga. Koszty rejestracji samochodu z zagranicy są na tyle niewielkie, że często opłaca się poszukać aut za naszą zachodnią granicą. Sprawa nieco się komplikuje, gdy chodzi o auta o mocnych silnikach, które podlegają wyższej akcyzie, jednak przy autach o silnikach do 2000 cm3 koszty są bardzo niskie. Opłaty za rejestrację samochodu z zagranicy w samych urzędach, poza Urzędem Skarbowym są znikome w stosunku do kosztu zakupu auta.

Pamiętaj, że najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz wykupić ubezpieczenie samochodu. To procedura wymagana przez prawo oraz ochrona dla Ciebie w przypadku potencjalnego wypadku czy kolizji. Sprawdź nasz kalkulator OC, który pomoże Ci znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance. Korzystając z naszej porównywarki ubezpieczenia OC, możesz dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne ubezpieczenia online i wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.  

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Z pewnością wiesz, że o odszkodowanie komunikacyjne należy starać się jak najszybciej. Co się stanie, jeśli nieco się z tym spóźnisz? Zobacz, czym jest przedawnienie roszczeń i na co zwrócić uwagę, by nie stracić szansy na otrzymanie świadczenia […]

więcej
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej
Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Samochody z Wielkiej Brytanii są łakomym kąskiem dla osób, które szukają tańszych modeli o dobrym stanie technicznym. Rejestracja anglika jest jednak możliwa, więc wiele osób się na to decyduje. Różnica pomiędzy anglikiem, a tym samym modelem w Polsce […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej