Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

1/5 - (1 vote)
Kup OC

Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Dowiedz się, jak wygląda cały proces rejestracji takiego pojazdu – krok po kroku – oraz z jakimi opłatami wiąże się zakup auta z zagranicy.

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Jak zarejestrować pojazd kupiony za granicą?

Podstawową formalnością, którą należy dopełnić po zakupie samochodu z zagranicy jest złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub dzielnicy (w przypadku dużego miasta, np. Warszawy). Wniosek powinien zawierać informacje na temat marki samochodu, modelu, roku produkcji, numeru identyfikacyjnego VIN lub numeru nadwozia, silnika pojazdu, rodzaju i przeznaczenia auta oraz dotychczasowy numer rejestracyjny.

Jeżeli pojazd posiada kilku właścicieli, do urzędu musi przyjść każdy z nich – chyba, że posiadają pełnomocników. Ostateczną decyzję o czasowej rejestracji, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, otrzymuje się po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba także ubezpieczyć pojazd. Pełna rejestracja następuje zazwyczaj po ok. miesiącu. Należy wówczas stawić się w urzędzie ponownie, pokazać pozwolenie czasowe oraz ważną polisę OC. Potem wydawany jest nowy dowód rejestracyjny.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Proces krok po kroku

Cały proces rejestrowania auta z zagranicy może wydawać się skomplikowany, ale jeśli dokładnie zastosujesz się do poniższych kroków, nie powinieneś mieć większego problemu z jego przeprowadzeniem:

8 prostych kroków:

Krok 1: Przetłumaczenie egzekwowanych dokumentów

(karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, umowy kupna/sprzedaży). Można to zrobić korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego. Dowodu rejestracyjnego nie trzeba tłumaczyć, jeśli został wydany w kraju UE, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Krok 2: Opłacenie akcyzy

Krok 3: Zrobienie przeglądu technicznego samochodu

Krok 4: Wizyta w Urzędzie Miasta

Udaj się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta, posiadając przygotowane:

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • przetłumaczone dokumenty,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne,
 • dowód osobisty.

Krok 5: Zapłata za opłaty urzędowe

Krok 6: Wykupienie ubezpieczenia OC

(zaraz po otrzymaniu czasowej rejestracji.)

Krok 7: Odebranie zezwolenia stałego

(Do urzędu należy udać się osobiście, zabierając ze sobą pozwolenie tymczasowej rejestracji oraz potwierdzenie zakupu OC.)

Krok 8: Odebranie nowego dowodu rejestracyjnego

(Po upływie ok. miesiąca możesz odebrać twardy dowód rejestracyjny. Jeśli będzie gotowy – urząd powinien Cię o tym powiadomić.)

Opłaty za sprowadzone auto – ile zapłacisz?

Opłaty za sprowadzone auto

Koszty rejestracji pojazdu kupionego za granicą czasami mogą być dosyć wysokie. Szczególnie biorąc pod uwagę wysoką opłatę akcyzową. Akcyza obejmuje wszystkie samochody osobowe, które są rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Opłata ta obowiązuje właścicieli aut nowych, jak i używanych.

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch kwestii:

 • wartości samochodu,
 • pojemności skokowej silnika pojazdu.

Obecnie w Polsce istnieją dwie stawki akcyzy na auta:

 • 3,1% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Do kosztów rejestracji samochodu kupionego poza granicami Polski zalicza się także:

 • badanie techniczne – 98 zł, jeśli w aucie nie było żadnych modyfikacji konstrukcyjnych,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • polskie tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tłumaczenie dokumentów – 150 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Reasumując, całość, bez opłaty akcyzyjnej, wyniesie około 505 zł.

Pamiętaj, że najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz wykupić ubezpieczenie samochodu. To procedura wymagana przez prawo oraz ochrona dla Ciebie w przypadku potencjalnego wypadku czy kolizji. Sprawdź nasz kalkulator OC, który pomoże Ci znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance. Korzystając z naszej porównywarki ubezpieczenia OC, możesz dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne ubezpieczenia online i wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.  

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jazda próbna – na co zwrócić szczególną uwagę?

5/5 – (1 vote) Tak jak nie kupuje się butów bez przymierzenia, tak zawsze warto przetestować samochód. Jeśli w dodatku planuje się nabyć model używany – tym bardziej trzeba dokładnie mu się przyjrzeć. Jak ocenić, czy dane auto […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

5/5 – (1 vote) Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

5/5 – (1 vote) O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

5/5 – (1 vote) Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? […]

więcej