Ubezpieczenia OC lekarzy – co obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenia OC lekarzy – co obejmuje i ile kosztuje?

4/5 - (Ocen: 1)

Zawód lekarza jest niezwykle odpowiedzialny i wymagający. Mimo wielu lat nauki i odbytej praktyki, każdy medyk może popełnić błąd w sztuce, wynikający z nieuwagi, przepracowania lub nienależytej wiedzy. Nawet niewielki z pozoru błąd może okazać się bardzo poważny w skutkach dla czyjegoś zdrowia lub życia. Dlatego polskie prawo zobowiązuje każdego praktykującego i prowadzącego własną działalność lekarza, aby wykupił obowiązkowe OC lekarza.

Wszyscy medycy wykonujący działalność leczniczą na terenie naszego kraju muszą podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. W razie popełnienia błędu w sztuce przez ubezpieczonego, to zakład ponosi odpowiedzialność finansową i wypłaca określoną sumę odszkodowania. Firmy oferują również inne ubezpieczenia dla lekarzy, które można wykupować w pakietach. Wiele osób prowadzących własną działalność decyduje się na taki krok, aby spać spokojnie i zapewnić sobie oraz swojej rodzinie stabilizację finansową.

OC obowiązkowe lekarza

Ubezpieczenie OC dla lekarza to podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy. W zależności od sytuacji i rozmiaru szkód, odszkodowanie może pokrywać koszty leczenia i rehabilitacji lub zapewniać możliwość godziwego życia, jeśli osoba poszkodowana przez medyka nie może pracować lub prowadzić dotychczasowego trybu życia. Na podobnych zasadach funkcjonuje dobrowolne OC dla pielęgniarek, z którego coraz częściej korzysta pomoc medyczna.

Ubezpieczyciele bardzo chętnie proponują również możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa OC lekarza obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobie lub na mieniu, w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez lekarza.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC dla lekarzy?

Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, również OC lekarza zapewnia możliwość pokrycia wszelkich szkód, które powstały na skutek prowadzonej działalności. Zakresem takiego ubezpieczenia objęte są szkody wyrządzone na skutek użytkowania lub posiadania nieruchomości, na terenie której prowadzona jest działalność, jak również maszyn lub urządzeń i wszelkiego typu instalacji. Pakiet ubezpieczenia OC lekarzy zapewnia bezpieczeństwo finansowe, ponieważ zakład ubezpieczeniowy będzie odpowiedzialny za różnego rodzaju szkody.

Medycy coraz częściej decydują się również na wykupienie ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Takie mogą zdarzyć się w każdej sytuacji, a odpowiednia umowa zabezpieczy na wypadek niezdolności do pracy, udaru mózgu, zawału serca, czy zakażenia HIV lub żółtaczką, na co narażeni są medycy każdego dnia.

Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza?

Zakłady ubezpieczeń prezentują oferty dla różnych przedsiębiorców, na przykład OC spedytora, przewoźnika, czy pielęgniarki. Warto korzystać z kompleksowych usług, ponieważ wtedy można liczyć na znacznie korzystniejsze warunki. Obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy dostępne jest samodzielnie lub w pakiecie z innymi ofertami dla przedstawicieli zawodów medycznych. W zależności od tego, na jaki rodzaj ubezpieczenia i zakres się zdecydujemy, możemy uzyskać inne oferty. Bardzo ważną kwestią jest suma gwarantowana ubezpieczenia. Od jej wysokości będzie również uzależniona sama składka miesięczna. Zwykle pakiet OC dla lekarza kosztuje kilkaset złotych w skali roku.

Podpisując umowę z firmą ubezpieczeniową, warto zwrócić uwagę na to, czy ewentualne wypłacone odszkodowanie nie obniża gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Zdecydowanie korzystniej jest dopłacić kilkadziesiąt złotych i nie martwić się tym, że odszkodowanie będzie malało, jeśli skorzystamy z jego wypłaty wcześniej, zgłaszając niewielką szkodę.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile traci się zniżki po kolizji?

Ile traci się zniżki po kolizji?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle doceniają klientów, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Korzystając z polisy OC i AC i nie zgłaszając szkód, można liczyć na spore zniżki. Zwykle wystarcza sześć lat bezszkodowej jazdy, żeby móc cieszyć się maksymalną wysokością […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Ubezpieczenie OC to jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych. Nic dziwnego – odpowiednio dobrane może zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa i realne wsparcie finansowe. W dzisiejszym wpisie omówimy kwestię OC pielęgniarki i położnej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Każdy wyjazd na wakacje czy w celach zawodowych wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych problemów. Z tego względu najrozsądniej jest się zawczasu zabezpieczyć. Dowiedz się, czym różnią się od siebie ubezpieczenie turystyczne NFZ, prywatne polisy medyczne i ubezpieczenia na […]

więcej
Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane […]

więcej