Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Oceń ten wpis

Przepisy prawne panujące w Polsce warunkują między innymi zasady eksploatacji samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Jednym z obowiązków właścicieli aut, jest posiadanie ważnej polisy OC, choć od tej zasady panują pewne wyjątki. Zrozumienie stanu faktycznego w kontekście przepisów prawa jest konieczne, by zrozumieć, jak pozbyć się samochodu bez OC nie narażając się na konsekwencje prawne. Samo zaznajomienie się z przepisami jest konieczne, gdyż w wielu sytuacjach nie jest możliwe, by auto nie posiadało OC. Ewentualnie polisa może być nie opłacona, jednak jest to zupełnie inny stan rzeczy, niż brak polisy OC, a ma to kluczowe znaczenie dla możliwości podejmowania czynności prawnych związanych z obrotem mienia, jakim jest samochód.

Jeśli posiada się samochód, który przeznacza się do sprzedaży, najmniej problematyczne będzie po prostu ubezpieczenie go i wykupienie polisy. Chcąc zrobić to na optymalnych warunkach można skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, która pozwala na łatwe znalezienie wielu ofert i porównanie ich pod kątem ceny, a także innych parametrów. Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami OC można tam znaleźć także wiele innych produktów towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak AC, Assistance, NWW, a także ubezpieczenia podróżne, sportowe, a nawet ubezpieczenie OC drony.

Dzięki możliwości wpisania wszystkich niezbędnych danych, na podstawie których przeprowadzana jest kalkulacja wysokości składki, już w kilka minut można uzyskać dobre oferty, które mogą być nawet kilkadziesiąt procent niższe, niż te, które ma w ofercie przypadkowy agent ubezpieczeniowy w swoim biurze. Ponadto dzięki zakupowi wielu produktów ubezpieczeniowych jednocześnie można dodatkowo zaoszczędzić.

Kiedy auto może nie mieć ważnego OC?                         

By odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się samochodu bez OC  trzeba najpierw powiedzieć, kiedy auto w ogóle może nie mieć ważnego OC. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób skonstruowane są polskie przepisy, taka sytuacja występuje dość rzadko. Najbardziej popularną z nich jest taka, gdy samochód sprowadzany do Polski, nadal jest zarejestrowany za granicą. Wtedy nabycie ubezpieczenia OC w Polsce jest niemożliwe, gdyż najpierw trzeba go zarejestrować. W takich sytuacjach często stosuje się ubezpieczenia krótkoterminowe na okres 30 dni. Charakteryzują się one tym, że nie są automatycznie odnawiane. Często są to również tak zwane ubezpieczenia komisowe. Jeśli nabędzie się auto, które ma właśnie takie ubezpieczenie, trzeba od razu ubezpieczyć auto na normalnych warunkach.

Jeśli zaś dysponuje się takim autem, a skończyła się aktualność polisy, trzeba wykupić nową. W przeciwnym razie właściciel auta naraża się na surowe konsekwencje prawne, a brak ciągłości w ubezpieczeniu to ryzyko dostania nawet kilku tysięcy złotych grzywny.

Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Jeśli jednak nie posiada się OC z jakiegoś powodu i jest to dopuszczone prawnie, można nadal sprzedać samochód. Nowy nabywca nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności prawnej, za stan rzeczy sprzed nabycia pojazdu w kontekście ewentualnych kar. Musi jednak spełnić jeden warunek, a mianowicie ubezpieczyć samochód od pierwszego dnia jego posiadania. Taką polisę OC należy więc kupić od razu po zakupie. Ewentualny nabywca musi więc zorganizować sobie nabycie polisy z datą kupna pojazdu, a wtedy nie musi przejmować się żadnymi potencjalnymi kłopotami z przepisami o obowiązku ubezpieczeń. Wystarczy więc go o tym poinformować i dogadać się, a resztę transakcji przeprowadzić w standardowy sposób, tak jak sprzedaje się auto.

Jeśli zaś auto było w normalnym użytkowaniu, musiało mieć ważną polisę OC. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że auto ma po prostu nieopłacone ubezpieczenie, ale nadal jest ono aktywne. Wtedy poprzedni właściciel musi po prostu uregulować należność wobec ubezpieczyciela, a sama polisa przechodzi na kolejnego właściciela wraz ze zbyciem pojazdu. W ten sposób odpowiada się na pytanie, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela. Odpowiedź brzmi, tak.

Brak OC w autach zabytkowych i wolnobieżnych

Istnieje jeszcze możliwość, że auto nie posiada ważnej polisy OC i jest to dopuszczone oddzielnymi przepisami. Między innymi pojazdy zabytkowe, wolnobieżne lub autobusy mogą nie mieć ważnej polisy OC. Jest stan normalny, a gdy nie mają ważnego OC, po prostu nie mogą legalnie poruszać się po drogach publicznych. By wprowadzić je do ruchu, wystarczy wykupić krótkoterminową polisę OC. Obrót takimi samochodami nie stanowi żadnego problemu, niezależnie od tego, czy mają ważną polisę OC, czy nie. Jedyna, praktyczna różnica dla osoby kupującej jest taka, że teoretycznie nie może wrócić na kołach takim pojazdem, gdyż zanim zacznie nim jeździć, musi wykupić krótkoterminowe (lub całoroczne, wedle uznania) OC.

Czy mogę zezłomować auto bez przerejestrowania?

Często pojawiają się jeszcze pytania, o złomowanie auta bez ubezpieczenia. Sytuacja, gdy samochód nie ma ważnej polisy OC, jest właściwie niemożliwa do zaistnienia, poza wyjątkowymi okolicznościami, gdy auto jest już wyrejestrowane. Kasacja pojazdu a ubezpieczenia OC nie mają więc ze sobą dużo wspólnego, jednak by wypowiedzieć umowę OC, trzeba albo pokazać ubezpieczycielowi nową polisę, albo dowód kasacji. W praktyce oznacza to, że zanim auto straci ważność polisy, trzeba je najpierw wyrejestrować na podstawie dokumentów otrzymanych z koncesjonowanej firmy świadczącej usługi złomowania pojazdów wydającej stosowne zaświadczenia dla właściwego urzędu i ubezpieczyciela.

Jeśli ktoś nie opłacił bieżącej składki za ubezpieczenie, to nie oznacza, że się go nie ma. Po prostu ma się wtedy niezapłacone zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, które i tak należy opłacić za okres, w którym polisa była ważna. Niezależnie od tego, czy dotyczyło to polisy opłacanej w wielu ratach, czy nowej polisy, która została automatycznie przedłużona przez właściciela, samo ubezpieczenie nadal obowiązuje, a właściciel pojazdu musi je opłacić.

Polskie prawo aktualnie nie dopuszcza, pozostawiania samochodów wyrejestrowanych niedopuszczonych do ruchu bez wykonania kasacji. Każdy pojazd jest więc zarejestrowany na konkretnego właściciela i musi mieć ważną polisę OC. Wyrejestrowanie bez kasacji nie jest możliwe w żaden legalny sposób.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

5/5 – (Ocen: 3) Czy wiesz, że zgodnie z tegorocznym badaniem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Grecja jest najpopularniejszą destynacją wakacyjną wśród Polaków? W tym roku również i Ty wybierasz się na wczasy w Grecji? Zobacz, jak się dobrze […]

więcej
OC przyczepy kempingowej

OC przyczepy kempingowej

5/5 – (Ocen: 1) W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi zostać ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie kampera, samochodu, motocykla, czy autobusu trzeba kupić najpóźniej przed rozpoczęciem jego użytkowania. A jak wygląda sprawa przyczepy? Jest to przecież pojazd, który […]

więcej
Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Oceń ten wpis Planując zabezpieczenie nieruchomości przed różnymi rodzajami ryzyka, warto sprawdzić jak działa ubezpieczenie mieszkania. Zakup dopasowanej polisy pozwala zabezpieczyć się przed zdarzeniami, których wystąpienie może powodować duże starty finansowe. Natomiast w celu wybrania spełniającego oczekiwania produktu, […]

więcej
Samochód elektryczny – czy faktycznie jest bardziej ekonomiczny?

Samochód elektryczny – czy faktycznie jest bardziej ekonomiczny?

5/5 – (Ocen: 1) Jeszcze kilka lat temu było kompletnie nie do pomyślenia, że po drogach będą poruszać się samochody z innymi silnikami niż spalinowe. Jak samochody z silnikami wolnossącymi czy wysokoprężnymi mogą zostać zastąpione elektrycznymi?! Choć ich […]

więcej