Likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Kierowcy poruszając się po drogach zawsze są narażeni na zagrożenie ze strony innych kierowców. Jednocześnie według polskiego prawa każdy z kierowców musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Przepisy zostały tak skonstruowane, że nie istnieje możliwość, by po drogach poruszały się auta bez ubezpieczenia. Sprawia to, że likwidacja szkody z OC sprawcy jest właściwie zawsze pewna. Jest to spowodowane faktem, że teoretycznie auto może nie mieć ważnego ubezpieczenia OC dopiero gdy zostanie przekazane do złomowania i zostanie wyrejestrowane. Chcąc znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla siebie, które pozwala na szybkie załatwienie formalności, gdy chodzi o odszkodowanie z OC sprawcy można poszukać na kioskpolis.pl. Jest to porównywarka, w której można znaleźć zarówno polisy OC, jak i AC. Jej zaletą jest szybkie znalezienie najlepszych ofert w danej sytuacji i możliwość sprawnego dokonania zakupu ubezpieczenia.

Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy?

Likwidacja szkody z OC może zostać wykonana na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest tradycyjna ścieżka, która wymaga zgłoszenia się osoby poszkodowanej do ubezpieczyciela sprawcy. Jest to forma stosunkowo skomplikowana, choć bardzo często stosowana, chociażby dlatego, że w wielu sytuacjach tylko tak można tę sprawę rozwiązać. Likwidacja szkody z OC sprawcy w ten sposób jest konieczna między innymi wtedy, gdy w zdarzeniu uczestniczyło więcej samochodów niż dwa. Wtedy obligatoryjnie trzeba zdecydować się na tę opcję.

Tak zwana bezpośrednia likwidacja szkody nie może również zostać wdrożona, gdy w zdarzeniu ucierpiały jakieś osoby. Wymogiem prawnym jest wtedy wezwanie na miejsce zdarzenia policji, a także tradycyjna likwidacja szkody według standardowej procedury. To samo dotyczy zdarzeń, w których szkoda przekracza kwotę 30 000 zł. Jeśli szkoda jest wyższa, tylko standardowa procedura likwidacji może zostać zastosowana.

Z BLS nie można również skorzystać, gdy do kolizji doszło poza terenem Polski lub, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia w firmie, która należy do programu zrzeszającego ubezpieczycieli w ramach BLS. Każda polisa ubezpieczeniowa na kioskpolis.pl jest dokładnie opisana, a wyszukując odpowiednią polisę dla siebie, można od razu sprawdzić, czy daje możliwość bezpośredniej likwidacji szkody.

Naprawa samochodu z OC sprawcy – bezpośrednia likwidacja szkody

Likwidacja szkody komunikacyjnej z oc sprawcy w tradycyjny sposób niesie za sobą wiele obowiązków formalnych, szczególnie, jeśli chodzi o samochód dla młodego kierowcy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest zaś o wiele prostszą procedurą, jednak wiele osób nie do końca rozumie różnice pomiędzy tymi dwiema metodami. Najważniejszą z nich jest to, że w przypadku bezpośredniej likwidacji szkody osoba poszkodowana może skontaktować się bezpośrednio ze swoim ubezpieczycielem, a nie musi zgłaszać się do ubezpieczyciela sprawcy. Niesie to za sobą spore ułatwienia, gdyż osoba ubezpieczona i tak ma kontakt ze swoim agentem lub przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, więc jest to o wiele łatwiejsze. Dodatkowo poszkodowany kierowca nie jest dla ubezpieczyciela petentem, a klientem, co sprawia, że procedury zazwyczaj są dużo sprawniej załatwiane.

Jak działa system bezpośredniej likwidacji szkody (BLS)?

Sama likwidacja szkody OC w systemie BLS nie jest oczywiście likwidowana przez ubezpieczyciela osoby poszkodowanej. Co prawda zgłasza się on do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i to ono zajmuje się bezpośrednio wypłaceniem odszkodowania, jednak odpowiedzialność finansowa nadal leży po stronie ubezpieczyciela sprawcy. Cały system został tak zaplanowany, że to ubezpieczyciel osoby poszkodowanej po wypłaceniu odszkodowania zwraca się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy o wypłatę należności.

Ten system powstał głównie dlatego, że odpowiednie instytucje otrzymywały wiele skarg od klientów ubezpieczycieli, którzy zbyt długo przeciągali proces wypłaty odszkodowania lub zaniżali należne kwoty. Aktualnie dzięki BLS dalsze rozliczenia toczą się między dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, a to znacząco ułatwia sprawę dla konsumentów.

Gdzie zgłosić szkodę oc?

Chcąc skorzystać z możliwości bezpośredniej likwidacji szkody, wystarczy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który poprowadzi w dalszych formalnościach. Należy jednak pamiętać, że musi on należeć do grona ubezpieczycieli, którzy współpracują w ramach tego systemu. Takie informacje należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy z konkretnym towarzystwem. Zgłaszając się do agenta ubezpieczeniowego, trzeba mieć dokumenty do ubezpieczenia samochodu, a także oświadczenie podpisane przez sprawcę kolizji wraz z numerem jego polisy ubezpieczeniowej.

Poza tym, że nie każda firma oferuje usługę BLS, to niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie taką formę rozliczenia, jako rozszerzenie. Należy więc o to zadbać już na etapie szukania ubezpieczyciela i podpisywania umowy.

Czemu warto skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy w formie bezpośredniej likwidacji szkody jest bardzo wygodna. Największą zaletą jest to, że nie trzeba wchodzić z żadne interakcje z ubezpieczycielem sprawcy. Ponadto samo załatwianie formalności ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym przebiega o wiele szybciej, gdyż są one zredukowane do minimum. Co prawda jeśli wystąpi konflikt stronami w sprawie są sprawca szkody i jego towarzystwo ubezpieczeniowe, a towarzystwo ubezpieczeniowe ofiary jest tylko pośrednikiem, ale i tak jest to o wiele sprawniejsza procedura. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Górskie wyprawy mogą być zarówno niezwykle relaksującym sposobem na spędzenie czasu, jak i prawdziwym wyzwaniem dla osób rządnych przygód. Niezależnie od tego, jaki styl wędrówek się preferuje, urlop w kontakcie z naturą to zawsze przyjemne doświadczenie. Gdy polskie […]

więcej
BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

W marcu 2015 r. osiem krajowych zakładów ubezpieczeń podpisało umowę, która przewidywała wprowadzenie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Z perspektywy ostatnich czterech lat można stwierdzić, że wspomniane rozwiązanie dobrze przyjęło się na krajowym rynku. Mimo tego niektórzy kierowcy […]

więcej
Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC i AC bez ważnego przeglądu auta? Jakie konsekwencje grożą temu, kto spowodował wypadek, lecz ma nieważne badania techniczne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania i podejmij najlepszą decyzję w sytuacji, […]

więcej