Likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

5/5 - (Ocen: 1)

Kierowcy poruszając się po drogach zawsze są narażeni na zagrożenie ze strony innych kierowców. Jednocześnie według polskiego prawa każdy z kierowców musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Przepisy zostały tak skonstruowane, że nie istnieje możliwość, by po drogach poruszały się auta bez ubezpieczenia. Sprawia to, że likwidacja szkody z OC sprawcy jest właściwie zawsze pewna. Jest to spowodowane faktem, że teoretycznie auto może nie mieć ważnego ubezpieczenia OC dopiero gdy zostanie przekazane do złomowania i zostanie wyrejestrowane. Chcąc znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla siebie, które pozwala na szybkie załatwienie formalności, gdy chodzi o odszkodowanie z OC sprawcy można poszukać na kioskpolis.pl. Jest to porównywarka, w której można znaleźć zarówno polisy OC, jak i AC. Jej zaletą jest szybkie znalezienie najlepszych ofert w danej sytuacji i możliwość sprawnego dokonania zakupu ubezpieczenia.

Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy?

Likwidacja szkody z OC może zostać wykonana na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest tradycyjna ścieżka, która wymaga zgłoszenia się osoby poszkodowanej do ubezpieczyciela sprawcy. Jest to forma stosunkowo skomplikowana, choć bardzo często stosowana, chociażby dlatego, że w wielu sytuacjach tylko tak można tę sprawę rozwiązać. Likwidacja szkody z OC sprawcy w ten sposób jest konieczna między innymi wtedy, gdy w zdarzeniu uczestniczyło więcej samochodów niż dwa. Wtedy obligatoryjnie trzeba zdecydować się na tę opcję.

Likwidacja szkody z OC sprawcy – przepisy

Przepisy mówiące o tym, jak ma przebiegać likwidacja szkody z OC sprawcy, są dość dokładne. Wynikają one z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi podporządkować się pod z góry narzucone procedury. W praktyce oznacza to, że nie ma tutaj za wiele miejsca na samodzielną interpretację i schemat likwidacji szkody przebiega praktycznie tak samo, niezależnie od ubezpieczyciela, którego się wybierze. Informacje o tym, jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy zawsze są podane także na stronach internetowych ubezpieczycieli.

Tak zwana bezpośrednia likwidacja szkody nie może również zostać wdrożona, gdy w zdarzeniu ucierpiały jakieś osoby. Wymogiem prawnym jest wtedy wezwanie na miejsce zdarzenia policji, a także tradycyjna likwidacja szkody według standardowej procedury. To samo dotyczy zdarzeń, w których szkoda przekracza kwotę 30 000 zł. Jeśli szkoda jest wyższa, tylko standardowa procedura likwidacji może zostać zastosowana.

Z BLS nie można również skorzystać, gdy do kolizji doszło poza terenem Polski lub, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia w firmie, która należy do programu zrzeszającego ubezpieczycieli w ramach BLS. Każda polisa ubezpieczeniowa na kioskpolis.pl jest dokładnie opisana, a wyszukując odpowiednią polisę dla siebie, można od razu sprawdzić, czy daje możliwość bezpośredniej likwidacji szkody.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a w tym tych, które oferują Bezpośrednią Likwidację Szkody. Można tu znaleźć oferty całych pakietów ubezpieczeń zawierających nie tylko podstawowe OC, ale także Auto Casco. Kupując kilka polis jednocześnie, można sporo zaoszczędzić na jednostkowej cenie polisy. Samo porównanie ofert trwa tylko kilka minut, więc warto to zrobić przed każdym przedłużeniem bieżącej polisy w dotychczasowym towarzystwie. Wiąże się to z faktem, że polityka cenowa różnych firm regularnie się zmienia i nie wiadomo, czy w danej chwili nie uda się znaleźć o wiele lepszej propozycji. Czasem różnice w cenie mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

Naprawa samochodu z OC sprawcy – bezpośrednia likwidacja szkody

Likwidacja szkody komunikacyjnej z oc sprawcy w tradycyjny sposób niesie za sobą wiele obowiązków formalnych, szczególnie, jeśli chodzi o samochód dla młodego kierowcy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest zaś o wiele prostszą procedurą, jednak wiele osób nie do końca rozumie różnice pomiędzy tymi dwiema metodami. Najważniejszą z nich jest to, że w przypadku bezpośredniej likwidacji szkody osoba poszkodowana może skontaktować się bezpośrednio ze swoim ubezpieczycielem, a nie musi zgłaszać się do ubezpieczyciela sprawcy. Niesie to za sobą spore ułatwienia, gdyż osoba ubezpieczona i tak ma kontakt ze swoim agentem lub przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, więc jest to o wiele łatwiejsze. Dodatkowo poszkodowany kierowca nie jest dla ubezpieczyciela petentem, a klientem, co sprawia, że procedury zazwyczaj są dużo sprawniej załatwiane.

Jak działa system bezpośredniej likwidacji szkody (BLS)?

Sama likwidacja szkody OC w systemie BLS nie jest oczywiście likwidowana przez ubezpieczyciela osoby poszkodowanej. Co prawda zgłasza się on do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i to ono zajmuje się bezpośrednio wypłaceniem odszkodowania, jednak odpowiedzialność finansowa nadal leży po stronie ubezpieczyciela sprawcy. Cały system został tak zaplanowany, że to ubezpieczyciel osoby poszkodowanej po wypłaceniu odszkodowania zwraca się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy o wypłatę należności.

Ten system powstał głównie dlatego, że odpowiednie instytucje otrzymywały wiele skarg od klientów ubezpieczycieli, którzy zbyt długo przeciągali proces wypłaty odszkodowania lub zaniżali należne kwoty. Aktualnie dzięki BLS dalsze rozliczenia toczą się między dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, a to znacząco ułatwia sprawę dla konsumentów.

Likwidacja szkody z OC sprawcy – ile trwa?

To, ile czasu trwa likwidacja szkody z OC sprawcy w ramach BLS nie jest kłopotem osoby pokrzywdzonej. Wszystkie rozliczenia prowadzone są bowiem pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jeśli jednak szkoda nie jest likwidowana w systemie BLS, przepisy mówią o maksymalnym terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Tyle towarzystwo ubezpieczeniowe ma na wypłatę odszkodowania, jednak zazwyczaj pierwszy kontakt ze strony ubezpieczyciela następuje nie później, niż po kilku dniach. Następnie wszystko zależy od tego, jaki ma być przebieg naprawy i od tego, czy nie doszło do szkody całkowitej.

Gdzie zgłosić szkodę oc?

Chcąc skorzystać z możliwości bezpośredniej likwidacji szkody, wystarczy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który poprowadzi w dalszych formalnościach. Należy jednak pamiętać, że musi on należeć do grona ubezpieczycieli, którzy współpracują w ramach tego systemu. Takie informacje należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy z konkretnym towarzystwem. Zgłaszając się do agenta ubezpieczeniowego, trzeba mieć dokumenty do ubezpieczenia samochodu, a także oświadczenie podpisane przez sprawcę kolizji wraz z numerem jego polisy ubezpieczeniowej.

Poza tym, że nie każda firma oferuje usługę BLS, to niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie taką formę rozliczenia, jako rozszerzenie. Należy więc o to zadbać już na etapie szukania ubezpieczyciela i podpisywania umowy.

Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na wyselekcjonowanie tych ubezpieczycieli, którzy oferują łatwą likwidację szkody w systemie BLS. Jest to polecane, gdyż przy niewielkich szkodach, takich jak stłuczki, czy drobne kolizje, klient może uniknąć zbędnych formalności i straty czasu na załatwianie całej likwidacji szkody. Na Kioskpolis.pl można od razu sprawdzić, kto oferuje tę formę likwidacji szkody.

Czemu warto skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy w formie bezpośredniej likwidacji szkody jest bardzo wygodna. Największą zaletą jest to, że nie trzeba wchodzić z żadne interakcje z ubezpieczycielem sprawcy. Ponadto samo załatwianie formalności ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym przebiega o wiele szybciej, gdyż są one zredukowane do minimum. Co prawda jeśli wystąpi konflikt stronami w sprawie są sprawca szkody i jego towarzystwo ubezpieczeniowe, a towarzystwo ubezpieczeniowe ofiary jest tylko pośrednikiem, ale i tak jest to o wiele sprawniejsza procedura. 

Analizując ranking ubezpieczycieli, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy w swojej ofercie ma BLS, ale także na cenę. Niewątpliwie, jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z BLS, ale wiele firm, które tego nie oferują, mogą zaproponować o wiele bardziej atrakcyjną cenę ubezpieczenia. Na Kioskpolis.pl można klarownie porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie, w zależności od tego, jakie ma się potrzeby.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Dziś, w 18 lat po tragedii, jaka spotkała osoby pracujące w World Trade Center, jasnym jest, że ataki terrorystów mogą się zdarzyć nawet w najspokojniejszych miejscach – wiedzą o tym również ubezpieczyciele. Wyjeżdżając na wakacje w zakątki świata, […]

więcej
OC dla fizjoterapeuty

OC dla fizjoterapeuty

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni osobę ubezpieczoną od konieczności wypłaty odszkodowania, w razie wyrządzenia szkody na majątku bądź czyimś zdrowiu. W niektórych zawodach, taka polisa jest obowiązkowa. Przykładem może być obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeuty, które musi wykupić każdy […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile kosztuje AC i Assistance […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej