Według przepisów polskiego prawa każdy z pojazdów poruszających się po drogach musi być ubezpieczony. Ustawodawca przewiduje jednak dowolność w zakresie tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupi się polisę. Trzeba jednak wiedzieć, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu. Polisa ubezpieczeniowa może być dowolnie wybrana, a na Kioskpolis.pl kierowcy mogą znaleźć bardzo szerokie spektrum ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to sposób na szybkie i tańsze nabycie polisy adekwatnej do swoich potrzeb. Wśród wielu pytań o ubezpieczenia, często pojawiają się pytania o to, jaki samochód dla młodego kierowcy będzie najlepszy, by nie płacić zbyt wiele za ubezpieczenie. Dzięki tej wyszukiwarce można znaleźć optymalne ubezpieczenia także dla początkujących kierowców.
Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu również można zaktualizować w błyskawiczny sposób, więc jest to metoda zakupu ubezpieczenia dla kogoś, kto nie chce zbędnie tracić czasu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?
Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia OC samochodu to przede wszystkim dokumenty samego auta. Potrzebny jest dowód rejestracyjny, z którego bierze się wszystkie niezbędne informacje. Poza samym numerem dowodu, to właśnie w nim są zawarte informacje między innymi o wielkości silnika i konkretnym modelu auta, co jest istotne dla procesu wyceny. Na tej podstawie bowiem ubezpieczyciel kalkuluje ryzyko i przedstawia proponowaną cenę polisy. Dane do ubezpieczenia auta w tym kontekście zawarte są właśnie w dowodzie i nie trzeba już przedstawiać więcej dokumentów mówiącym o mocy auta, czy roku produkcji.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta wpływają na kalkulację wysokości składki. O ile mocy auta i pojemności silnika nie da się zmienić, to jeśli pomyśli się o tym zawczasu, można zmodyfikować to, kto jest właścicielem pojazdu. Jeśli auto jest rejestrowane na osobę mającą status młodego kierowcy, czyli nieposiadającego zniżek za bezszkodową jazdę oraz mającą prawo jazdy stosunkowo krótko, składka w większości ubezpieczalni będzie stosunkowo wysoka. Jeśli jednak w dokumencie będzie widniało, że współwłaścicielem, choćby w niewielkim stopniu jest osoba, która już posiada odpowiedni staż za kierownicą i wypracowała sobie stosowne zniżki, będzie można uzyskać o wiele bardziej atrakcyjną cenę.
Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwala na porównanie ofert kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, więc każdy z łatwością znajdzie tu relatywnie tanie OC i AC, a także dodatkowe ubezpieczenia, takie jak Assistance, czy NNW.
Czy do ubezpieczenia samochodu potrzebne jest prawo jazdy?
Kolejne dokumenty do ubezpieczenia samochodu to prawo jazdy. Kluczową informacją jest data wydania uprawnień, gdyż to właśnie od tego zależy, jak wysoka będzie składka. Jeśli kierowca ma uprawnienia dopiero od niedawna, składki mogą znacząco wzrosnąć. Każde towarzystwo ma jednak w tej kwestii swoją politykę cenową.
Chcąc uzyskać atrakcyjną cenę polisy, trzeba pamiętać, by nie korzystać z usług firm, które stosują zaporowe ceny dla młodych kierowców. Na Kioskpolis.pl można błyskawicznie odsiać te oferty, które są bardzo mocno zawyżone i kompletnie nieopłacalne. Różnica w cenach pomiędzy poszczególnymi towarzystwami może wynieść nawet kilkadziesiąt procent. W porównywarce można też łatwo wykorzystać dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu OC i szybko kupić polisę.
Jakie dokumenty i dane do ubezpieczenia auta są niezbędne?
Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu AC i OC to również polisa zawarta z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym. Na jej podstawie można udokumentować otrzymane zniżki i bezwypadkową jazdę. Jeśli zaś ubezpiecza się nowe (nowo kupione) auto, to należy też mieć przygotowaną umowę kupna samochodu.
Jakie dane są potrzebne do ubezpieczenia samochodu?
Dodatkową kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli auto należy do kilku osób, trzeba podać dane wszystkich współwłaścicieli auta. Należą do nich numery PESEL, adresy zamieszkania, a także dane dotyczące prawa jazdy. Jest to wszystko, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu. Wszystkie dane należy sobie wcześniej przygotować, by móc szybo kupić polisę online.
Zawsze warto przed zakupem przeanalizować ranking ubezpieczycieli, by wiedzieć, na które firmy zwrócić uwagę. Biorąc pod uwagę, jaka jest aktualnie konkurencja na rynku, warto sprawdzać bieżące oferty co roku, przed przedłużeniem polisy. Kupując ją online, może zmienić ubezpieczyciela bez konieczności wychodzenia z domu i fizycznego odwiedzania biura towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu może zostać zrealizowany również na podstawie powyższych dokumentów, jednak zazwyczaj wystarczy polisa i umowa sprzedaży.
Jak ubezpieczać samochód?
Znajdując odpowiednią polisę, na przykład na Kioskpolis.pl warto też zwrócić uwagę na możliwość rozliczenia się w formie BLS. Odszkodowanie z OC sprawcy można dzięki temu uzyskać niezwykle sprawnie, gdyż wystarczy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania. Następnie to on załatwi wszelkie kwestie finansowe z ubezpieczycielem sprawcy, choć samo odszkodowanie osobie poszkodowanej zostanie już wcześniej wypłacone.
Warto też wykupić ubezpieczenie NWW. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków pozwala zabezpieczyć się przed wszelkiego rodzaju kłopotami związanym z następstwem wypadku – pobytem w szpitalu, rehabilitacją, czy po prostu uszczerbkiem na zdrowiu. Tego rodzaju odszkodowania wypłacane są wtedy, gdy dojdzie do częściowego uszczerbku na zdrowiu, trwałego kalectwa lub śmierci. Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do zgonu osoby ubezpieczonej, ubezpieczenie jest wypłacane osobom upoważnionym. W przypadku wielu ofert jest to wtedy kwota 100% ubezpieczenia, tak samo jako w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Szczegóły polis NWW można znaleźć między innymi na Kioskpolis.pl, gdzie łatwo porównać różne oferty tego rodzaju. Biorąc pod uwagę wysokość składki ubezpieczeniowej, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy kupuje się je razem z innymi ubezpieczeniami, takim jak na przykład ubezpieczenie OC i AC. Często można wtedy liczyć na atrakcyjne ceny.
Chcąc dowiedzieć się, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeń NWW wystarczy sprawdzić to w szczegółowej umowie z ubezpieczycielem.
Takie informacje zawsze są zawarte w Ogólnych warunkach ubezpieczenia. Powinny one być do wglądu jeszcze przed podpisaniem umowy.
Jeśli dana firma nie oferuje satysfakcjonujących warunków, zawsze można sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć lepsze oferty zarówno pod względem finansowym, jak i pod względem zakresu ochrony. Najbardziej korzystne jest kupowanie całych pakietów ubezpieczeń, więc biorąc pod uwagę, jak duży zakres ochrony można w ten sposób zyskać, warto zainteresować się takimi polisami. To, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu w ramach polis dodatkowych, nie różni się niczym od dokumentów niezbędnych do ubezpieczenia OC.