Ubezpieczenie turystyczne Litwa

Ubezpieczenie turystyczne Litwa

Dodano: 29 marca 2022

Litwa nie jest popularnym miejscem na wakacje. Jest to bardzo zaskakujące, zważywszy chociażby na fakt, jak wiele łączy ją z Polską – przede wszystkim wspólna historia, potwierdzana nie tylko faktami i wydarzeniami z przeszłości, ale i dziełami poetów. Litwa to jednak nie tylko sąsiad, ale i piękne i urokliwe miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas. Przed jakimkolwiek wyjazdem warto jednak zadbać o bezpieczeństwo. Dobre ubezpieczenie na Litwę, podobnie jak na przykład ubezpieczenie turystyczne Ukraina to podstawa. Warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj polisy wybrać oraz rozwiać wątpliwości odnośnie potrzeby jej posiadania. Zastanówmy się zatem, dlaczego najlepsze ubezpieczenie na Litwę może okazać się niezbędnym elementem każdego wyjazdu do tego pięknego kraju.

Dlaczego warto zdecydować się na wyjazd na Litwę?

Litwa to kraj, który od wieków związany jest z Polską. Do dzisiejszego dnia terytoria naszego państwa zamieszkiwane są przez Litwinów. Z tych powodów każdy, kto chce nie tylko poznać, ale i w pełni zrozumieć historię Polski powinien zaplanować sobie wyjazd na Litwę z ubezpieczeniem. Co więcej kraj ten pełen jest naprawdę interesujących miejsc i zabytków, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wielu wielkich Polaków podróżowało do tego państwa. Przykładowo, w stolicy kraju, Wilnie, mieszkał Adam Mickiewicz oraz Juliusz Słowacki. Nieco później miasto to docenił także Czesław Miłosz. Różnorodne muzea czy zabytki stanowią dodatkowe atrakcje Wilna, które jest również największym miastem Litwy.

REKOMENDACJA NAJLEPSZYCH UBEZPIECZEŃ NA LITWĘ

Poniżej przedstawiamy rekomendowane ubezpieczenia na Litwę. Kierujemy się wyborem najlepszej relacji zakresu i ceny ubezpieczenia oraz na doświadczeniach naszych klientów.

Podstawowy

29,45 zł

KUP ONLINE
 • OC - Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

  50 000 zł

 • NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

  20 000 zł

 • Koszty leczenia COVID-19 za granicą
 • Zdarzenia po alkoholu w zakresie kosztów leczenia
 • Akty terrorystyczne
Optymalny wybór

63,05 zł

KUP ONLINE
 • OC - Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

  277 638 zł

 • NNW - Następstwo Nieszczęśliwych Wypadków

  30 000 zł

 • Koszty leczenia Covid-19 za granicą
 • Zdarzenia po alkoholu w zakresie kosztów leczenia
 • Akty terrorystyczne
Wariant premium

66,50 zł

KUP ONLINE
 • OC - Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

  462 730 zł

 • NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

  46 273 zł

 • Koszty leczenia COVID-19 za granicą
 • Akty terrorystyczne
 • Koszty rezygnacji z noclegu: 2 314 zł

Co to EKUZ i czy zastąpi ubezpieczenie na wyjazd na Litwę?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który uprawnia obywateli spełniających pewne wymagania do korzystania z opieki medycznej w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. W wielkim uproszczeniu, w Polsce przysługuje ona osobom płacącym składki NFZ. Wydawać by się zatem mogło, że ubezpieczenie turystyczne na Litwie nie jest potrzebne. Nic bardziej mylnego! EKUZ zapewnia podstawowe świadczenia, nie gwarantuje bezpłatnej pomocy medycznej w każdym zakresie. Z tego powodu tak ważne jest, aby przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie na Litwę. Osoby nieposiadające odpowiedniej polisy będą musiały samodzielnie pokryć koszty na przykład transportu do kraju w przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia go. EKUZ nie zapewnia także możliwości skorzystania z placówek prywatnych za darmo. Co więcej, również koszty materiałów stomatologicznych muszą zostać pokryte z kieszeni osoby, która nie posiada ubezpieczenia turystycznego na Litwie. EKUZ jest zatem niezbędnym minimum, które jednak może nie wystarczyć. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w polisę.

Najtańsze oferty ubezpieczeń na Litwę

4,30 zł
Koszty leczenia 200 000 zł
Ratownictwo
Bagaż
4,15 zł
Koszty leczenia 90 000 zł
Ratownictwo
Bagaż
4,20 zł
Koszty leczenia 200 000 zł
Ratownictwo
Bagaż

Czy podczas wyjazdu na Litwę ubezpieczenie jest potrzebne?

Przed każdym wyjazdem za granicę warto zakupić sobie polisę. Także podczas wyjazdu na Litwę ubezpieczenie jest absolutnie niezbędne. Bez względu na to, czy wyjazd ma być jedynie rekreacyjnym wypadem w pojedynkę lub z bliskimi, czy też planowane jest zwiedzanie lub uprawianie sportu – wypadek zawsze może się zdarzyć. Niestety nie wszystkie sytuacje można przewidzieć i im zapobiec. Pomimo iż na Litwie turystom nie grozi żadna klęska żywiołowa a szanse na atak terrorystyczny są nikłe, warto pamiętać, że wypadek wymagający pomocy medycznej może zdarzyć się wszędzie. Odpowiednie ubezpieczenie przy wyjeździe na Litwę to gwarancja, że nie będzie trzeba dopłacać w trudnej sytuacji. Warto pamiętać, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę to najlepszy sposób na spędzenie czasu w spokoju i bez obaw o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Co należy zabrać ze sobą na Litwę?

Aby móc bezpiecznie spędzić czas na Litwie, warto zabrać ze sobą podstawowe dokumenty. Dowód osobisty lub paszport są absolutnie niezbędne. Bez nich nie zostanie się przepuszczonym przez granice. Dokumenty te dają możliwość legalnego pobytu na terenie Litwy do 90 dni. Dobrze jest zaopatrzyć się także w kartę EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne na Litwę. Dzięki nim można czas wyjazdu spędzić bezpiecznie i spokojnie. Warto wspomnieć także o dokumentach, uprawniających do wjazdu prywatnym samochodem na teren kraju: prawo jazdy oraz o dokumentach związanych z pojazdem.

Wyjazd na Litwę – ubezpieczenie od jakich zagrożeń może się przydać?

To, że należy zabrać ze sobą ubezpieczenie przy wyjeździe na Litwę jest jasne, warto jednak najpierw dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą spotkać turystów. W kraju tym zagrożenie ataku terrorystycznego jest niskie, dobrze jest jednak pamiętać o tym, że może on wystąpić. Podstawowym problemem mogą okazać się złodzieje kieszonkowi. Zwłaszcza w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów należy zatem zachować ostrożność. Warto zadbać o ubezpieczenie na Litwie cennych przedmiotów, których utrata mogłaby być dużą stratą. Dobrze jest także zadbać o torbę, która minimalizuje ryzyko kradzieży a dokumenty trzymać w portfelu z systemem RFID, chroniącym karty przed nieautoryzowanym odczytem danych. Poziom przestępczości na Litwie jest podobny do polskiego. Nie występuje ryzyko pojawienia się huraganów czy trzęsień ziemi. 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd na Litwę?

Wybierając najlepsze ubezpieczenie turystyczne na Litwę, warto dokładnie przestudiować ofertę. Dzięki starannej lekturze warunków i możliwości można znaleźć polisę najbardziej odpowiadającą indywidualnym potrzebom. Bardzo przydatna może okazać się porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Dzięki temu narzędziu w szybki sposób można przyjrzeć się wielu różnym polisom. Pozwala ono znacznie zmniejszyć czas poszukiwań. Obecnie ofert ubezpieczeń na Litwę jest bardzo dużo i osoby, które nie znają się na tego typu sprawach mogą mieć problem z wyborem. Porównywarka pozwala uniknąć tego typu rozterek i szybko znaleźć doskonałą polisę. Wybierając ubezpieczenie turystyczne ranking może również okazać się bardzo przydatny. Pozwala on na znalezienie polisy obiektywnie najlepszej i będącej najwyżej ocenianą przez klientów. Warto jednak zauważyć, że ranking nie będzie wskazywał na znalezienie ubezpieczenia indywidualnie najlepszego. Z tego powodu korzystanie z niego powinno łączyć się z dokładną analizą warunków polisy.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd na Litwę?

Wybór najlepszego ubezpieczenia turystycznego na Litwę nie jest łatwy. Decydując się na konkretną polisę warto zapoznać się z podstawowymi elementami, jakie powinna ona bezwzględnie zawierać. Podstawowym parametrem przy zakupie ubezpieczenia są oczywiście koszty leczenia. Warto sprawdzić, czy gwarantowana suma jaką pokrywa polisa nie jest zbyt mała. Przy wyborze ubezpieczenia na Litwę dobrze jest także sprawdzić, czy uwzględnione są koszty ratownictwa i transportu medycznego do kraju. Dobrze jest, jeśli polisa obejmuje także bagaż. Jeżeli planuje się uprawiać sport, który wiąże się z zabraniem ze sobą odpowiedniego sprzętu, warto wykupić ubezpieczenie, które obejmuje tego typu rzeczy. Podobnie jak ubezpieczenie turystyczne Rosja, podczas wyboru polisy na Litwę niezbędne jest tak zwane ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym – oferty pozbawione tych elementów powinny być z góry odrzucane. Warto poszukać ubezpieczenia przy wjeździe na Litwę które posiada także pakiet Assistance. Dzięki niemu w przypadku wystąpienia takiej konieczności można skorzystać z pomocy tłumacza lub prawnika czy innego niezbędnego specjalisty.

Czy warto rozszerzać ubezpieczenie na wyjazd na Litwę?

Ubezpieczenie na Litwę powinno być dostosowane przede wszystkim do specyfiki wyjazdu. Zdarza się, że plany i zagrożenia, jakie ze sobą niosą nie pokrywają się z ofertą polisy. Z tego powodu najlepsze ubezpieczenie turystyczne powinno zostać rozszerzone w takiej sytuacji. Niejednokrotnie przydatne może okazać się rozszerzenie o sporty ekstremalne. Wielu ubezpieczycieli nie umieszcza tego typu rozrywek w podstawowej ofercie. Z tego powodu tak ważne jest, aby planując uprawianie sportów ekstremalnych i szczególnie niebezpiecznych rozszerzyć ubezpieczenie przy wyjeździe na Litwę. Co więcej, warto zakupić tak zwane rozszerzenie alkoholowe. Oczywiste jest, że na wczasach wiele osób lubi spożywać alkohol. Wypadki, powstałe pod jego wpływem będą podlegać ubezpieczeniu, jeśli rozszerzy się je o tak zwaną klauzulę alkoholową. Rozszerzenie ubezpieczenia na Litwę powinny kupić także osoby, które cierpią na choroby przewlekłe. Dzięki temu w razie pogorszenia się ich stanu za granicą nie będą musiały ponosić kosztów leczenia. Dobrze jest zadbać także o ubezpieczenie bagażu. Czasami zdarza się, że w podstawowej ofercie nie jest ono wystarczające. Dokupienie odpowiedniego rozszerzenia rozwiązuje ten problem.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu na wyjazd na Litwę?

Warto pamiętać, że dobre ubezpieczenie nie musi kosztować dużo. Najtańsze oferty zaczynają się w okolicach dwóch złotych za dzień. Rzecz jasna, im bogatsza oferta, tym wyższa cena. Warto jednak pamiętać, że nie każdy potrzebuje ubezpieczenia od wszystkiego. Czasem mniej obszerna polisa będzie w pełni spełniać swoje zadanie. Warto dokładnie zastanowić się, jakie potrzeby ma spełniać ubezpieczenie przy wjeździe na Litwę i na tej podstawie wybrać najlepsze dla siebie. Dostosowanie polisy do indywidualnych potrzeb jest kluczem do sukcesu, dlatego warto poświęcić nieco czasu na analizę dostępnych możliwości.

Co warto zobaczyć, odwiedzając Litwę?

Odwiedzając Litwę warto zobaczyć kilka szczególnie pięknych miejsc. Jednym z nich jest stolica kraju – Wilno. Ze względu na liczne zabytki i architekturę jest ona często odwiedzana przez turystów. Warto odwiedzić Ostrą Bramę, przyjrzeć się fortyfikacjom i basztom, Bazylikę oraz Cmentarz na Rossie, gdzie znajdują się także polskie groby. W miejscach wyjątkowo tłocznych może dojść do kradzieży, z tego powodu warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na Litwie. Turystom poleca się także Kowno, położony na wyspie Zamek w Trokach czy Górę Krzyży. To jednak tylko niektóre z pięknych i atrakcyjnych dla turystów miejsc na Liwie. Warto dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie ten kraj otwiera przed odwiedzającymi.

Litwa to kraj piękny, lecz zagrożenie może czyhać na turystów w każdym państwie. Podobnie jak ubezpieczenie turystyczne Rosja dobra polisa jest niezbędna przy wyjeździe do tego kraju. Aby spędzić niezapomniany urlop, poznać kulturę i sztukę mieszkańców oraz zobaczyć, co zachwycało od wieków wielkich Polaków warto zakupić ubezpieczenie na wyjazd na Litwę. Wybór najlepszej polisy to gwarancja bezpieczeństwa i spokoju. Nawet najbardziej niespodziewany wypadek nie będzie mógł zniszczyć radości z podróży, jeżeli jego następstwa pokryje dobre ubezpieczenie. Dzięki przezorności i perspektywicznemu myśleniu można uniknąć wielu niebezpieczeństw. Ubezpieczenie turystyczne na Litwie to absolutna podstawa każdego wyjazdu. Podczas kolejnych podróży przydatne może okazać się na przykład ubezpieczenie turystyczne Białoruś lub ubezpieczenie turystyczne Gruzja.

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie od koronawirusa – gdzie kupić?

Ubezpieczenie od koronawirusa – gdzie kupić?

Pandemia SARS-CoV-2 trwa ponad rok. Chociaż powszechne są już programy szczepień i w wielu krajach na świecie sytuacja jest dość dobrze opanowana, nadal nie można bagatelizować sytuacji. Zachorowanie na COVID-19 może narazić na poważne konsekwencje finansowe i nie […]

więcej
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach […]

więcej
EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

Na podróże po Europie każdy czas jest dobry, bez względu na porę roku! Jednak to latem i w okresie wakacji najczęściej wybieramy się za granicę – by zwiedzać, odpoczywać, pracować albo odwiedzić bliskich. Bez względu na charakter wyjazdu, […]

więcej