Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka Cię przegląd samochodu? Uważaj – w 2019 roku weszło w życie kilka zmian dotyczących tego procesu. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd i co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do stacji kontroli pojazdów.

Przegląd rejestracyjny – ceny i sposób płatności w 2019 roku

Jeśli przeprowadzałeś już przeglądy swojego samochodu, z pewnością jesteś przyzwyczajony do starego modelu tego procesu, kiedy to najpierw sprawdzano stan pojazdu, a dopiero później płaciło się za usługę lub też nie, jeśli auto nie przeszło testów pozytywnie. Teraz wygląda to dokładnie odwrotnie: najpierw uiszczasz opłatę, przekazujesz dokumenty osobie odpowiedzialnej za przeprowadzenie przeglądu, a następnie rozpoczyna się badanie samochodu. Jeśli okaże się, że nie spełnia wymaganych norm, nie odzyskasz wcześniej wpłaconej sumy.

Zmianie uległy też ceny przeglądów. Aktualne ceny sprawdzisz w poniższej tabeli:

Przegląd samochodu osobowego 98 zł
Przegląd samochodu osobowego z instalacją LPG 161 zł
Przegląd motocykla 62 zł
Przegląd motoroweru 50 zł
Przegląd ciągnika rolniczego 62 zł
Przegląd przyczepy rolniczej do 1,5 t 40 zł

przegląd samochodu

UWAGA!

Do powyższej kwoty musisz jeszcze doliczyć opłatę w wysokości 1 zł na rzecz Centrali Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 2020 roku ma wejść w życie również dodatkowa opłata jakościowa. Jej dokładna wysokość nie jest jeszcze ustalona, jednak zakłada się, że nie powinna przekroczyć 4 zł.

Co jeszcze zmienia się od 2019 roku w kwestii przeglądu auta?

Zmiana sposobu płatności to jednak niejedyna nowość dotycząca systemu przeglądów auta w 2019 roku. Jedną z ważniejszych zmian jest również to, że wszystkie wykryte usterki trafią od razu do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób zmniejsza się szansa na to, że pojazd, który nie powinien być dopuszczony do ruchu, zyska pozytywny wynik badania w innej stacji diagnostycznej – jak to miało miejsce do tej pory. Efektem będzie zatem eliminacja potencjalnie niebezpiecznych samochodów z polskich dróg, a tym samym – większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Co ważne, do systemu trafią informacje dotyczące nie tylko stanu technicznego pojazdu, lecz także jego przebiegu. Każdorazowe badanie auta będzie się z kolei rozpoczynać porównanie wartości z systemu ze stanem faktycznym – szanse na pozytywną opinię stacji kontroli pojazdów dla samochodu z „cofniętym licznikiem” spadają zatem niemalże do zera.

Od 2019 roku można też wykonać badanie techniczne auta „na zapas”, czyli na 30 dni przed upływem ostatecznego terminu. Co więcej, nawet jeśli wykonamy przegląd szybciej, jego ważność zostanie wydłużona o rok, licząc od daty znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym.

WARTO WIEDZIEĆ

Posiadasz samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF? Wcześniej takie pojazdy spełniały obowiązujące normy i przechodziły badanie techniczne pozytywnie. Obecnie wszystkie pojazdy, które są fabrycznie wyposażone w ten filtr, będą sprawdzane dodatkowo pod kątem jego obecności – a jego brak będzie równoznaczny z negatywnym wynikiem badania auta.

przegląd auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do przeglądu rejestracyjnego?

Zbliża się czas przeprowadzenia przeglądu technicznego Twojego samochodu? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • pilnuj terminów, w których powinieneś sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeśli zrobisz to po upływie tego czasu, zapłacisz więcej,

  • jeśli wykryte w samochodzie usterki zagrażają bezpieczeństwie w ruchu drogowym, diagnosta ma prawo zatrzymać Twój dowód rejestracyjny,

  • po wykryciu usterek masz 14 dni na ich naprawienie i przeprowadzenie badania kontrolnego. W zależności od rodzaju uchybień za powtórny przegląd zapłacisz od 13 do 36 złotych,

  • jeśli powtórzysz badanie po upływie przepisowych 14 dni, zapłacisz za nie dokładnie tyle, ile płaciłeś za pierwszym razem.

Porównaj oferty

Koniecznie sprawdź też, jakich formalności musisz dopełnić, jeśli sprowadzasz auta z zagranicy: Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają.

Więcej artykułów i porad

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Wiele zależy m.in. od tego, jaki jest ich kolor. Przeczytaj […]

więcej
Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2019 roku

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2019 roku

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, […]

więcej
Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku!

więcej
Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu!

więcej