Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka Cię przegląd samochodu? Uważaj – w 2019 roku weszło w życie kilka zmian dotyczących tego procesu. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd i co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do stacji kontroli pojazdów.

Przegląd rejestracyjny – ceny i sposób płatności w 2019 roku

Jeśli przeprowadzałeś już przeglądy swojego samochodu, z pewnością jesteś przyzwyczajony do starego modelu tego procesu, kiedy to najpierw sprawdzano stan pojazdu, a dopiero później płaciło się za usługę lub też nie, jeśli auto nie przeszło testów pozytywnie. Teraz wygląda to dokładnie odwrotnie: najpierw uiszczasz opłatę, przekazujesz dokumenty osobie odpowiedzialnej za przeprowadzenie przeglądu, a następnie rozpoczyna się badanie samochodu. Jeśli okaże się, że nie spełnia wymaganych norm, nie odzyskasz wcześniej wpłaconej sumy.

Zmianie uległy też ceny przeglądów. Aktualne ceny sprawdzisz w poniższej tabeli:

Przegląd samochodu osobowego98 zł
Przegląd samochodu osobowego z instalacją LPG161 zł
Przegląd motocykla62 zł
Przegląd motoroweru50 zł
Przegląd ciągnika rolniczego62 zł
Przegląd przyczepy rolniczej do 1,5 t40 zł

przegląd samochodu

UWAGA!

Do powyższej kwoty musisz jeszcze doliczyć opłatę w wysokości 1 zł na rzecz Centrali Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 2020 roku ma wejść w życie również dodatkowa opłata jakościowa. Jej dokładna wysokość nie jest jeszcze ustalona, jednak zakłada się, że nie powinna przekroczyć 4 zł.

Co jeszcze zmienia się od 2019 roku w kwestii przeglądu auta?

Zmiana sposobu płatności to jednak niejedyna nowość dotycząca systemu przeglądów auta w 2019 roku. Jedną z ważniejszych zmian jest również to, że wszystkie wykryte usterki trafią od razu do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób zmniejsza się szansa na to, że pojazd, który nie powinien być dopuszczony do ruchu, zyska pozytywny wynik badania w innej stacji diagnostycznej – jak to miało miejsce do tej pory. Efektem będzie zatem eliminacja potencjalnie niebezpiecznych samochodów z polskich dróg, a tym samym – większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Co ważne, do systemu trafią informacje dotyczące nie tylko stanu technicznego pojazdu, lecz także jego przebiegu. Każdorazowe badanie auta będzie się z kolei rozpoczynać porównanie wartości z systemu ze stanem faktycznym – szanse na pozytywną opinię stacji kontroli pojazdów dla samochodu z „cofniętym licznikiem” spadają zatem niemalże do zera.

Od 2019 roku można też wykonać badanie techniczne auta „na zapas”, czyli na 30 dni przed upływem ostatecznego terminu. Co więcej, nawet jeśli wykonamy przegląd szybciej, jego ważność zostanie wydłużona o rok, licząc od daty znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym.

WARTO WIEDZIEĆ

Posiadasz samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF? Wcześniej takie pojazdy spełniały obowiązujące normy i przechodziły badanie techniczne pozytywnie. Obecnie wszystkie pojazdy, które są fabrycznie wyposażone w ten filtr, będą sprawdzane dodatkowo pod kątem jego obecności – a jego brak będzie równoznaczny z negatywnym wynikiem badania auta.

przegląd auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do przeglądu rejestracyjnego?

Zbliża się czas przeprowadzenia przeglądu technicznego Twojego samochodu? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • pilnuj terminów, w których powinieneś sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeśli zrobisz to po upływie tego czasu, zapłacisz więcej,

 • jeśli wykryte w samochodzie usterki zagrażają bezpieczeństwie w ruchu drogowym, diagnosta ma prawo zatrzymać Twój dowód rejestracyjny,

 • po wykryciu usterek masz 14 dni na ich naprawienie i przeprowadzenie badania kontrolnego. W zależności od rodzaju uchybień za powtórny przegląd zapłacisz od 13 do 36 złotych,

 • jeśli powtórzysz badanie po upływie przepisowych 14 dni, zapłacisz za nie dokładnie tyle, ile płaciłeś za pierwszym razem.

Porównaj oferty

Koniecznie sprawdź też, jakich formalności musisz dopełnić, jeśli sprowadzasz auta z zagranicy: Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • motor321
  - -

  Jeżdże motocykleem i zastanawiam się, czy teraz też będę musiał płacić za przegląd z góry, czy te zmiany dotyczą tylko samochodów?

  • Renata Bardyś
   - -

   Opisane w artykule zmiany dotyczą także motocykli. Za ich przegląd, podobnie jak za przegląd samochodu, należy zapłacić z góry – jednak cena jest tutaj niższa, wynosi bowiem 62 zł. Również w tym wypadku wszystkie wykryte usterki trafią do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 • Andrzej
  - -

  Mieszkam w Warszawie, mam 12letniego Opla astrę. Zastanawiam się, czy jeślli pojadę na przegląd do mniejszej miejscowości, to zapłace mniej? Proszę o odpowiedz

 • Mirosław
  - -

  W Malborku na żadnej stacji nie można wykonać przeglądu na tzw zapas tj do 30 dni przed terminem bez utraty dni do terminu faktycznego na dowodzie rejestracyjnym.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Projekt na dzień dzisiejszy nie został jeszcze wprowadzony w życie, z tego względu nie ma możliwości wykonać badań na zapas.

 • Adam
  - -

  Wyjeżdżam na dłużej. Chce zrobić badanie techniczne ciągnika rolniczego. Termin ważności badań to marzec 2021. Czy mogę badanie wykonać w listopadzie? Jaka będzie data ważności?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata. Nie ma możliwości niestety wykonać badania technicznego „na zapas”

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata.
   Nie ma możliwości wykonać przeglądu na „zapas”

Więcej artykułów i porad

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami w razie wypadków. Jednak […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, […]

więcej