Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

4.9/5 - (Ocen: 432)

Będąc właścicielem pojazdu, nie można zapominać, że trzeba regularnie realizować przegląd samochodu. Obowiązkowy ma na celu zapewnić dopuszczenie auta do ruchu publicznego. Wówczas wymagane jest wykonanie badania na przystosowanych do tego i wyznaczonych stacjach diagnostycznych. Sprawdź, ile kosztuje przegląd samochodu i poznaj procedury, według których jest wykonywany.

Badanie stanu technicznego pozwala uzyskać pozwolenie na używanie samochodu na drogach publicznych przez określony czas. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu, gdyż wpływa to bezpośrednio na to. kiedy trzeba będzie wykonać go ponownie. Równocześnie istotne jest również z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, aby pojazd był w odpowiednim stanie technicznym. Nie warto z tego powodu pomijać regularnego realizowania przeglądów technicznych. Natomiast nie są one obowiązkowe w odróżnieniu od badania samochodu. Natomiast przegląd techniczny samochodu jest zalecany przez producentów aut. Pozwala to dodatkowo zachować gwarancję producenta. Jednak brak badania technicznego, podobnie jak brak wykupienia takiego produktu jak ubezpieczenie OC, będzie wiązał się z koniecznością zapłacenia kar finansowych.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

To jaka jest cena przeglądu samochodu, zależy bezpośrednio od typu pojazdu. Za samochód osobowy trzeba będzie zapłacić 99 złotych. Natomiast z dodatkowymi opłatami muszą liczyć się kierowcy, w których autach wykryto usterki w trakcie badania. Wówczas za ponowne jego wykonanie trzeba będzie zapłacić dodatkowe pieniądze.

Ponowne badanie może dotyczyć między innymi:

 • sprawdzenia toksyczności spalin,
 • oceny działania amortyzatorów osi,
 • skuteczności działania hamulców,
 • sprawdzenia ustawienia świateł drogowych, czy mijania,
 • ustalenia poziomu hałasu,
 • dokonanie oceny geometrii kół.

Równocześnie w określonych sytuacjach może być niezbędne wykonanie dodatkowego badania technicznego. To również wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że za stan techniczny pojazdu odpowiada właściciel, a stacja diagnostyczna ma obowiązek niedopuszczenia do ruchu pojazdu niesprawnego. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu i już wcześniej udać się na stację diagnostyczną. To, ile kosztuje przegląd samochodu nie stanowi dużego problemu w stosunku do ewentualnych napraw. Jeśli ewentualne niedociągnięcia wyjdą na jaw na ostatnią chwilę, samochód może nie przejść przeglądu i zostać unieruchomiony. Jeśli zaś pojedzie się na przegląd wcześniej, dostanie się czas na naprawienie usterek i ponowne przejście przeglądu.

Badanie techniczne może być konieczne:

 • po wypadku lub kolizji,
 • gdy pojazd może nie spełniać określonych warunków technicznych,
 • gdy została zamontowana instalacja na gaz,
 • po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych.

To, ile kosztuje przegląd samochodu z gazem, zależy od tego, czy wykonuje się go jedynie po montażu, czy też wraz z innymi badaniami. 

przegląd samochodu

Jak sprawdzić, do kiedy jest przegląd samochodu?

Warto przestrzegać terminów, które dotyczą konieczności wykonania przeglądu technicznego. Używane pojazdy muszą być wykonywane, co roku. Brak przeglądu samochodu to kary, które trzeba będzie zapłacić po wykryciu takiej sytuacji przez kontrolę drogową. Z tego powodu dobrze jest dokładnie sprawdzić, co ile przegląd techniczny samochodu powinien być wykonany. W odróżnieniu od używanych aut nowe pojazdy mogą podlegać przeglądowi rzadziej w pierwszych latach po rejestracji. To, jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu, jest bardzo proste, gdyż każdy powinien mieć stosowny dokument z datą wykonania badania technicznego.

Dla nowych samochodów obowiązują terminy przeglądów technicznych:

 • po 3 latach od rejestracji przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych do 3,5 tony, a drugie badanie wykonuje się przed upływem kolejnych 2 lat, 
 • tylko raz, gdy dotyczy to lekkich przyczep, czy zabytkowych aut.

Natomiast są również takie pojazdy, które obowiązkowy przegląd samochodu muszą przechodzić częściej. Dotyczy to między innymi pojazdów uprzywilejowanych, taksówek, pojazdów do nauki, czy przewożących towary niebezpieczne. Podobnie jak obowiązkowe wyposażenie samochodu, tak samo regularne badania techniczne mają bardzo duże znaczenie, gdyż pozwalają bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po drogach.

przegląd auta

Czy przegląd samochodu musi zrobić właściciel?

Ważne jest nie tylko co, ile przegląd techniczny samochodu, ale również kto może go dokonać. Kupując polisę, trzeba przedstawić stosowne dokumenty, co pozwala podpisać umowę o między innymi ubezpieczenie AC. Do przeglądu okresowego samochodu również niezbędne jest, aby zgłosił się właściciel. Warto to brać pod uwagę, gdy wyznaczony jest termin do zrealizowania takiego badania. W ten sposób można samodzielnie zgłosić się do wskazanej stacji diagnostycznej. Dodatkowo warto mieć odpowiednie dokumenty do przeglądu samochodu. Warto przygotować się do wizyty w stacji diagnostycznej, co pozwala uniknąć sytuacji, gdy udanie się do takiego punktu bez dokumentów, nie pozwoli wykonać badania w terminie. Wówczas niedopełnienie obowiązku może wiązać się nawet z karą naliczoną w podwójnych stawkach.

Jak wygląda przegląd auta?

To, jak wygląda przegląd auta, nie jest skomplikowane. Mechanik na stacji diagnostycznej sprawdza podstawowe elementy konstrukcji samochodu, takie jak elementy nośne. Muszą one być w stanie, który nie zagraża pasażerom pojazdu, a także innym uczestnikom ruchu. Jeśli podwozie lub rama pojazdu będę mocno skorodowane, auto może nie przejść przeglądu. W takiej sytuacji auto może zostać wysłane do naprawy, jeśli jest to możliwe. W przeciwnym razie będzie nadawało się tylko do złomowania.

Sprawdzeniu na przeglądzie będą podlegały także inne elementy, takie jak hamulce, światła, układ kierowniczy, systemy bezpieczeństwa i zawieszenie. Muszą one być w stanie zagwarantować parametry przewidziane przez producenta, gdy auto przechodziło homologację. Odpowiadając na pytanie, jak przygotować się do przeglądu, trzeba zaznaczyć, że przede wszystkim trzeba doprowadzić do optymalnego stanu powyższe elementy.  Trzeba też zwrócić uwagę na silnik, który musi spełniać zarówno normy emisji adekwatne dla danego modelu pojazdu, jak i normy hałasu.

Porównywarka OC AC Kiokspolis.pl pozwoli na znalezienie atrakcyjnej polisy ubezpieczeniowej nie tylko z zakresu OC, ale także ubezpieczenia AC. Po zadbaniu o przegląd techniczny warto więc sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych i znaleźć najlepszą propozycję, która za rozsądne pieniądze zapewni pełny zakres ochrony.  Kupując wiele polis komunikacyjnych w pakiecie, można sporo zaoszczędzić na jednostkowej cenie polisy, więc warto to zrobić, gdyż za relatywnie niewielką dopłatą, można w ten sposób uzyskać stosunkowo duży zakres ochrony na każdą okoliczność.

Ile może trwać badanie techniczne?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że to ile trwa przegląd samochodu, będzie zależeć od konkretnego diagnosty, czy uprawnionego mechanika. Z reguły nie powinno to trwać więcej niż 30 minut. Natomiast wiele zależy między innymi od tego, czy jest się przygotowanym do przeprowadzenia badania. Znaczenie ma między innymi dysponowanie niezbędnymi dokumentami. W ten sposób można przygotować się do wypełnienia dokumentacji na miejscu. Podobnie jest, gdy kupuje się ubezpieczenie NNW samochodu. Będąc odpowiednio przygotowanym można znacznie sprawniej realizować cały proces. Natomiast badanie samochodu będzie zależeć również od tego, w jakim stanie technicznym się znajduje. Gdy auto jest w dobrym stanie, wówczas skontrolowanie konkretnych elementów pojazdu będzie łatwiejsze. Zatem szczególnie starsze auta mogą zajmować diagnostom więcej czasu, aby móc dokładnie zapoznać się z tym, w jakim są stanie.

Ile trwa przegląd samochodu?

To, ile trwa przegląd auta, jest skorelowane z jego stanem technicznym, więc przedłużający się czas trwania oznacza kłopoty. Wiedząc, że auto nie jest w dobrym stanie, lepiej już wcześniej udać się do mechanika i dokonać niezbędnych napraw, które sprawią, że przejście przeglądu nie będzie stanowiło dla auta problemu. To, kiedy musimy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu, jest zależne między innymi od tego, czy auto za pierwszym razem przejdzie przegląd.

Co ile km przegląd samochodu?

Należy brać pod uwagę, że badania techniczne samochodu mają zapewnić możliwość bezpiecznego poruszania się nimi po drogach. Z tego powodu nie warto lekceważyć znaczenia wykonania badania stanu technicznego, jak i też obowiązkowego przeglądu. Zapewnienie sobie możliwości bezpiecznego poruszania się po drogach jest kluczowe. Z tym związane jest między innymi decydowanie się na polisy, które wybierając poprzez porównywarka OC AC, pozwalają zapewnić ochronę finansową. Natomiast sposób poruszania się pojazdu na drodze zależy bezpośrednio od tego, jakie ma parametry użytkowe, a także, w jakim stanie się znajduje. Warto brać pod uwagę także, co ile km przegląd samochodu. Takie informacje wskazują producenci konkretnych marek i modeli samochodów. Oczywiście zawsze można realizować przegląd częściej, niż wskazuje to producent, choć będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że nie spełnienie wymagań producenta przy gwarancji. Podobnie brak wypełniania zapisów umowy polisy, może przekładać się na wypowiedzenie ac. Z tego powodu warto unikać takich sytuacji. Możliwość korzystania z gwarancji ma spore znaczenie, gdyż pozwala znacznie ograniczyć konieczność samodzielnego finansowania prac konserwacyjnych, czy usuwania usterek technicznych. Producenci samochodów prezentują informacje, co ile km przegląd samochodu. Warto to brać pod uwagę, gdy kupiło się konkretny model. 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • motor321
  - -

  Jeżdże motocykleem i zastanawiam się, czy teraz też będę musiał płacić za przegląd z góry, czy te zmiany dotyczą tylko samochodów?

  • Renata Bardyś
   - -

   Opisane w artykule zmiany dotyczą także motocykli. Za ich przegląd, podobnie jak za przegląd samochodu, należy zapłacić z góry – jednak cena jest tutaj niższa, wynosi bowiem 62 zł. Również w tym wypadku wszystkie wykryte usterki trafią do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 • Andrzej
  - -

  Mieszkam w Warszawie, mam 12letniego Opla astrę. Zastanawiam się, czy jeślli pojadę na przegląd do mniejszej miejscowości, to zapłace mniej? Proszę o odpowiedz

 • Mirosław
  - -

  W Malborku na żadnej stacji nie można wykonać przeglądu na tzw zapas tj do 30 dni przed terminem bez utraty dni do terminu faktycznego na dowodzie rejestracyjnym.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Projekt na dzień dzisiejszy nie został jeszcze wprowadzony w życie, z tego względu nie ma możliwości wykonać badań na zapas.

 • Adam
  - -

  Wyjeżdżam na dłużej. Chce zrobić badanie techniczne ciągnika rolniczego. Termin ważności badań to marzec 2021. Czy mogę badanie wykonać w listopadzie? Jaka będzie data ważności?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata. Nie ma możliwości niestety wykonać badania technicznego “na zapas”

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata.
   Nie ma możliwości wykonać przeglądu na “zapas”

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie szyb w OC

Ubezpieczenie szyb w OC

Chociaż właściciel samochodu ma obowiązek zakupu tylko OC, do jego dyspozycji pozostają również dodatkowe ubezpieczenia, takie jak np. ubezpieczenie szyb. Produkt ten pozwala oszczędzić sobie kosztów związanych z naprawą szkód szybowych na własną rękę, jak również konsekwencji karnych […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej
Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Przekonaj się, jakie modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w 2018 roku. Zobacz ich zalety, by zrozumieć, dlaczego to właśnie one przodowały. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie aut z rynku wtórnego, żebyś zaspokoił ciekawość bądź zastanowił […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej