Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka Cię przegląd samochodu? Uważaj – w 2021 roku weszło w życie kilka zmian dotyczących tego procesu. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd i co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do stacji kontroli pojazdów.

Przegląd samochodu – ceny na 2021 rok

Jeśli przeprowadzałeś już przeglądy swojego samochodu, z pewnością jesteś przyzwyczajony do starego modelu tego procesu, kiedy to najpierw sprawdzano stan pojazdu, a dopiero później płaciło się za usługę lub też nie, jeśli auto nie przeszło testów pozytywnie. Teraz wygląda to dokładnie odwrotnie: najpierw uiszczasz opłatę, przekazujesz dokumenty osobie odpowiedzialnej za przeprowadzenie przeglądu, a następnie rozpoczyna się badanie samochodu. Jeśli okaże się, że nie spełnia wymaganych norm, nie odzyskasz wcześniej wpłaconej sumy.

Aktualne ceny sprawdzisz w poniższej tabeli:

Przegląd samochodu osobowego99 zł
Przegląd samochodu osobowego z instalacją LPG161 zł
Przegląd motocykla63 zł
Przegląd motoroweru51 zł
Przegląd ciągnika rolniczego62 zł
Przegląd przyczepy rolniczej do 1,5 t40 zł

przegląd samochodu

Inne koszty:

Badanie po wypadku / kolizji94 zł
Ustalenie danych na potrzeby rejestracji pojazdu64 zł
W przypadku podejrzenia, że pojazd nie spełnia warunków technicznych20 zł
Badanie po montażu instalacji zasilania gazem (LPG)114 zł
Skierowanie do badania przez organy ściganiaod 20 do 90 zł
Badanie pojazdu, który ma służyć jako taksówka42 zł
Badanie auta, w którym wprowadzono zmiany konstrukcyjne, wymagające kolejnego przeglądu82 zł

UWAGA!

Do powyższej kwoty musisz jeszcze doliczyć opłatę w wysokości 1 zł na rzecz Centrali Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 2020 roku ma wejść w życie również dodatkowa opłata jakościowa. Jej dokładna wysokość nie jest jeszcze ustalona, jednak zakłada się, że nie powinna przekroczyć 4 zł.

Jak wygląda przegląd samochodu w 2021 roku?

Kierowcy, którzy idą na przegląd po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą, czego mogą się spodziewać. Zazwyczaj wystarczy po prostu podjechać na stację kontroli pojazdów, zostawić pracownikowi kluczyki  i wrócić za 15-20 minut. Niekiedy pracownik prosi o współpracę przy przeglądzie – należy wtedy wjechać na rampę i wykonywać jego polecenia (zapalać światła, skręcać kołem kierownicy etc.). Generalnie, dokładnemu przeglądowi poddawane są:

 • oświetlenie – czy działają wszystkie światła, czy są odpowiednio ustawione,
 • klakson, lusterka
 • stan silnika,
 • układ hamulcowy,
 • układ wydechowy,
 • elementy nośne nadwozia,
 • zawieszenie,
 • układ skręcający (kierowniczy),
 • stan opon,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • wyposażenie auta – m.in. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy
 • od 2021 roku sprawdzany jest też stan świateł i czystość spalin.

Dodatkowo pracownik stacji może sprawdzić zgodność numeru VIN na aucie z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Po zakończeniu badania diagnostyk wprowadzania informację o odbytym przeglądzie do dokumentów i do systemu teleinformatycznego, a Ty możesz dalej jeździć swoim autem.

Przegląd pojazdu – zmiany w 2021 roku

Unia Europejska już w 2014 roku wprowadziła dyrektywę regulującą kwestię przeglądów technicznych pojazdów na terenie całej Wspólnoty. Przepisy te jednak weszły w życie w Polsce dopiero w styczniu 2021 roku. Co się zmieniło?

 • Obowiązek fotografowania samochodu – w czasie badania diagnostycznego samochód będzie musiał zostać sfotografowany z przodu, z tyłu i z każdego boku, a zdjęcia muszą obejmować całą bryłę pojazdu. Konieczne będzie także zdjęcie liczników z tablicy rozdzielczej.
 • Bardziej skrupulatne badanie – wraz z początkiem 2021 roku pracownicy stacji diagnostycznych są zobowiązani do przeprowadzenia badania w pełnym zakresie i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do mierzenia siły świateł oraz czystości spalin.
 • Kontrole stacji diagnostycznych – od stycznia 2021 roku urzędnicy przynajmniej raz w roku dokonywać będą szczegółowej kontroli stacji diagnostycznych. Zwiększa się także zakres kompetencji Transportowego Dozoru Technicznego, który może teraz przeprowadzać losowe kontrole, polegające również na monitorowaniu pracy osób wykonujących przegląd na miejscu.

przegląd auta

Przegląd samochodu – jakie dane trafiają do CEPiK?

Zmiana sposobu płatności to jednak niejedyna nowość dotycząca systemu przeglądów auta w 2019 roku. Jedną z ważniejszych zmian jest również to, że wszystkie wykryte usterki trafią od razu do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób zmniejsza się szansa na to, że pojazd, który nie powinien być dopuszczony do ruchu, zyska pozytywny wynik badania w innej stacji diagnostycznej – jak to miało miejsce do tej pory. Efektem będzie zatem eliminacja potencjalnie niebezpiecznych samochodów z polskich dróg, a tym samym – większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Co ważne, do systemu trafią informacje dotyczące nie tylko stanu technicznego pojazdu, lecz także jego przebiegu. Każdorazowe badanie auta będzie się z kolei rozpoczynać porównanie wartości z systemu ze stanem faktycznym – szanse na pozytywną opinię stacji kontroli pojazdów dla samochodu z „cofniętym licznikiem” spadają zatem niemalże do zera.

Od 2019 roku można też wykonać badanie techniczne auta „na zapas”, czyli na 30 dni przed upływem ostatecznego terminu. Co więcej, nawet jeśli wykonamy przegląd szybciej, jego ważność zostanie wydłużona o rok, licząc od daty znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym.

Jak sprawdzić ważność badania technicznego? Można zrobić to na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd używając Profilu Zaufanego. W usłudze „Mój Pojazd” wyświetlą Ci się informacje o dacie ważności przeglądu, usterkach wykrytych w przeszłości, a także dane związane z rejestracją czy oznaczeniami (np. numer VIN) samochodu.

WARTO WIEDZIEĆ

Posiadasz samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF? Wcześniej takie pojazdy spełniały obowiązujące normy i przechodziły badanie techniczne pozytywnie. Obecnie wszystkie pojazdy, które są fabrycznie wyposażone w ten filtr, będą sprawdzane dodatkowo pod kątem jego obecności – a jego brak będzie równoznaczny z negatywnym wynikiem badania auta.

Porównaj ceny ubezpieczeń

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do przeglądu rejestracyjnego?

Zbliża się czas przeprowadzenia przeglądu technicznego Twojego samochodu? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • pilnuj terminów, w których powinieneś sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeśli zrobisz to po upływie tego czasu, zapłacisz więcej,

 • jeśli wykryte w samochodzie usterki zagrażają bezpieczeństwie w ruchu drogowym, diagnosta ma prawo zatrzymać Twój dowód rejestracyjny,

 • po wykryciu usterek masz 14 dni na ich naprawienie i przeprowadzenie badania kontrolnego. W zależności od rodzaju uchybień za powtórny przegląd zapłacisz od 13 do 36 złotych,

 • jeśli powtórzysz badanie po upływie przepisowych 14 dni, zapłacisz za nie dokładnie tyle, ile płaciłeś za pierwszym razem.

UWAGA

Jeśli dojdzie do stłuczki samochodu bez ważnego przeglądu, a osobą poszkodowaną jest kierowca takiego pojazdu, ubezpieczyciel może sprawdzić czy rozmiar szkody ma jakikolwiek związek ze stanem technicznym auta. Jeżeli miał on wpływ na zdarzenie, wysokość odszkodowania zostanie pomniejszona przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przegląd okresowy, rejestracyjny czy badanie techniczne? Różnice

Te podobnie brzmiące pojęcia często bywają mylone lub stosowane zamiennie przez laików. Co oznaczają w rzeczywistości? Formalnie, przegląd rejestracyjny jest badaniem technicznym. Przeprowadzamy go przed pierwszą rejestracją pojazdu w kraju.  Jeśli jedziemy na stację kontroli pojazdów, żeby dostać pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, jest to okresowe badanie techniczne. Dokładnie tych słów używa art. 81 Prawa o ruchu drogowym. Badanie techniczne potocznie jest też nazywane przeglądem technicznym.

Koniecznie sprawdź też, jakich formalności musisz dopełnić, jeśli sprowadzasz auta z zagranicy: Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • motor321
  - -

  Jeżdże motocykleem i zastanawiam się, czy teraz też będę musiał płacić za przegląd z góry, czy te zmiany dotyczą tylko samochodów?

  • Renata Bardyś
   - -

   Opisane w artykule zmiany dotyczą także motocykli. Za ich przegląd, podobnie jak za przegląd samochodu, należy zapłacić z góry – jednak cena jest tutaj niższa, wynosi bowiem 62 zł. Również w tym wypadku wszystkie wykryte usterki trafią do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 • Andrzej
  - -

  Mieszkam w Warszawie, mam 12letniego Opla astrę. Zastanawiam się, czy jeślli pojadę na przegląd do mniejszej miejscowości, to zapłace mniej? Proszę o odpowiedz

 • Mirosław
  - -

  W Malborku na żadnej stacji nie można wykonać przeglądu na tzw zapas tj do 30 dni przed terminem bez utraty dni do terminu faktycznego na dowodzie rejestracyjnym.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Projekt na dzień dzisiejszy nie został jeszcze wprowadzony w życie, z tego względu nie ma możliwości wykonać badań na zapas.

 • Adam
  - -

  Wyjeżdżam na dłużej. Chce zrobić badanie techniczne ciągnika rolniczego. Termin ważności badań to marzec 2021. Czy mogę badanie wykonać w listopadzie? Jaka będzie data ważności?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata. Nie ma możliwości niestety wykonać badania technicznego „na zapas”

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ciągniki i tak samo motorowery na badaniu technicznym muszą się pojawić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badania wykonywane są co dwa lata.
   Nie ma możliwości wykonać przeglądu na „zapas”

Więcej artykułów i porad

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed transakcją. Naucz się postępować właściwie i wybierz […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Mieszkańcy terenów wiejskich z pewnością znają uczucie niepewności, które towarzyszy im za każdym razem, gdy przejeżdżają przez las. O zderzenie z dzikiem czy sarną naprawdę nietrudno. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, a nieostrożne zwierzę znajdzie się tuż pod kołami, […]

więcej