Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle doceniają klientów, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Korzystając z polisy OC i AC i nie zgłaszając szkód, można liczyć na spore zniżki. Zwykle wystarcza sześć lat bezszkodowej jazdy, żeby móc cieszyć się maksymalną wysokością zniżek. Niestety, wystarczy jedna szkoda, aby stracić część swoich rabatów. Ile traci się zniżek przy kolizji i jak szybko można je odzyskać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zdobyć zniżki na ubezpieczenie OC i AC?
Aby móc się cieszyć niższą kwotą raty za ubezpieczenie, trzeba się nieco postarać. Przede wszystkim, pod uwagę brana jest bezszkodowa jazda. Już po roku od zawarcia umowy, można liczyć na obniżenie wysokości ubezpieczenia, jeśli ani razu nie skorzystamy z odszkodowania. W miarę lat, wysokość zniżek na OC i AC rośnie. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, kiedy umowa OC wygasa, ponieważ za przerwy w ubezpieczeniu, zakłady ubezpieczeń bardzo często podnoszą wysokość raty.
Utrata zniżki OC po kolizji jest dla wielu kierowców kosztowna, ponieważ oznacza konieczność opłacania znacznie wyższych rat, a dodatkowo odbudowania swojej dobrej, bezszkodowej historii, w celu uzyskania nowych. Na szczęście, firmy ubezpieczeniowe nagradzają swoich klientów, jeśli ci nie zgłaszają kolejnych szkód w najbliższym czasie. Już po roku, przy opłacaniu kolejnej umowy, można starać się negocjować z ubezpieczycielem.
Utrata zniżek OC po szkodzie – kiedy można stracić swoje zniżki?
Podpisując umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu, warto się z nią bardzo dokładnie zapoznać, aby dowiedzieć się, ile traci się zniżki za kolizje. Każdy kierowca z czasem zyskuje kolejne zniżki aż osiągnie ich maksymalną wysokość. Dlatego w rodzinie bardzo często jedna osoba ubezpiecza kolejne pojazdy, korzystając ze swoich zniżek. Jeśli jednak dojdzie do kolizji lub wypadku i zostanie zgłoszona szkoda, wówczas trzeba się liczyć z utratą zniżek. W zależności od rozmiaru szkody, zakład ubezpieczeń podejmuje decyzję i już przy podpisywaniu nowej umowy na kolejny okres, proponuje wyższą kwotę. Jest tak również, jeśli chodzi o pojazd historyczny OC, który kierowca musi ubezpieczyć, jeśli porusza się nim po drogach. Taki samochód nie musi być ubezpieczony przez cały rok, jeżeli z niego nie korzystamy. Dla posiadaczy aut zabytkowych firmy ubezpieczeniowe zwykle zapewniają możliwość wykupienia krótkoterminowego OC.
Ile traci się zniżki po kolizji?
Wielu kierowców obawia się, że utraci swoje zniżki po kolizji. Faktycznie, zakład ubezpieczeń zazwyczaj decyduje się na taki krok względem klienta, któremu wypłacił odszkodowanie. Każda firma podchodzi do tego tematu w sposób indywidualny, dlatego warto zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy. Zazwyczaj za rok bezszkodowej jazdy, można zyskać 10% zniżek. Analogicznie, niektórzy ubezpieczający po jednej szkodzie zabierają taką wysokość zniżki, ale bywa, że jest to aż 20% lub 30%. Niektóre firmy stosują indywidualne podejście, co oznacza, że sytuacja każdego klienta jest dokładnie analizowana, zanim nastąpi utrata zniżki po kolizji.
Jeśli kierowca miał pechowy rok i zgłosił dwie szkody, najczęściej ubezpieczyciel zeruje przyznane mu zniżki. W przypadku trzech kolizji, trzeba się liczyć z tym, że firma zaproponuje na kolejny rok stawkę zaporową, aby zniechęcić ubezpieczającego do skorzystania z oferty. Specjaliści zalecają, aby przed podpisaniem kolejnej umowy, co roku korzystać z kalkulatora OC. W ten sposób można znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę umowy ubezpieczenia. Niekiedy warto wybrać innego ubezpieczyciela, z którym szybciej będzie można zgromadzić kolejne zniżki i który nie jest tak restrykcyjny, kiedy klient zgłasza szkody.
Ile traci się zniżek przy stłuczce?
Niewielka stłuczka może się zdarzyć każdemu. Utrata zniżek po stłuczce zależy od rozmiaru zgłoszonej szkody. Jeśli jest ona znikoma, wówczas kierowca nie powinien się obawiać, ponieważ straci maksymalnie 10% przyznanych mu wcześniej zniżek. Niestety, nigdy nie wiadomo, jaki naprawdę jest rozmiar szkody, zanim nie oceni jej rzeczoznawca lub mechanik. Niektórzy kierowcy wolą dogadać się z właścicielem poszkodowanego pojazdu i zapłacić za naprawę gotówką, jeśli kwota nie jest wysoka. Wiedząc, ile zniżki za stłuczkę można stracić, rezygnują z wypłaty odszkodowania. Wzrost składki OC bywa naprawdę bolesny.
Jaki jest czas na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC pojazdu?
Każdego kierowcę obowiązują te same przepisy prawa. Czas na zgłoszenie szkody z OC wynosi trzy lata, ale może być wydłużony nawet do dwudziestu, jeśli do wypadku doszło na skutek popełnionego przestępstwa. Większość roszczeń przedawnia się jednak po upływie trzech lat i nie ma później możliwości skorzystania z odszkodowania, wypłacanego przez zakład ubezpieczeń. Warto więc pilnować terminów i nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody. Kierowca powinien przede wszystkim upewnić się, że pojazd nie jest uszkodzony i można się nim poruszać po drogach.
Czy warto wykupić OC przez Internet?
Każdy ubezpieczyciel umożliwia dziś dostęp do swojej oferty online. Można się w ten sposób również dowiedzieć, ile zniżek za kolizje traci się, w jakiej sytuacji. Zapoznając się z ogólnymi warunkami umowy, można podjąć racjonalną decyzję. Bardzo ważne jest, aby dobrze porównać ze sobą dostępne polisy OC, ponieważ każda firma ma swoje indywidualne podejście do takich kwestii. Bardzo wygodnym sposobem na porównanie ubezpieczeń OC pojazdów, jest skorzystanie z kalkulatora, który wskazuje, jakie dokładnie warunki prezentuje dany ubezpieczyciel. Online można szybko dopasować wysokość składki i zdecydować się na ewentualne rozszerzenie polisy.
Dobrym rozwiązaniem, jest też wykupienie ubezpieczenia AC. W przypadku dojścia do stłuczki lub kolizji, nie trzeba obawiać się konieczności ponoszenia kosztów związanych z naprawą własnego pojazdu. Pojazd osoby poszkodowanej naprawiany jest z ubezpieczenia OC, natomiast naprawę naszego, pokrywa AC. Oczywiście, po zgłoszeniu szkody, zwykle następuje zwyżka OC za kolizję, jednak może być to znacznie korzystniejsze, niż pokrycie faktycznych kosztów naprawy. Kierowcy cieszący się dobrą opinią i rzadko zgłaszający szkody z OC, mogą liczyć na bardzo korzystną ofertę również w przypadku Auto casco. Wykupując taki pakiet ubezpieczeń, można liczyć na kolejne zniżki ze strony ubezpieczyciela. Każdy kierowca powinien również rozważyć zakup ubezpieczenia Assistance, dzięki któremu uzyska pomoc w każdej sytuacji, również w środku nocy, kiedy samochód się po prostu zepsuje. Pomoc drogowa powinna pojawić się niezwłocznie, a z nią również auto zastępcze lub inny transport. Takie ubezpieczenie można z powodzeniem zamówić wygodnie i szybko przez Internet.