OC pojazdu historycznego

OC pojazdu historycznego

Oceń ten wpis

Pojazdy historyczne i zabytkowe bardzo rzadko można spotkać na naszych drogach. Zwykle widoczne są na różnego rodzaju eventach i wystawach tego typu samochodów. Czy posiadając pojazd historyczny OC trzeba wykupić na cały rok? Jakie są obowiązki właściciela starego, zabytkowego samochodu, który porusza się po polskich drogach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

Jakie pojazdy uznaje się za historyczne lub zabytkowe?

Pojazd zabytkowy i historyczny to taki, który uznany jest za zabytkowy przez ustawę Prawo o ruchu drogowym, ma co najmniej 40 lat lub 25 lat, ale rzeczoznawca uznał go za egzemplarz unikatowy. Takie pojazdy mają znaczenie dla historii motoryzacji. Pojazd zabytkowy powinien zostać wpisany do rejestru zabytków. Trzeba ubezpieczyć od OC pojazd historyczny, jeżeli ma poruszać się po drogach. Jeżeli jest garażowany, wówczas nie ma takiej konieczności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że decydując się na wyjazd takim samochodem na drogi, konieczne jest wykupienie polisy. Prowadzący pojazdy historyczne OC wykupić mogą praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej. Ważne, aby pamiętać, kiedy umowa OC wygasa, aby nie ryzykować. Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy, zdarzają się przecież stłuczki i kolizje drogowe. Jeśli nie posiadamy polisy OC, wówczas musimy ponieść wszystkie koszty naprawy drugiego pojazdu i leczenia osoby poszkodowanej, jako sprawca.

Ubezpieczenie pojazdu historycznego – jakie są zasady polisy?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC pojazdu historycznego ustawa wskazuje, że właściciel nie ma obowiązku wykupienia polisy. Jeśli zdecyduje się na podpisanie umowy z zakładem ubezpieczeń, wówczas nie musi również pilnować ciągłości polisy, jak w przypadku tradycyjnych pojazdów, poruszających się po naszych drogach. Jeżeli posiadamy pojazd historyczny ubezpieczenie OC będzie z pewnością na znacznie bardziej korzystnych warunkach, niż tradycyjna polisa. Warto zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o ofertę, ponieważ może okazać się, że koszt będzie znikomy, a samochodem będzie można jeździć bez obaw przez cały rok. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile traci się zniżki po kolizji z udziałem pojazdu historycznego. Sytuacja każdego ubezpieczonego jest rozpatrywana w sposób indywidualny i uzależniona jest przede wszystkim od całej historii przebiegu ubezpieczenia.

Pojazd historyczny a ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Właściciele pojazdów historycznych i zabytkowych mogą być spokojni. Pojazd historyczny ubezpieczenie OC musi mieć bowiem wykupione jedynie w takiej sytuacji, kiedy poruszamy się nim po drogach. Ustawa nie nakłada takiego obowiązku, ponieważ większość takich samochodów to faktycznie zabytki, które wyruszają na polskie drogi raz na jakiś czas, kiedy odbywa się wystawa lub zlot miłośników motoryzacji. Kiedy zachodzi konieczność wyjechania samochodem z garażu, wystarczy wykupić OC krótkoterminowe. Każdy pojazd historyczny OC może uzyskać w funkcjonujących zakładach ubezpieczeniowych. Zwykle można liczyć na korzystną ofertę cenową, ponieważ zgłoszenia szkód w przypadku samochodów historycznych zdarzają się bardzo rzadko.

Czy można zamówić ubezpieczenie OC przez Internet?

Aby zamówić ubezpieczenie dla swojego pojazdu, wystarczy skorzystać ze strony internetowej firmy ubezpieczeniowej. Wykupienie polisy online jest łatwe, wygodne i bardzo szybko. Warto również skorzystać z funkcjonalnego kalkulatora OC, dzięki któremu można samodzielnie wybrać określone parametry swojej polisy i uzyskać wysokość miesięcznej raty i całego ubezpieczenia w skali roku w ciągu kilku sekund. Pojazd historyczny ubezpieczenie OC uzyska bez trudu, szczególnie, jeżeli nie jest to jego pierwsza polisa. W przypadku ubezpieczonych, którzy ubezpieczają również inne pojazdy i cieszą się bezwypadkową historią, ubezpieczyciele najczęściej uzyskują konkurencyjną ofertę.

Mimo, że OC dla samochodu historycznego nie jest koniecznością, nigdy nie wolno poruszać się bez opłaconej polisy po drogach. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku lub kolizji, sprawca szkody będzie musiał pokryć wszystkie koszty napraw i leczenia, jak również może otrzymać wysoki mandat. Krótkoterminowe OC to niewielki koszt w porównaniu z tym, co można stracić bez jego posiadania.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Andrzej
  - -

  Proszę o pomoc. Mój motocykl ma ponad 40 lat, jest zarejestrowany na normalne tablice. Oc nie mam (z racji że z ustawy jasno wynika że jest historyczny). Ale czasem bym pojeździł i tu schody bo ubezpeczyciel odmówił mi sprzedaży krótko trwałego oc. Przecież to w brew ustawie. Co robić?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z innym Towarzystwem Ubezpieczeniowym

Więcej artykułów i porad
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

4.6/5 – (Ocen: 11) Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy […]

więcej
Jak uniknąć kary za brak OC?

Jak uniknąć kary za brak OC?

3/5 – (Ocen: 2) Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie taksówki, czy prywatnego pojazdu, posiadanie ważnego OC jest bardzo istotne. Jego brak może skutkować dużymi stratami finansowymi, dlatego warto pilnować terminu […]

więcej
Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

3.7/5 – (Ocen: 3) Czy jest możliwe prowadzenie auta bez prawa jazdy? Naturalnie – jednak czy kierowca robi to całkowicie legalnie? Nad tą kwestią zastanawiają się osoby, które stoją przed zakupem mikrosamochodu. Samochód bez prawa jazdy to kontrowersyjny […]

więcej
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

1/5 – (Ocen: 2) Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się […]

więcej