OC pojazdu historycznego

OC pojazdu historycznego

5/5 - (Ocen: 1)

Pojazdy historyczne i zabytkowe bardzo rzadko można spotkać na naszych drogach. Zwykle widoczne są na różnego rodzaju eventach i wystawach tego typu samochodów. Czy posiadając pojazd historyczny OC trzeba wykupić na cały rok? Jakie są obowiązki właściciela starego, zabytkowego samochodu, który porusza się po polskich drogach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

Jakie pojazdy uznaje się za historyczne lub zabytkowe?

Pojazd zabytkowy i historyczny to taki, który uznany jest za zabytkowy przez ustawę Prawo o ruchu drogowym, ma co najmniej 40 lat lub 25 lat, ale rzeczoznawca uznał go za egzemplarz unikatowy. Takie pojazdy mają znaczenie dla historii motoryzacji. Pojazd zabytkowy powinien zostać wpisany do rejestru zabytków. Trzeba ubezpieczyć od OC pojazd historyczny, jeżeli ma poruszać się po drogach. Jeżeli jest garażowany, wówczas nie ma takiej konieczności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że decydując się na wyjazd takim samochodem na drogi, konieczne jest wykupienie polisy. Prowadzący pojazdy historyczne OC wykupić mogą praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej. Ważne, aby pamiętać, kiedy umowa OC wygasa, aby nie ryzykować. Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy, zdarzają się przecież stłuczki i kolizje drogowe. Jeśli nie posiadamy polisy OC, wówczas musimy ponieść wszystkie koszty naprawy drugiego pojazdu i leczenia osoby poszkodowanej, jako sprawca.

Ubezpieczenie pojazdu historycznego – jakie są zasady polisy?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC pojazdu historycznego ustawa wskazuje, że właściciel nie ma obowiązku wykupienia polisy. Jeśli zdecyduje się na podpisanie umowy z zakładem ubezpieczeń, wówczas nie musi również pilnować ciągłości polisy, jak w przypadku tradycyjnych pojazdów, poruszających się po naszych drogach. Jeżeli posiadamy pojazd historyczny ubezpieczenie OC będzie z pewnością na znacznie bardziej korzystnych warunkach, niż tradycyjna polisa. Warto zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o ofertę, ponieważ może okazać się, że koszt będzie znikomy, a samochodem będzie można jeździć bez obaw przez cały rok. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile traci się zniżki po kolizji z udziałem pojazdu historycznego. Sytuacja każdego ubezpieczonego jest rozpatrywana w sposób indywidualny i uzależniona jest przede wszystkim od całej historii przebiegu ubezpieczenia.

Pojazd historyczny a ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Właściciele pojazdów historycznych i zabytkowych mogą być spokojni. Pojazd historyczny ubezpieczenie OC musi mieć bowiem wykupione jedynie w takiej sytuacji, kiedy poruszamy się nim po drogach. Ustawa nie nakłada takiego obowiązku, ponieważ większość takich samochodów to faktycznie zabytki, które wyruszają na polskie drogi raz na jakiś czas, kiedy odbywa się wystawa lub zlot miłośników motoryzacji. Kiedy zachodzi konieczność wyjechania samochodem z garażu, wystarczy wykupić OC krótkoterminowe. Każdy pojazd historyczny OC może uzyskać w funkcjonujących zakładach ubezpieczeniowych. Zwykle można liczyć na korzystną ofertę cenową, ponieważ zgłoszenia szkód w przypadku samochodów historycznych zdarzają się bardzo rzadko.

Czy można zamówić ubezpieczenie OC przez Internet?

Aby zamówić ubezpieczenie dla swojego pojazdu, wystarczy skorzystać ze strony internetowej firmy ubezpieczeniowej. Wykupienie polisy online jest łatwe, wygodne i bardzo szybko. Warto również skorzystać z funkcjonalnego kalkulatora OC, dzięki któremu można samodzielnie wybrać określone parametry swojej polisy i uzyskać wysokość miesięcznej raty i całego ubezpieczenia w skali roku w ciągu kilku sekund. Pojazd historyczny ubezpieczenie OC uzyska bez trudu, szczególnie, jeżeli nie jest to jego pierwsza polisa. W przypadku ubezpieczonych, którzy ubezpieczają również inne pojazdy i cieszą się bezwypadkową historią, ubezpieczyciele najczęściej uzyskują konkurencyjną ofertę.

Mimo, że OC dla samochodu historycznego nie jest koniecznością, nigdy nie wolno poruszać się bez opłaconej polisy po drogach. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku lub kolizji, sprawca szkody będzie musiał pokryć wszystkie koszty napraw i leczenia, jak również może otrzymać wysoki mandat. Krótkoterminowe OC to niewielki koszt w porównaniu z tym, co można stracić bez jego posiadania.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Andrzej
    - -

    Proszę o pomoc. Mój motocykl ma ponad 40 lat, jest zarejestrowany na normalne tablice. Oc nie mam (z racji że z ustawy jasno wynika że jest historyczny). Ale czasem bym pojeździł i tu schody bo ubezpeczyciel odmówił mi sprzedaży krótko trwałego oc. Przecież to w brew ustawie. Co robić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z innym Towarzystwem Ubezpieczeniowym

Więcej artykułów i porad
Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane […]

więcej
Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Już ponad 4 miliony Polaków wyjechało w 2017 roku na wakacje. Ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie za granicą do pracy czy ubezpieczenie na wyjazd – np. narty czy snowboard – te polisy podróżni wybierają najczęściej. Wyjeżdżasz i szukasz dodatkowego zabezpieczenia? […]

więcej
Cesjonariusz

Cesjonariusz

Kiedy mówimy o cesji ubezpieczenia? Gdy prawo do świadczenia ubezpieczeniowego jest przejmowane przez inną osobę (prawną lub fizyczną). Tym samym cesjonariuszem będzie osoba, która pozyskała prawo do posługiwania się polisą ubezpieczeniową innej osoby. Warto zauważyć, że cesjonariusz wraz […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej