Ubezpieczenie oc na dzień

Ubezpieczenie oc na dzień

5/5 - (Ocen: 1)

Według polskiego prawodawstwa wszystkie zarejestrowane samochody muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Niektórzy utożsamiają ten obowiązek z koniecznością ubezpieczenia każdego pojazdu, jednak nie oznacza to, że każdy pojazd mający silnik spalinowy podlega pod obowiązek posiadania ubezpieczenia. Szczegółowe zasady można znaleźć w odpowiednich aktach prawnych, a wynika z nich między innymi możliwość kupienia OC na dzień. Taka możliwość jest dopuszczona jednak tylko w niektórych przypadkach, więc należy dobrze sprawdzić, czy jest możliwa w konkretnej sytuacji. Trzeba od razu zaznaczyć, że OC na dzień nie dotyczy przeciętnego pojazdu wykorzystywanego w standardowy sposób, a jedynie wyjątkowych sytuacji. Prawo jest tak skonstruowane, że przeciętny posiadacz auta musi wykupować standardową polisę OC, nawet jeśli nie korzysta z pojazdu.

Polisa ubezpieczeniowa tego typu może zostać kupiona na Kioskpolis.pl, gdzie znajduje się wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Poza samymi ofertami ta porównywarka pozwala na szybkie znalezienie najbardziej korzystnych cenowo ofert, przez co niekiedy można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy. Ubezpieczenie OC na dzień podlega takim samym zasadom, jeśli chodzi o kwestie procesu nabywania polisy, więc takie ubezpieczenia są w ofercie tych samych firm, które oferują także zwykłe polisy ubezpieczeniowe na cały rok.

Ubezpieczenie na dzień

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest polisa ubezpieczeniowa krótkoterminowa. Przyjęło się, że można wykupić OC na jeden dzień, jednak jest to nie do końca prawda. W rzeczywistości ustawodawca faktycznie przewidział możliwość dostosowania się do specyficznych potrzeb klientów poprzez możliwość ubezpieczenia auta na okres krótszy niż pół roku lub rok, jednak jest to okres nie krótszy niż 30 dni. Jeśli więc pojazd spełnia pozostałe kryteria, można go ubezpieczyć właśnie na taki czas.

W praktyce oznacza to, że nie istnieje OC na dzień, a na miesiąc. Dla większości osób dobrą informacją jest jednak to, że taka polisa będzie mimo wszystko adekwatnie tańsza, a jej koszt wyniesie mniej więcej 1/12 standardowej ceny za rok ubezpieczenia. Nie jest to co prawda cena adekwatna do ubezpieczenia na jeden dzień, ale nadal różnica w cenie jest ogromna.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie ofert ubezpieczeń OC krótkoterminowych, a także standardowych polis. Można tu od razu znaleźć nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, ale także opcjonalne Auto Casco. Kupując od razu dodatkowe polisy do obowiązkowego ubezpieczenia, można stosunkowo dużo zaoszczędzić. Jednostkowa cena polisy może wtedy wynieść nawet kilkadziesiąt procent mniej.

Takie OC pod względem ochrony kierowcy nie różni się niczym od standardowej polisy. Oznacza to, że w przypadku spowodowania kolizji, to ubezpieczyciel ponosi koszty naprawy na takich samych warunkach, jak w przypadku standardowej polisy. Sam proces powiadamiania ubezpieczyciela o zdarzeniu, a także cały schemat związany z formalnościami dotyczącymi wypłaty odszkodowania również się nie różni dla obydwu stron kolizji. Kupując tak krótkie OC nie zawiera ono jednak ubezpieczenia NWW oraz Assistance, więc jeśli ktoś oczekuje tego rodzaju pomocy, powinien raczej zdecydować się na standardowe ubezpieczenie roczne. Kupując ubezpieczenie OC online na Kioskpolis.pl można znaleźć informacje od dodatkowych zakresach ubezpieczenia, takich jak właśnie NWW i Assistance wraz z informacją, czy dany ubezpieczyciel oferuje uzyskanie ubezpieczenia z OC sprawcy w ramach systemu Bezpośrednie Likwidacji Szkody. Likwidacja szkody w ramach BLS również nie jest możliwa przy krótkoterminowych polisach ubezpieczeniowych, więc nieco traci się na komforcie w razie wystąpienia jakiegoś wypadku.

Wszystkie szczegóły związane z prawnymi kwestiami OC na dzień, czyli ubezpieczenia krótkoterminowego są precyzyjnie opisane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają więc zbyt dużego pola manewru w zakresie konstruowania zapisów umowy, więc nie różnią się one zanadto od tradycyjnych polis. Jedyna różnica polega na okresie ważności polisy. Trzeba jednak pamiętać, że takie polisy nie ulegają automatycznemu przedłużeniu, tak jak zwykłe polisy OC. Oznacza to, że spóźnienie z OC o 1 dzień i brak ważnej polisy sprawiają, że kierowca może dostać wysoką grzywnę. Może ona wynieść nawet kilka tysięcy złotych, więc trzeba tego pilnować.

Jaka kara za brak OC na 1 dzień?

Jeśli ubezpieczenie OC na jeden dzień, czyli polisa krótkoterminowa się skończy, a kierowca nie wykupi nowej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może rozpocząć procedurę nadawania grzywny. Często nie stanie się to od razu, jednak przedawnienie następuje dopiero po kilku latach, więc każdy kierowca musi się liczyć z tym, że odpowie za brak ciągłości ubezpieczenia. Zazwyczaj kara przychodzi w kolejnych latach.

Warto więc od razu sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych i wykupić standardową polisę OC. Dzięki Kioskpolis.pl można znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo oferty, więc wysoka cena przestaje być problemem.

Ważność OC na dzień

Bardzo istotną informacją jest to, że krótkoterminowe OC jest ważne przez 30 dni i nie ulega automatycznemu przedłużeniu, tak jak ma to miejsce w przypadku polisy tradycyjnej. W tej drugiej sytuacji ubezpieczyciel automatycznie przedłuża ważność polisy, a klient jest zobowiązany uiścić należność, jeśli nie zdążył jej wypowiedzieć przed czasem na przykład w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela. Niestety w przypadku krótkoterminowych polis tak się nie dzieje, a jeśli właściciel pojazdu na czas nie ubezpieczy auta, musi liczyć się z grzywną nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By UFG mógł nałożyć karę na właściciela pojazdu, wystarczy jedynie jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia, a auto nie musi nawet zostać skontrolowane na drodze przez jednostki mundurowe. Biorąc pod uwagę, że potencjalne kary są stosunkowo wysokie i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, nie warto więc zwlekać z nabyciem kolejnej polisy. Kupując drugą polisę, jest już obowiązek, by była ona wykupiona w standardowej formie na okres 12 miesięcy.

Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można błyskawicznie kupić polisę nawet na ostatnią chwile. Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia pojazdu można wysłać online, co znacząco przyspiesza cały proces. To jak obliczyć OC nie jest problemem, gdyż porówywarka automatycznie wybierze najbardziej atrakcyjne polisy w danej sytuacji.

Baza OC na dzień

Chcąc sprawdzić, czy dane auto ma aktualne ubezpieczenie OC na jeden dzień wystarczy wejść na stronę UFG pod adresem ufg.pl. Tam w odpowiedniej zakładce znajduje się formularze do tego, by zidentyfikować ubezpieczenie. Identyfikacja umowy OC na jeden dzień nie różni się od sprawdzania standardowej polisy OC. Wszystko więc robi się w tym samym miejscu. Jeśli istnieje potrzeba zgłoszenia szkody, procedura także jest identyczna i należy wykonać te same czynności. W tej kwestii rodzaj ubezpieczenia niczego nie zmienia.

Kiedy można nabyć ubezpieczenie OC na 1 dzień?

Najważniejszą kwestią jest jednak zweryfikowanie, czy w danej sytuacji takie ubezpieczenie w ogóle jest możliwe. Jedną z sytuacji, w których ustawodawca dopuszcza wykupienie ubezpieczenia na jeden dzień, jest nabycie auta za granicą, które jeszcze nie zostało zarejestrowane. Na czas załatwiania wszelkich formalności właściciel auta może ubezpieczyć pojazd na jeden miesiąc, podczas gdy drugą polisę musi już wykupić w standardowym terminie. Jest to przydatne zwłaszcza dla osób, które nabywają auto za granicą i chcą wracać nim na kołach. Można dzięki temu zaoszczędzić na kosztach lawety. Trzeba pamiętać, że auto zarejestrowane czasowo musi zawsze mieć wykupioną polisę OC, a taka forma jest w tym przypadku optymalna.

Ten format jest również często wykorzystywany przez właścicieli aut zabytkowych. Zazwyczaj większą część roku stoją one w garażach, a właściciele poruszają się nimi jedynie kilka razy do roku. W takiej sytuacji istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego, jednak pojazd musi spełniać kryteria pojazdu zabytkowego lub historycznego. Chcąc wykorzystać taką polisę, trzeba pamiętać, że kara za brak OC na jeden dzień będzie taka sama, niezależnie od tego, czy ubezpieczenia nie posiada auto zabytkowe, czy zwykłe. Jeśli już auto porusza się po drogach publicznych, musi mieć ważną polisę OC.

Ta forma polisy OC znajduje również zastosowanie w przypadku pojazdów wolnobieżnych, takich jak koparki, walce, lub inne maszyny budowlane, rolnicze lub leśne.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Kategorii praw jazdy jest obecnie naprawdę wiele. Wśród jest między innymi prawo jazdy AM. O ten dokument mogą ubiegać się osoby, które mają ukończone 14 lat. Jeszcze kilkanaście lat temu najmłodsi kierowcy mogli otrzymać tylko kartę motorowerową. Po […]

więcej
W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

Wydawać by się mogło, że wykupując polisę ubezpieczeniową na wakacje nie trzeba się już niczym martwić na zagranicznym wyjeździe. Okazuje się jednak, że istnieje szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłacenia świadczenia. Zobacz, kiedy może […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Zakup polisy komunikacyjnej, która nie jest nadmiernie kosztowna to sposób, aby ograniczyć koszty użytkowania samochodu, więc warto sprawdzić, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu. Na wydatki będzie wpływać wiele czynników, które na dodatek są bezpośrednio zależne od zakresu […]

więcej