Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Kalkulator OC

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie taksówki!

Większość podstawowych ofert w ogóle nie uwzględnia w swoich zapisach pojazdów wykorzystywanych do pracy. Zdecydowanie najczęściej wyłączane są taksówki. Z tego względu, osoby zajmujące się zawodowo przewozem ludzi lub mienia muszą zwykle wydać o wiele więcej na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Takie pojazdy są obciążone dużym ryzykiem, więc towarzystwa chcą się w ten sposób odpowiednio zabezpieczyć. Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie taksówki!

Polisy dla taksówkarzy – ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Polisy dla taksówkarzy

Utrzymanie pojazdu generuje spore koszty – tym bardziej, gdy wykorzystuje je się w celach zarobkowych. Z tego względu taksówkarze zwykle próbują znaleźć możliwie najbardziej korzystne polisy. Codziennie przez wiele godzin poruszają się po drogach większych miast, dlatego są szczególnie narażeni na wypadki. Co więcej, samochód jest w ich przypadku niezbędnym narzędziem pracy, dlatego chcą o niego dobrze dbać. Tymczasem w wielu firmach podstawowe ubezpieczenie AC w ogóle nie obejmuje aut tego typu. Dopiero największe, najdroższe pakiety gwarantują niezbędne wsparcie.

Sytuacja nie wygląda korzystnie także w przypadku obowiązkowej polisy Odpowiedzialności Cywilnej. Taksówkarze znacznie częściej wystawiają się na ryzyko niż przeciętni kierowcy. Z tego względu najtańsze OC taksówki potrafi być przynajmniej kilkaset złotych droższe. Sprawdzając oferty dla tego samego samochodu, porównując opcje dostępne, gdyby był wykorzystywany prywatnie, a gdyby zawodowo, różnica może wynosić nawet ponad 1000 zł!

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest tak drogie?

Co sprawia, że ubezpieczenie taksówki jest aż tak kosztowne? Mogłoby się wydawać, że zawodowi kierowcy są bardzo doświadczeni, więc ostrożni. Niestety, taksówkarze są stereotypowo uznawani za osoby porywcze, często jeżdżące nieprzepisowo. Często korzystają ze „skrótów” oraz w inny sposób naginają zasady ruchu. Wiele godzin za kierownicą przyczynia się do zmęczenia, które zmniejsza m.in. szybkość reakcji. Co więcej, taksówkarze najwięcej pracują w godzinach szczytu. Przy tak dużym natężeniu ruchu najłatwiej o kolizje oraz wypadki.

Taksówki są mocno eksploatowane. Z tego względu są bardziej narażone na awarię. Każde uszkodzenie może prowadzić do wypadku. Wtedy ubezpieczyciel musi pokryć nie tylko koszty odszkodowania, ale też naprawy bardzo sfatygowanego pojazdu, co przełoży się na duże kwoty. Często potrzebna może być też pomoc w ramach ubezpieczenia Assistance.

Bardzo ważną kwestią jest też to, że taksówkarze przewożą inne osoby. Gdy w trakcie usługi przewozu dojdzie do kolizji, pasażer ma prawo żądać wysokiego odszkodowania. To oczywiście musi zostać pokryte z ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia nie są mniej dostępne dla taksówek?

Większość polis komunikacyjnych w podstawowych wariantach w ogóle nie obejmuje taksówek. By uzyskać pełną ochronę, kierowcy muszą zapłacić za najszersze warianty, które są oczywiście najdroższe. Nieco lepiej jest w przypadku ubezpieczenia NNW. Firmy ubezpieczeniowe są pod tym względem mniej surowe i na bardziej przystępnych warunkach gwarantują wsparcie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, niezdolności do pracy czy nawet śmierci. Oczywiście, jeśli chce się uzyskać większą sumę gwarantowaną, trzeba zapłacić znacznie więcej za składkę.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie taksówki?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie taksówki?

Wyłączenie taksówek z podstawowych ofert sprawia, że znacznie trudniej jest znaleźć dla nich korzystne ubezpieczenie. Dokładne wczytywanie się w warunki zajmuje sporo czasu. Na szczęście istnieje prostszy sposób. Dzięki naszej porównywarce znajdziesz idealną ofertę nawet w kilka minut! Po wypełnieniu specjalnego formularza online, serwis wygeneruje dla Ciebie listę najlepszych propozycji od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nasz kalkulator OC AC, na podstawie Twoich danych, obliczy wysokość składek. Dzięki temu możesz od razu wybrać i kupić idealną polisę!

Mając na względzie to, ile kosztuje ubezpieczenie taksówki, postaraj się znaleźć najtańszą opcję. Z pomocą Internetu możesz w kilka chwil porównać najbardziej korzystne oferty. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wybierając idealną polisę!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na 30 dni, jak i […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane […]

więcej