Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

5/5 - (Ocen: 4)

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Czy jeśli posiadasz dwie polisy przypisane jednemu pojazdowi mechanicznemu, możesz zrezygnować z jednego z nich bez ponoszenia pełnych kosztów składki OC? To, jak rozwiązać podwójne ubezpieczenie OC jest zależne od kilku aspektów. Sprawdź, kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe oraz jak tego dokonać. Wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie!

Czym jest sytuacja podwójnego ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Jego zakres reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest przypisywane nie kierowcy, ale konkretnemu pojazdowi. Oznacza to, że jeśli masz dwa samochody bądź samochód i motocykl, dla każdego musisz wykupić oddzielne ubezpieczenie OC.

Nowi kierowcy mogą nie wiedzieć lub zapomnieć, że raz kupiona polisa OC po roku automatycznie przedłuża się na kolejne dwanaście miesięcy. Ponieważ zależy im na ochronie auta i nie chcą płacić kar, wykupują ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym – takim, w którym dostali atrakcyjniejszą ofertę. Nagle orientują się, że zapłacili dwukrotnie i mają podwójne ubezpieczenie OC samochodu. Jeśli ma się podwójne ubezpieczenie OC, oczywiście nie ma z tego żadnych benefitów dla posiadacza auta. Jest to niedopatrzenie, które leży po stronie właściciela pojazdu i to na nim ciąży obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, by taka sytuacja nie miała miejsca. Ubezpieczenia OC zawsze kupuje się z jednoczesnym sprawdzeniem, czy pod względem formalnym wszystko jest w porządku. Wypowiedzenie podwójnego OC często jest jednak możliwe i przynajmniej częściowo można odzyskać pieniądze. Po zorientowaniu się, że trzeba płacić za dwie polisy, warto od razu się tym zająć i nie zwlekać zbyt długo, gdyż kwota należna ubezpieczycielowi będzie zależna od okresu ważności polisy.

wypowiedz podwójne ubezpieczenie oc

Na sytuację podwójnego OC mogą też być narażeni posiadacze świeżo kupionych używanych aut, którzy nie dopatrzyli, że samochód został już ubezpieczony przez poprzedniego właściciela. Opłacili składkę w nowym towarzystwie, podczas gdy poprzednie dokonało rekalkulacji i wysłało zawiadomienie o konieczności dopłacenia.

Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto więc wiedzieć, ile jest czasu na przerejestrowanie auta, jak kupić ubezpieczenie nowego samochodu, czy jak kupować polisy online. Jedną z istotnych kwestii, o których muszą pamiętać zarówno osoby sprzedające auto, jak i nabywające pojazd jest to, że trzeba to zgłosić nie tylko do odpowiedniego urzędu skarbowego oraz do wydziału komunikacji, ale także do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to obowiązek, który ciąży na każdym, kto dokonuje transakcji, a niedostosowanie się do wszystkich wymogów formalnych związanych ze zmianą właściciela pojazdu może grozić nawet karą administracyjną. Jednym z efektów ubocznych niedostosowania się do przepisów jest posiadanie podwójnego OC.

WSKAZÓWKA

Do rekalkulacji dochodzi w sytuacji sprzedaży używanego samochodu osobie, której przysługuje mniej zniżek OC. Dzieje się tak, gdy np. wieloletni kierowca z bezkolizyjną historią jazdy sprzedaje auto osobie młodej, która dopiero zdała prawo jazdy.

Kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe?

Podwójne ubezpieczenie samochodu nie jest już kosztownym problemem – od 2013 roku można dokonać wypowiedzenia podwójnego OC bez płacenia całości składki u poprzedniego ubezpieczyciela. Dzięki zmianie ustawy zapłacisz tylko za okres od dnia przedłużenia polisy do wypowiedzenia jej.

To, jak wypowiedzieć podwójne OC nie jest również problematyczne pod względem formalnym. Kierowcy, którzy są w takiej sytuacji, powinni również pamiętać, że wszystkie obowiązki towarzystw ubezpieczeniowych są zapisane we właściwej ustawie. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel nie zbyt dużej dowolności w podchodzeniu do tego typu kwestii i musi dostosować się do przepisów prawa. Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu nie jest więc żadnym kłopotem, o ile właścicielowi uda się zorientować na czas. Jedyna dowolność ubezpieczyciela w interpretacji tego zagadnienia leży w tym, w jakim terminie towarzystwo sfinalizuje anulowanie umowy, jednak zazwyczaj nie trwa to długo, a ubezpieczyciele raczej dbają o swoich klientów i potencjalnych klientów wychodząc im naprzeciw.

Przed rozwiązaniem umowy warto też sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, który pozwoli na zweryfikowanie, czy posiadana polisa jest optymalna. Na Kioskpolis.pl można między innymi sprawdzić, czy posiadane OC i to, które chce się wypowiedzieć, nie różnią się ceną. Czasem można w ten sposób znaleźć lepszą ofertą, niż tą, którą się pierwotnie wybrało. Przy okazji warto sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel nie posiada ciekawych ofert z zakresu auto casco, lub innych ubezpieczeń, takich jak NNW. Dzięki wygodnej porównywarce można to zweryfikować w kilka chwil i ewentualnie rozważyć zakup kolejnej polisy w innym towarzystwie. Sprawdzenie wielu ofert jest szczególnie polecane, gdy kupuje się nowe auto, gdyż to właśnie od posiadanego modelu zależy w dużej mierze to, jak wysoka będzie składka. Jednocześnie każdy z ubezpieczycieli podchodzi do tej kwestii nieco inaczej.

Pamiętaj, że za dzień wypowiedzenia umowy rozumie się ten dzień, w którym wypowiedzenie zostało doręczone do poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego lub – jeśli wysyłasz dokument pocztą – dzień nadania.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pracujesz w niestandardowych godzinach lub jesteś chory? Zadzwoń do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcesz złożyć wypowiedzenie podwójnej umowy OC i zapytaj, czy możliwe jest dokonanie formalności drogą elektroniczną – wysyłanie maila z zeskanowanym formularzem.

zrezygnuj z podwójnego ubezpieczenia oc samochodu

Jak dokonać wypowiedzenia podwójnej umowy OC?

By wypowiedzieć podwójne OC, wejdź na stronę poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego i ściągnij formularz wypowiedzenia podwójnej umowy OC.

Podaj w dokumencie następujące dane:

  • osobowe – Twoje oraz innych właścicieli samochodu, jeśli tacy są,
  • pojazdu – markę, model, numer rejestracyjny,
  • ubezpieczyciela – nazwę, adres,
  • numer polisy OC – tej, którą wypowiadasz,
  • okres ubezpieczenia – od dnia automatycznego przedłużenia,
  • podstawę prawną wypowiedzenia – obowiązuje Cię art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, w którym mowa o sytuacji podwójnego ubezpieczenie OC.

Zawsze pamiętaj, by wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie na czas – maksymalnie w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Bądź już wówczas ubezpieczony w nowym miejscu, by nie dopuścić do sytuacji braku OC pojazdu. Skorzystaj z naszego kalkulatora polis OC AC, by znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i nie przepłacać!

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie podwójnego OC nie jest kłopotem, jednak warto tego uniknąć, gdyż zawsze straci się trochę pieniędzy. By to zrobić, wystarczy sprawdzić w odpowiedniej bazie danych, czy samochód jest ubezpieczony. W Internecie są dostępne serwisy, które pozwalają na zweryfikowanie tego online na podstawie numeru VIN. Dotyczy to polis, takich jak OC krótkoterminowe, a także zwykłych polis OC.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Jola
    - -

    Proszę o pomoc posiadałam polisę w Towarzystwie A wypowiedziałam ją. Zawarłam przez telefon umowę z towarzystem L. Jednak po ponownej rozmowie z towarystem A zdecydowałam się na ponowne zawarcie umowy w towarzystwie A. Do towarzystwa L wysłałam wypowiedzenie umowy zawartej na odległość (wcześniej konsultant zapewniał że mogę to zrobić. Teraz dostałam taką informację z Towarzystwa L “Informujemy, iż możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC na podstawie art. 28a ust. 1 ustawy o
    ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ogranicza się jedynie do umów ubezpieczenia zawartych na mocy
    art. 28 ust. 1 tejże ustawy (tzw. automatyzm, czyli umowa zawarta bez składania oświadczeń przez strony).
    Ponieważ niniejsza umowa ubezpieczenia została zawarta na podstawie zgodnego oświadczenia woli stron tej umowy,
    zastosowanie do niej przepisu art. 28a jest niemożliwe ze względu na niespełnienie opisanych w tym przepisie
    przesłanek. Mając powyższe na uwadze informujemy, że Pana/Pani wypowiedzenie jest bezskuteczne, a umowa
    ubezpieczenia obowiązuje do końca okresu ochrony wskazanego na dokumencie ubezpieczenia.” Prosze o pomoc bo wygłąda na to że mam 2 polisy OC i Autocasco Czy faktycznie wypoiwedzenie było nieskuteczne Co robić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W przypadku umowy zawartej na odległość ma Pani 30 dni na odstąpienie od niej. W takiej sytuacji należy skontaktować się z Ubezpieczycielem ponownie, a jeśli to nie pomoże to sprawę można zgłosić do Rzecznika Praw Konsumenta.

Więcej artykułów i porad
Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność?

Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność?

Chcesz wykupić pierwszą polisę OC lub zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Przekonaj się, jak wartość posiadanego pojazdu przekłada się na koszt ubezpieczenia OC. Poznaj także inne czynniki mogące wpłynąć na obniżenie lub podwyższenie składki. Porównaj oferty ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze […]

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC […]

więcej