Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Czy jeśli posiadasz dwie polisy przypisane jednemu pojazdowi mechanicznemu, możesz zrezygnować z jednego z nich bez ponoszenia pełnych kosztów składki OC? Sprawdź, kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe oraz jak tego dokonać. Wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
Czym jest sytuacja podwójnego ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Jego zakres reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest przypisywane nie kierowcy, ale konkretnemu pojazdowi. Oznacza to, że jeśli masz dwa samochody bądź samochód i motocykl, dla każdego musisz wykupić oddzielne ubezpieczenie OC.
Nowi kierowcy mogą nie wiedzieć lub zapomnieć, że raz kupiona polisa OC po roku automatycznie przedłuża się na kolejne dwanaście miesięcy. Ponieważ zależy im na ochronie auta i nie chcą płacić kar, wykupują ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym – takim, w którym dostali atrakcyjniejszą ofertę. Nagle orientują się, że zapłacili dwukrotnie i mają podwójne ubezpieczenie OC samochodu.
Na sytuację podwójnego OC mogą też być narażeni posiadacze świeżo kupionych używanych aut, którzy nie dopatrzyli, że samochód został już ubezpieczony przez poprzedniego właściciela. Opłacili składkę w nowym towarzystwie, podczas gdy poprzednie dokonało rekalkulacji i wysłało zawiadomienie o konieczności dopłacenia.
WSKAZÓWKA
Do rekalkulacji dochodzi w sytuacji sprzedaży używanego samochodu osobie, której przysługuje mniej zniżek OC. Dzieje się tak, gdy np. wieloletni kierowca z bezkolizyjną historią jazdy sprzedaje auto osobie młodej, która dopiero zdała prawo jazdy.
Kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe?
Podwójne ubezpieczenie samochodu nie jest już kosztownym problemem – od 2013 roku można dokonać wypowiedzenia podwójnego OC bez płacenia całości składki u poprzedniego ubezpieczyciela. Dzięki zmianie ustawy zapłacisz tylko za okres od dnia przedłużenia polisy do wypowiedzenia jej.
Pamiętaj, że za dzień wypowiedzenia umowy rozumie się ten dzień, w którym wypowiedzenie zostało doręczone do poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego lub – jeśli wysyłasz dokument pocztą – dzień nadania.
Pracujesz w niestandardowych godzinach lub jesteś chory? Zadzwoń do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcesz złożyć wypowiedzenie podwójnej umowy OC i zapytaj, czy możliwe jest dokonanie formalności drogą elektroniczną – wysyłanie maila z zeskanowanym formularzem.
Jak dokonać wypowiedzenia podwójnej umowy OC?
By wypowiedzieć podwójne OC, wejdź na stronę poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego i ściągnij formularz wypowiedzenia podwójnej umowy OC.
Podaj w dokumencie następujące dane:
- osobowe – Twoje oraz innych właścicieli samochodu, jeśli tacy są,
- pojazdu – markę, model, numer rejestracyjny,
- ubezpieczyciela – nazwę, adres,
- numer polisy OC – tej, którą wypowiadasz,
- okres ubezpieczenia – od dnia automatycznego przedłużenia,
- podstawę prawną wypowiedzenia – obowiązuje Cię art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, w którym mowa o sytuacji podwójnego ubezpieczenie OC.
Zawsze pamiętaj, by wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie na czas – maksymalnie w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Bądź już wówczas ubezpieczony w nowym miejscu, by nie dopuścić do sytuacji braku OC pojazdu. Skorzystaj z naszego kalkulatora polis OC/AC, by znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i nie przepłacać!