Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

5/5 - (4 votes)
Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Czy jeśli posiadasz dwie polisy przypisane jednemu pojazdowi mechanicznemu, możesz zrezygnować z jednego z nich bez ponoszenia pełnych kosztów składki OC? Sprawdź, kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe oraz jak tego dokonać. Wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie!

Czym jest sytuacja podwójnego ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Jego zakres reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest przypisywane nie kierowcy, ale konkretnemu pojazdowi. Oznacza to, że jeśli masz dwa samochody bądź samochód i motocykl, dla każdego musisz wykupić oddzielne ubezpieczenie OC.

Nowi kierowcy mogą nie wiedzieć lub zapomnieć, że raz kupiona polisa OC po roku automatycznie przedłuża się na kolejne dwanaście miesięcy. Ponieważ zależy im na ochronie auta i nie chcą płacić kar, wykupują ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym – takim, w którym dostali atrakcyjniejszą ofertę. Nagle orientują się, że zapłacili dwukrotnie i mają podwójne ubezpieczenie OC samochodu.

wypowiedz podwójne ubezpieczenie oc

Na sytuację podwójnego OC mogą też być narażeni posiadacze świeżo kupionych używanych aut, którzy nie dopatrzyli, że samochód został już ubezpieczony przez poprzedniego właściciela. Opłacili składkę w nowym towarzystwie, podczas gdy poprzednie dokonało rekalkulacji i wysłało zawiadomienie o konieczności dopłacenia.

WSKAZÓWKA

Do rekalkulacji dochodzi w sytuacji sprzedaży używanego samochodu osobie, której przysługuje mniej zniżek OC. Dzieje się tak, gdy np. wieloletni kierowca z bezkolizyjną historią jazdy sprzedaje auto osobie młodej, która dopiero zdała prawo jazdy.

Kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe?

Podwójne ubezpieczenie samochodu nie jest już kosztownym problemem – od 2013 roku można dokonać wypowiedzenia podwójnego OC bez płacenia całości składki u poprzedniego ubezpieczyciela. Dzięki zmianie ustawy zapłacisz tylko za okres od dnia przedłużenia polisy do wypowiedzenia jej.

Pamiętaj, że za dzień wypowiedzenia umowy rozumie się ten dzień, w którym wypowiedzenie zostało doręczone do poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego lub – jeśli wysyłasz dokument pocztą – dzień nadania.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pracujesz w niestandardowych godzinach lub jesteś chory? Zadzwoń do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcesz złożyć wypowiedzenie podwójnej umowy OC i zapytaj, czy możliwe jest dokonanie formalności drogą elektroniczną – wysyłanie maila z zeskanowanym formularzem.

zrezygnuj z podwójnego ubezpieczenia oc samochodu

Jak dokonać wypowiedzenia podwójnej umowy OC?

By wypowiedzieć podwójne OC, wejdź na stronę poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego i ściągnij formularz wypowiedzenia podwójnej umowy OC.

Podaj w dokumencie następujące dane:

 • osobowe – Twoje oraz innych właścicieli samochodu, jeśli tacy są,
 • pojazdu – markę, model, numer rejestracyjny,
 • ubezpieczyciela – nazwę, adres,
 • numer polisy OC – tej, którą wypowiadasz,
 • okres ubezpieczenia – od dnia automatycznego przedłużenia,
 • podstawę prawną wypowiedzenia – obowiązuje Cię art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, w którym mowa o sytuacji podwójnego ubezpieczenie OC.

Zawsze pamiętaj, by wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie na czas – maksymalnie w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Bądź już wówczas ubezpieczony w nowym miejscu, by nie dopuścić do sytuacji braku OC pojazdu. Skorzystaj z naszego kalkulatora polis OC AC, by znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i nie przepłacać!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Jola
  - -

  Proszę o pomoc posiadałam polisę w Towarzystwie A wypowiedziałam ją. Zawarłam przez telefon umowę z towarzystem L. Jednak po ponownej rozmowie z towarystem A zdecydowałam się na ponowne zawarcie umowy w towarzystwie A. Do towarzystwa L wysłałam wypowiedzenie umowy zawartej na odległość (wcześniej konsultant zapewniał że mogę to zrobić. Teraz dostałam taką informację z Towarzystwa L „Informujemy, iż możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC na podstawie art. 28a ust. 1 ustawy o
  ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ogranicza się jedynie do umów ubezpieczenia zawartych na mocy
  art. 28 ust. 1 tejże ustawy (tzw. automatyzm, czyli umowa zawarta bez składania oświadczeń przez strony).
  Ponieważ niniejsza umowa ubezpieczenia została zawarta na podstawie zgodnego oświadczenia woli stron tej umowy,
  zastosowanie do niej przepisu art. 28a jest niemożliwe ze względu na niespełnienie opisanych w tym przepisie
  przesłanek. Mając powyższe na uwadze informujemy, że Pana/Pani wypowiedzenie jest bezskuteczne, a umowa
  ubezpieczenia obowiązuje do końca okresu ochrony wskazanego na dokumencie ubezpieczenia.” Prosze o pomoc bo wygłąda na to że mam 2 polisy OC i Autocasco Czy faktycznie wypoiwedzenie było nieskuteczne Co robić?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku umowy zawartej na odległość ma Pani 30 dni na odstąpienie od niej. W takiej sytuacji należy skontaktować się z Ubezpieczycielem ponownie, a jeśli to nie pomoże to sprawę można zgłosić do Rzecznika Praw Konsumenta.

Więcej artykułów i porad

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

5/5 – (3 votes) Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

4.9/5 – (14 votes) OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

5/5 – (1 vote) Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem […]

więcej
Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

5/5 – (3 votes) Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut […]

więcej