Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

5/5 - (Ocen: 1)

Planując zakup polisy mieszkaniowej, niezbędne jest uzyskanie między innymi takich informacji, jak kto ubezpiecza mieszkanie najemca czy wynajmujący. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której kupi się taki produkt, który nie będzie w stanie przynieść żadnych korzyści. Zatem jest to istotne z punktu widzenia braku konieczności wydawania niepotrzebnych pieniędzy.

Coraz więcej osób korzysta z wynajmowanych mieszkań. Prawa najemcy są inne, niż właściciela. Dotyczy to również polis, które można wykupić w celu ochrony lokalu. Wiele osób zastanawia się między innymi, czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem. To ważne pytanie, gdyż wielu najemców jest zainteresowanych między innymi ograniczeniem obciążeń finansowych, które mogą być związane z wystąpieniem szkód w użytkowanym lokalu. Jeśli zamierza się kupić polisę mieszkaniową, wówczas należy brać pod uwagę, że ubezpieczonym będzie zawsze właściciel lokalu. Natomiast umowę ubezpieczenia może zawrzeć każda osoba trzecia. Zatem w momencie wystąpienia szkody odszkodowanie uzyska właściciel lokalu. Równocześnie kupując, jako najemca polisę mieszkaniową, trzeba również liczyć się ze znacznie wyższymi składkami, które trzeba będzie zapłacić.

Kto powinien ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Z reguły na polisę mieszkaniową powinien zdecydować się właściciel. Przede wszystkim może on korzystać ze znacznie lepszych warunków, które zostaną zaoferowane przez towarzystwa reasekuracji. Natomiast może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wykupienie polisy przez najemcę. Sprawdzając kto może ubezpieczyć mieszkanie, warto dowiedzieć się także o dostępnych na rynku produktach. Wielu ubezpieczycieli oferuje specjalne produkty, jak między innymi OC dla najemców.

Taki jest w stanie zapewnić:

  • odszkodowanie przy spowodowaniu zniszczeń przez lokatora na mieniu właściciela,
  • rekompensatę w związku z uszczerbkiem na zdrowiu w związku z użytkowaniem budynku,
  • odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez lokatora osobom trzecim. 

Często może okazać się, że takie OC będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, niż standardowe ubezpieczenie mieszkanie. Z punktu widzenia najemcy można przede wszystkim zyskać na znacznie lepiej dopasowanym zakresie ochrony. Oczywiście decyzje dotyczące tego, na który produkt lepiej się zdecydować warto podejmować na podstawie indywidualnych potrzeb. Ma to spore znaczenie z punktu widzenia między innymi wybrania takiego produktu, który będzie w stanie zapewnić realną ochronę.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem?

Wiedząc, czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie można podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście wybrania odpowiednich ofert dostępnych na rynku ubezpieczeniowym. Nie warto podejmować pochopnych decyzji, gdyż polisa, która nie ma odpowiednich warunków zapisanych w umowie wcale nie będzie skutecznie chronić przed konkretnym katalogiem szkód. Gdy jest to konieczne, trzeba zdecydować się na rozszerzenia ubezpieczenia. W ten sposób można zwiększyć zakres ochrony, gdy będzie to konieczne. Oczywiście wiedząc kto ubezpiecza wynajmowane mieszkanie, można dokonanie zakupu polisy pozostawić w gestii wynajmującego lokal. To właściciel nieruchomości będzie mógł uzyskać odszkodowanie, więc powinien zabezpieczyć się przed szkodami, które mogą powstać w wyniku działania osób trzecich. Natomiast najemca powinien zabezpieczyć się, choćby na wypadek konieczności skorzystania z pomocy fachowców. W tym celu można wykupić produkt Home Assistance.

Takie ubezpieczenie jest w stanie zapewnić:

  • pomoc przy usuwaniu drobnych usterek,
  • naprawy elektryki,
  • usuwanie usterek hydraulicznych.

W wynajmowanych mieszkaniach Assistance jest dobrym wyborem, gdyż pozwala znacznie ograniczyć ponoszone na usuwanie różnych awarii wydatki. Równocześnie w krótkim czasie można liczyć na uzyskanie pomocy fachowych specjalistów. Wszystkim zajmuje się firma ubezpieczeniowa, więc nie trzeba martwić się, czy będzie można z wybranych usług skorzystać w konkretnym terminie.

Jak znaleźć dobrą polisę mieszkaniową?

Bez względu na to kto może ubezpieczyć mieszkanie, bardzo ważne jest zdecydowanie się na takie polisy, które są w stanie zapewnić odpowiedni zakres usług, które bez ponoszenia dodatkowych opłat zrealizuje towarzystwo reasekuracji w zamian za regularne opłacanie składek. Równocześnie zawsze można sprawdzić, czy dostępne jest tanie ubezpieczenie mieszkania. Oczywiście cena polisy nie powinna być kluczowym kryterium wyboru dopasowanego produktu. Jednak zawsze można wykorzystać takie narzędzia, które pozwalają wyszukać ubezpieczenia, które można kupić taniej. Gdy kupuje się polisę, trzeba zdawać sobie sprawę, że składki będzie się płaciło przez dłuższy okres. Zatem dobrym rozwiązaniem jest dokonanie analizy rynku. Sprawdzić można między innymi różne porównania produktów. Do takich zaliczyć można ranking ubezpieczeń mieszkania. W ten sposób można dokonać następnie znacznie lepszego wyboru takiego produktu, który spełni oczekiwania. Gdy ustaliło się, czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie, wówczas można zdecydować się na tani, standardowy zakres polisy.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Polisy mieszkaniowe to popularne produkty. W ten sposób zakup produktu można zrealizować w wielu towarzystwach reasekuracji. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie firmy, które mają odpowiednie doświadczenie na rynku lub pozytywne opinie ze strony klientów. Bez znaczenia jest to kto ubezpiecza wynajmowane mieszkanie, ale gdy niezbędne jest skorzystanie z obsługi ze strony towarzystwa reasekuracji, wówczas liczy się jakość obsługi klienta. Z tego powodu warto sprawdzić jak najwięcej informacji o firmach oferujących polisy mieszkaniowe. W ten sposób można znacznie lepiej ustalić gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie. Warto sprawdzić opinie klientów, którzy korzystali już z odszkodowania w wybranej firmie.

Jakie rozszerzenia do polisy wybrać?

Polisa mieszkaniowa może mieć różne rozszerzenia jak ubezpieczenie domu od dewastacji. Wiedząc kto ubezpiecza wynajmowane mieszkanie, można znacznie lepiej ustalić, na jakie dodatkowe warunki w umowie ubezpieczeniowej warto jest się zdecydować. Szerszy zakres ochrony zmniejsza ryzyko, że dane zdarzenie nie znajduje się w katalogu szkód, przy których można liczyć na uzyskanie odszkodowania. Równocześnie należy brać pod uwagę, że polisy mieszkaniowe nie są obowiązkowe. Zatem pomiędzy poszczególnymi produktami występują często spore różnice. Produkt może być bardzo rozbudowany, co odróżnia go od takich jak ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym. Wybranie odpowiedniej wersji polisy wymaga ustalenia wielu szczegółów. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Zakup ubezpieczenia OC to w wielu przypadkach obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jednak nawet jeżeli posiadanie polisy OC ma charakter dobrowolny, w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Wyjeżdżając na urlop, z pewnością masz w planach picie alkoholu – szczególnie, jeśli wybrałeś opcję all inclusive i jest on wliczony w cenę. Czy wiesz jednak, że bycie pod wpływem może pozbawić Cię odszkodowania z ubezpieczenia podróżnego, o […]

więcej
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest trudna, jednak trzeba przygotować się zarówno na koszty, […]

więcej