Jak obliczyć ubezpieczenie samochodu?

Jak obliczyć ubezpieczenie samochodu?

4/5 - (Ocen: 1)

W myśl przepisów polskiego prawa każdy z samochodów poruszających się po drogach musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące takie usługi muszą działać w ramach przepisów określanych przez ustawodawcę, jednak mają do pewnego stopnia wolną rękę do tego, jak kształtować swoją politykę cenową. Odpowiedź na pytanie, jak obliczyć OC jest dość skomplikowana, gdyż na finalną cenę wpływa bardzo wiele czynników, a do każdego z nich każde z towarzystw ubezpieczeniowych przykłada różny poziom uwagi. Dlatego też przed ubezpieczeniem samochodu lub przedłużeniem polisy zawsze warto sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli, gdyż warunki rynkowe stale się zmieniają, a przez to ten sam kierowca każdego roku może oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na cenie polisy, jeśli znajdzie lepszą ofertę. Warto jednak wiedzieć, jak obliczyć ubezpieczenie samochodu, nawet jeśli kalkulacja w każdej firmie będzie nieco odmienna. Mając wiedzę na temat tego, co jest brane pod uwagę, można świadomie wpłynąć na to, by nieco zmniejszyć cenę obowiązkowej polisy.

Na pytanie, jak obliczyć ubezpieczenie samochodu nie da się odpowiedzieć na tyle łatwo, by można było to zrobić samemu. Z pomocą przychodzi porównywarka Kioskpolis.pl, która pozwala błyskawicznie porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych na podstawie wprowadzonych parametrów wpływających na cenę polisy. Ubezpieczenie OC online można dzięki temu nabyć już w kilka chwil. Porównywarka jest w stanie szybko znaleźć odpowiednią polisę, a sam wniosek i wypełnienie formularzy niezbędnych do sfinalizowania transakcji również można wypełnić błyskawicznie, gdyż nie trwa to więcej niż kilka minut. Taka polisa ubezpieczeniowa nie różni się niczym od polisy kupowanych w stacjonarnych biurach ubezpieczycieli lub bezpośrednio u ich agentów. Jest to taki sam produkt, a jedyne co się zmienia to sposób nabycia, który dzięki tej formie jest o wiele wygodniejszy niż osobiste fatygowanie się do biura i marnowanie czasu na fizyczne wypełnianie wszystkich formularzy.

Jak wyliczyć ubezpieczenie samochodu?

Odpowiedź na pytanie o to, jak obliczyć składkę OC trzeba podzielić na dwie części. Wpływ na finalną cenę polisy ma bowiem to, jaki samochód jest ubezpieczany, gdzie bierze się pod uwagę kilka parametrów, jak również to, kto jest właścicielem i domyślnym użytkownikiem pojazdu.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli jednak na znalezienie ciekawej oferty niezależnie od tego, kto i jaki samochód ubezpiecza. Algorytm bierze pod uwagę różne aspekty, a następnie dopasowuje wszystkie propozycje z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób można od razu odrzucić OC i Auto Casco z tych firm, które oferują skrajnie niekorzystne warunki w danej sytuacji. Nie należy zapominać, że na rynku działa bardzo wiele towarzystw, więc nie warto się bać korzystania z różnych z nich i częstego zmieniania ubezpieczyciela – nawet co roku. To, jak obliczyć ubezpieczenie samochodu może się w każdej firmie zmieniać, więc warto kupować polisy tam, gdzie jest najtaniej, a zakres ochrony jest odpowiedni.

Jak sprawdzić, ile wyniesie ubezpieczenie samochodu?

Przy obliczaniu wysokości składki bierze się pod uwagę to, jaki rodzaj samochodu jest ubezpieczany. Towarzystwa ubezpieczeniowe posługują się tu pewnymi schematami, które mają pozwolić na zautomatyzowanie procesu kalkulacji potencjalnego ryzyka. W kontekście samochodu wpływ na wysokość ma to, jak dużą moc ma auto, a pod uwagę brana jest wielkość silnika. Domyślnie kalkuluje się, że im większa pojemność, tym bardziej sportowe auto, a to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem spowodowania kolizji. Wpływ na wysokość składki będzie miała też marka i konkretny model samochodu.

Odpowiedź na pytanie, jak wyliczyć OC jest bardzo zależna od marki samochodu. Ubezpieczyciele zakładają, że marki kojarzone raczej ze statecznymi modelami pojazdów służących do spokojnej jazdy są mnie ryzykowne, podczas gdy marki wybierane przez młodych kierowców oczekujących intensywnych doznań za kierownicą powodują większe ryzyko spowodowania wypadku. Taki stan rzeczy sprawił, że marki, takie jak BMW, Mercedes, czy Audi są nawet o kilkadziesiąt procent droższe w ubezpieczeniu, niż marki, takie jak Skoda, Toyota, czy Renault.

Powyższe aspekty sprawiają, że z pozoru podobne auta mogą mieć skrajnie odmienne ceny polisy OC. Jeśli ktoś chce kupić samochód ekonomiczny w utrzymaniu, powinien to uwzględnić, gdyż ostateczna cena obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie zdecydowanie wyższa, jeśli ktoś zdecyduje się na luksusowe marki i modele o sportowym charakterze. Nie istnieje jednak jednolity kalkulator, który mówi, jak obliczyć ubezpieczenie auta w zależności od marki, czy pojemności silnika, zwłaszcza że każda firma podchodzi do tego nieco inaczej. Można jednak szacować, że różnica może wynieść nawet dwukrotność bazowej ceny polisy. W przypadku typowo sportowych aut będzie to jeszcze więcej.

Kupując polisę, warto więc sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć najbardziej atrakcyjne propozycje. Nie zawsze opłaca się bazować na najpopularniejszych firmach, gdyż czasem mniej znane towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować o wiele bardziej atrakcyjną cenę. Na Kioskpolis.pl można w kilka chwil znaleźć klarowne porównanie skalkulowane dla danego kierowcy i auta.

Na najniższą cenę polisy mogą liczyć właściciele aut z silnikami o pojemności nieprzekraczającej jednego litra. Na drugim biegunie są posiadacze samochodów z silnikami o pojemności powyżej trzech litrów, a średnia różnica pomiędzy takimi skrajnymi przypadkami wynosi około pięćdziesięciu procent ceny. Wszystkie auta z pojemnościami pomiędzy bardzo dużymi, a bardzo małymi mieszczą się gdzieś po środku tej skali, analogicznie do tego, jak duża jest pojemność silnika.

Ciekawostką jest fakt, że ubezpieczyciele przewidzieli też specjalne traktowanie dla kierowców posiadających auta po modyfikacjach. Wszelkiego rodzaju tuning mający na celu zwiększenie mocy silnika automatycznie przydziela kierowcę do grupy podwyższonego ryzyko, a więc wpływa na wysokość składki. Trzeba pamiętać, że jeśli auto będzie miało wprowadzone istotne zmiany tego typu, w przypadku kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli zmiany nie będą zgłoszone podczas przeglądu technicznego, a stan faktyczny nie będzie zgadzał się z tym, w jakim stanie jest pojazd.

Miłośnicy tuningu muszą pamiętać, że jeśli już dojdzie do kolizji, na pewno auto będzie oglądane przez rzeczoznawcę. Trudno więc będzie ukryć istotne zmiany, więc lepiej nie ryzykować i zgłosić wszystkie zmiany i modyfikacje, zwłaszcza że jest to dopuszczalne w polskim prawie, o ile robi się to w ramach określonych norm. To, jak obliczyć składkę na ubezpieczenie samochodu w zależności od wprowadzonych modyfikacji jest zależne od konkretnego towarzystwa, więc trudno określić skalę podwyżki ceny. Można jednak przyjąć, że każdy ubezpieczyciel, taką uwzględni.

Jak wyliczyć OC ze względu na kierowcę?

Kolejną kwestią, którą zawsze trzeba brać pod uwagę, jest to, kto ubezpiecza auto. Jednym z czynników wpływających na cenę jest staż kierowcy. Tak zwani młodzi kierowcy nie mogą liczyć na tanią polisę, gdyż są uznawani za grupę największego ryzyka. Taka składka może różnić się od składki skalkulowanej dla doświadczonego kierowcy nawet dwukrotnie. Na Kioskpolis.pl można z łatwością sprawdzić, które z towarzystw ubezpieczeniowych jest w stanie zaoferować, jak najkorzystniejszą ofertę dla młodego kierowcy. Wszystkie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można tam złożyć online, co trwa jedynie kilka minut. Zazwyczaj kierowcy, którym prawo jazdy wydano przynajmniej dwa lub trzy lata wcześniej, mogą już liczyć na pierwsze zniżki. Bezszkodowa jazda przez kilka lat również promuje kierowcę do uzyskiwania kolejnych zniżek.

Poza takimi oczywistymi kwestiami ubezpieczyciele biorą też pod uwagę to, jaki zawód wykonuje kierowca, czy jaki jest jego stan cywilny. Teoretycznie ma to odpowiedzieć na pytanie, jak dużym rozsądkiem będzie wykazywał się na drodze. Przykładowo kawaler musi liczyć się nawet z pięćdziesięcioprocentową podwyżką składki w stosunku do żonatego kierowcy. Bardzo ważną kwestią jest również miejsce zamieszkania. Mieszkańcy bogatszych regionów muszą liczyć się ze stosunkowo wyższą składką. Różnica pomiędzy dużymi miastami, takimi jak Warszawa, w stosunku do mniejszych ośrodków może wynieść nawet 50%. Jak widać, odpowiedź na pytanie jak wyliczyć ubezpieczenie oc nie jest taka łatwa, jednak na Kioskpolis.pl automat zrobi to już w kilka chwil, przedstawiając najlepsze oferty. Można tam znaleźć również nietypowe oferty, takie jak ubezpieczenie taksówki, które jest wyższe od ubezpieczenia zwykłego auta wykorzystywanego do celów prywatnych. Dzięki porównywarce można jednak znaleźć możliwie najlepsze oferty nie odbiegające zanadto ceną od cen za zwykłe polisy.

Analizując powyższe aspekty, jak obliczyć ubezpieczenie samochodu OC, na niektóre z nich można nieco wpłynąć, jeśli tylko się chce. Ostatecznie w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy, więc jest to na pewno opłacalne. Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie składki jest rejestrowanie auta w miejscu zameldowania, takim jak na przykład odległa od dużego miasta wieś, a nie w miejscu zgodnym z faktycznym miejscem pobytu.

Najniższe składki na ubezpieczenie płaci się za ubezpieczenie OC na dzień, które jednak nie jest możliwe do wykupienia w przypadku każdego auta, a jest dostępne między innymi dla aut zarejestrowanych czasowo lub pojazdów zabytkowych i historycznych, a także wolnobieżnych. Takie ubezpieczenie jest adekwatnie niższe, gdyż obejmuje ono jedynie miesięcznych okres ochrony.

Jak obliczyć ubezpieczenie OC?

Odpowiadając na pytanie, jak obliczyć wysokość ubezpieczenia samochodu nie sposób nie wspomnieć, że warto zainteresować się innymi produktami ubezpieczyciela. Kupując dodatkowo ubezpieczenia AC wraz z NNW i assistance można liczyć na stosunkowo duże zniżki, a wtedy samo OC okaże się o wiele tańsze. Na rabaty można liczyć jednak wtedy, gdy kupuje się polisę wraz z dodatkami jednocześnie. Często można również zyskać, na przykład opłacając całą składkę z góry na rok, a nie rozkładając jej na mniejsze raty.

Jak obliczyć AC?

Obliczając cenę ubezpieczenia AC bierze się pod uwagę nieco inne parametry, niż podczas kalkulacji OC. W głównej mierze ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wiek i wartość pojazdu, a często starsze samochody w ogóle nie są ubezpieczane. Ubezpieczenia AC nie są obowiązkowe, więc towarzystwo może odmówić ubezpieczenia auta ze względu na wiek na podstawie swoich wewnętrznych zasad. Poza wiekiem i wartością, w drugiej kolejności na cenę AC wpłynie miejsce parkowania, ilość i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych, a także zakres naprawy zawarty w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Na to, jaki jest zakres ochrony, składa się kilka parametrów, takich jak sposób naprawy, czy to, skąd będą pochodziły części zamienne. Chcąc obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, można zdecydować się na możliwość naprawy auta w warsztacie partnerskim na podstawie zamienników, a nie jedynie części oryginalnych. Dzięki temu wysokość składki AC może być zdecydowanie niższa.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, trudno dokładnie odpowiedzieć, jak obliczyć składkę oc i ac dla konkretnego kierowcy z danym autem. Wpisując powyższe dane, takie jak model auta, staż kierowcy i całą resztę potrzebną do kalkulacji składki, wyszukiwarka Kioskpolis.pl błyskawicznie dobierze zarówno OC, jak i AC w najlepszej cenie w danej sytuacji.

Kupując polisę, zawsze warto sprawdzić ranking ubezpieczycieli, który pozwoli na wyselekcjonowanie ciekawych firm.  Dużym błędem jest bazowanie tylko na najpopularniejszych firmach, gdyż często to mniej popularne towarzystwa mają ciekawsze oferty. Na Kioskpolis.pl można szybko sprawdzić, ile będzie kosztować ubezpieczenie w danej sytuacji i jak można zaoszczędzić, dokupując dodatkowe polisy. To, jak obliczyć ubezpieczenie samochodu OC na Kioskpolis.pl nie jest problemem klienta, gdyż algorytm wszystko robi automatycznie, a cały proces trwa jedynie kilka chwil. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor, bazując na unikalnych opiniach  użytkowników, typuje perły branży turystycznej. Znajdziemy wśród nich najlepsze hotele, unikalne cele podróży, ale także najpiękniejsze plaże świata. Zastanawiasz się, który piaszczysty brzeg został okrzyknięty tym rajskim? Sprawdź! Ranking […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Górskie wyprawy mogą być zarówno niezwykle relaksującym sposobem na spędzenie czasu, jak i prawdziwym wyzwaniem dla osób rządnych przygód. Niezależnie od tego, jaki styl wędrówek się preferuje, urlop w kontakcie z naturą to zawsze przyjemne doświadczenie. Gdy polskie […]

więcej
Główne rodzaje ubezpieczeń na życie. Których potrzebujesz?

Główne rodzaje ubezpieczeń na życie. Których potrzebujesz?

Produkty ubezpieczeniowe stanowią nader szerokie spektrum rozwiązań wychodzących naprzeciw bardzo różnym potrzebom. Wszystkie rodzaje ubezpieczeń na życie większości z nas nie będą potrzebne. Warto jednak ustalić, co jeszcze poza ochroną w razie zgonu może nam się przydać lub […]

więcej