Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należy je wykupić najszybciej, jak to możliwe, ponieważ za jego brak płaci się wysokie kary. Czy do tego procesu trzeba się jakoś przygotować? Wyjaśniamy, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta!

Młodzi kierowcy i osoby, które zdobyły właśnie pierwszy samochód, często zastanawiają się, jak przebiega kupno polisy. Usługa ta jest dostępna jedynie dla określonych osób, spełniających konkretne warunki. By podpisać umowę trzeba również posiadać odpowiednie dokumenty. Dowiedz się, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta oraz jak znaleźć najtańsze OC!

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC może wykupić jedynie właściciel pojazdu. Oczywiście, jest to zawsze osoba pełnoletnia. Co ciekawe, wcale nie musi posiadać prawa jazdy – autem może jeździć przecież inna osoba. Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd powinien być ubezpieczony, nawet jeśli nie jest używany. Jeśli więc np. dziadek, który nigdy nie miał uprawnień, kupił swojemu osiemnastoletniemu wnuczkowi używany samochód i widnieje na umowie jako jego właściciel, musi zająć się kupnem polisy.

Jeden samochód może mieć kilku właścicieli. Wtedy do podpisania umowy niezbędna będzie zgoda wszystkich osób. Oprócz niej do ubezpieczenia auta potrzebnych jest jeszcze wiele innych, ważnych dokumentów oraz danych. Towarzystwo potrzebuje wielu informacji, by na ich postawie oszacować ryzyko ubezpieczeniowe i ustalić wysokość składki.

Jakie dokumenty są niezbędne do ubezpieczenia auta?

Przede wszystkim, do zawarcia umowy ubezpieczenia auta konieczny jest dowód osobisty. Na jego podstawie można sprawdzić tożsamość klienta, spisać jego podstawowe dane osobowe, a także PESEL. W ten sposób pozyskuje się wiele cennych informacji. Miejsce zamieszkania czy wiek mają ogromny wpływ na cenę polisy. W dużych miastach można napotkać więcej zagrożeń, dlatego dla ich mieszkańców rośnie cena np. za ubezpieczenie AC. Młodsi kierowcy z kolei mają mniejsze doświadczenie i mogą postępować nierozważnie.

W przypadku, gdy samochód ma kilku właścicieli, należy również obowiązkowo przygotować ich wszystkie dane: imię, nazwisko, PESEL, kod pocztowy zamieszkania, miejscowość, ulicę i numer domu lub mieszkania. Jeśli osoba wykupująca polisę lub któryś z właścicieli posiada prawo jazdy, należy przygotować ten dokument. Ważny jest rok wydania, pozwalający oszacować doświadczenie kierowcy. Za bezszkodową jazdę przysługują zwykle wysokie zniżki.

Oprócz danych właścicieli, niezwykle ważne są też wszystkie informacje o aucie. Z tego względu trzeba przedstawić dowód rejestracyjny. Najważniejsze są numery tablic, VIN oraz data pierwszej rejestracji. Wiele towarzystw prosi także o okazanie umowy kupna-sprzedaży lub innego dowodu nabycia pojazdu. Na podstawie stanu technicznego oraz historii samochodu ocenia się jego ryzyko ubezpieczeniowe. Jest to niezwykle ważne np. ze względu na warunki ubezpieczenia Assistance. Starsze, powypadkowe auta są bardziej narażone na awarie.

Ostatnim dokumentem jest umowa obecnej polisy. Jest to oczywiście konieczne jedynie w przypadku osób, które przedłużają lub zmieniają umowę.

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie auta?

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie auta?

Współcześnie ubezpieczenie auta można wykupić na wiele rożnych sposobów. Dawniej w tym celu trzeba było udać się do oddziału towarzystwa lub umówić na spotkanie z agentem. Nadal takie opcje są dostępne, ale możliwe są też o wiele wygodniejsze rozwiązania. W większości firm polisy można zakupić telefonicznie albo przez Internet. Formalności da się załatwić nawet w kilkanaście minut! W ten sposób można najwygodniej zapoznać się z całym zakresem polisy oraz szczegółowymi warunkami wszystkich elementów (np. ubezpieczenia NNW).

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie auta?

Przeglądanie wszystkich ofert online mogłoby zająć nawet cały dzień. Na szczęście istnieje prostszy sposób. Za pomocą naszej porównywarki w kilka chwil możesz zestawić ze sobą propozycje znanych ubezpieczycieli. Po wypełnieniu formularza online otrzymasz listę najkorzystniejszych opcji. Nasz kalkulator OC AC na podstawie formularza oblicza ceny składek, dokładnie tak, jak robią to towarzystwa ubezpieczeniowe. W ten sposób można od razu wybrać i zakupić najlepszą polisę!

Kiedy zbierzesz już wszystko, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta, poszukaj najlepszej oferty. Z pomocą naszej strony może zająć Ci to jedynie kilkanaście minut! Przekonaj się, jakie warianty są dla Ciebie dostępne!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku  a także ile kosztuje egzamin na prawo […]

więcej
Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

więcej
Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Polscy kierowcy mogą poruszać się po drogach jedynie odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami. Zgodnie z przepisami, powinni także posiadać kilka dodatkowych elementów, które są przydatne w kryzysowych sytuacjach na drodze. Wyjaśniamy, czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i co […]

więcej