Jak działa ubezpieczenie OC maszyn rolniczych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu maszyn rolniczych

Jak działa ubezpieczenie OC maszyn rolniczych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu maszyn rolniczych

Oceń ten wpis

Zajmujesz się rolnictwem? W swojej pracy wykorzystujesz maszyny rolnicze? W takim razie musisz wiedzieć, które pojazdy zgodnie z prawem wymagają posiadania ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Sprawdź, jak wykupić ubezpieczenie maszyn rolniczych oraz co wchodzi w jego zakres.

Co to jest ubezpieczenie dla maszyn rolniczych?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC maszyn rolniczych to, podobnie jak OC rolnika, rozwiązanie, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności. Najprościej wyjaśniając, OC maszyn rolniczych chroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone innym osobom, do których doszło w czasie ruchu ubezpieczonego pojazdu. Niestety, nawet ostrożna jazda jest zawsze obarczona ryzykiem kolizji i wypadków, dlatego OC to w przypadku niektórych maszyn absolutna konieczność. 

Ubezpieczenie od maszyn rolniczych – jaką pełni rolę w ochronie prawnej?

Kwestię ubezpieczenia OC szczegółowo reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC maszyn rolniczych to obowiązek m.in. w przypadku:

  • Ciągników (traktorów rolniczych),
  • Przyczep rolniczych.

W przypadku ciągników i przyczep musisz posiadać całoroczną polisę OC. Należy również pamiętać, że polisa OC jest niezbędna w przypadku każdego (!) pojazdu wolnobieżnego, który porusza się po drogach, bez względu na rodzaj maszyny oraz jej zastosowanie. Jest jednak jeden wyjątek – pojazdy wolnobieżne, które są własnością rolników mających gospodarstwo rolne i użytkowane w związku z posiadaniem tego gospodarstwa – szkody powstałe w związku z ich ruchem obejmuje OC rolnika. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Koszt ubezpieczenia maszyny rolniczej to kwestia indywidualna, uzależniona od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Zazwyczaj w przypadku OC dla pojedynczej maszyny musisz się liczyć z cenami w granicach kilkuset złotych rocznie. Jeżeli zależy Ci na zredukowaniu wydatków, OC maszyn rolniczych szukaj w ofercie ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś AC lub ubezpieczenie rolnika – w takim przypadku często można liczyć na atrakcyjne zniżki. Na cenę OC wpływają takie czynniki, jak województwo i powiat, rodzaj maszyny oraz Twoja historia ubezpieczeniowa. 

Kto powinien nabyć ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Ubezpieczenie maszyn rolniczych to w przypadku wielu pojazdów konieczność – wyżej szczegółowo wyjaśniliśmy Ci tę kwestię. Polisę musi nabyć każda osoba, która chce wypełnić ustawowy obowiązek oraz rozsądnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa finansowego i chce realnie ochronić się przed potencjalną odpowiedzialnością cywilną i wymogiem wypłaty dużego zadośćuczynienia. Brak wymaganej prawnie polisy OC grozi karami nakładanymi przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). 

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia od maszyn rolniczych?

Ubezpieczenie OC maszyn rolniczych ochroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną za szkody, które w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu, zostały wyrządzone innym osobom. Musisz jednak pamiętać, że polisa OC nie obejmuje ewentualnych uszkodzeń Twojej maszyny lub uszkodzeń ciała kierowcy, do których doszło w wyniku wypadku/kolizji. Właśnie dlatego, jeżeli zależy Ci na szerszej ochronie, koniecznie rozważ wykupienie dodatkowych usług ubezpieczeniowych. 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenie od maszyn rolniczych

Jeżeli zastanawiasz się nad rozszerzeniami ubezpieczenia dla maszyn rolniczych, weź pod uwagę przede wszystkim objęcie ochroną ubezpieczeniową usługowe wykorzystanie sprzętu. Przemyśl również wykupienie Assistance oraz ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Dodatkowo decydujesz się na polisę AC? Koniecznie rozważ skorzystanie z ochrony od awarii, która zapewni Ci wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli Twoja maszyna ulegnie usterce. 

Jak nabyć ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Ubezpieczenie OC maszyn rolniczych, podobnie jak ubezpieczenie na życie i inne popularne produkty ubezpieczeniowe, możesz kupić u agenta wybranego towarzystwa, w oddziale firmy, przez telefon, internetowo lub za pośrednictwem aplikacji. Musisz jednak pamiętać, że ostatecznie dostępne metody zakupy polisy OC to kwestia polityki ubezpieczyciela, dlatego jeżeli zależy Ci np. na dostępności oferty online, zwróć na to uwagę już na etapie wybierania towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Kupując ubezpieczenie OC maszyn rolniczych zwróć uwagę przede wszystkim na wysokość rocznej składki, jakość obsługi klientów, szybkość rozpatrywania składanych wniosków, możliwość obsługi całkowicie online, dostępność najbardziej dogodnych dla Ciebie form płatności i rozszerzeń oferty oraz opinie osób, które korzystały z usług wybranego towarzystwa. Zerknij również na ranking ubezpieczycieli. Zachęcamy Cię też do sprawdzenia naszego rankingu ubezpieczeń na życie

Proces wykupienia ubezpieczenie od maszyn rolniczych

Ubezpieczenie OC maszyn rolniczych, podobnie jak ubezpieczenie OC dla firmy jednoosobowej, wybieraj dopasowując ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli zdecydowałeś się na konkretną ofertę, musisz dostarczyć ubezpieczycielowi komplet wymaganych dokumentów, a następnie wykupić polisę i podpisać umowę ubezpieczeniową. Dokładny schemat postępowania zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że wykupując polisę OC powinieneś zawsze porównać ceny ubezpieczeń. 

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie maszyn rolniczych

Zakup maszyny rolniczej to dla ich właścicieli zazwyczaj bardzo duży wydatek, często wspierany środkami pochodzącymi z kredytów. Właśnie dlatego, poza ubezpieczeniem OC, warto rozważyć również rozszerzenie ochrony o polisę AC, Assistance i NNW. W podsumowaniu naszego artykułu zebraliśmy dla Ciebie jeszcze kilka najczęściej zadawanych pytań w kontekście ubezpieczeń maszyn rolniczych. 

Jak działa odszkodowanie z ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Jeżeli posiadasz ubezpieczenie OC maszyn rolniczych, to ubezpieczyciel, a nie Ty, będzie odpowiedzialny za zadośćuczynienie osobom pokrzywdzonym w związku z ruchem pojazdu, w zakresie zdarzeń objętych polisą. Zawsze sprawdzaj, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona. W momencie, w którym dojdzie do szkody musisz jak najszybciej zgłosić to ubezpieczycielowi. 

Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na ubezpieczenie od maszyn rolniczych?

Pandemia COVID-19 zmieniła branżę ubezpieczeniową, podobnie jak pozostałe sektory rynku, przede wszystkim w zakresie większej dostępności usług online. Kontakt telefoniczny i internetowy dzisiaj jest standardem w ofercie większości ubezpieczycieli, podobnie jak możliwość kupienia polisy ubezpieczeniowej bez konieczności wychodzenia z domu. 

Najczęściej zgłaszane szkody objęte ubezpieczeniem od maszyn rolniczych

Szkody zgłaszane w ramach ubezpieczenia OC maszyn rolniczych to uszkodzenia pojazdów oraz uszkodzenia ciała osób trzecich, do których dochodzi w związku z ruchem ubezpieczonych maszyn. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, ale nie masz Zielonej Karty, polskie OC może nie wystarczyć. Szczególnie przy wyjazdach na wschód konieczne może okazać się ubezpieczenie graniczne. Wyjaśniamy co to takiego! Ubezpieczenie graniczne nie jest opcjonalne, a obowiązkowe, więc […]

więcej
Auto zastępcze

Auto zastępcze

Auto zastępcze to inaczej pojazd, który jest udostępniany osobie poszkodowanej w wypadku na czas naprawy samochodu. Taka osoba może skorzystać z tej opcji na cały okres trwania naprawy, zaczynając od momentu oddania swojego uszkodzonego do serwisu. Według przepisów, […]

więcej
Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele różnych czynników – m.in. wiek właściciela czy marka samochodu. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać najtańsze OC, koniecznie przeczytaj tej artykuł – przybliżamy kwestie, które wpływają na koszty ubezpieczenia. Ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Na co dzień rzadko myślimy o tym, że nawet jeżeli jesteśmy jeszcze młodzi, może nam się niestety w każdej chwili przytrafić nieszczęśliwy wypadek lub choroba. Warto jednak zastanowić się, jak w takiej sytuacji zabezpieczyć siebie oraz swoich bliskich […]

więcej