Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Oceń ten wpis

Na co dzień rzadko myślimy o tym, że nawet jeżeli jesteśmy jeszcze młodzi, może nam się niestety w każdej chwili przytrafić nieszczęśliwy wypadek lub choroba. Warto jednak zastanowić się, jak w takiej sytuacji zabezpieczyć siebie oraz swoich bliskich i wykupić prywatne ubezpieczenie na życie. Dowiedz się, jaki zakres ochrony obejmuje polisa oraz co zrobić, żeby wybrać najlepszą ofertę. Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć na ten temat! 

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie na życie?

Zastanawiasz się, co to jest ubezpieczenie na życie? Ten rodzaj polisy to jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie ochrony finansowej na wypadek Twojej śmierci osobom, które uposażysz. To Ty decydujesz, kogo uprawniasz do otrzymania pieniędzy z polisy. 

Wsparcie finansowe na wypadek Twojej śmierci będzie niezbędne, zwłaszcza, jeżeli jesteś jedynym żywicielem rodziny lub Twoi bliscy mają duże zobowiązania finansowe, np. w postaci kredytu hipotecznego. Ubezpieczenie życia to także rozsądny krok, jeżeli jesteś rodzicem małych dzieci, których wychowanie i wykształcenie będzie wymagało pieniędzy.

Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie na życie? To kwestia indywidualna, uzależniona od tego, o jaki zakres ochrony decydujesz się je rozszerzyć. Polisa ubezpieczenia na życie może dodatkowo zapewniać ochronę finansową osobie ubezpieczonej np. w wyniku wypadku. Wówczas możesz potrzebować środków na leczenie, rehabilitację lub bieżące wydatki, jeżeli czasowo będziesz musiał zrezygnować z pracy. 

W zależności od zawartej umowy, ubezpieczenie życia i zdrowia proponuje wypłatę określonej sumy również w przypadku choroby, uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu, śmierci członka Twojej najbliższej rodziny itp. Reasumując: ubezpieczenie na życie i zdrowie może proponować Tobie i Twoim bliskim różny zakres ochrony, dlatego dostosuj go do indywidualnych potrzeb. 

Sprawdź także, co daje Ci ubezpieczenie na życie dla rodziny

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie to parasol ochronny, który pomoże Ci spać spokojnie. To oczywiste, że jeżeli Ciebie zabraknie lub poważnie zachorujesz, Twoi najbliżsi będą musieli stawić czoła dużemu obciążeniu psychicznemu i emocjonalnemu, dlatego brak konieczności martwienia się o finanse dzięki pieniądzom z polisy będzie dużym ułatwieniem – uzyskane wsparcie finansowe pozwoli im skupić się na radzeniu sobie z trudną sytuacją. 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Nie wiesz, jak się ubezpieczyć na życie i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego? Wybierając indywidualną polisę na życie, musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

  • Na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć? Teoretycznie odpowiedź na to pytanie jest prosta – im wyższa jest suma ubezpieczenia na życie i zdrowie, tym lepiej, ponieważ w podbramkowej sytuacji uzyskasz większą pomoc finansową. Musisz jednak pamiętać o tym, że suma ubezpieczenia wpływa na wysokość płaconej przez Ciebie składki, dlatego wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie, w pierwszej kolejności zastanów się, jaką kwotę miesięcznie możesz realnie płacić towarzystwu ubezpieczeniowemu, bez obciążania swojego budżetu. 

 

  • Jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie optymalny? Najlepsze polisy na życie to te, które są dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Z wcześniejszej części naszego artykułu wiesz już, że zakres ochrony Twojej polisy może być różny, dlatego wykupując indywidualne ubezpieczenie na żucie i zdrowie, przemyśl, w jakich sytuacjach chcesz być chroniony. Zależy Ci tylko na zabezpieczeniu Twoich bliskich na wypadek śmierci, a może chcesz dodatkowo ubezpieczyć się od trwałego uszczerbku na zdrowiu? Decyzja należy do Ciebie!

 

  • Kiedy obowiązuje wyłączenie odpowiedzialności? Jeżeli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na życie wybrać, zawsze dokładnie sprawdzaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU powinieneś znaleźć informację o wyłączeniach odpowiedzialności, czyli sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty środków finansowych. Zazwyczaj dotyczy to np. śmierci samobójczej, szkody doznanej podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu itp. 

 

  • Na jaki czas zamierzasz się ubezpieczyć? Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie, koniecznie zwróć uwagę na czas, w którym będzie obowiązywała Cię umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zwykle ubezpieczyciele proponują kilka możliwych opcji, ale jeżeli jesteś w podeszłym wieku lub poważnie chorujesz, musisz liczyć się z tym, że wybrane towarzystwo może zaoferować Ci krótszy okres ubezpieczenia. 

Przeczytaj również, czy ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym to konieczność, czy tylko opcja dodatkowa. 

Jakie są rodzaje polis na życie?

Podstawowy podział ubezpieczeń życiowych obejmuje ich 2 rodzaje – ubezpieczenia indywidualne i grupowe

  • Ubezpieczenie indywidualne na życie wykupujesz samodzielnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, dopasowując ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań.
  • Ubezpieczenie grupowe jest natomiast oferowane przez zakład pracy. Z uwagi na dużą liczbę ubezpieczonych, ten rodzaj polisy może wiązać się z preferencyjnymi warunkami, zwłaszcza niższą składką. 

Gdzie ubezpieczyć się na życie – w pracy czy prywatnie? Jeżeli masz już ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykupić dodatkową polisę, zwiększając w ten sposób zakres ochrony ubezpieczenia zdrowia i życia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Bardzo możliwe, że zastanawiając się, gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie na życie, kierujesz się przede wszystkim potencjalnymi kosztami. Cennik indywidualnego ubezpieczenia na życie jest ważny, ale pamiętaj, że kluczowe znaczenie dla sumy składki ma, jak wspomnieliśmy wcześniej, kwota, na którą chcesz się ubezpieczyć oraz zakres ochrony. Na cennik polisy na życie wpływają również takie czynniki jak:

  • Stan Twojego zdrowia – jeżeli poważnie chorujesz, możliwe, że koszty ubezpieczenia będą wyższe, ponieważ w takim przypadku ubezpieczyciel podnosi większe ryzyko,
  • Wiek – ubezpieczenie zdrowotne i na życie może być droższe dla osób w podeszłym wieku. Powodem, podobnie jak w przypadku stanu zdrowia, jest ryzyko podejmowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jaką kwotę powinna opiewać dobra polisa na życie. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji – liczby i wieku dzieci, oszczędności, posiadania dochodu pasywnego oraz tego, czy Twoja żona/mąż pracują, czy nie, a jeżeli tak, to czy ich zarobki pozwalają na bezproblemowe utrzymanie Waszej rodziny. Najlepsza polisa na życie to taka, która pozwoli na jakiś czas zabezpieczyć finansowe potrzeby Twoje i Twoich bliskich, ale jednocześnie składka nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. 

Jeżeli nie wiesz, gdzie wykupić prywatne ubezpieczenie na życie, ranking polis pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Sprawdź również nasz ranking ubezpieczycieli! Co więcej, korzystając z porównywarki dostępnej na stronie kioskpolis.pl, bez wychodzenia z domu sprawdzisz oferty ponad 7 towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz produkt, który najlepiej trafia w Twoje potrzeby. 

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie dla rodziny lub tylko dla Ciebie to rozsądny krok. Niestety, los bywa nieprzewidywalny i nawet jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem, nigdy nie wiesz, czy za rogiem nie czeka na Ciebie przykra niespodzianka. Właśnie dlatego, na wszelki wypadek, warto być przygotowanym na najgorsze, zwłaszcza jeżeli masz na utrzymaniu dzieci. Wybierając dobre ubezpieczenie na życie, troszczysz się o swoich bliskich. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie ubezpieczyć auto?

Gdzie ubezpieczyć auto?

Ze względu na przepisy zawarte w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, każdy z posiadaczy samochodów mus posiadać ważną polisę OC. W przypadku nowych aut opłacalne jest jednak także zastanowienie się na kupieniem polisy AC oraz dodatkowych ubezpieczeń, takich jak […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. […]

więcej
Concierge

Concierge

Pojęcie concierge pojawia się w wielu branżach, między innymi w hotelarstwie (oznacza osobę, która dozoruje lub otwiera drzwi, a także ma sprawić, by pobyt gości hotelowych był jak najbardziej ułatwiony – rezerwując im usługi czy pomagając, gdy jest […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej