Ubezpieczenie OC dla firmy jednoosobowej

Ubezpieczenie OC dla firmy jednoosobowej

4/5 - (Ocen: 1)

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa firma i z jakimi klientami ma do czynienia, zawsze prowadzenie działalności gospodarczej związane jest ze sporym ryzykiem. Można je nieco zmniejszyć, decydując się na wykupienie polisy OC. Ubezpieczenie jednoosobowej działalności gospodarczej oferuje dziś wiele firm, dzięki czemu można liczyć na konkurencyjne warunki. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, warto więc porównać propozycje różnych zakładów ubezpieczeniowych, aby wybrać tę najbardziej korzystną. OC dla firmy jednoosobowej cen nie musi mieć wysokich, więc warto to rozważyć niezależnie od sytuacji finansowej firmy. W kryzysowych sytuacjach jest to bardzo opłacalne zabezpieczenie.

Czy ubezpieczenie OC firmy jednoosobowej jest obowiązkowe?

Obecnie prawo nie nakłada obowiązku wykupienia OC każdemu przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność. Kto musi wykupić ubezpieczenie dla firmy jednoosobowej?

  • radcy prawni,
  • osoby prowadzące biura rachunkowe,
  • notariusze,
  • detektywi,
  • inżynierowie budownictwa,
  • lekarze i fizjoterapeuci.

Podobnie, jak OC adwokata, również ubezpieczenie OC na firmę chroni przed ryzykiem, które związane jest z prowadzeniem biznesu. Jeśli wyrządzona zostanie szkoda na osobie trzeciej lub firma utraci swoją płynność finansową, to ubezpieczyciel ponosi pełną odpowiedzialność, do określonej sumy gwarantowanej w umowie. Ceny OC dla firm jednoosobowych z powyższych branż są bardzo zróżnicowane. Nie są one jednak na tyle wysokie, by okazywały się zaporowe. Ponadto na rynku istnieje duża konkurencja, a podobne polisy oferuje bardzo duża ilość towarzystw ubezpieczeniowych, więc wybór dobrego ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie jest dość prosty. Porównywarka OC AC pozwoli porównać polisy ubezpieczeniowe w różnych zakresach, a szukając innych produktów, takich jak ubezpieczenie OC lub ubezpieczenie na życie, można uzyskać o wiele bardziej atrakcyjną cenę.

Prowadząc działalność gospodarczą w innej branży, również warto się ubezpieczyć. Każda firma ponosi ryzyko związane z wykonywaniem codziennych obowiązków, a ewentualne koszty związane z odpowiedzialnością cywilną są relatywnie wysokie. Analizując koszt ubezpieczenia firmy jednoosobowej, kwoty są zaledwie ułamkiem sum, które będzie trzeba ponieść w razie niepowodzenia zawodowego. Ubezpieczenie działalności jednoosobowej jest także dość proste, gdyż u większości ubezpieczycieli nie trzeba dysponować zbyt dużą ilością dokumentów. Cały proces trwa jedynie kilka chwil, a polisy wykupuje się zazwyczaj na rok. Jeśli klient nie jest zadowolony lub znajdzie inną ofertę, nie musi przedłużać polisy i ma możliwość rezygnacji. Większość klientów woli jednak nie ryzykować i pozostaje przy posiadaniu ubezpieczenia, a nawet rozszerza ją o dodatkowe ubezpieczenia na życie dla firmy jednoosobowej, z którego może skorzystać rodzina. Takie polisy są aktualnie coraz bardziej popularne, a ich ceny są stosunkowo niewielkie, przy jednoczesnej dużej elastyczności, jeśli chodzi o zakres ochrony.

Ubezpieczenie OC jednoosobowej działalności gospodarczej – dlaczego warto?

OC dla firmy jednoosobowej – dlaczego warto?

Ubezpieczenie OC jednoosobowej działalności gospodarczej to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto samodzielnie prowadzi firmę. Warto pamiętać o tym, że w przypadku konieczności wypłaty większego odszkodowania, jedna osoba może stracić swój cały majątek, a często i on okazuje się niewystarczający i konieczne jest ogłoszenie upadłości. Taką polisę warto wykupić, podobnie jak OC członków zarządu, które chroni majątek prywatny osoby ubezpieczonej. Polisa OC dla firm znajduje się dziś w ofercie większości ubezpieczycieli, dlatego można liczyć na dość dobre warunki.

Jaka jest cena ubezpieczenia jednoosobowej firmy – koszty?

Dobrze dobrane OC działalności gospodarczej chroni firmę przed wieloma ryzykami. Niekiedy wystarczy niewielki błąd, popełniony nieumyślnie, aby pojawiła się konieczność wypłaty odszkodowania osobie trzeciej. Ubezpieczenie OC firmy jednoosobowej zwalnia przedsiębiorcę z takiej konieczności, ponieważ to zakład ubezpieczeń ją przejmuje i zajmuje się całym postępowaniem, które kończy się wypłatą odpowiedniego odszkodowania. Jego wysokość zależy od tego, jaka suma gwarantowana została określona w umowie.

Im wyższa suma gwarantowana, tym więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie. Jednoosobowe firmy płacą mniej, niż te duże, które zatrudniają pracowników, ponieważ ponoszą też mniejsze ryzyko. Wpływ na ostateczny koszt polis OC ma również to, jaka jest historia osoby ubezpieczającej się, czy zgłaszała w ostatnim roku szkody i jakie wybierze klauzule dodatkowe ochrony. Każdy, kogo interesuje jednoosobowa działalność gospodarcza ubezpieczenie OC powinien wykupić, aby czuć się bezpiecznie i posiadać tak zwaną poduszkę finansową.

Kwota do zapłaty rośnie, jeśli na przykład właściciel firmy ubezpieczy swoje wyjazdy w delegacje, czy pojazd służbowy. Im wyższe obroty w skali roku osiąga firma, tym wyższa będzie składka. Zwykle firmy ubezpieczeniowe proponują stawki wynoszące od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Aby wybrać najlepsze OC dla siebie, najlepiej porównać dostępne oferty przez Internet. W ten sposób, można bardzo szybko sprawdzić, kto proponuje najtańsze ubezpieczenie jednoosobowej działalności gospodarczej i zdecydować się na najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb polisę.

Standardowy koszt ubezpieczenia jednoosobowej działalności gospodarczej to jednak kwota oscylująca wokół kilkuset złotych. Wyższe stawki obowiązują tylko przy dość rozbudowanych polisach. Zawsze jednak warto podejść indywidualnie do procesu wybierania polisy, gdyż każda branża rządzi się swoimi prawami. Dlatego też firmy działające w specyficznych realiach powinny też dopasować polisę do swoich potrzeb. Dzięki Kioskpolis.pl można z łatwością porównywać różne oferty zarówno pod kątem cen, jak i gwarantowanego zakresu ochrony. Tym, na co klienci powinni zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest element umowy o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się najistotniejsze informacje, a w tym wykluczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Cena ubezpieczenia OC firmy jednoosobowej nie powinna być jedynym kryterium wyboru.

 

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

EKUZ – najważniejsze informacje na temat karty EKUZ

Na podróże po Europie każdy czas jest dobry, bez względu na porę roku! Jednak to latem i w okresie wakacji najczęściej wybieramy się za granicę – by zwiedzać, odpoczywać, pracować albo odwiedzić bliskich. Bez względu na charakter wyjazdu, […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Kupiłeś lstrong>Wniosek rejestracji pojazdu powinieneś złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, właściwą instytucją będzie urząd miasta. Odpowiedz na kilkaub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej?

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej?

Nie zawsze wykorzystanie wyłącznie samochodu osobowego pozwala przewieźć bagaż czy towar. Do transportowania większej ilości przedmiotów niezbędne może być wykorzystanie bagażnika dachowego czy przyczepy. Natomiast decydując się na doczepkę do samochodu, trzeba pamiętać, że jest to pojazd. Zatem […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej