Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele różnych czynników – m.in. wiek właściciela czy marka samochodu. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać najtańsze OC, koniecznie przeczytaj tej artykuł – przybliżamy kwestie, które wpływają na koszty ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ostateczna składka OC jest sumą wielu czynników. Ważnym aspektem podczas wszystkich obliczeń towarzystwa ubezpieczeniowego, są dane wprowadzone przez właściciela auta. Zazwyczaj bierze się pod uwagę:

 • wiek właściciela;
 • doświadczenie kierowcy w prowadzeniu samochodu;
 • rok zdobycia prawa jazdy przez kierowcę;
 • miejsce zamieszkania właściciela;
 • historię wypadkową;
 • liczbę posiadanych przez właściciela dzieci;
 • liczbę kolizji, usterek i innych szkód wywołanych w ostatnich latach;
 • historię poprzednich ubezpieczeń OC właściciela auta.

Niektóre z tych aspektów wpływają na cenę w większym, a inne w mniejszym stopniu. Niemniej, nie bez powodu ubezpieczyciele proszą o tego typu informacje – wszystkie informacje podane przez kierowcę podczas obliczania składki mogą być przyczyną podwyższenia lub obniżenia wysokości składki. Dane te stanowią bowiem podstawę do dokonania analizy ryzyka objęcia pojazdu ochroną przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC – od czego zależy jego cena?

Dane dotyczące właściciela to jednak nie jedyne czynniki, które wpływają na wysokość ubezpieczenia samochodu. O wysokości składek OC decydują także informacje dotyczące samego pojazdu. Dlatego też firma wyliczając ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC czy Assistance, uwzględnia również:

 • markę pojazdu – towarzystwo ubezpieczeniowe ma dostęp do statystyk przedstawiających, które marki i modele samochodów są częstszymi sprawcami wypadków i kolizji na drodze. W zależności od tego, czy Twój samochód znajduje się na liście aut podwyższonego ryzyka, wysokość składki może być niższa lub wyższa;
 • wysokość przebiegu – to czynnik, który dotyczy stanu technicznego auta. Nowy, ale częściej użytkowany pojazd jest narażony na częstsze awarie. Statystycznie auta z mniejszym przebiegiem powodują mniej kolizji na drodze;
 • wielkość silnika – jeżeli posiadasz samochód z większym silnikiem, to jednocześnie możesz się nim szybciej poruszać. Duża prędkość często wiąże się z wypadkami na drodze i usterkami. Dlatego też prawdopodobnie przy większym silniku, proponowane stawki ubezpieczenia OC będą wyższe;
 • wiek samochodu – w przypadku tego czynnika obowiązuje podobna zasada, jak przy wysokości przebiegu auta. Starsze pojazdy są bardziej narażone na usterki techniczne i kolizje drogowe, dlatego OC może być wyższe niż w przypadku nowych samochodów.

Na podstawie podanych czynników można wywnioskować, że ubezpieczenie samochodu oraz wysokość składek zależą od wielu aspektów. Prawdopodobnie zapłacisz więcej, jeżeli jesteś niedoświadczonym kierowcą lub jeśli jesteś właścicielem starego auta z wysokim przebiegiem. Jednocześnie na najtańsze OC możesz liczyć, jeśli posiadasz odpowiednią historię ubezpieczenia i udowodnioną bezkolizyjność, a także nowe auto z mniejszym silnikiem. Zanim więc zdecydujesz się na ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb, porównaj ze sobą wszystkie dostępne opcje.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Szukasz najtańszego ubezpieczenia dla Twojego samochodu? Mamy dla Ciebie kilka rozwiązań:

 • sprawdzenie oferty wielu firm

Im więcej ofert sprawdzisz, tym bardziej zwiększą się Twoje szanse na znalezienie polisy OC w naprawdę atrakcyjnej cenie. Szukanie ubezpieczenia online to najlepsze rozwiązanie, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie każda firma ubezpieczeniowa umożliwia zakup polisy przez Internet. Dlatego też w niektórych przypadkach warto sprawdzić ofertę towarzystw blisko Twojego miejsca zamieszkania.

 • porównanie ze sobą ofert OC

Porównywarka pozwala szybko, skutecznie i bez konieczności wychodzenia z domu przeanalizować oferty wielu towarzystw jednocześnie, porównać je i pomóc w zakupie. Wystarczy wypełnić ankietę, a wyszukiwarka znajdzie oferty dostosowane do Twoich preferencji.

 • poszukaj dodatkowych zniżek

Często firmy ubezpieczeniowe, aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu ubezpieczenia online  oferują dodatkowe zniżki. Często udostępniane są one za przelew online, za jednorazową opłatę lub za posiadanie innego rodzaju ochrony w danej firmie.

Ubezpieczenie online kupione przez Internet

Zakup ubezpieczenia online to najlepsze rozwiązanie, aby znaleźć najtańszą polisę OC. Dzięki temu można uniknąć pośredników, a zindywidualizowaną cenę uzyskuje się bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, dlatego wiadomo, że to możliwie najlepsza stawka. W obliczeniu ceny pomoże także kalkulator OC, dzięki któremu bez problemu wyliczysz ubezpieczenie OC, Assistance lub ubezpieczenie AC. Co więcej, podczas sprzedaży ubezpieczeń przez Internet, ubezpieczyciel często proponuje dodatkowe zniżki i promocje, których często nie stosują stacjonarne towarzystwa.

Jak widzisz, trudno wskazać auta z najtańszym ubezpieczeniem. Wysokość ubezpieczenia zależy od wielu czynników – oprócz auta istotne jest to, kto jest jego właścicielem oraz jak często będzie eksploatowane. Aby jednak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC lub też ubezpieczenie AC i Assistance, skorzystaj z naszego  kalkulatora OC, który rozwieje Twoje wątpliwości!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu, bez względu na jego wartość, jest bardzo poważną stratą dla właściciela. Dodatkowo – jeśli jest to jedyny samochód rodziny lub jedyny samochód do prowadzenia działalności gospodarczej – wiązać mogą się z tym bardzo przykre konsekwencje w […]

więcej
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej