AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

4.8/5 - (Ocen: 20)

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak to zrobić!

Jak ubezpieczyć samochód tylko od kradzieży?

Jeśli zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie ochronę tylko przed kradzieżą samochodu, bez żadnych dodatkowych opcji, które podwyższają cenę ubezpieczenia, postaw na minicasco. Możesz też spotkać się z nazwami smart casco i start casco, które zazwyczaj oznaczają dokładnie to samo, czyli nieco okrojoną wersję tradycyjnego ubezpieczenia AC.

UWAGA

Czym różni się minicasco od standardowego autocasco? Przede wszystkim tym, że to pierwsze nie obejmuje „małych szkód”, czyli np. zarysowania albo wgniecenia karoserii. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, będziesz musiał opłacić naprawę auta z własnej kieszeni.

Co ważne, choć podstawowy zakres minicasco obejmuje właśnie ochronę na wypadek kradzieży pojazdu, niektóre oferty są nieco bogatsze. Ubezpieczyciele dodają do nich bowiem także ochronę przed pożarami, a nawet czynnikami pogodowymi. Przeglądając oferty, zwróć więc uwagę na dokładny zakres ich obowiązywania.

AC od kradzieży samochodu

Kiedy warto zdecydować się na takie dodatkowe ubezpieczenie auta?

Choć zakup pełnego pakietu AC jest korzystniejszy, wybór minicasco również niesie za sobą szereg zalet. Kiedy warto zdecydować się na taki krok? Jest to szczególnie polecane wtedy, gdy:

  • zakup standardowego AC przekracza Twoje aktualne możliwości finansowe, a jednak bardzo zależy Ci na tym, by być chronionym przed kradzieżą, gdyż np. często zostawiasz samochód na niestrzeżonym parkingu;
  • jesteś młodym kierowcą i nie posiadasz jeszcze żadnych zniżek, dlatego też zwykłe OC i AC są dla Ciebie wystarczająco drogie i nie chcesz dokładać sobie niepotrzebnych kosztów;
  • jesteś właścicielem starszego samochodu i nie opłaca Ci się płacić niebotycznie wysokiej składki AC, która w takich przypadkach niemalże dorównuje wartości samego pojazdu. Jednocześnie boisz się jednak, że auto zostanie skradzione, bo jest to model szczególnie interesujący złodziei.

Sprawdź ceny OC i AC

AC tylko od kradzieży – ile za nie zapłacisz?

Jak już wspomnieliśmy, minicasco kosztuje mniej niż tradycyjne AC, dlatego też jest lepszą opcją, jeśli chodzi o budżetową ochronę ubezpieczeniową. Na jak dużą oszczędność możesz liczyć? Wszystko zależy oczywiście od konkretnego samochodu oraz od Ciebie – zupełnie tak jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia komunikacyjnego. Średnie składki AC tylko od kradzieży oscylują jednak wokół 50-80 zł – jest to zatem całkiem przystępna cena jak za pełną ochronę na wypadek całkowitej utraty samochodu.

AC tylko od kradzieży

Ile dokładnie będzie Cię kosztować miniubezpieczenie AC chroniące przed kradzieżą? Zajrzyj do naszego kalkulatora OC AC i sprawdź, ile za nie zapłacisz.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przeczytaj również, jak się chronić przed kradzieżą samochodu.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej