Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

4.9/5 - (Ocen: 11)

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci przysługuje. Przeczytaj też, co należy zrobić, aby ją otrzymać!

Zniżki OC. Współwłaściciel samochodu a OC

Ustanowienie współwłasności samochodu to jeden z popularniejszych sposobów na zniżki OC. Najczęściej sytuacja ma miejsce w przypadku młodych kierowców, którzy nie posiadają jeszcze ani swojej historii ubezpieczenia, ani zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Więcej pisaliśmy o tym w artykule Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto.

Zniżki OC dla małżonków

Co ciekawe, współwłaścicielem auta mogą być nie tylko rodzice, ale także inne osoby z najbliższej rodziny – dziadkowie, wujostwo, kuzyni, a nawet małżonkowie. Jak wysokie zniżki OC może zagwarantować taki zabieg? Wszystko zależy od tego, jakie zniżki ubezpieczeniowe posiada już Twój mąż lub żona. Jeśli jest to np. 30%, Ty również otrzymujesz 30%. Co ciekawe, dzięki tej metodzie możesz ubezpieczać samochód nawet po raz pierwszy, nie mieć historii bezszkodowej jazdy, a otrzymać np. maksymalne zniżki OC. Kiedy? Właśnie w momencie, gdy Twój partner wypracował już taką bonifikatę.

Sprawdź ceny OC i AC

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tańszych polis? Sprawdź nasz artykuł Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Nie wiesz, jakie zniżki OC Ci przysługują? Wystarczy, że policzysz, ile lat bezszkodowej jazdy wypracowałeś, a także ile stłuczek lub wypadków spowodowałeś (najczęściej ubezpieczyciele biorą pod uwagę do 5 lat wstecz). Pamiętaj, że większość towarzystw ubezpieczeniowych potrąca od 10% do nawet 30% za kolizję, natomiast zniżki przyznaje np. już po 3 latach bezszkodowej jazdy. Ponieważ panuje tu pewna dowolność, przed zakupem polisy OC warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zniżki OC sprawdzisz też u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela – wystarczy zadzwonić i zapytać. Możesz także prześledzić przebieg swoich ubezpieczeń OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Co prawa UFG zastrzega, że nie gromadzi danych o wysokości przysługujących zniżek, jednak uzyskasz dostęp do historii swoich polis.

Zniżki OC – współwłaściciel mąż lub żona. Jak ustanowić?

Chciałbyś przejąć zniżki za bezszkodową jazdę swojego partnera? Aby to zrobić musicie wykonać kilka czynności. Nie warto się jednak zrażać – dopełnienie podstawowych formalności może pozwolić Wam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, że najaktualniejsze dostępne oferty ubezpieczenia OC znajdziesz w naszej porównywarce.

Jak sprawdzić zniżki OC przez internet?

Zniżki OC za bezszkodową jazdę swojego partnera otrzymasz w momencie, gdy:

  • posiadacie wspólnotę majątkową – pamiętaj, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby małżonkowie, którzy chcą wzajemnie korzystać ze swoich zniżek OC, mieli ustanowioną wspólnotę majątkową,
  • ustanowisz partnera współwłaścicielem auta – możesz to zrobić już w trakcie podpisywania umowy kupna-sprzedaży – wpisując do niej dane współwłaściciela lub poprzez darowiznę (przekazanie części majątku – auta – na rzecz partnera).

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zastanawiasz się, jak ustanowić współwłasność? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Kierowcy, którzy są potencjalnie bardziej narażeni na kolizje drogowe, zawsze muszą płacić więcej za polisy, podobnie jak i właściciele aut, które np. często padają łupem złodziei. Jedne z najwyższych składek uiszczają osoby, które dopiero niedawno zdały prawo jazdy. […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Poznaniu! W […]

więcej
Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy! Jeśli nie ma się kapitału na […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Toyota? Czy jesteś pewien, że masz wykupione najlepsze, najtańsze OC? Dowiedz się, ile w 2020 roku płaci się za ubezpieczenie pojazdów od tego producenta. Oto przegląd składek polis samochodów marki Toyota! Według  badań IBRM Samar, […]

więcej