Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

4.9/5 - (Ocen: 11)

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci przysługuje. Przeczytaj też, co należy zrobić, aby ją otrzymać!

Zniżki OC. Współwłaściciel samochodu a OC

Ustanowienie współwłasności samochodu to jeden z popularniejszych sposobów na zniżki OC. Najczęściej sytuacja ma miejsce w przypadku młodych kierowców, którzy nie posiadają jeszcze ani swojej historii ubezpieczenia, ani zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Więcej pisaliśmy o tym w artykule Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto.

Zniżki OC dla małżonków

Co ciekawe, współwłaścicielem auta mogą być nie tylko rodzice, ale także inne osoby z najbliższej rodziny – dziadkowie, wujostwo, kuzyni, a nawet małżonkowie. Jak wysokie zniżki OC może zagwarantować taki zabieg? Wszystko zależy od tego, jakie zniżki ubezpieczeniowe posiada już Twój mąż lub żona. Jeśli jest to np. 30%, Ty również otrzymujesz 30%. Co ciekawe, dzięki tej metodzie możesz ubezpieczać samochód nawet po raz pierwszy, nie mieć historii bezszkodowej jazdy, a otrzymać np. maksymalne zniżki OC. Kiedy? Właśnie w momencie, gdy Twój partner wypracował już taką bonifikatę.

Sprawdź ceny OC i AC

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tańszych polis? Sprawdź nasz artykuł Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Nie wiesz, jakie zniżki OC Ci przysługują? Wystarczy, że policzysz, ile lat bezszkodowej jazdy wypracowałeś, a także ile stłuczek lub wypadków spowodowałeś (najczęściej ubezpieczyciele biorą pod uwagę do 5 lat wstecz). Pamiętaj, że większość towarzystw ubezpieczeniowych potrąca od 10% do nawet 30% za kolizję, natomiast zniżki przyznaje np. już po 3 latach bezszkodowej jazdy. Ponieważ panuje tu pewna dowolność, przed zakupem polisy OC warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zniżki OC sprawdzisz też u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela – wystarczy zadzwonić i zapytać. Możesz także prześledzić przebieg swoich ubezpieczeń OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Co prawa UFG zastrzega, że nie gromadzi danych o wysokości przysługujących zniżek, jednak uzyskasz dostęp do historii swoich polis.

Zniżki OC – współwłaściciel mąż lub żona. Jak ustanowić?

Chciałbyś przejąć zniżki za bezszkodową jazdę swojego partnera? Aby to zrobić musicie wykonać kilka czynności. Nie warto się jednak zrażać – dopełnienie podstawowych formalności może pozwolić Wam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, że najaktualniejsze dostępne oferty ubezpieczenia OC znajdziesz w naszej porównywarce.

Jak sprawdzić zniżki OC przez internet?

Zniżki OC za bezszkodową jazdę swojego partnera otrzymasz w momencie, gdy:

  • posiadacie wspólnotę majątkową – pamiętaj, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby małżonkowie, którzy chcą wzajemnie korzystać ze swoich zniżek OC, mieli ustanowioną wspólnotę majątkową,
  • ustanowisz partnera współwłaścicielem auta – możesz to zrobić już w trakcie podpisywania umowy kupna-sprzedaży – wpisując do niej dane współwłaściciela lub poprzez darowiznę (przekazanie części majątku – auta – na rzecz partnera).

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zastanawiasz się, jak ustanowić współwłasność? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Pojazdy marki Kia są jednymi z popularniejszych na polskich drogach. Posiadasz takie auto? Warto sprawdzić, czy nie przepłacasz za jego ubezpieczenie. Być może Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki KIA! W […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej