Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

2.3/5 - (Ocen: 57)

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie potrzeby pozbyć się współwłaściciela!

Z czym wiąże się współwłasność auta?

Niewątpliwą zaletą wynikającą z ustalenia współwłaściciela pojazdu jest to, że ich zniżki stają się wspólne. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszym właścicielem jesteś Ty, a drugim osoba, która dopiero kupiła pierwszy samochód i odebrała prawo jazdy, będzie mogła korzystać z Twoich zniżek – w efekcie zapłaci mniej za ubezpieczenie OC.

Sprawdź ceny OC i AC

Okazuje się jednak, że istnieją również pewne niedogodności związane z tym faktem. Weź pod uwagę chociażby to, że w razie ewentualnej stłuczki czy wypadku konsekwencje spadną nie tylko na osobę, która je spowodowała, lecz również na Ciebie – oboje stracicie zniżki OC. Bardziej skomplikowana staje się również sprzedaż auta, gdyż każdy ze współwłaścicieli musi wyrazić na nią zgodę.

Jak ustalić współwłasność samochodu

UWAGA!

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają Ci możliwość uniknięcia sytuacji utraty zniżek poprzez wykupienie dodatkowej opcji, w postaci ich ochrony. W takim przypadku, nawet jeśli niedoświadczony kierowca spowoduje stłuczkę, Twoje zniżki pozostaną bezpieczne. Opcja ta ma tylko jeden minus – przestaje obowiązywać przy zmianie ubezpieczyciela.

Jak ustalić współwłasność samochodu krok po kroku?

1. Podpisz standardową umowę kupna-sprzedaży lub darowizny, określając w niej, jaką część prawa własności zbywasz na rzecz drugiego współwłaściciela.
2. Odwiedź Urząd Skarbowy, wypełnij druk PCC-3 i zapłać podatek – o ile drugi współwłaściciel nie należy do Twojej najbliższej rodziny.
3. Udaj się do Wydziału Komunikacji z dowodami osobistymi obu właścicieli, dowodem rejestracyjnym samochodu, umową darowizny oraz ubezpieczeniem OC. Posiłkując się tymi dokumentami, urzędnik dopisze drugiego współwłaściciela do dowodu.

Przeczytaj również: Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

PORADA EKSPERTA

Kto może zostać współwłaścicielem? W zasadzie każdy – nawet jeśli nie jest członkiem Twojej rodziny, jest małoletni lub nie posiada prawa jazdy. Co więcej, określenie w umowie darowizny stopnia podziału własności jest jedynie umowne – dla ubezpieczyciela nie ma to żadnego znaczenia, gdyż obaj współwłaściciele są równi.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak wykreślić współwłaściciela auta z dowodu rejestracyjnego?

Aby pozbyć się drugiego właściciela, wystarczy podpisać umowę o zniesieniu współwłasności, w której zawrzesz szczegółowe dane obu współwłaścicieli oraz samego pojazdu. Po sporządzeniu takiego dokumentu masz 30 dni na dostarczenie go do Wydziału Komunikacji. Jeśli wartość samochodu przekracza 9637 zł, musisz też przesłać umowę do Urzędu Skarbowego, a następnie uiścić należny podatek.
Czy po wykreśleniu jednego ze współwłaścicieli musisz wymieniać dowód rejestracyjny? I tak i nie. Wszystko zależy od tego, na którym miejscu jest wpisana osoba, która przestaje być właścicielem auta. Jeśli na drugim, urzędnik po prostu ją wykreśli, a dokument zachowa ważność. Jeśli jednak były współwłaściciel był wpisany na pierwszym miejscu, konieczna jest zmiana dowodu na nowy – pod karą grzywny.

Współwłasność auta – co warto wiedzieć

Porównaj oferty

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na współwłasność samochodu najczęściej decydują się młodzi kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy i nie posiadają jeszcze własnych zniżek. W ten sposób unikają wysokich składek OC, które towarzystwa ubezpieczeniowe stosuje względem tej grupy wiekowej. O tym, co jeszcze mogą zrobić młodzi kierowcy, by płacić mniej za ubezpieczenie samochodu, przeczytasz tutaj: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (10)

  • Ola
    - -

    Jaki jest przybliżony koszt podatku jesli wartość samochodu przekracza 9637 a chce znieść współwłasność?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Stawka podatku od wielu lat się nie zmienia i obecnie wynosi 2 proc. wartości nabywanego auta. Warto mieć tutaj na uwadze, że urzędnicy przy wyliczaniu takiego podatku posługują się własnymi tabelami, w których uwzględniane są szacowane wartości konkretnych modeli. Porównują oni je z kwotami wpisanymi w umowie kupna-sprzedaży auta. Zniesienie współwłasności spowoduje, że koszt podatku poniesie tylko właściciel pojazdu. Kwota do zapłaty to: 192,74 zł

  • Ola
    - -

    Witam , mam problem , bo mój były partner zabrał mi auto , ja jestem głównym współwłaścicielem. Od 3 lat to ja opłacam ubezpieczenie , bo on mi robi na złość , to skomplikowane. On też nie płaci alimentów od dwóch lat. Czy jest jakiś sposób żeby mu odebrać wsółwłasność auta ? Czy jedyne wyjscie to złożenie sprawy do sądu? Dziękuje

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej przez Panią sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej.

  • Czytelnik
    - -

    Wszystko zależy od tego, na którym miejscu jest wpisana osoba, która przestaje być właścicielem auta. Jeśli na pierwszym, urzędnik po prostu ją wykreśli, a dokument zachowa ważność. Jeśli jednak były współwłaściciel był wpisany na pierwszym miejscu, konieczna jest zmiana dowodu na nowy – pod karą grzywny

    Dwa razy wspomniane “pierwsze miejsce” – zaoewne chodzilo w pierszym zdaniu o miejsce drugie

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tekst został poprawiony, dziękujemy za czujność.

  • Ania
    - -

    Jaki jest podatek od darowizny połowy auta o wartości 12000 osobie nie z rodziny?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takim przypadku kwota wolna od podatku to 4902zł, wówczas płacimy w tym przypadku podatek od nadwyższki około 7098zł.

  • Bartek
    - -

    Co gdy ma się dwa samochody i dwóch innych współwłaścicieli?
    Tzn taka sytuacja:
    1 samochód – współwłasność JA + Rodzic
    2 samochód – współwłasność JA + Narzeczona

    w tym narzeczonej to pierwszy samochód i prawo jazdy nowe, korzysta z moich zniżek, co w przypadku stłuczki spowodowanej przez Narzeczoną?
    Tracę też zniżki ja ok, ale czy Rodzic też z którym mam inny samochód?

    Pozdrawiam

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W takiej sytuacji zniżki OC tracą tylko współwłaściciele samochodu z którego polisy została pokryta szkoda.

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu na gaz

Ubezpieczenie OC samochodu na gaz

Posiadanie ubezpieczenia OC jest nie tylko obowiązkiem każdego kierowcy, ale i podstawą bezpiecznej jazdy. Dla właścicieli samochodów na gaz, a więc z instalacją LPG, istnieją dodatkowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem polisy. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Koła są jednymi z najbardziej eksploatowanych elementów pojazdu. Z tego względu są szczególnie narażone na usterki. Ogumienie jest kosztowne, a w każdej chwili może się przebić, odkształcić czy przeciąć. Z tego powodu jednym z najczęściej dokupowanych pakietów jest […]

więcej