Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Koszt OC/AC kształtuje kilka czynników. Kupujesz auto? Wybierz mniejszą pojemność silnika. Pojazdu nie rejestruj na siebie – bądź współwłaścicielem z doświadczonym kierowcą. W adresie podaj mniejszą miejscowość. Po co to wszystko? Aby zaoszczędzić na polisie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych!

Tanie OC/AC? Dobre porównanie!

Wybierając OC i AC zacznij od zestawienia ze sobą dostępnych ofert. Skorzystaj z porównywarki, aby dowiedzieć się, które towarzystwo ubezpieczeniowe zagwarantuje Ci najkorzystniejszą polisę. Podaj najważniejsze dane dotyczące Twojego auta (marka, rok produkcji, przebieg, itp.) i wyszukaj dostępne ubezpieczenia OC/AC. Porównaj je pod względem interesujących Cię parametrów dodatkowych – np. Zielonej Karty w pakiecie lub auta zastępczego po wypadku. Zobacz też, jaki jest zakres cen dostępnych polis. Dla przykładu, porównując na KioskPolis.pl koszt OC dla Alfa Romeo Giulietta z rocznika 2010, różnica cen pomiędzy zbliżonymi do siebie pakietami wyniosła nawet… 400 zł!

OC/AC może być tańsze nawet o kilkaset złotych

Współwłasność – sposób na tańsze OC i AC

Jesteś młodym kierowcą? Wysokość OC/AC w przypadku, gdy chciałbyś wykupić polisę samodzielnie może Cię przyprawić o zawrót głowy. Sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela – kierowcy z długoletnim stażem (rodzic, dziadek), który posiada np. pełne zniżki za bezszkodową jazdę. Zabieg ten pozwala obniżyć OC i AC czasem nawet o kilkaset złotych. Przykładowo, 20-letni kierowca, kupujący ubezpieczenie dla swojego auta – Renault Clio z 1999 roku, zapłaci za nie od 3000-4000 zł, co znacznie przewyższa cenę samego auta. Jeśli natomiast doda jako współwłaściciela swojego ojca, który jest kierowcą od ponad 30 lat – koszt OC zmaleje nawet o 1000 zł!

NIE PRZEPŁACAJ ZA OC/AC

Czy wiesz, że w przypadku OC lub AC cena może zależeć także od tego, jakie jest miejsce Twojego zamieszkania? Jeśli masz możliwość podać w adresie mniejszą miejscowość, możesz liczyć na korzystniejszą ratę polisy. Dlaczego? Mniejsze miasto, to mniejsze ryzyko szkody. Co więcej, na OC – koszt polisy wpływ ma także miejsce parkowania. Jeśli garażujesz swoje auto, obniżasz tym samym cenę polisy.

Mniejszy silnik, niższy koszt OC

Zazwyczaj trudno dostosowywać samochód, który już posiadasz pod konkretne ubezpieczenie. Co innego, gdy dopiero szukasz auta – możesz wtedy zwrócić uwagę na mniejsze silniki. To dobry i dość prosty sposób na tańsze OC/AC. Mniejsza pojemność oznacza dla ubezpieczyciela mniejsze osiągi auta (w tym prędkość) i pokrycie mniejszych szkód ewentualnych kolizji. Jak wygląda to w praktyce? Skoda Superb z 2018 roku z silnikiem 1.4 to polisa rzędu 1500 zł. Przy tym samym modelu, jednak z silnikiem 1.8 – cena ubezpieczenia wzrasta do ok. 1700 zł. Jeśli zdecydowalibyśmy się na silnik 2.0 – składki OC to ponad 1800 zł. Różnice pomiędzy najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem sięgają nawet 300 złotych.

Ubezpieczenie OC i AC – współwłasność pojazdu

Tańsze AC, OC? Unikaj rat

Kolejna rada, dotycząca obniżenia kosztów AC/OC, wiąże się z jednorazową opłatą za ubezpieczenie. Jeśli uregulujesz ją za cały rok z góry, nie w ratach, możesz liczyć na korzystniejsze oszacowanie kosztów. Przykładem może być polisa za roczne auto miejskie, która płatna jednym przelewem wynosi 1800 zł. Jeśli zdecydujesz się na dwie wygodne, ale droższe, raty – koszt każdej z nich to ok. 1100 zł, co w sumie daje ubezpieczenie droższe o ok. 400 zł (2200 zł). Im więcej rat, tym wyższe składki. Przy czterech ratach – ta sama polisa to już 2800 zł. Różnica w cenie ubezpieczenia OC komunikacyjnego wzrasta aż o 1000 zł przy rozłożeniu na maksymalny czas spłaty – w tym przypadku cztery raty.

Porównaj ceny ubezpieczeń

INNE SPOSOBY NA TANIE OC/AC

Aby skutecznie obniżyć wysokość Twojej składki OC/AC proponujemy Ci także kilka innych sposobów. Po pierwsze – negocjacje z ubezpieczycielem. Czasem jeden telefon może zdziałać wiele. Po drugie, szukaj pakietów OC+AC lub wykup polisę w banku, w którym masz konto. Takie „łączone” oferty są zawsze korzystniejsze. Po trzecie, płać kartą kredytową – niektórzy ubezpieczyciele przyznają za to zniżki.

Jak obniżyć koszt AC/OC?

Szukasz polisy w korzystnej cenie? Stosując się do powyższych wskazówek możesz niewielkim kosztem zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Niektóre rady (np. ustanowienie współwłasności pojazdu, o czym przeczytasz w naszym artykule Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto) zastosujesz nie tylko przy zakupie kolejnej polisy, ale także w momencie nabycia całkowicie nowego samochodu i ubezpieczenia. Pomyśl o tym już wcześniej, aby cieszyć się dodatkowymi zniżkami.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

5 / 5 ( 11 votes ) Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez […]

więcej
Co z odszkodowaniem za stłuczkę autem firmowym?

Co z odszkodowaniem za stłuczkę autem firmowym?

5 / 5 ( 10 votes ) Choć posiadanie służbowego samochodu jest naprawdę komfortowe, niesie też za sobą ogromną odpowiedzialność. Co się stanie, gdy podczas jazdy służbowym samochodem staniesz się uczestnikiem stłuczki? Zobacz, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

4.4 / 5 ( 20 votes ) Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

5 / 5 ( 3 votes ) Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji […]

więcej