Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

5/5 - (Ocen: 3)

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Ubezpieczenie w góry jest Ci niezbędne! Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które w razie nieprzewidzianych zdarzeń, pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji. To, jakie ubezpieczenie w góry wybrać, jest zależne od wielu aspektów. Sprawdź, jak kupić polisę i nie przepłacić!

Ubezpieczenie turystyczne w góry – o czym pamiętać?

Jeśli jesteś typem wędrowca, a w góry podróżujesz głównie po to, by przemierzać kolejne szlaki to niepotrzebne będzie Ci zabezpieczenie od sportów ekstremalnych. Zwykłe ubezpieczenie w góry może jednak się zawsze przydać, zwłaszcza że w górach wszystko może się zdarzyć. Chyba, że przekraczasz w czasie spacerów pewną wysokość… Dodatkowym ubezpieczeniem powinny zainteresować się osoby, które wspinają się ponad 3000 m.n.p.m. Na tej wysokości nie wędrujemy, lecz uprawiamy sport ekstremalny, a wówczas konieczny jest już inny zakres ubezpieczenia górskiego. To, jakie ubezpieczenie w góry będzie konieczne, jest zależne od charakterystyki wyjazdu. Jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż jeśli kupi się polisę, która nie obejmuje uprawiania określonego sportu, nie będzie można liczyć na wypłatę odszkodowania. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wyróżnia różne rodzaje sportów, a często można wybierać spośród nawet kilkuset dyscyplin uprawianych, amatorsko, rekreacyjnie i wyczynowy. Przy kupowaniu polisy trzeba się dokładnie upewnić, że dana polisa obejmuje zakres ochrony, który będzie niezbędny. Ma to również istotne znaczenie w kontekście pytania o to, ile kosztuje ubezpieczenie w góry.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dla standardowych tras trekkingowych wystarczy zwykłe ubezpieczenie górskie na niższą sumę gwarantowaną, szczególnie jeśli zaplanowałeś trasy po Polskich górach. Jeśli jednak ktoś wybiera się w góry wysokie, o wiele lepiej kupić bardziej rozbudowaną polisę, która zawiera między innymi finansowanie akcji ratunkowych. Same akcje ratunkowe mogą być ujęte w polisie, lub nie, więc zawsze trzeba to sprawdzić.

To, jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry kupić jest też zależne od tego, czy planuje się rekreacyjne wędrówki, lub inne formy rekreacji, czy też ma nastawienie wyczynowe. Większość towarzystw ma oferty przygotowane także dla osób z tej drugiej grupy. Na Kioskpolis.pl można porównywać oferty dopasowane do indywidualnych potrzeb, a wszystkie niezbędne do skalkulowania wysokości składki parametry, można tu łatwo wprowadzić. To, gdzie wykupić ubezpieczenie górskie będzie zależne od ceny, a także preferowanego zakresu ochrony.

jednorazowe ubezpieczenie turystyczne

UWAGA!

Polska jest jedynym w Europie krajem gdzie ratownictwo górskie realizowane przez GOPR lub TOPR jest całkowicie bezpłatne.

Na terenie kraju koszt akcji ratunkowych jest pokrywany z budżetu państwa, co jest szczególnym wyróżnikiem na tle innych krajów europejskich.

Sprawdź również, jak wygląda ubezpieczenie w góry słowackie (narty).

Nieco inaczej jest już poza granicami kraju – na Słowacji, w Czechach czy we włoskich Dolomitach za konieczność pomocy zapłacisz z własnej kieszeni. A co może się wydarzyć w czasie standardowej, pieszej wędrówki? Naprawdę sporo.

Wśród najczęściej wymienianych przypadków jest:

  • Zagubienie drogi i akcja poszukiwawcza,
  • Złamania, skręcenia kończyn – akcja ratunkowa do najbliższego schroniska lub szpitala,
  • Osłabienie, wyziębienie organizmu – pomoc w sprowadzeniu na niższe partie gór,
  • Specjalistyczny transport – śmigłowcem.

ubezpieczenie górskie

 Ubezpieczenie na wyjazd w góry – jak je łatwo kupić?

Powodem, przez który wiele ludzi nie decyduje się na ubezpieczenie na narty jest to, że nie ma go gdzie kupić. Nie jest to jednak żadna wymówka, gdyż na Kioskpolis.pl można błyskawicznie nabyć ubezpieczenia różnego rodzaju, a w tym ubezpieczenia turystyczne i ubezpieczenie od wypadku na nartach. Wśród setek ofert jest tu wiele zróżnicowanych propozycji, które spełnią oczekiwania zwykłych turystów, a także zapalonych  sportowców.

CZY WIESZ, ŻE..?

Koszt godziny lotu śmigłowca w Tatrach Słowackich ocenia się na ok. 3 000 do 3 500 euro.

Choć tego typu akcje ratownicze nie zdarzają się często, to warto o nich pamiętać. Koszt standardowego ratownictwa może przekraczać możliwości finansowe osoby, która będzie musiała z pomocy skorzystać. Najsławniejszy przypadek górskiego wędrowca, który bardzo często jest wspominany przez towarzystwa ubezpieczeniowe to historia młodego taternika, który spadł ze skałek na stronę słowacką. Za akcję ratunkową słowacka ekipa ratunkowa wystawiła mu rachunek 15 000 euro. Zobacz również: gdzie kupić ubezpieczenie w tatry słowackie? Biorąc pod uwagę, ile kosztuje ubezpieczenie w góry, nie warto ryzykować, że będzie się musiało spłacać tak wysokie koszty akcji ratunkowych. Co prawda, takie rachunki nie będą dotyczyły większości osób, jednak nawet prosta wizyta w szpitalu może zakończyć się rachunkiem na kwotę sięgającą kilkaset euro. Standardem są też sytuacje, gdy osoby bez ubezpieczenia muszą ponosić koszty na poziomie kilku tysięcy Euro. Co prawda w krajach, w których obowiązuje karta EKUZ czasem będzie można uniknąć takich kosztów, jednak w większości przypadków trzeba się liczyć z tym, że będzie się miało ograniczony dostęp do renomowanych placówek medycznych.

 

 

UWAGA!

Udajesz się w polskie góry? Pamiętaj, że część szlaków przebiega poza granicami kraju. Taka sytuacja powiela się np. w Tatrach, gdzie maszerując trasą nagle znajdujemy się po stronie słowackiej. Za akcję ratunkową w tym kraju zapłacisz sporo!

Ile kosztuje ubezpieczenie w góry?

To, ile kosztuje ubezpieczenie w góry, jest powiązane z maksymalną kwotą ubezpieczenia. Ta z kolei wynika bezpośrednio z zakresu ochrony. Nie bez znaczenia są jednak inne parametry, takie jak stopień ryzyka, które ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe. Naturalne jest więc to, że uprawiając sporty ekstremalne, trzeba będzie się liczyć z wyższymi kosztami polisy ubezpieczeniowej. Korzystając z Kioskpolis.pl można jednak błyskawicznie sprawdzić, jakie ubezpieczenie górskie kupić, by okazało się najtańsze w danej sytuacji. Ponadto samego zakupu można dokonać całkowicie online, co zdecydowanie ułatwia cały proces zakupu. Polisę może kupić nawet na ostatnią chwilę przed wyjazdem, bez konieczności fizycznego udawania się do biura towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli chodzi o ostateczną cenę polisy ubezpieczeniowej górskiej, to zaczyna się ona od kilku złotych za jeden dzień ochrony. Za kwotę sięgającą około 10 zł za jeden dzień, można już kupić relatywnie rozbudowane polisy, które zabezpieczą od wielu sytuacji, nawet osoby uprawiające sporty ekstremalne. Przed zakupem polisy zawsze warto jednak porównać jak najwięcej ofert, by móc znaleźć najlepszą, a na Kioskpolis.pl potrwa to jedynie kilka minut.

Jakie ubezpieczenie wykupić i co powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Każdy, kto wyrusza w góry powinien posiadać ubezpieczenie OC oraz NNW. W zakres tych dwóch rodzajów ubezpieczenia nie wchodzą sporty wysokiego ryzyka, jak:

  • Sporty wodne np. kajakarstwo w rzekach górskich,
  • Wspinaczka wysokogórska, skałkowa lub skalna,
  • Trekking na dużej wysokości,
  • Jazda rowerem po trasach wysokogórskich.

Przy większym niebezpieczeństwie wypraw wysokogórskich, kwota całego ubezpieczenia będzie wyższa. Ale podsumowując wydatki poniesione na ewentualny ratunek, warto zatroszczyć się o dobre ubezpieczenie górskie. Statystycznie wypadek na stoku może zdarzyć się każdemu i zdarzają się bardzo często, choć nie są poważne w skutkach. Biorąc jednak pod uwagę koszty leczenia za granicą, nawet ubezpieczenie górskie jednodniowe może pomóc zaoszczędzić ogromne pieniądze.

Dobrze sprofilowane ubezpieczenie powinno chronić Cię przed kosztami poniesionymi na udzielenie pomocy, zarówno tej w placówce ratowniczej, jak i bezpośrednio przez służby ratownicze. Minimalna kwota sumy gwarantowanej dotyczącej leczenia powinna wynosić 20 000 euro. Natomiast suma gwarantowana kosztów ratownictwa to minimum 5000 euro.
Ubezpieczenie górskie to konieczność, gdy często i intensywnie uprawiasz tę dyscyplinę sportową. Nie warto iść w góry bez odpowiedniego zabezpieczenia, szczególnie, gdy podróżujesz po górach europejskich, wyższych i bardziej niebezpiecznych. Aby wypoczywać w spokoju dobierz odpowiednią polisę turystyczną!

Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?

To, jakie ubezpieczenie w górach będzie optymalne jest zależne od tego, jaki jest charakter wyjazdu. Na Kioskpolis.pl wszystkie z polis są podzielone ze względu na to, jaki zakres ubezpieczenia obejmują. Nie każdy potrzebuje ubezpieczenia od najbardziej niebezpiecznych sportów, więc nie ma potrzeby za takie płacić. Najtańsze z ubezpieczeń to koszt zaledwie kilku złotych za jeden dzień trwania ubezpieczenia. Wyjazd na narty Włochy, lub narty w Szwajcarii mogą więc być bardzo bezpieczne i nie wiązać się z ryzykiem ponoszenia kosztów leczenia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdyby doszło do wypadku.

Porównaj oferty

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Choć niskie temperatury i zdecydowanie mniej słońca w ciągu dnia nie zachęcają do wychodzenia z domu to i zimą warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Możliwości dla uprawiania sportów zimowych jest sporo, a zatem szkoda byłoby rezygnować z […]

więcej
Gdzie jechać na wakacje w czerwcu?

Gdzie jechać na wakacje w czerwcu?

Połowa roku – koniec szkoły i początek sezonu urlopów. Gdzie jechać na wakacje w czerwcu? Dlaczego warto pomyśleć o urokliwej Albanii? Albo o rodzimym Bałtyku lub Bieszczadach? Które destynacje Polacy wybierają najchętniej? Przeczytaj i znajdź inspirację na tegoroczną […]

więcej
Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Czeka Cię podróż samolotem? Nie każdy bagaż będzie mógł bezpłatnie polecieć razem z Tobą na wakacje. Jeśli nie chcesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, powinieneś posiadać bagaże o odpowiednich gabarytach. Przybliżamy maksymalne wymiary walizki do samolotu! Powietrzne podróże są […]

więcej
O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

Sport wyczynowy, zdarzenia po alkoholu, a nawet akty terrorystyczne. Polisę, a co za tym idzie odszkodowanie z NNW, można dowolnie rozszerzać. Sprawdź, jak dopasować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do swoich potrzeb.

więcej