Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

5/5 - (Ocen: 3)

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Ubezpieczenie w góry jest Ci niezbędne! Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które w razie nieprzewidzianych zdarzeń, pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji.

Ubezpieczenie turystyczne w góry – o czym pamiętać?

Jeśli jesteś typem wędrowca, a w góry podróżujesz głównie po to, by przemierzać kolejne szlaki to niepotrzebne będzie Ci zabezpieczenie od sportów ekstremalnych. Zwykłe ubezpieczenie w góry może jednak się zawsze przydać, zwłaszcza że w górach wszystko może się zdarzyć. Chyba, że przekraczasz w czasie spacerów pewną wysokość… Dodatkowym ubezpieczeniem powinny zainteresować się osoby, które wspinają się ponad 3000 m.n.p.m. Na tej wysokości nie wędrujemy, lecz uprawiamy sport ekstremalny, a wówczas konieczny jest już inny zakres ubezpieczenia górskiego.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dla standardowych tras trekkingowych wystarczy zwykłe ubezpieczenie górskie na niższą sumę gwarantowaną, szczególnie jeśli zaplanowałeś trasy po Polskich górach.

jednorazowe ubezpieczenie turystyczne

UWAGA!

Polska jest jedynym w Europie krajem gdzie ratownictwo górskie realizowane przez GOPR lub TOPR jest całkowicie bezpłatne.

Na terenie kraju koszt akcji ratunkowych jest pokrywany z budżetu państwa, co jest szczególnym wyróżnikiem na tle innych krajów europejskich.

Sprawdź również, jak wygląda ubezpieczenie w góry słowackie (narty).

Nieco inaczej jest już poza granicami kraju – na Słowacji, w Czechach czy we włoskich Dolomitach za konieczność pomocy zapłacisz z własnej kieszeni. A co może się wydarzyć w czasie standardowej, pieszej wędrówki? Naprawdę sporo.

Wśród najczęściej wymienianych przypadków jest:

  • Zagubienie drogi i akcja poszukiwawcza,
  • Złamania, skręcenia kończyn – akcja ratunkowa do najbliższego schroniska lub szpitala,
  • Osłabienie, wyziębienie organizmu – pomoc w sprowadzeniu na niższe partie gór,
  • Specjalistyczny transport – śmigłowcem.

ubezpieczenie górskie

 Ubezpieczenie na wyjazd w góry – jak je łatwo kupić?

Powodem, przez który wiele ludzi nie decyduje się na ubezpieczenie na narty jest to, że nie ma go gdzie kupić. Nie jest to jednak żadna wymówka, gdyż na Kioskpolis.pl można błyskawicznie nabyć ubezpieczenia różnego rodzaju, a w tym ubezpieczenia turystyczne i ubezpieczenie od wypadku na nartach. Wśród setek ofert jest tu wiele zróżnicowanych propozycji, które spełnią oczekiwania zwykłych turystów, a także zapalonych  sportowców.

CZY WIESZ, ŻE..?

Koszt godziny lotu śmigłowca w Tatrach Słowackich ocenia się na ok. 3 000 do 3 500 euro.

Choć tego typu akcje ratownicze nie zdarzają się często, to warto o nich pamiętać. Koszt standardowego ratownictwa może przekraczać możliwości finansowe osoby, która będzie musiała z pomocy skorzystać. Najsławniejszy przypadek górskiego wędrowca, który bardzo często jest wspominany przez towarzystwa ubezpieczeniowe to historia młodego taternika, który spadł ze skałek na stronę słowacką. Za akcję ratunkową słowacka ekipa ratunkowa wystawiła mu rachunek 15 000 euro. Zobacz również: gdzie kupić ubezpieczenie w tatry słowackie?

 

UWAGA!

Udajesz się w polskie góry? Pamiętaj, że część szlaków przebiega poza granicami kraju. Taka sytuacja powiela się np. w Tatrach, gdzie maszerując trasą nagle znajdujemy się po stronie słowackiej. Za akcję ratunkową w tym kraju zapłacisz sporo!

Jakie ubezpieczenie wykupić i co powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Każdy, kto wyrusza w góry powinien posiadać ubezpieczenie OC oraz NNW. W zakres tych dwóch rodzajów ubezpieczenia nie wchodzą sporty wysokiego ryzyka, jak:

  • Sporty wodne np. kajakarstwo w rzekach górskich,
  • Wspinaczka wysokogórska, skałkowa lub skalna,
  • Trekking na dużej wysokości,
  • Jazda rowerem po trasach wysokogórskich.

Przy większym niebezpieczeństwie wypraw wysokogórskich, kwota całego ubezpieczenia będzie wyższa. Ale podsumowując wydatki poniesione na ewentualny ratunek, warto zatroszczyć się o dobre ubezpieczenie górskie. Statystycznie wypadek na stoku może zdarzyć się każdemu i zdarzają się bardzo często, choć nie są poważne w skutkach. Biorąc jednak pod uwagę koszty leczenia za granicą, nawet ubezpieczenie górskie jednodniowe może pomóc zaoszczędzić ogromne pieniądze.

Dobrze sprofilowane ubezpieczenie powinno chronić Cię przed kosztami poniesionymi na udzielenie pomocy, zarówno tej w placówce ratowniczej, jak i bezpośrednio przez służby ratownicze. Minimalna kwota sumy gwarantowanej dotyczącej leczenia powinna wynosić 20 000 euro. Natomiast suma gwarantowana kosztów ratownictwa to minimum 5000 euro.
Ubezpieczenie górskie to konieczność, gdy często i intensywnie uprawiasz tę dyscyplinę sportową. Nie warto iść w góry bez odpowiedniego zabezpieczenia, szczególnie, gdy podróżujesz po górach europejskich, wyższych i bardziej niebezpiecznych. Aby wypoczywać w spokoju dobierz odpowiednią polisę turystyczną!

Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?

To, jakie ubezpieczenie w górach będzie optymalne jest zależne od tego, jaki jest charakter wyjazdu. Na Kioskpolis.pl wszystkie z polis są podzielone ze względu na to, jaki zakres ubezpieczenia obejmują. Nie każdy potrzebuje ubezpieczenia od najbardziej niebezpiecznych sportów, więc nie ma potrzeby za takie płacić. Najtańsze z ubezpieczeń to koszt zaledwie kilku złotych za jeden dzień trwania ubezpieczenia. Wyjazd na narty Włochy, lub narty w Szwajcarii mogą więc być bardzo bezpieczne i nie wiązać się z ryzykiem ponoszenia kosztów leczenia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdyby doszło do wypadku.

Porównaj oferty

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

4.6/5 – (Ocen: 16) Chorwacja jest jedną z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wakacje Polaków. Stosunkowo korzystne ceny, urocze krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, dogodna pogoda i smaczne jedzenie zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje dojazd do […]

więcej
Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

5/5 – (Ocen: 5) Już od kilku lat Chorwacja należy do najczęściej wybieranych kierunków turystycznych wśród Polaków. Wybierasz się na wakacje w Chorwacji? Zanim wyjedziesz, wykup odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci opiekę medyczną na wypadek niespodziewanej choroby. […]

więcej
O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

4.7/5 – (Ocen: 10) Sport wyczynowy, zdarzenia po alkoholu, a nawet akty terrorystyczne. Polisę, a co za tym idzie odszkodowanie z NNW, można dowolnie rozszerzać. Sprawdź, jak dopasować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do swoich potrzeb.

więcej
Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

4.9/5 – (Ocen: 17) Planujesz urlop i zastanawiasz się, co wziąć na wakacje, by zapewnić sobie minimalny ciężar w trakcie wędrówki? A może wprost przeciwnie – chcesz, by Twoja lista na wakacje obejmowała wszystkie niezbędne rzeczy podczas długiego […]

więcej